ΜΠΑΣΚΕΤ

Αγχώθηκε αλλά πήρε αυτό που ήθελε

Σε ένα must win παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ μπορεί να δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά πήρε αυτό που ήθελε. Η νίκη με 85-81 επί της Βέντσπιλς (71-71 στην κανονική διάρκεια) τον ξαναβάζει στη μάχη της πρόκρισης στο Basketball Champions League, έχοντας για πρωταγωνιστές, Μπράιαντ, Σάιμπερτ, Κλάντον και Χρυσικόπουλο.

Νίκος Μοσχοβίτης

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Κόνιαρη, Μιλιένοβιτς, Σάιμπερτ, Τέιλορ και Κλάντον, αλλά οι Λετονοί ήταν καλά διαβασμένοι στο παιχνίδι του Αμερικανού σέντερ. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου δεν είχαν το μυαλό τους στην άμυνα, η Βέντσπιλς το εκμεταλλεύτηκε και μέχρι να καταλάβει ο ΠΑΟΚ τι γίνεται, οι Λετονοί ήταν μπροστά στο σκορ με 10-20, έχοντας πετύχει τρία γκολ-φάουλ. Η πρώτη περίοδος, έκλεισε με τους γηπεδούχους στο -8 (16-24)…

Ανάλογο ήταν και το ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο και με σκορ από τον Λόμαζ (και τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ για διαμαρτυρία) η Βέντσπιλς προηγήθηκε με 16-30, οκτώ λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Κάπου εκεί, γύρισε το… κουμπί, με τους παίκτες του Μαρκόπουλου να αρχίζουν να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα. Ο Μπράιαντ μπήκε στην επιθετική «εξίσωση» παρότι σκόραρε μόνο από βολές, κάτι ανάλογο έγινε και με τον Χρυσικόπουλο και με τρίποντο και φάουλ του Σάιμπερτ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 31-30, «τρέχοντας» ένα σερί 15-0. Οι Λετονοί σκόραραν μετά από σχεδόν έξι λεπτά χωρίς πόντο, αλλά με τον Σάιμπερτ να έχει «ζεσταθεί» και να φτάνει τους 10 πόντους, ο ΠΑΟΚ πήγε στο 39-36 στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Ντιν να μειώνει για τη Βέντσπιλς.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος είχε 50% στα δίποντα (11/22), 14,2% στα τρίποντα (1/7), 73,9% στις βολές (14/19) μάζεψε 18 ριμπάουντ απέναντι στα 19 των Λετονών και στην αναλογία ασίστ-λαθών είχε 9-5, με τη Βέντσπιλς να έχει 7-8. Ο Σάιμπερτ είχε 10 πόντους στο ίδιο διάστημα (αλλά και 3 φάουλ), ο Μπράιαντ 7 (με 7/7 βολές) και ο Κόνιαρης 6, ενώ για τη Βέντσπιλς, ο Ντιν είχε 10 και ο Κάμπελ 7.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το ρυθμό, πήγε στο +6 με λέι απ του Κόνιαρη (44-38) αλλά στη συνέχεια, έχασε κάποια εύκολα καλάθια, με τους Λετονούς να ισοφαρίζουν σε 46-46, αλλά να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα με 49-50 χάρη στον Ζελιόνις, που έκανε «ζημιά».

