ΧΑΝΤΜΠΟΛ

«ΣΦΑΓΗ» κατά του ΠΑΟΚ (PIC)

Την ήττα με 22-21 από τον Ολυμπιακό ΣΠΦ/Όμιλο Ξυνή γνώρισε ο ΠΑΟΚ στον ημιτελικό της Γλυφάδας, με τους διαιτητές να μην δίνουν καθαρή παράβαση για πέναλτι στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Δημήτρης Τσορμπατζόγλου

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να κάνει… μαθήματα άμυνας στον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα ο Δικέφαλος να είναι αρχικά μπροστά με 5-2 και στη συνέχεια με 11-8. Παρά το γεγονός πως οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν, οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη ήταν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια +4 (13-9).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κρατούσε μέχρι και το 17-13 τα ηνία του αγώνα, ωστόσο δέχθηκε ένα σερί 5-0 (18-17). Στη συνέχεια ο Δικέφαλος έφερε το ματς στα ίσα (19-19, 20-20), ο Τζηράς έκανε το 21-20, για να ισοφαρίσει ξανά ο Παλάσκας (21-21). Στα 24 δευτερόλεπτα του αγώνα ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει προβάδισμα (22-21), ωστόσο ο Πόουλσεν έστειλε την μπάλα στο κέντρο ώστε να κάνουν γρήγορα οι παίκτες του ΠΑΟΚ επίθεση, με τον Σανίκη να πιάνει την μπάλα (χωρίς να έχει λήξη ο αγώνας) και να την πετάει μακριά! Αυτό κανονικά είναι πέναλτι σε νεκρό χρόνο, ωστόσο δεν το έδωσαν οι ρέφερι! Μάλιστα η ΕΡΤ η οποία είχε την τηλεοπτική κάλυψη δεν κατάφερε να δώσει ούτε ένα σωστό ριπλέι για την φάση!!!

Χαρακτηριστική είναι και η αντίδραση του Ερασιτέχνη ΠΑΟΚ που αναφέρει: «Έντονος προβληματισμός για την τελευταία φάση του αγώνα που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες από τον έφορο της ομάδας Γρηγόρη Πετρίδη, τον τιμ μάνατζερ Γρηγόρη Νατσίοπουλο και τον προπονητή Στέλιο Σεϊρεκίδη, σε περίπτωση που δεν είχε μηδενιστεί ο χρόνος, με την ενέργεια του Σανίκη να είναι κόκκινη κάρτα και πέναλτι».

Θυμηθείτε παρακάτω όλα όσα έγιναν στην αναμέτρηση μέσα από το LIVE του PAOK24

Οι διαιτητές τελειώνουν το παιχνίδι

ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΕΦΕΡΙ

ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΗΔΕΝΙΣΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΑΛΤΙ

ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΑΝΙΚΗΣ ΠΕΤΑΞΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΕΝΩ Ο ΠΟΟΥΛΣΕΝ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑ ΣΕΝΤΡΑ

22-21

24 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΤΑΙΜ ΑΟΥΤ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

21-21 γκολ ο Παλάσκας

Τάιμ από τον ΠΑΟΚ

21-20 γκολ ο Τζηράς

20-20 τυχερό γκολ από τον Ολυμπιακό, ΕΠΡΕΠΕ να το είχε βγάλει ο Πόουλσεν (Γλίστρησε η μπάλα από τα χέρια του)

19-20 γκολ ο Παλάσκας

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΟΓΙΑΝΝΗ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ

Λιγότερο από 4 λεπτά για το τέλος του αγώνα

19-19 γκολ ο Βεσελίνοβιτς

Τάιμ άουτ από τον τεχνικό του Ολυμπιακού.

19-18 γκολ ο Παλάσκας

Δίλεπτη στον Κρητικό (ήταν η 3η και φεύγει από τον αγώνα) και πέναλτι για τον ΠΑΟΚ

19-17 γκολ ο Σανίκης

Ο Τσιλιμπάρης σταματάει τον Παλάσκα

Δίλεπτη στον Τσίλη

Δέκα λεπτά για το τέλος του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ΠΡΕΠΕΙ να βγάλει αντίδραση τώρα, έχει δεχθεί ένα σερί 5-0

3η δίλεπτη και αποβολή στον Κανδήλα

18-17 γκολ ο Σανίκης, 5-0 σερί

17-17

Πέναλτι τώρα για τον Ολυμπιακό για άμυνα από μέσα λένε ενώ ο παίκτης του ΠΑΟΚ είναι από έξω!!!

