ΜΠΑΣΚΕΤ

Της έχει πάρει τον αέρα

Με τον Αντώνη Κόνιαρη να αλλάζει όλο το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και με τους Πέτεγουεϊ, Γκος και Μαργαρίτη να είναι καθοριστικοί, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 78-74 την ΑΕΚ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στους ημιτελικούς της Stoiximan.Gr Basket League.

Νίκος Μοσχοβίτης

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Κατσίβελη, Γκος, Τζόουνς, Χρυσικόπουλο και Τζάκσον, έχοντας αρκετή νευρικότητα σε κάποια τελειώματα, με Κατσίβελη και Τζάκσον. Με καλά διαβάσματα του Γκος κι ένα τρίποντο του Αμερικανού σέντερ, πήγε στο +5 (14-9), αλλά η ΑΕΚ είχε τις απαντήσεις για να περάσει μπροστά με 15-16 και παρά την τεχνική ποινή που δέχτηκε για διαμαρτυρία ο Ντράγκαν Σάκοτα, με επιθετικά ριμπάουντ από Μαυροειδή και Σάκοτα, έκλεισε την πρώτη περίοδο, στο 17-20.

Στη δεύτερη περίοδο, η πεντάδα του ΠΑΟΚ άλλαξε, με Κόνιαρη, Πετεγουεϊ, Ζάρα, Χαραλαμπόπουλο και Μαργαρίτη, αλλά οι περισσότερες επιλογές στην επίθεση, δεν ήταν σωστές. Μόνο ο Πέτεγουεϊ, ήταν αυτός που διάβαζε καλά τι του έδινε η αντίπαλη άμυνα, ωστόσο με ένα σερί 0-10, η ΑΕΚ πήγε μέχρι και το +10 (24-34). Εκεί, ανέλαβαν ο Πέτεγουεϊ με τον Χαραλαμπόπουλο, οι οποίοι με τρία συνεχόμενα τρίποντα, μείωσαν σε 33-36. Η απάντηση για την ΑΕΚ ήρθε από τον Σάκοτα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-41.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να είχε 5/10 τρίποντα στο πρώτο μέρος, αλλά είχε και 9/24 δίποντα, 4/7 βολές και 8 ασίστ για 6 λάθη, με τον Πέτεγουεϊ να είναι στους 8 πόντους, τον Γκος στους 7 και τον Χαραλαμπόπουλο στους 6. Η ΑΕΚ είχε 9/16 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 11/15 βολές, τον Τζέιμς με 12 πόντους, τον Σάκοτα με 9 και τον Χάρις με 7, ενώ είχε και τέσσερα ριμπάουντ περισσότερα (17-21).

Η τρίτη περίοδος κυλούσε στο ίδιο τέμπο, όπως το πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ είχε τις λύσεις, είτε με τον Λαρεντζάκη, είτε με τον Τζέιμς, είτε με τον Καββαδά που ήρθε από τον πάγκο και έδωσε όγκο. Όλα αυτά, μέχρι το 48-55. Με τον Κόνιαρη να βγάζει τρομερή ενέργεια στην άμυνα και με πέντε δικούς του πόντους, ένα κάρφωμα του Τζάκσον κι ένα τρίποντο του Πέτεγουεϊ, ο ΠΑΟΚ ξαναπέρασε μπροστά (57-56). Παρόλα αυτά, κάποιες κακές επιλογές του Τζάκσον στην επίθεση, έδωσαν τη δυνατότητα να ξαναπεράσει μπροστά η ΑΕΚ, η οποία με τρίποντο του Ξανθοπουλου, έκλεισε την τρίτη περίοδο, στο 58-62.

Ο ΠΑΟΚ είχε δυνάμεις να ξαναβγάλει σπουδαία ένταση στην άμυνα και με πολύ σωστό διάβασμα σε όλα τα μις-ματς, «έτρεξε» ένα σερί 10-0 με τρίποντα από Γκος, Κόνιαρη και με καλάθι του Μαργαρίτη, για το 68-62. Η ΑΕΚ είχε μια προσωρινή απάντηση με τρίποντο του Γκριν (68-65), αλλά με τρίποντο του Τζόουνς και δύο προσωπικές φάσεις από Γκος και Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +10 (75-65).

