ΒΟΛΕΙ

Έβγαλε αντίδραση!

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και επέστρεψε στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις, μετά τις δύο ήττες από Φοίνικα Σύρου και Παναθηναϊκό.

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Με κορυφαίους τους Ουτσίκοφ, Σαφράνοβιτς και Μαρτίνεζ και τους Πελεκούδα, Τακουρίδη και Κωνσταντινίδη να αποτελούν σταθερές αξίες ο Δικέφαλος πήρε το τρίποντο κόντρα στην ακριτική ομάδα και ανέβηκε στους 46 βαθμούς “κλειδώνοντας” τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια της σεζόν.

Με τον Τακουρίδη να “χαλάει” την υποδοχή των φιλοξενούμενων και τον Πελεκούδα να είναι ασταμάτητος σε μπλοκ και επίθεση ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-0 και αργότερα με 12-7 με τον Ουτσίκοφ να δίνει λύσεις στην επίθεση. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης απάντησε με σερί και ισοφάρισε σε 12-12. Ο Δικέφαλος απάντησε με δικό του σερί και με τους Σαφράνοβιτς και Μαρτίνεζ προηγήθηκε ξανά με 18-15. Σε αντίθεση με τα όσα προηγήθηκαν η ακριτική ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο ΠΑΟΚ με Ουτσίκοφ, Σαφράνοβιτς και ένα εντυπωσιακό μπλοκ του Μαρτίνεζ στο φινάλε “καθάρισε” το πρώτο σετ με 25-19.

Με πολυφωνία στην επίθεση ο ΠΑΟΚ μπήκε με καλό πρόσωπο και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 8-5 και στη συνέχεια με 11-6 αναγκάζοντας τον Μουστακίδη να καλέσει τάιμ-άουτ το οποίο “ξύπνησε” τους παίκτες του οι οποίοι μείωσαν σε 13-12 και έτσι ήταν η σειρά του Ρίτσι να πάρει τάιμ-άουτ για τον Δικέφαλο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα λάθη του Εθνικού και “ξέφυγε” με 17-12 και αργότερα με 20-13. Ο… δρόμος για την κατάκτηση του δεύτερου σετ ήταν “ανοιχτός” και επισφραγίστηκε με το 25-18 που διαμορφώθηκε με μπλοκ του Σακόγλου ο οποίος μαζί με τον Τερζή πέρασαν στο παιχνίδι στη θέση των Ουτσίκοφ και Βάλκιερς.

Το τρίτο σετ είχε την “υπογραφή” του Σαφράνοβιτς. Με τον Ισραηλινό να οδηγεί επιθετικά τον ΠΑΟΚ και τους Ουτσίκοφ και Μαρτίνεζ να ακολουθούν ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 11-7 και στη συνέχεια με 16-10. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 17-14, όμως ο Δικέφαλος αντέδρασε άμεσα και ανέβασε ξανά τη διαφορά (21-14). Οι παίκτες του Ρίτσι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και “καθάρισαν” το σετ και το παιχνίδι με το 25-19.

1ο σετ: 25-19, 2ο σετ: 25-18, 3ο σετ: 25-19

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Ουτσίκοφ 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 46% άριστες), Γκιόν 11 (10/15 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 52% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 13% υπ. – 13% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 1 (μπλοκ), Στίγγας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 9 (8/34 επ., 1 άσσος), Χατζόπουλος 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2 άσσοι), Βελίτσκοβιτς 8 (6/17 επ., 2 άσσοι, 46% υπ. – 23% άριστες), Μέχια 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 27% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 79% υπ. – 68% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής.

1ο σετ:

Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει με: Ουτσίκοφ, Τακουρίδη, Πελεκούδα, Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς, Γκιόν και Κωνσταντινίδη λίμπερο

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ξεκινάει με: Παγιάν, Χατζόπουλο, Χαριτωνίδη, Βελίτσκοβιτς, Μεγία, Ριζόπουλο και λίμπερο τον Κοντοστάθη

Τώρα η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Ολοκληρώθηκε το ζέσταμα των δύο ομάδων.

* Η αναμέτρηση ξεκινάει στις 17:00 – Σε εξέλιξη το ζέσταμα των δύο ομάδων – Λίγος κόσμος για την ώρα στις εξέδρες.

* Στον αντίποδα, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης είναι 10ος με 23 βαθμούς και παραμένει σε απόσταση βολής από την 8άδα, μετά και τη νίκη που πέτυχε επί του Εθνικού Πειραιώς την προηγούμενη αγωνιστική.

* Ο Δικέφαλος είναι στη 2η θέση της βαθμολογίας με 43 βαθμούς, αλλά προέρχεται από δύο ήττες στο τάϊ-μπρέικ με Φοίνικα Σύρου στο PAOK Sports Arena και τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας.

* Ο ΠΑΟΚ φιλοξενεί τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για την 20η αγωνιστική με τη νίκη να είναι “μονόδρομος” για τους παίκτες του Ρίτσι για ψυχολογικούς κυρίως λόγους.

* Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα από το PAOK Sports Arena.