Σάιμπερτ, Μπράιαντ και Γλυνιαδάκης έκαναν ότι ήθελαν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, στέλνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους (60-50). Ο ΠΑΟΚ νόμιζε σε εκείνο το σημείο ότι τελείωσε το παιχνίδι, αλλά η Βέντσπιλς βρήκε πολύ μεγάλα τρίποντα κυρίως από τον Σκέλε για να μειώσει σε 62-61 και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Κλάντον και Χρυσικόπουλος κρατούσαν μπροστά τον ΠΑΟΚ (66-63), αλλά ο έμπειρος Ντιν, με έμμεσο τρίποντο έκανε το 66-66. Ο Αμερικανός έβαλε μπροστά την ομάδα με 67-68, με τον Ιταλό διαιτητή Μπαλντίνι, να δίνει επανάληψη στη δεύτερη βολή(…), αλλά ο Μιλιένοβιτς έβαλε ένα δύσκολο καλάθι για το 69-68, 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Ο Κούκσιτς απάντησε όμως για το 69-70. Ο Χρυσικόπουλος εκμεταλλεύτηκε το διάδρομο και πήγε μέχρι το λέι απ για το 71-70, 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στην επίθεση της Βέντσπιλς, η μπάλα πήγε αναμενόμενα στον Ντιν, που πήρε το φάουλ από τον Κλάντον, αλλά έβαλε τη μία από τις δύο βολές για το 71-71, 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Χρυσικόπουλος επανέφερε τη μπάλα στον Μπράιαντ που ήταν στο κέντρο, αλλά πάλι ο Μπαλντίνι σταμάτησε το παιχνίδι για να κάνει αλλαγή η Βέντσπιλς(!!!). Η μπάλα τελικά μπήκε στον Μιλιένοβιτς, ο οποίος την έδωσε στον Μπράιαντ, ο χρόνος είχε τελειώσει και το σουτ του ήταν και εκπρόθεσμο αλλά και άστοχο.

Στην παράταση, ανέλαβε ο Κλάντον. Ο Αμερικανός, μετά από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι και 1/2 βολές έστειλε τον ΠΑΟΚ στο 77-73, ενώ η άμυνα συνέχισε να είναι δυναμική. Με δύο βολές του Μπράιαντ και ένα ακόμα καλάθι του Κλάντον, ο ΠΑΟΚ πήγε στο 81-73 και με μία βολή ακόμα του Μιλιένοβιτς, ο νικητής τελείωσε, 1.30 λεπτό πριν το τέλος της παράτασης. Οι Λετονοί πάντως, με δύο γκολ-άουλ του Ζελιόνις, μάζεψαν τη διαφορά στο 85-81 στο τέλος του αγώνα…

Ο ΠΑΟΚ ήταν και πάλι άστοχος… Σούταρε 43 βολές (!) και έβαλε τις 28, είχε 48% στα δίποντα (24/50) και 15% στα τρίποντα (3/20). Παρότι μάζεψε 45 ριμπάουντ, είχε δύο λιγότερα από τη Βέντσπιλς (47), ενώ 13 από αυτά ήταν επιθετικά. Πάντως, έπαιξε και πάλι καλή άμυνα, κρατώντας τους Λετονούς στο 38,6% στα εντός παιδιάς, ενώ είχε 20 ασίστ και 12 λάθη.

Ο Κλάντον τελείωσε το παιχνίδι με ένα ακόμα double-double 13 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Χρυσικόπουλος είχε 14 πόντους και σπουδαία δουλειά στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σάιμπερτ συνέχισε ανοδικά με 16 πόντους, ενώ ο Μπράιαντ είχε 15 πόντους με 10/11 βολές.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 39-36, 49-50, 71-71 (κ.α.), 85-81

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 14, Κόνιαρης 8, Τσόχλας 2, Τέιλορ 2, Μιλιένοβιτς 8, Γλυνιαδάκης 7, Σάιμπερτ 16(2), Μπράιαντ 15(1), Κλάντον 13

Βέντσπιλς (Κ. Μούιζνιεκς): Λέιμανις, Ντιν 18, Ζίεντινς 4, Λόμαζ 9(1), Ζελιόνις 20, Ατέ 1, Σκέλε 13(3), Ζάκις 4, Κούκσικς 5(1), Κάμπελ 7

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το live του PAOK24…

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: 85-81

85-81 με καλάθι και φάουλ από τον Ζιελόνις (22π.)

85-78 με 1/2 βολές από τον Μπράιαντ.

21.2 δευτερόλεπτα για το τέλος

84-78 με φόλοου του Ζιελόνις (19π.) μετά από πεντακάθαρα βήματα που δεν δόθηκαν.

72-73 από τον Ντιν

72-71 με 1/2 βολές από τον Σάιμπερτ (16π.)

