Πλήρωσε τα λάθη του

Το επιθετικό «μπλακ-άουτ» στην τέταρτη περίοδο έφερε την εντός έδρας ήττα για τον ΠΑΟΚ από τον Απόλλωνα Σμύρνης (8-9) στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής στην Α1 πόλο των ανδρών.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Σε ένα παιχνίδι με πάρα πολλά λάθη και τις δύο ομάδες να μην παίζουν καθόλου με φουνταριστούς, αλλά να προσπαθούν μονίμως από την περιφέρεια, ο Απόλλων στάθηκε πιο τυχερός και έφυγε νικητής από τη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ για 3,5 οκτάλεπτα κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, όμως οι φιλοξενούμενοι στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ, την ώρα που ο Δικέφαλος πραγματοποιούσε βιαστικές επιθέσεις.

Έτσι, ο Δικέφαλος μετράει πλέον 1 νίκη και 1 ήττα στο νέο πρωτάθλημα, ενώ οι νεοφώτιστοι πέτυχαν δεύτερη συνεχόμενη νίκη, μετά την επικράτηση τους στην πρεμιέρα με αντίπαλο το Παλαιό Φάληρο.

Η εικόνα του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ «ξεκλείδωσε» γρήγορα την άμυνα του Απόλλωνα Σμύρνης και στα 2,5 πρώτα λεπτά του αγώνα προηγήθηκε με 3-0, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιούσαν βιαστικές επιθέσεις. Η συνέχεια επιθετικά δεν ήταν ανάλογη για το Δικέφαλο, με τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται και αυτοί να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά να μειώνουν τη διαφορά στα δύο γκολ (4-2).

Κακό ήταν το επιθετικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες στο 2ο οκτάλεπτο. Έπρεπε να περάσουν περίπου 5 λεπτά για να σκοράρει ο ΠΑΟΚ με τον Κουλούρη (5-2), με τον Απόλλωνα να απαντάει με δύο τέρματα και να ρίχνει τη διαφορά στο γκολ (5-4). Τελικά, ο Δικέφαλος πήγε στο ημίχρονο στο +2 (6-4) με το γκολ του Τσολακούδη 21” πριν το φινάλε.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 3ο οκτάλεπτο. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με κακές επιθέσεις και λάθη, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο γκολ δύο φορές, αλλά τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το +2 λίγο πριν τη λήξη της περιόδου με το γκολ του Μαξίμοβιτς (8-6).

Ο Δικέφαλος έπαθε «μπλακ-άουτ» στην επίθεση στο 4ο οκτάλεπτο και έδωσε τη δυνατότητα στον Απόλλωνα να διεκδικήσει τη νίκη, με τους φιλοξενούμενους να «τρέχουν» επιμέρους σκορ 3-0 υπέρ τους και να φεύγουν τελικά νικητές με 8-9.

Θυμηθείτε όσα έγιναν στην αναμέτρηση, όπως σαν την μετέφερε ζωντανά το PAOK24:

Τέλος του αγώνα ο ΠΑΟΚ γνωρίζει την ήττα με 8-9 από τον Απόλλωνα.

Τώρα ξεκινάει ξανά ο αγώνας, λόγω προβλήματος στα χρονόμετρα

Από μια αποβολή για Τάτση (ΠΑΟΚ) και Μαυρωτά (Απόλλων)

Έτοιμοι οι παίκτες των δύο ομάδων να πάρουν θέση για το πρώτο σπριντ

* Ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος επικράτησε με 4-3 του Υδραϊκού, ενώ ο νεοφώτιστος Απόλλων Σμύρνης έρχεται από μια σημαντική νίκη με 9-8 επί του Παλαιού Φαλήρου.

* Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Απόλλων Σμύρνης για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.  Η αναμέτρηση ξεκινάει στις 16:00 και καλύπτεται τηλεοπτικά από την ΕΡΤ2.

Δυναμικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο Final-4

Επιβλητική νίκη των κορασίδων του Δικεφάλου

Με το... δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Final-4 της ΕΚΑΣΘ οι κορασίδες μπάσκετ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 95-12 της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου.

Οι παίκτριες του Δικεφάλου έκαναν το πρώτο βήμα προς τον τίτλο, σ' ένα παιχνίδι στο οποίο ήταν ανώτερες αγωνιστικά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ πήραν σημαντικό προβάδισμα από το ημίχρονο, 63-12, για να οδηγηθούν στην άνετη επικράτηση με 95-12.