Τίποτα, όμως, δεν είχε τελειώσει… Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο, άλλαξε την άμυνα της σε μια περίεργη ζώνη, μπερδεύοντας τον ΠΑΟΚ, με τον Γκος στον πάγκο για ανάσες. Με τον Πάντερ και τον Χάρις, μείωσε σε 76-70, ενώ ένα «χαζό» φάουλ του Γκος στον Τζέιμς, έδωσε δύο βολές στον Αμερικανό της ΑΕΚ για το 76-72. Νέο λάθος στην επίθεση, νέο καλάθι του Γκριν για το 76-74 και με 20 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο ΠΑΟΚ πήγε σε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει.

Αφού έπαιξε με τη φωτιά, ο Κόνιαρης πήρε το φάουλ, έβαλε 2/2 βολές, 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η άμυνα ήταν εξαιρετική και το παιχνίδι τελείωσε, στο 78-74.

Με το ρυθμό που πήγαινε το παιχνίδι στα πρώτα 25 λεπτά, ο ΠΑΟΚ δε μπορούσε να ελπίζει σε κάτι. Από τη στιγμή που με μπροστάρη τον Κόνιαρη, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, άλλαξε και το μομέντουμ του αγώνα, βγάζοντας την ΑΕΚ από τη… ζώνη άνεσης της.

Ο Κόνιαρης τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές και τις δύο κρίσιμες στο τέλος), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα αλλά και 4 λάθη. Ο Πέτεγουεϊ ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 17 πόντους (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ) και πολύ σημαντικός στο σημείο που η ομάδα κυνηγούσε το σκορ.

Ο Γκος είχε 16 με καλές επιλογές στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, ενώ ο Μαργαρίτης είχε 13 με 5/8 δίποντα και 3/4 βολές.

Το 1-0 έγινε και ο ΠΑΟΚ έχει δείξει ότι το Σάββατο στο ΟΑΚΑ, μπορεί να πάει και να τελειώσει τη δουλειά, με την πρόκριση στα ημιτελικά.

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74

ΠΑΟΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Πετεγουεϊ 17 (3), Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι, Κόνιαρης 11 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Κατσίβελης 3, Τζάκσον 9 (1), Γκος 16 (1), Τζόουνς 3 (1).

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Πάντερ 4, Τζέιμς 14 (2), Γκριν 9 (1), Χάρις 12 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Ντο. Σάκοτα 10 (1), Βασιλόπουλος 2, Λαρεντζάκης 9 (1), Μαυροειδής 2, Καββαδάς 5, Χάντερ 2.

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ: Νέο “ραντεβού” στο Παλατάκι

Σημαντικό ματς, απαραίτητη η παρουσία του κόσμου

Αναλυτικά όσα αναφέρει στην επίσημη ενημέρωση της η «ασπρόμαυρη» ΚΑΕ:

"Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ mateco ανακοινώνει ότι ξεκίνησε η διάθεση των εισιτηρίων για τον αγώνα ΠΑΟΚ mateco – Μαρούσι, που θα διεξαχθεί στο PAOK Sports Arena το Σάββατο 27 Απριλίου 2024 στις 20:15, για την 5η αγωνιστική των Play Out της Stoiximan Basket League.

Οι τιμές των εισιτηρίων είναι…

- Ισχύουν τα εισιτήρια διαρκείας της αγωνιστικής περιόδου 2023-24.

Τρόποι διάθεσης:

• Από το PAOK Sports Arena…

Τετάρτη (24/4): 12:00 – 18:00

Πέμπτη (25/4): 10:00-18:00

Παρασκευή (26/4): 10:00-18:00

Σάββατο (27/4): 10:00 έως την ώρα έναρξης του αγώνα

Όσοι φίλαθλοι έχουν προμηθευτεί εισιτήριο μέσω internet και έχουν επιλέξει παραλαβή από τα εκδοτήρια, μπορούν να πάρουν τα εισιτήρια τις ώρες λειτουργίας των εκδοτηρίων με την επίδειξη της ταυτότητας και τον αριθμό κράτησης των εισιτηρίων.