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

71-71 με 1/2 βολές από τον Ντιν. 5 δευτερόλεπτα ακόμη

71-70 από τον Χρυσικόπουλο. 12.6 δευτερόλεπτα ακόμη

Τάιμ αόυτ για τον ΠΑΟΚ με 22 δευτερόλεπτα ν’ απομένουν

69-70 από τον Κουσικς

69-68 με σουτ του Μιλιένοβιτς. 35 δευτερόλεπτα ακόμη

67-68 με 2/2 βολές από τον Ντιν μετά από κλέψιμο που έκανε στον Κόνιαρη. Ενώ ο Ντιν έχει αστοχήσει στη 2η βολή ο διαιτητής δίνει επανάληψη κι ο Αμερικανός ευστοχεί. 47 δευτερόλεπτα ακόμη για το τέλος

62-58 με τρίποντο του Σκέλε

62-55 με 2/2 βολές από τον Χρυσικόπουλο.

60-55 από τον Κούκσικς

60-52 από τον Ζάκις

Χωρίς σκορ στην 4η περίοδο η Βένσπιλς ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Χρυσικόπουλος έχει βοηθήσει πάρα πολύ στην άμυνα

Τάιμ αόυτ για την Βένσπιλς. 6.00 ακόμη για το τέλος της αναμέτρησης

60-50 από τον Γλυνιαδάκη

58-50 με τρομερό κάρφωμα του Σάιμπερτ (15π.) μετά από πανέμορφη ασίστ του Τσόχλα

0/2 βολές από τον Γλυνιαδάκη

Ο ΠΑΟΚ κάνει πολύ καλή δουλειά στην άμυνα

Τάιμ άουτ για την Βένσπιλς που βλέπει τον ΠΑΟΚ να έχει μπει καλύτερα στην 4η περίοδο

56-50 από τον Μπράιαντ (12π.) στον αιφνιδιασμό

8.30 για το τέλος

54-50 με τρίποντο του Σάιμπερτ (13π.)

51-50 με 2/2 βολές από τον Γλυνιαδάκη

Ο ΠΑΟΚ ξεκινά την τελευταία περίοδο με τους Μπράιαντ, Τσόχλα, Σάιμπερτ, Χρυσικόπουλο και Γλυνιαδάκη

Τα τελευταία σφυρίγματα των διαιτητών έχουν δημιουργήσει εκνευρισμό στο Παλατάκι.

ΤΕΛΟΣ 3ης ΠΕΡΙΟΔΟΥ: 49-50

49-50 από τον Ζιελόνις

49-48 με 1/2 βολές από τον Άτε

49-47 με το 1ο τρίποντο του Μπράιαντ (10π.)

Μετά από ώρα μπροστά η Βένσπιλς

46-47 με 1/2 βολές από τον Ζιελόνις

Χαμηλό σκορ στην 3η περίοδο με τον ΠΑΟΚ να έχει βγάλει αιφνιδιασμούς αλλά να μην μπορεί να τους τελειώσει

Κόνιαρης, Μπράιαντ, Μιλιένοβιτς, Χρυσικόπουλος και Κλάντον στη βασική πεντάδα

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο παιχνίδι κυρίως μέσα από την άμυνα του. Μετά το 16-30 δεν δέχθηκε καλάθι για περίπου 6 λεπτά και κάνοντας σωστές επιλογές στην επίθεση βρίσκεται μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με 39-36. Πρώτος σκόρερ ο Σάιμπερτ με 10 πόντους, ο οποίος όμως έχει 3 φάουλ.

Τάιμ άουτ για την Βένσπιλς. 2.00 ακόμη για το ημίχρονο

Οι Λετονοί βρήκαν σκορ μετά από 6 λεπτά.

31-32 από τον Ζάκις

Στο 15-0 πλέον το σερί του ΠΑΟΚ. 4.23 ακόμη για το τέλος του ημιχρόνου

31-30 με τρίποντο και φάουλ από τον Σάιμπερτ

Χωρίς καλάθι εδώ και και 4 λεπτά οι Λετονοί.

16-27 με τρίποντο του Λόμαζ

Ο ΠΑΟΚ ξεκινά την 2η περίοδο με τους Κόνιαρη, Τσόχλα, Μπράιαντ, Χρυσικόπουλο και Γλυνιαδάκη

ΤΕΛΟΣ 1ης ΠΕΡΙΟΔΟΥ: 16-24

16-24 με καλάθι και φάουλ από τον Γλυνιαδάκη. Έξω η βολή.

