ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Φινάλε με ανατροπή και νίκη!

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε με νίκη τη φετινή χρονιά καθώς επικράτησε με 27-23 του Ποσειδώνα Λουτρακίου για την 5η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Hanball Premier.

Δημήτρης Τσίτσης

Νίκη γοήτρου για τον ΠΑΟΚ απέναντι στον Ποσειδώνα Λουτρακίου στο τελευταίο ματς της σεζόν. Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό κίνητρο, ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασε την απόδοσή του μετά το 45′ και έφτασε στη νίκη με 27-23.

Ο Νίκος Γεωργιάδης έδωσε την ευκαιρία σε αρκετούς παίκτες που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής όλη τη χρονιά να αγωνιστούν και δοκίμασε διάφορα σχήματα.

Ο Δικέφαλος μπήκε «μουδιασμένα» στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3 και 1-4 στο 6’. Στη συνέχεια μείωσε σε 3-4 αλλά ο Ποσειδώνας με ένα σερί 5-0 έφτασε να προηγείται 3-9 στο 15’. Ο Δικέφαλος αντέδρασε και μείωσε στα 2 γκολ στο 20’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι και πάλι πήραν σημαντικό προβάδισμα, φτάνοντας το σκορ στο 10-14, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, για 15 λεπτά επαναλήφθηκε το ίδιο σκηνικό και ο ΠΑΟΚ έφτανε να χάνει ακόμα και με 6 γκολ. Ωστόσο, μετά το 45′ οι παίκτες του Δικεφάλου αφυπνίστηκαν, ανέβασαν την απόδοσή τους και με ένα σερί 8-0, μετέτρεψαν το 16-21 σε 24-21. Μετά το 55′ ο ΠΑΟΚ διατήρησε με ευκολία το προβάδισμα και πρόσφερε και κάποιες ωραίες φάσεις στους φίλους του που βρέθηκαν στη Μίκρα, φτάνοντας με άνεση στο τελικό 27-23.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τα πλέι οφ με 22 βαθμούς και κατέλαβε την 3η θέση στο πρωτάθλημα.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η βράβευση του Νίκου Κοκώνη για τα 1000 γκολ στην καριέρα του.

Τα πεντάλεπτα
: 0-3, 3-7, 3-9, 7-9, 9-12, 10-14 (ημχ), 12-15, 14-17, 16-20, 20-21, 24-21, 27-23.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 7, Νάση Κωστακίδης, Τσεσμετζίδης 1, Νικολαΐδης 4, Κοκώνης, Γιαννακίδης, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός 6, Καραγκιοζόπουλος, Κυπραίος 3, Κεσίδης 2.

Ποσειδών (Νίκος Γραμματικός): Πέρρος 3, Τρουμπέτας 5, Οικονόμου 2, Τοκατζόγλου, Κωστακίδης 4, Δομπρής 2, Τζηράς 7, Βλαχογεώργος, Συγγάρης, Καμπούρης, Παπαδιονυσίου, Ρασπίτσος, Αλικάκος

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 1-6. Πέναλτι: 5/6 – 2/2

To φιλμ του αγώνα

Τέλος. Ο ΠΑΟΚ κλείνει με νίκη τη σεζόν. 27-23 με ανατροπή στο 2ο ημίχρονο ο Δικέφαλος

23-21 ο ΠΑΟΚ και πάλι με Παλάσκα

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ. Γκολ!!! Ο Παλάσκας κάνει το 22-21 και δίνει προβάδισμα για πρώτη φορά στο Δικέφαλο στο 51′

Ισοφαρίζει ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά από την αρχή του παιχνιδιού. 21-21 με γκολ του Αλβανού στο 50′

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

Λήξη 1ου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει πιάσει καλή απόδοση και ηττάται με 10-14 στη Μίκρα από τον Ποσειδώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε

Αυτήν τη στιγμή βραβεύεται ο Νίκος Κοκώνης για τα 1000 γκολ στην καριέρα του και καταχειροκροτείται

Ο “Δικέφαλος” δεν μπόρεσε να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος μετά την καταδικαστική ήττα από τον Διομήδη στο Άργος, ωστόσο θα προσπαθήσει να ολοκληρώσει νικηφόρα τη σεζόν.

Η σημερινή αναμέτρηση δεν έχει βαθμολογική σημασία, καθώς ανεξαρτήτου αποτελέσματος ο ΠΑΟΚ θα τερματίσει τρίτος, ενώ ο Ποσειδών Λουτρακίου ακόμη και με ήττα μπορεί να κρατήσει την πέμπτη θέση, σε περίπτωση που ηττηθεί ο Δούκας από τον ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑ.

Στο πλαίσιο του σημερινού αγώνα ο ΠΑΟΚ θα τιμήσει τον Νίκο Κοκώνη για το γεγονός της επίτευξης 1.000 γκολ στην καριέρα του. Ο πίβοτ του Δικέφαλου είχε σκοράρει το 1.000ο γκολ στον εκτός έδρας αγώνα με τον Φίλιππο Βέροιας για την 3η αγωνιστική των play off.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Ζάγκας, Αραμπατζής Παλάσκας, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης, Κοκώνης, Γιαννακίδης, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης, Αλβανός, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Κυπραίος, Κεσίδης, Νάση.

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα από το κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να πάρει τη νίκη στο τελευταίο ματς της σεζόν.