Τώρα δίνεται αλλα δίνουν και στον Αραμπατζή που έκανε απλή άμυνα!!!

ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ ΔΙΛΕΠΤΟ ΣΤΟΝ ΠΕΤΡΙΣΕΒΙΤΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΤΑΙ!

7-7 γκολ ο Τζηράς

Ακόμα 15 λεπτά για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

6-7 φανταστικό γκολ από τον Κοκκώνη

6-6 γκολ ο Σανίκης

Διπλή επέμβαση του Τσιλιμπάρη

5-6 γκολ τώρα από τον Σανίκη στο 10:00”

4-6 γκολ ο Παλάσκας

4-5 γκολ ο Τζηράς, ενώ προηγήθηκε καθαρό φάουλ στην επίθεση του ΠΑΟΚ που δεν δόθηκε.

3-5 σκοράρει ο Σανίκης

2-5 γκολ και από τον Τσίλη!

2-4 γκολ ο Παλάσκας

2-3 γκολ ο Αραμπατζής για τον Δικέφαλο

2-2 σκοράρει ο Παλάσκας

2-1 γκολ ο Κανδήλας

1-1 θα σκοράρει ο Κοκκώνης για τον ΠΑΟΚ στο 03,46”

Ο Κοτανίδης σταματάει τον Κανδήλα

*Με το… καλημέρα δίλεπτο στον ΠΑΟΚ, για να δούμε…

1-0 γκολ ο Κανδήλας και δίλεπτο στον Κυπραίο

Ξεκίνησε το ματς!

Ολα έτοιμα για να αρχίσει η αναμέτρηση!

Οι δυο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμα, θα γίνει σε λίγο και η παρουσίαση.

Δεν έχει γεμίσει το γήπεδο της Γλυφάδας.

Αυξάνεται ο κόσμος στο γήπεδο, σε εξέλιξη το ζέσταμα των δυο ομάδων.

Ο Γιόσιπ Κέζιτς που είναι στην αποστολή θα αποφασιστεί την τελευταία στιγμή εάν θα αγωνιστεί καθώς προέρχεται από τραυματισμό. Παράλληλα η ομάδα στάθηκε άτυχη, καθώς εκτός του σημερινού ημιτελικού έμεινε ο αρχηγός, Θοδωρής Πετρίδης, διότι υπέστη κάταγμα στα δάχτυλα του αριστερού του χεριού.

Η αποστολή του Ολυμπιακού: Τσακνής, Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης, Κανδύλας, Σανίκης, Αλβανός, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

Η αποστολή του ΠΑΟΚ για το ματς: Βεσελίνοβιτς, Πέγιοβιτς, Κέζιτς, Πόουλσεν, Κοκκώνης, Νικολαΐδης, Κοτανίδης, Κυπραίος, Τσίλης, Παλάσκας, Κολοβός, Καλόμοιρος, Αραμπατζής, Μπαστορογιάννης και Αποστόλου.

Διαιτητές του αγώνα: Τσάκωνας- Χασκής

16:24 Αρκετές δυνάμεις της αστυνομίας έξω από το γήπεδο αυτή την ώρα.

Η αποστολή του Κυπελλούχου ΠΑΟΚ βρίσκεται ήδη στο γήπεδο.

Καλησπέρα σας, είμαι ο Γιάννης Παρασκευαΐδης και μαζί θα παρακολουθήσουμε τον σημερινό ημιτελικό του ΠΑΟΚ κόντρα στον Όμιλο Ξυνή/ΟΣΦΠ.

Πανηγύρισαν τη νίκη οι νέοι του ΠΑΟΚ

Επικράτησαν του Αλέξανδρου Αξιούπολης

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της ΕΣΧΘ οι Νέοι Χάντμπολ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Αλέξανδρου Αξιούπολης με 24-20.

Σ' ένα κλειστό παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στην μεγαλύτερη διάρκεια του, οι παίκτες του Δικεφάλου ανέβασαν την απόδοσή τους, παίρνοντας σε κομβικό σημείο προβάδισμα τριών τερμάτων, 19-16.