14-24
με κάρφωμα από τον Ζάκις

14-22 ο ντιν που βρέθηκε ξανά μόνος του κάτω από το καλάθι

14-20 από τον Τσόχλα

12-20 Κλάντον μετά από επιθετικό ριμπάουντ

Κόνιαρης στη θέση του Σάιμπερτ που έχει πρόβλημα στην άμυνα

10-20 τρίτο γκολ-φάουλ στην πρώτη περίοδο για τη Βέντσπιλς, τώρα από τον Κάμπελ (7π.)

9-12 Σκέλε με σουτ από μέση απόσταση

9-10 με δύο βολές του Κόνιαρη που πάει στον πάγκο με δύο φάουλ από νωρίς. Μπαίνει ο Τσόχλας

Οι αποστολές των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης, Τσόχλας, Τέιλορ, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης, Σάιμπερτ, Μπράιαντ, Πέινερς, Κλάντον.

Βέντσπιλς (Κ. Μούιζνιεκς): Λέιμανις, Ντιν, Ζίεντινς, Λόμαζ, Ζελιόνις, Ατέ, Σκέλε, Ζάκις, Κούκσικς, Κάμπελ.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανός), Μπαλντίνι (Ιταλός), Νταβίντοφ (Ρώσος)

ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι οπαδοί της Παρτιζάν έκαναν… Τούμπα τη «Stark Arena» κόντρα στον Ολυμπιακό

Τα βίντεο από τη Σερβία κάνουν τον γύρο του διαδικτύου.

Ονειρική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι οπαδοί της Παρτιζάν στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, δείχνοντας για ακόμη μια φορά την τεράστια αγάπη που τρέφουν για τον ΠΑΟΚ.

Οι «ασπρόμαυροι» Σέρβοι οπαδοί φρόντισαν να μετατρέψουν το «Stark Arena» σε Τούμπα, αφού η ατμόσφαιρα κατά την είσοδο των ομάδων ήταν γεμάτη ΠΑΟΚ με το «ΩΩΩ ΠΑΟΚΑΡΑ» να ακούγεται απ' άκρη σε άκρη σε όλο το γήπεδο. Τα βίντεο που κάνουν το γύρο του διαδικτύου είναι εντυπωσιακά και αν κάποιος δεν γνώριζε πως το ματς διεξάγεται στη Σερβία, σίγουρα θα πίστευε πως αυτό γίνεται στην Ελλάδα και την έδρα του Δικεφάλου.

Δείτε το βίντεο:

ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ: Επιτέλους… πλήρης!

Στην τελική ευθεία η προετοιμασία των «ασπρόμαυρων» για το παιχνίδι του Σαββάτου.

Για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό, μία προπόνηση του ΠΑΟΚ mateco πραγματοποιήθηκε χωρίς απουσίες! Ο Justin Alston για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα, μετά τον τραυματισμό του, συμμετείχε στο πρόγραμμα της ομάδας, ο Jamuni McNeace και ο Αριστοτέλης Σωτηρίου που (προληπτικά) είχαν μείνει εκτός προπόνησης την Τετάρτη, επέστρεψαν σε κανονικούς ρυθμούς και ο Στάθης Νεραντζάκης είδε για πρώτη φορά όλους τους παίκτες στο παρκέ.

Με βίντεο ανάλυση του αντιπάλου, ασκήσεις στο γυμναστήριο και προπόνηση με έμφαση στην τακτική, ολοκληρώθηκε το σημερινό πρόγραμμα της ομάδας μας, που ξεκινά το Σάββατο (30/3 στις 18:00) την προσπάθειά της στα Playouts του πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ mateco θέλει να επιστρέψει στις νίκες απέναντι στον Απόλλων Πατρών Carna (που είναι και η τελευταία ομάδα που νίκησε στις αρχές Φεβρουαρίου) και ταυτόχρονα να ξεκινήσει μία προσπάθεια για να πετύχει όσο το δυνατόν περισσότερες νίκες στον τρίτο γύρο του πρωταθλήματος, προκειμένου να συμμετέχει στη συνέχεια στα Play Off της Stoiximan Basket League.