Βόλεϊ: Αναχώρηση και γεμάτο πρόγραμμα με φόντο την κούπα

Ξεκάθαρος στόχος, μεγάλη μάχη

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ αναχώρησε με προορισμό τη Λάρισα, με φόντο το Final4 του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα γίνει στις 29 και 30 Μαρτίου.

Οι "ασπρόμαυροι" καλούνται να αφήσουν πίσω τους ό,τι έγινε στον τέταρτο ημιτελικό του πρωταθλήματος και να τα δώσουν όλα ενόψει των δύο επόμενων στόχων, με το Κύπελλο και το League Cup να είναι σε πρώτο πλάνο πλέον.

Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει το βράδυ της Παρασκευής στις 20:15 τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημιτελικό, ενώ ο πρώτος θα γίνει στις 17.00 μεταξύ Παναθηναϊκού και Μίλων, με τον Γιόσκο Μιλενκόσκι και τον Γιάννη Τακουρίδη να μιλούν σήμερα το μεσημέρι στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου:

Τερζής: «Έχω πολλά παράπονα από τις παίκτριες μου…»

Τι είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ μετά την ήττα από την ΑΕΚ

Την ήττα με 0-3 σετ στο PAOK Sports Arena γνώρισε από την ΑΕΚ η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών των playoffs της Volley League.

Πλέον, οι «ασπρόμαυρες» αναζητούν νίκη με 0-3 ή 1-3 σετ στην έδρα της ΑΕΚ το Σάββατο για να στείλουν την ρεβάνς σε χρυσό σετ.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Θάνος Τερζής δήλωσε:

«Κάναμε ένα κάκιστο παιχνίδι. Το 2ο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά η ΑΕΚ μας έδωσε το δικαίωμα να μπούμε στο σετ.

Δεν ακολουθήσαμε το παιχνίδι εξ' αρχής.

Έχω πολλά παράπονα από τις παίκτριες μου. Δεν ακολούθησαν μεγάλο μέρος της τακτικής, αλλά και για τη διάθεση την οποία έδειξαν. Δεν παρατάς ποτέ ένα παιχνίδι που κρίνει πρόκριση στα ημιτελικά, αλλά και γενικότερα για τον τρόπο που αντιμετώπισαν το παιχνίδι.

Θα κυνηγήσουμε τις πιθανότητες μας. Το σύστημα διεξαγωγής μας έδινε το πλεονέκτημα να έχουμε το πρώτο παιχνίδι στην έδρα μας. Το είπα στις παίκτριες μου πόσο σημαντικό είναι, αλλά δεν το εκμεταλλευτήκαμε καθόλου. Θα πάμε στην Αθήνα για το καλύτερο δυνατό και να διεκδικήσουμε την πρόκριση στο χρυσό σετ».

Κατώτερος των περιστάσεων

«Βουνό» η πρόκριση για τον ΠΑΟΚ που ψάχνει… τέσσερα σετ στην ρεβάνς του Σαββάτου

Εντός έδρας ήττα με 0-3 σετ για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα προημιτελικά των playoffs της Volley League.

Η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Ένωσης το Σάββατο στις 19:00, με το σύνολο του Θάνου Τερζή να αναζητά νίκη με 0-3 ή 1-3 σετ για να διεκδικήσει την πρόκριση στην τετράδα του πρωταθλήματος σε χρυσό σετ.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες είχαν τον έλεγχο παίρνοντας από νωρίς διαφορά (7-12, 11-17, 12-19). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει (15-19), αλλά δεν ήταν αρκετό με το 19-25 να διαμορφώνει το 0-1.

Σετ των ανατροπών το δεύτερο. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 8-12, με τον ΠΑΟΚ να απαντά ισοφαρίζοντας 13-13 και μετά να περνάει και μπροστά με 16-15. Οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν 16-18, με την Πολυνοπούλου να βάζει τον Δικέφαλο του Βορρά ξανά σε ρόλο οδηγού με 20-18. Η Ένωση με νέο σερί έκανε το 20-23, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση για το 24-24. Στην... παράταση του σετ όμως η ΑΕΚ με 24-26 έκανε το 0-2.

Ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε να κυνηγάει στο σκορ στο τρίτο σετ με την ΑΕΚ να ανοίγει τη ψαλίδα, καθώς οι «ασπρόμαυρες» δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Οι φιλοξενούμενες με 17-25 πήραν τη νίκη με 0-3 σετ.

Τα σετ: 19-25, 24-26, 17-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 37 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Φανγκ 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-57% άριστες), Κυπαρίσση 8 (8/21 επ., 25% υπ.-19% άριστες), Ντέακ 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Τερζόγλου 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 8 (8/41 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 53% υπ.-47% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Οικονομίδου 4 (4/14 επ.),

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 15 (13/32 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.-27% άριστες), Καλαντάτζε 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Τσάριτς 17 (15/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 8 (4/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπλάνκο 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Σολέ 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ.-46% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Κοσμά (λ), Τσιτσιπλάμη, Τσίρκοβιτς