ΒΟΛΕΙ

"Θέλω να τα πάρω όλα με τον ΠΑΟΚ!"

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League στο βόλεϊ, κερδίζοντας με 3-0 την Καζινμπάρτσικα.

Αγάπη Γαβριηλίδου

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Δημήτρης Τζούριτς εξέφρασε την ικανοποίηση του για την πρόκριση, ενώ μίλησε και για τη δική του απόδοση.

Αναλυτικά όσα είπε:

Για τη σημερινή νίκη-πρόκριση: “Ήταν το πιο σημαντικό ως τώρα παιχνίδι για εμάς, πήραμε την πρόκριση κι αυτό μετράει. Στο πρώτο ματς έπαιξαν καλή άμυνα οι αντίπαλοι, σήμερα παίξαμε εμείς καλύτερα κι αξίζαμε πρόκριση. Υπάρχουν μεγάλα περιθώρια βελτίωσης για να πετύχουμε τους στόχους μας σε Ελλάδα κ Ευρώπη”.

Για την ατμόσφαιρα στο γήπεδο: “Μου άρεσε η ατμόσφαιρα σήμερα, αλλά θέλω ακόμη περισσότερο κόσμο στο γήπεδο. Ας έρθουν για δυο ώρες με την οικογένεια τους να μας θαυμάσουν. Τους χρειαζόμαστε κ πιστεύω τα αποτελέσματα θα τους φέρουν εδώ”.

Για τη δική του απόδοση: “Είμαι 1,5 χρόνο εκτός και είναι δύσκολο να επιστρέψω στο 100%, όμως δουλεύω πολύ. Θέλω να τα πάρουμε όλα με αυτή την ομάδα”

Τερζής: «Έχω πολλά παράπονα από τις παίκτριες μου…»

Τι είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ μετά την ήττα από την ΑΕΚ

Την ήττα με 0-3 σετ στο PAOK Sports Arena γνώρισε από την ΑΕΚ η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών των playoffs της Volley League.

Πλέον, οι «ασπρόμαυρες» αναζητούν νίκη με 0-3 ή 1-3 σετ στην έδρα της ΑΕΚ το Σάββατο για να στείλουν την ρεβάνς σε χρυσό σετ.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Θάνος Τερζής δήλωσε:

«Κάναμε ένα κάκιστο παιχνίδι. Το 2ο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά η ΑΕΚ μας έδωσε το δικαίωμα να μπούμε στο σετ.

Δεν ακολουθήσαμε το παιχνίδι εξ' αρχής.

Έχω πολλά παράπονα από τις παίκτριες μου. Δεν ακολούθησαν μεγάλο μέρος της τακτικής, αλλά και για τη διάθεση την οποία έδειξαν. Δεν παρατάς ποτέ ένα παιχνίδι που κρίνει πρόκριση στα ημιτελικά, αλλά και γενικότερα για τον τρόπο που αντιμετώπισαν το παιχνίδι.

Θα κυνηγήσουμε τις πιθανότητες μας. Το σύστημα διεξαγωγής μας έδινε το πλεονέκτημα να έχουμε το πρώτο παιχνίδι στην έδρα μας. Το είπα στις παίκτριες μου πόσο σημαντικό είναι, αλλά δεν το εκμεταλλευτήκαμε καθόλου. Θα πάμε στην Αθήνα για το καλύτερο δυνατό και να διεκδικήσουμε την πρόκριση στο χρυσό σετ».

Κατώτερος των περιστάσεων

«Βουνό» η πρόκριση για τον ΠΑΟΚ που ψάχνει… τέσσερα σετ στην ρεβάνς του Σαββάτου

Εντός έδρας ήττα με 0-3 σετ για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα προημιτελικά των playoffs της Volley League.

Η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Ένωσης το Σάββατο στις 19:00, με το σύνολο του Θάνου Τερζή να αναζητά νίκη με 0-3 ή 1-3 σετ για να διεκδικήσει την πρόκριση στην τετράδα του πρωταθλήματος σε χρυσό σετ.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες είχαν τον έλεγχο παίρνοντας από νωρίς διαφορά (7-12, 11-17, 12-19). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει (15-19), αλλά δεν ήταν αρκετό με το 19-25 να διαμορφώνει το 0-1.

Σετ των ανατροπών το δεύτερο. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 8-12, με τον ΠΑΟΚ να απαντά ισοφαρίζοντας 13-13 και μετά να περνάει και μπροστά με 16-15. Οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν 16-18, με την Πολυνοπούλου να βάζει τον Δικέφαλο του Βορρά ξανά σε ρόλο οδηγού με 20-18. Η Ένωση με νέο σερί έκανε το 20-23, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε απάντηση για το 24-24. Στην... παράταση του σετ όμως η ΑΕΚ με 24-26 έκανε το 0-2.

Ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε να κυνηγάει στο σκορ στο τρίτο σετ με την ΑΕΚ να ανοίγει τη ψαλίδα, καθώς οι «ασπρόμαυρες» δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Οι φιλοξενούμενες με 17-25 πήραν τη νίκη με 0-3 σετ.

Τα σετ: 19-25, 24-26, 17-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 37 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Φανγκ 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-57% άριστες), Κυπαρίσση 8 (8/21 επ., 25% υπ.-19% άριστες), Ντέακ 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Τερζόγλου 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 8 (8/41 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 53% υπ.-47% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Οικονομίδου 4 (4/14 επ.),

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 15 (13/32 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.-27% άριστες), Καλαντάτζε 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Τσάριτς 17 (15/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 8 (4/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπλάνκο 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Σολέ 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ.-46% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Κοσμά (λ), Τσιτσιπλάμη, Τσίρκοβιτς

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ (Live)

Ζωντανή ενημέρωση για την πρώτη αναμέτρηση των playoffs

Πρώτος αγώνας για την προημιτελική φάση των playoffs της Volley League γυναικών με τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει την ΑΕΚ.

Οι «ασπρόμαυρες» τερμάτισαν στην 6η θέση της κανονικής διάρκειας, ενώ η Ένωση στην 3η θέση.

Η ρεβάνς θα γίνει το Σάββατο στο γήπεδο της ΑΕΚ στις 19:00

Ο αγώνας μεταδίδεται με εικόνα μέσω του AC PAOK TV στο YouTube με συνδρομή 4,99 ευρώ το μήνα.

24-26 κακή υποδοχή και η Καλαντάτζε παίρνει τον πόντο για το 0-2

24-25 Τσάριτς παίρνει το μπλοκ άουτ, διαμαρτύρεται η Κυπαρίσση ότι το μπλοκ της ήταν μέσα

14-14 διπλή μπαλιά

13-14 άουτ σερβίς Ουίλιαμς, διαμαρτυρίες του ΠΑΟΚ για επαφή στην προσπάθεια υποδοχής

Ξεκίνησε ο αγώνας

Βραβεύεται πριν τον αγώνα η Ιωάννα Πολυνοπούλου που είχε αναδειχτεί MVP της 21ης αγωνιστικής.

Ντέακ, Φανγκ, Κυπαρίσση, Ουίλιαμς, Τερζόγλου, Πολυνοπούλου και λίμπερο Ξανθοπούλου για τον ΠΑΟΚ

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα. Στις 19:00 πρώτο σερβίς στον αγώνα.