ΜΠΑΣΚΕΤ

Στα δύσκολα έχει Ντίλαρντ

Mπορεί να έλειπε πάλι ο Κλάσεν, μπορεί να αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Παπαθεοδώρου, αλλά ο ΠΑΟΚ νίκησε με 81-86 και τη Σακάρια. Ο Κέβιν Ντίλαρντ ήταν "καταλύτης" με 25 πόντους, 6 τρίποντα και 8 ασίστ, πάλι θετικός ο Τρις με 16 πόντους, ακολούθησαν Τζόουνς και Κρουμπάλι.

Νίκος Μοσχοβίτης

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Ντίλαρντ, Τρις, Τζόουνς, Χρυσικόπουλο και Καρρά. Ο Ντίλαρντ ήταν «ορεξάτος» από την αρχή δημιουργώντας για τους συμπαίκτες του, με τους Χρυσικόπουλο και Τρις να ευστοχούν σε τρίποντα για το 10-14. Η είσοδος του Μπουθ έδωσε και άλλον επιθετικό άξονα στη Σακάρια, πλην του Γιάνκοβιτς που «χτυπούσε» στον Καρρά στο ξεκίνημα, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ, μετά από την τέταρτη ασίστ του Ντίλαρντ και την… πτήση του Κρουμπάλι στο τρανζίσιον και το τρίποντο του Τσόχλα, στο 19-21.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παπαθεοδώρου ξεκίνησε με Τσόχλα, Κόνιαρη, Τρις, Μαργαρίτη και Κρουμπάλι. Οι Τούρκοι βρήκαν κάποιες λύσεις από τον Ονέν (23-23), αλλά με Κρουμπάλι και Ντίλαρντ, ο ΠΑΟΚ πήγε στο 23-29. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ συνέχισε να είναι εύστοχος έξω από τα 6,75 και έβαλε το τρίτο του τρίποντο και με τον Τρις να τον ακολουθεί, η διαφορά πήγε στο +7 (27-34). Κάπου εκεί, μια διπλή (!) τεχνική στον πάγκο του ΠΑΟΚ για διαμαρτυρία, μετά από ένα αυστηρό φάουλ στον Καραμανώλη, πήγε να χαλάσει την ηρεμία, ωστόσο ο Ντίλαρντ συνέχισε να κάνει ότι θέλει στην επίθεση και μαζί με τον Τρις, κράτησαν τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ, με 36-41 στην ανάπαυλα.

Ο Ντίλαρντ είχε 14 πόντους και 5 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Τρις είχε 11, μένοντας για αρκετή ώρα στο παρκέ. Από κοντά και ο Κρουμπάλι με 7 πόντους και καλά τελειώματα στο καλάθι, για έναν ΠΑΟΚ που είχε και 6 εύστοχες προσπάθειες έξω από τα 6,75 στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Σακάρια να περνάει μπροστά (44-43) με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κορκμάζ, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, με άμυνα, Τρις και Κρουμπάλι για το 46-50. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου, με οδηγό την άμυνα τους, έτρεξαν στο γήπεδο, εκνεύρισαν τους παίκτες της Σακάρια και με τον Τζόουνς να βγάζει πολλή ενέργεια, πήγαν αρχικά στο 49-59 και στη συνέχεια στο 52-63, για να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +10 (57-67).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους διαιτητές, να χρεώνουν με τέσσερα ομαδικά τον ΠΑΟΚ, πριν καν περάσουν δύο αγωνιστικά λεπτά! Ο Οζντογκάν με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 63-67, ο Ντίλαρντ απάντησε (63-70), αλλά εκεί ήρθε η τρίτη τεχνική ποινή στον ΠΑΟΚ. Οι Τούρκοι μείωσαν σε 67-70 και λίγο αργότερα, ακολούθησε η αποβολή του Ηλία Παπαθεοδώρου, αφού σε ένα δυνατό φάουλ πάνω στο λέι απ του Τζόουνς, διαμαρτυρήθηκε έντονα και οι διαιτητές τον απέβαλλαν με τη δεύτερη τεχνική ποινή σε αυτόν και την τέταρτη συνολικά στον ΠΑΟΚ!!!

Παρόλα αυτά, με τον Ντίλαρντ «οδηγό» ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πάλι και έκανε το 70-81 σχεδόν 4 λεπτά πριν το τέλος. Ο Ντίλαρντ με το έκτο του τρίποντο, πήγε την ομάδα του στο +12 (72-84) και παρότι η Σακάρια μείωσε σε 77-84, δύο βολές του Τρις, 1.14 «τελείωσαν» ουσιαστικά το παιχνίδι (77-86). Είχαν προηγηθεί πέντε χαμένες από Κρουμπάλι και Μαργαρίτη, αλλά το τελευταίο λεπτό ήταν διαδικαστικό, για να γραφτεί το τελικό 81-86.