ΑΣ

Με απόλυτη επιτυχία το 2ο Street Handball του ΠΑΟΚ

Όμορφες στιγμές για τους μικρούς αθλητές

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το 2ο Street Handball, στο σχολικό γυμναστήριο της Παπάφη, από την Ακαδημία Χάντμπολ του ΠΑΟΚ.

Με φιλοξενούμενη την ομάδα από τη Λάρισα, μικροί μαθητές και μαθήτριες, αγωνίστηκαν και απόλαυσαν το παιχνίδι, παρουσία αθλητών της αντρικής ομάδας.

Οι νεαροί αθλητές και οι νεαρές αθλήτριες, είχαν την ευκαιρία να φωτογραφηθούν με το κύπελλο το οποίο κατέκτησε η αντρική ομάδα στην Χαλκίδα.

Η Ακαδημία Χάντμπολ του ΠΑΟΚ, ευχαριστεί όλους τους γονείς για τη συνεχή εμψύχωση των μικρών αθλητών, και ιδιαιτέρως την αποστολή από τη Λάρισα, με τον προπονητή, Βασίλη Γκουράβα και τους συνεργάτες του. Τέλος, τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής, Γιάννη Μπαχά, και τον μαθητή του και απόφοιτο την πρόσφατης Σχολής Διαιτητων, Γρηγόρη Σαλτσίδη, για την άψογη διαιτησία των αγώνων.

ΑΣ

Κυριάρχησαν τα «αετόπουλα»

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ με 12 γκολ του Σεμλίκου

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι παίδες χάντμπολ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 17-30, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της ΕΣΧΘ.

Οι παίκτες του Δικεφάλου έδειξαν από νωρίς την αγωνιστική τους υπεροχή, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, το οποίο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε σε διψήφια επίπεδα, 4-14. Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δευτέρου ημιχρόνου, με τους «ασπρόμαυρους» να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την διαφορά, φτάνοντας στη νίκη με 17-30.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 2-8, 2-9, 4-11, 4-14 (ημχ.), 6-18, 10-22, 11-25, 13-25, 14-26, 17-30

ΠΑΟΚ (Παλάσκας): Κοβάνης 4, Παγιαννίδης 1, Παπαστεφάνου, Συμεωνίδης 2, Στανκίδης 6, Ήτζιος, Τουρλής 5, Σεμλίκος 12, Σαβουλίδης, Τσάμης, Βιλντίρης.

ΑΣ

Πελεκίδης: «Η νίκη μετράει, πάμε για το 2-0»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ για την εικόνα της ομάδας του στο ματς με την Πυλαία

Έστω και δύσκολα η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ κέρδισε με 28-27 τον ΑΕΣΧ Πυλαίας και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs του πρωταθλήματος.

Την Κυριακή στις 14:00 ο Δικέφαλος θέλει να πάρει τη δεύτερη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στους τελικούς.

Ο Δημήτρης Πελεκίδης δήλωσε:

«Συγχαρητήρια στην ομάδα της Πυλαίας. Ήταν πολύ ανταγωνιστική και στις δύο πλευρές του γηπέδου, δεν άφησε το παιχνίδι σε καμία στιγμή του αγώνα.

Μάλιστα στο μεγαλύτερο διάστημα ήταν μπροστά στο σκορ. Επί της ουσίας εμείς την κυνηγούσαμε στο σκορ. Αυτό που μας έδωσε σήμερα την νίκη έχει να κάνει και με το βάθος του πάγκου που έχουμε, με την εμπειρία μας καθώς και το μέταλλο που βγάζει η ομάδα σε αυτά τα παιχνίδια.

Κάποιες φορές επειδή εμείς βιαζόμαστε να τελειώσουμε κάποια πράγματα, κάναμε πολλά λάθη και αν θυμάμαι καλά στο 15λεπτο είχαμε επτά λάθη. Αυτό μας δημιουργεί μία αναστάτωση στο κεφάλι μας.

Το σημαντικό είναι ότι η ομάδα όταν ηρεμεί βρίσκει πάλι το τρόπο να επανέλθει. Από την άμυνα ξεκινάνε όλα. Δεν είμασταν σήμερα καλοί πίσω, το μαρτυράει και το σκορ τα 27 γκολ που φάγαμε. Δεν ήμασταν καλοί στην άμυνα. Δεν ήμασταν καλοί στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Είχαμε διαστήματα που παίξαμε καλά. Για αυτό και το ματς πήγε τόσο κοντά. Όσον αφορά το κομμάτι των επαφών, γιατί η Πυλαία είναι μία ομάδα που έχει πολύ καλή ροή, έχει πολύ καλό πασάρισμα αν δεν τελειώσουν οι φάσεις, είναι λογικό ότι θα βρουν και εύκολες ρίψεις όπως και βρήκανε. Παρόλα αυτά η νίκη μετράει.

Θέλουμε άλλη μία νίκη να περάσουμε στους τελικούς. Αυτός είναι ο στόχος μας. Θα προετοιμαστούμε για το ματς της Κυριακής να κάνουμε το 2-0 και να περάσουμε στους τελικούς που είναι και ο στόχος μας».

Από την πλευρά της η παίκτρια του ΠΑΟΚ, Μπάρμπαρα Μπροκάρντο, σχολίασε:

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, κάτι το οποίο γνωρίζαμε από την αρχή. Η Πυλαία είναι μία ομάδα η οποία μάχεται. Κάναμε την δουλειά μας, την Κυριακή έχουμε την δεύτερη μάχη, η οποία ελπίζω να πάει όπως πρέπει και να προκριθούμε στους τελικούς».