Το Σάββατο 20 Απριλίου και ώρα 18:30 στο Μίκρας 1, οι «ασπρόμαυρες» θα αντιμετωπίσουν τον ηττημένο από τον αγώνα Παναθλητικός Συκεών-Άρης.

Δεκάλεπτα: 24-9, 63-12, 83-12, 95-12

Χατζέλλη: «Ήταν μια νίκη χαρακτήρα»

Η προπονήτρια του ΠΑΟΚ για τη σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ

Το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην πρώτη οχτάδα της βαθμολογίας έκανε η γυναικεία ομάδα πόλο του ΠΑΟΚ μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ την Τετάρτη στο Ποσειδώνιο.

Η προπονήτρια του ΠΑΟΚ, Χρύσα Χατζέλλη, σχολίασε:

«Ήμασταν έτοιμες γι' αυτό το παιχνίδι εδώ και καιρό. Ξέραμε ότι αυτό το παιχνίδι θα μας κρατήσει μέσα στην πρώτη οκτάδα, οπότε ήμασταν συγκεντρωμένες 100%. Ξεκινήσαμε μπροστά από την αρχή, μας ισοφάρισαν σε κάποιο σημείο, αλλά σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι είχαμε το προβάδισμα. Κρατάω τους τρεις βαθμούς που μας βάζουν στην πρώτη οκτάδα, έχοντας ακόμα δύο παιχνίδια. Θα πάμε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και θέση. Ήταν μία νίκη-χαρακτήρα. Ο ΠΑΟΚ θα πρέπει πάντα να είναι εκεί που είναι, ούτε θέλω να σκεφτώ ότι θα βρισκόμασταν κάπου αλλού, οπότε σίγουρα δείξαμε χαρακτήρα».

Η παίκτρια του ΠΑΟΚ, Μαρία Ντάσιου, είπε:

«Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, κόντρα σ' έναν αντίπαλο ο οποίος ήταν δυνατός και ανταγωνιστικός, και συγχαρητήρια γι' αυτό. Καταφέραμε να πετύχουμε τον στόχο μας, υπάρχουν ακόμα δύο παιχνίδια για το τέλος της κανονικής διάρκειας, ένα εκ των οποίων είναι πολύ σημαντικό, αυτό κόντρα στο Περιστέρι, θέλοντας να κλείσουμε με τη καλύτερη δυνατή πορεία. Ξέρουμε ότι όταν έχουμε παιχνίδι μέσα στο σπίτι μας θέλουμε να δίνουμε το καλύτερο δυνατό πρόσωπο».

Οι ημερομηνίες για τον τίτλο

Πότε θα γίνουν ημιτελικοί και τελικοί στην Α1 χάντμπολ γυναικών

Το σαββατοκύριακο ολοκληρώνεται η κανονική διάρκεια στην Α1 χάντμπολ γυναικών με τον ΠΑΟΚ να είναι σίγουρα στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Αυτό σημαίνει ότι ο Δικέφαλος θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά των playoffs με πλεονέκτημα έδρας την ομάδα που θα τερματίσει στην 3η θέση (κατά πάσα πιθανότητα τον ΑΕΣΧ Πυλαίας) σε μια σειρά η πρόκριση θα κριθεί στις δύο νίκες.

Γνωστές έγιναν οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι ημιτελικοί και οι τελικοί των playoffs του φετινού πρωταθλήματος.

Β’ Φάση (Ημιτελικά)

1η αγωνιστική: Τετάρτη 24/4
2η αγωνιστική: ΣΚ 27-28/4
3η αγωνιστική: Τετάρτη 8/5 (εάν χρειαστεί)

Γ’ Φάση (Τελικοί)

1η αγωνιστική: ΣΚ 11-12/5
2η αγωνιστική: Τετάρτη 15/5
3η αγωνιστική: ΣΚ 18-19/5
4η αγωνιστική: Τετάρτη 22/5 (εάν χρειαστεί)
5η αγωνιστική: ΣΚ 25-26/5 (εάν χρειαστεί)

Σε περίπτωση που στη Β’ Φάση και στα 2 ζευγάρια η σειρά ολοκληρωθεί 2-0, το πρόγραμμα των τελικών θα διαμορφωθεί ως ακολούθως:

1η αγωνιστική: Τετάρτη 8/5
2η αγωνιστική: ΣΚ 11-12/5