Ο ΠΑΟΚ πήρε μία ακόμα νίκη απέναντι σε μια τουρκική ομάδα, παίζοντας χωρίς Χαραλαμπόπουλο, Κλάσεν και χωρίς τον… προπονητή του για το μεγαλύτερο κομμάτι της τέταρτης περιόδου. Αυτό δείχνει ξανά, ότι η ομάδα βρίσκει σιγά-σιγά τον τρόπο να ξεπερνάει και τις όποιες δυσκολίες, κάτι το οποίο δίνει ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία για τη συνέχεια.

Ο Ντίλαρντ ήταν «μαέστρος» σήμερα, με 25 πόντους, 6/9 τρίποντα, 3/6 δίποντα αλλά και 8 ασίστ! Ο Τρις συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και είχε 16 πόντους σήμερα, με 4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, ενώ έμεινε περισσότερο από όλους στο παρκέ (33:41 λεπτά). Θετικός για ακόμα μία φορά και ο Τζόουνς με 11 πόντους, όπως και ο Κρουμπάλι που είχε 13.

Ο ΠΑΟΚ είχε 55,9% στα δίποντα (19/34), το πολύ καλό 42,3% στα τρίποντα (11/26) αλλά και το κακό 60% στις βολές (16/26). Είχε 9 περισσότερα ριμπάουντ από τη Σακάρια (30-21) με τα 19 να είναι αμυντικά και τα 11 επιθετικά, ενώ είχε 16 ασίστ για 24 λάθη, με την αναλογία αυτή τη φορά, να είναι αρνητική σε σχέση με το παιχνίδι εναντίον της Γεσιλγκιρεσούν.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-41, 57-67, 81-86

Σακάρια (Μ. Μπεγικτάι): Γιάνκοβιτς 12, Σανλί 7 (2), Μπίρσεν 11 (1) Oζντογκάν 16 (3), Kορκμάζ 13 (2), Χάρις 5, Γκονλούμ, Oνέν 5, Πράιορ 4, Μπουθ 8 (1)

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 25 (6), Χρυσικόπουλος 3 (1), Kρουμπάλι 13, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 5 (1), Καρράς, Καραμανώλης, Tρις 16 (2), Κόνιαρης 2, Τζόουνς 11

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το live του PAOK24…

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Σακάρια – ΠΑΟΚ 81-86

Δεν έκαναν φάουλ οι Τούρκοι, δεν έκανε επίθεση ο ΠΑΟΚ…

75-84 απαντούν οι Τούρκοι

72-84 ο Ντίλαρντ είναι ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ. 25 οι πόντοι του, 6ο εύστοχο τρίποντο!

72-81 με δύσκολο σουτ του Χάρις

Δύο άστοχες βολές του Κρουμπάλι. 3.49 ακόμα

70-81
ακάθεκτος ο Ντίλαρντ μέχρι το δύσκολο λέι απ (22π.)

68-72 βάζουν τη βολή της τεχνικής οι Τούρκοι που έχουν και τη μπάλα

67-72 βάζει τις δύο βολές ο Τζόουνς (13π.)

Αποβολή του Ηλία Παπαθεοδώρου από τον πάγκο αφού πήρε δεύτερη τεχνική ποινή!

Εχουν χάσει το ματς οι διαιτητές. Πολύ δυνατό φάουλ στον Τζόουνς πάνω στο λέι απ, μίνι σύρραξη των παικτών, ο πάγκος του ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται και… τιμωρείται με 4η τεχνική ποινή!!!

67-70
βάζει δύο από τις τρεις βολές ο Οζντογκάν. Κρουμπάλι αντί Καρρά

Τεχνική ποινή Νο3 στον πάγκο του ΠΑΟΚ σήμερα…

Τάιμ άουτ. 7.32 για τη λήξη, ο ΠΑΟΚ έχει ήδη 4 ομαδικά, προτού καν συμπληρωθεί ένα… δίλεπτο στην 4η περίοδο

65-70
δύσκολο καλάθι από τον Πράιορ

63-70 ο Ντίλαρντ απαντάει με το 4ο τρίποντο του (17π.)

55-63 τρίποντο για τους Τούρκους, με τον Σανλί

52-63 εντυπωσιακός Τζόουνς, με καλάθι και φάουλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ! Χάνει τη βολή ο Αμερικανός

47-54
εξαιρετικός αιφνιδιασμός που ξεκινάει από τον Κρουμπάλι και τελειώνει με λέι απ του Μαργαρίτη

Γιάνκοβιτς από κοντά

44-46 απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Τρις (14π.)

34-41 με προσπάθεια του Τρις (11π.)

34-39 καλάθι και φάουλ από τον Ντίλαρντ που κάνει ότι θέλει στην επίθεση με 14 πόντους

34-36 με δίποντο του Μπίρσεν

32-36 πάλι ο Ντίλαρντ

32-34 Πράιορ με σουτ

30-34 έβαλε τη 1/2 από τις ο Μπίρσεν, έβαλε και τις δύο ο Κορκμάζ

Αυστηρό φάουλ στον Καραμανώλη που στέλνει τους Τούρκους στις βολές, τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ που διαμαρτύρεται από προηγούμενη φάση που δε δόθηκε φάουλ στον Τρις

27-34
εύστοχος ο Τρις. Στους 9 και αυτός

Ντίλαρντ, Καραμανώλης, Τζόουνς, Μαργαρίτης, Κρουμπάλι στο παρκέ για τον ΠΑΟΚ. 3.34 για το ημίχρονο

23-26
ο Κρουμπάλι πετυχαίνει το καλάθι, παίρνει και το φάουλ (7π.)