Για την αγορά του εισιτηρίου είναι απαραίτητη η καταχώρηση της ταυτότητας και του ΑΜΚΑ.

-Τα παιδιά ηλικίας ως 12 ετών έχουν ελεύθερη είσοδο στο γήπεδο χωρίς να καταλαμβάνουν θέση, ενώ παράλληλα θα υπάρχει και παιδικό εισιτήριο στα 10€ για τα παιδιά έως 15 ετών. (Ισχύει και για τα διαζώματα 108-111).

ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΜΕΑ ΑΠΟ ΤΗΝ TAXIWAY

Η ΚΑΕ ΠΑΟΚ mateco και η TAXIWAY, στο πλαίσιο της συνεργασίας τους, προσφέρουν τη ΔΩΡΕΑΝ μετακίνηση ατόμων με κινητικά προβλήματα, από και προς το PAOK Sports Arena σε κάθε εντός έδρας αγώνα της ομάδας μας!

Για τον προγραμματισμό της μετακίνησής τους, οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να επικοινωνήσουν το αργότερο 48 ώρες πριν από κάθε αγώνα, με τα γραφεία της ΚΑΕ ΠΑΟΚ mateco, στο τηλέφωνο: 2310-472551 (καθημερινά: 10:00-18:00)".

ΜΠΑΣΚΕΤ

«Ζωντανός» ο ΠΑΟΚ για την 8η θέση!

Το “διπλό” του Αμαρουσίου και ο σαββατιάτικος “τελικός” στο PAOK Sports Arena!

Tη νίκη με σκορ 90-76 πανηγύρισε το Μαρούσι στην έδρα του Λαυρίου και έτσι ο ΠΑΟΚ έμεινε "ζωντανός" για την 8η θέση, που οδηγεί στα playoffs της Basket League!

Το Μαρούσι πήρε από τα πρώτα λεπτά προβάδισμα στο σκορ και έφτασε δίκαια στο "διπλό", με τον σαββατιάτικο αγώνα στο "Παλατάκι" (20:15) να είναι ουσιαστικά ο... τελικός για την 8η θέση που οδηγεί "πάνω" στον Παναθηναϊκό στον πρώτο γύρο των playoffs.

Κορυφαίος για την ομάδα των βορείων προαστίων ήταν ο Χιλ με 36 πόντους ενώ για το Λαύριο ο Μουρ σημείωσε 18.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 30-45, 53-64, 76-90.

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ: Μισή χρονιά χωρίς διπλό!

Άλλο ένα μεγάλο πρόβλημα για τη φετινή ομάδα

Ο ΠΑΟΚ έχασε και από την ΑΕΚ με 99-91, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων χθες, μεγαλώνοντας κι άλλο ένα αρνητικό σερί.

Αυτή, ήταν η 11η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα για το «Δικέφαλο του Βορρά» στο πρωτάθλημα και για να βρει κάποιος την τελευταία φορά που κέρδισε μακριά από το Παλατάκι, πρέπει να γυρίσει το ημερολόγιο στις 11… Νοεμβρίου του 2023. Τότε, είχε κερδίσει με 54-67 στην Πάτρα τον Απόλλωνα, αλλά στη συνέχεια η μοναδική νίκη μακριά από το γήπεδο του, ήταν στην Ευρώπη, με εκείνο το 87-88 επί της Τόφας, μετά από δύο παρατάσεις στις 9 Ιανουαρίου.

Σε συνολικά 15 εκτός έδρας παιχνίδια ως τώρα σε επίσημες διοργανώσεις, ο ΠΑΟΚ μετράει μόλις τέσσερις νίκες, ενώ αν ληφθούν υπ’όψιν, τα ουδέτερα της Ρόδου και της Κρήτης, σε Super Cup και Final 8 Kυπέλλου αντίστοιχα, το σχετικό ποσοστό, είναι μόλις 4/18 νίκες μακριά από το Παλατάκι…