Κάνοντας πολύ καλή διαχείριση στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Νέοι του ΠΑΟΚ διατήρησαν το προβάδισμα τους, κατακτώντας τη νίκη με 24-20.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 3-2, 4-5, 5-7, 8-8, 9-8 (ημχ.), 10-11, 14-14, 16-15, 19-16, 21-18, 24-20

ΠΑΟΚ: Κοβάνης, Παπαγιαννίδης, Σεμλίκος Κ. 1, Τουρλής 2, Ήτζιος, Στανκίδης, Συμεωνίδης, Πανταζής, Πακτίτης, Κοντούλης 2, Δοντάς 1, Πατσές, Χατζηλίας 3, Χατζίδης 6, Δάιος, Μαρίνος 9.

Σεϊρεκίδης: «Δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι για εμάς»

Οι σκέψεις του τεχνικού του ΠΑΟΚ μετά τη νίκη επί του ΑΕΣΧ Πυλαίας

Πάρα πολύ κοντά στη συμμετοχή του στα playoffs βρίσκεται ο ΠΑΟΚ μετά και τη νίκη που πέτυχε επί του ΑΕΣΧ Πυλαίας στη Μίκρα.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, Στέλιος Σεϊρεκίδης, δήλωσε:

«Για εμάς δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι, ξέρουμε ότι πρέπει να δουλέψουμε σκληρά μέσα στο γήπεδο για να πάρουμε τις νίκες που χρειαζόμαστε.

Η Πυλαία ήταν εξαιρετική, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Εμείς βρήκαμε τον ρυθμό μας, βρήκαμε τις άμυνες και τις επαφές. Πήγαμε καλά στο τρανζίσιον και την επίθεση, και ήμασταν περισσότερο αποτελεσματικοί απ' ότι στο πρώτο ημίχρονο.

Από εδώ και πέρα συνεχίζουμε, έχουμε τρία δύσκολα παιχνίδια, ενώ έρχεται και το Final-4 του Κυπέλλου».

Νίκη με… στυλ ΠΑΟΚ!

Με το γνωστό του μοτίβο ο Δικέφαλος… ξεμπέρδεψε με Πυλαία και πάει στον «τελικό» του Άργους

Άλλο ένα δίποντο στο... σακούλι για την ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ που επικράτησε στη Μίκρα του ΑΕΣΧ Πυλαίας με 28-20 για την 20η αγωνιστική της Handball Premier.

Ο Δικέφαλος, δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας, παραμένει στην 3η θέση ανεβαίνοντας πλέον στους 29 βαθμούς.

Για το σύνολο του Στ. Σεϊρεκίδη ακολουθεί ένα κομβικό παιχνίδι στο Άργος απέναντι στο Διομήδη το Σάββατο στις 16:00.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να αρχίζει να ισορροπεί την κατάσταση, να ανατρέπει το σκορ και να πηγαίνει μπροστά στα αποδυτήρια με 14-11.

Οι «ασπρόμαυροι» στο δεύτερο μέρος ήταν πρωταγωνιστές από τα πρώτα λεπτά όταν και άνοιξαν τη ψαλίδα βρίσκοντας εύκολα γκολ στον αιφνιδιασμό, ενώ «έσφιξαν» και την άμυνά τους.

Το τελικό 28-20 «σφράγισε» τη νίκη του ΠΑΟΚ.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 7-7, 8-8, 10-9, 14-11 (ημχ.) 16-13, 20-15, 21-15, 23-16, 26-18, 28-20

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου 2, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 7, Κουκμίσης Κ. 1, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 4, Χατζίδης, Κουκμίσης Ν., Μπάτζιος, Καλόμοιρος 2, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 6.

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μοϊσίλιεφ, Παλάσκας, Θ. Αντωνιάδης 2, Ντάνουλετ, Τσορτέκης 3, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας, Μπίλιας 1, Αλεξανδρίδης 4, Καβουσανάκης, Καραγκιοζόπουλος 3, Κυριακίδης 4, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Ν. Αντωνιάδης, Γαβανάς, Τζέλη.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 1-1, Πέναλτι: 0/0-3/3