23-23 με προσπάθεια του Κρουμπάλι

Ζάρας αντί Τρις

23-21
πάλι ο Ονέν

21-21 με προσπάθεια του Ονέν

Τσόχλας, Κόνιαρης, Τρις, Μαργαρίτης, Κρουμπάλι στην πεντάδα του ΠΑΟΚ στη 2η περίοδο

με προσπάθεια του Τζόουνς

6-6 Γιάνκοβιτς από κοντά, χτυπούν στον Καρρά οι Τούρκοι, που βάζουν το πρώτο τους εντός παιδιάς, 5.38 πριν το τέλος της 1ης περιόδου

4-6 πάλι 1/2 από τον Γιάνκοβιτς. 2ο φάουλ του Καρρά, δεν έχει δεχτεί εντός παιδιάς καλάθι ο ΠΑΟΚ, μετά από 3.30 λεπτά αγώνα

Oι συνθέσεις των ομάδων:

Σακάρια (Μ. Μπεγικτάι): Γιάνκοβιτς, Σανλί, Μπιρσάν, Οζντογκάν, Κορκμάζ, Φολ, Χάρις, Γκονλούμ, Κιρσαλί, Ονέν, Πράιορ, Μπουθ

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ, Κόνιαρης, Τσόχλας, Τρις, Ζάρας, Καραμανώλης, Τζόουνς, Χρυσικόπουλος, Μαργαρίτης, Κρουμπάλι, Καρράς

ΜΠΑΣΚΕΤ

Παρακάμερα γεμάτη αναμνήσεις (vid)

Πλάνα από τη βράβευση αλλά και από το παιχνίδι του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δε μπόρεσε να κάνει τη μεγάλη υπέρβαση κόντρα στον Παναθηναϊκό στο Παλατάκι χθες, ωστόσο η βράβευση της ομάδας που κατέκτησε το Κύπελλο Κόρατς το 1994 πριν το τζάμπολ, ήταν κάτι το ξεχωριστό.

Δείτε το backstage video που ετοίμασε η ΚΑΕ:

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Μπάνε ανοίγει την καρδιά του στον Σχίζα! (vid)

Μια πολύ ξεχωριστή συνέντευξη

Ο Σταύρος Σχίζας διατηρεί το δικό του κανάλι στο Youtube και έχει ξεκινήσει μία σειρά πολύ ενδιαφερουσών συζητήσεων με ανθρώπους του αθλητισμού.

Αυτή την εβδομάδα, ήταν η σειρά του Μπάνε Πρέλεβιτς, ο οποίος με το δικό του, μοναδικό τρόπο, μιλάει για το μπάσκετ, τη ζωή και όσα εξηγεί μέσα από το βιβλίο του, «Η Δύναμη της Ήττας».

Δείτε παρακάτω μια ξεχωριστή συζήτηση…

ΜΠΑΣΚΕΤ

Η προσπάθεια των «παλιών» για τόνωση στον Νεραντζάκη

Η παρουσία ανθρώπων του μπάσκετ στο Παλατάκι έφερε και μία ιδιαίτερη κουβέντα

Η εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό στο Παλατάκι με 73-89 χθες, επικύρωσε και μαθηματικά τα πλέι-άουτ για τον ΠΑΟΚ, με το γήπεδο χθες, να έχει αρκετές ξεχωριστές παρουσίες, λόγω της βράβευσης της ομάδας του 1994 που κατέκτησε το Κύπελλο Κόρατς.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Στάθης Νεραντζάκης, δεν έκρυβε τον προβληματισμό του, όχι τόσο για τη χθεσινή ήττα, όσο για το γεγονός ότι η ομάδα έχοντας να κερδίσει από τις αρχές Φλεβάρη, είναι ξεκάθαρο ότι έχει και ψυχολογικό θέμα.

Μετά το τέλος και της συνέντευξης Τύπου, με αρκετούς από τους ανθρώπους της ομάδας του Κόρατς να παραμένουν στο χώρο του μουσείου στο γήπεδο, με πρωτοβουλία του παλιού παράγοντα, Άγγελου Μιχόπουλου και με τον Μπάνε Πρέλεβιτς από κοντά, έγινε μια ολιγόλεπτη συζήτηση με τον προπονητή, θέλοντας να του τονώσουν το ηθικό ενόψει συνέχειας.

Η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση βαθμολογικά και με τα πλέι άουτ να ακολουθούν, η διαχείριση της ομάδας και η εύρεση κινήτρου, είναι δύσκολα ζητούμενα…