Πάρτι στην Τούμπα με Λούκας

Ο ΠΑΟΚ «σκόρπισε» με 6-0 την Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ με την προσθήκη του Ισπανού να κάνει τη διαφορά, αφού σκόραρε το πρώτο γκολ, έφτιαξε το δεύτερο και είχε μεγάλα κέφια. Μακ (δύο φορές), Πέλκας, Κίτσιου και ένα αυτογκόλ από τους Κροάτες τα άλλα τέρματα.

Νίκος Μοσχοβίτης

Από το ξεκίνημα της φετινής προετοιμασίας έχει γίνει κουβέντα για την ποιότητα του ΠΑΟΚ, που είναι ένα στοιχείο που δεν υπάρχει σε… αφθονία στην ομάδα. Η είσοδος του Πέλκα στην ομάδα, έχει δώσει κάποια τέτοια χαρακτηριστικά, η επιστροφή του Λούκας όμως σήμερα, ήταν αρκετή για να φτάσει ο ΠΑΟΚ σε ένα εντυπωσιακό σκορ απέναντι στην Λοκομοτίβα και να πάρει την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Τούντορ επέλεξε σχήμα με τρεις στην άμυνα (Κόστα, Βίτορ, Τζαβέλλα), πέντε στο κέντρο (Κάτσε, Τζιόλη, Πέλκα και Μακ, Κίτσιου στα άκρα) και δύο στην επίθεση (Λούκας και Κουλούρη). Ο ΠΑΟΚ μπήκε επιθετικά από την αρχή και ευτύχησε στην πρώτη του ευκαιρία να πάρει και σκορ πρόκρισης.

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Λούκας κέρδισε με πείσμα τη μπάλα μέσα στην περιοχή, «κεραυνοβόλησε» τον Ζελένικα και άνοιξε το σκορ. Ο Ισπανός έφτιαξε και το δεύτερο γκολ, όταν τέσσερα λεπτά αργότερα, έβγαλε τον Μακ απέναντι από τον τερματοφύλακα της Λοκομοτίβα, ο Μακ τον πέρασε (όπως και στο γκολ στο Ζάγκρεμπ) και έκανε το 2-0 μόλις στο 7’.

Οι παίκτες του Τούντορ δε σταμάτησαν, ενώ οι Κροάτες τα είχαν χαμένα, ειδικά στην αμυντική γραμμή. Παρότι ο Κουλούρης ενσωματώθηκε μέχρι πριν λίγες μέρες στην ομάδα, ήταν και αυτός σε καλή μέρα, με το τρίτο γκολ να έρχεται στο 14’, όταν ο νεαρός φορ προσπάθησε να σουτάρει, ο Πέλκας πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και σκόραρε για τρίτη φορά.

Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» ουσιαστικά το παιχνίδι και την πρόκριση από το πρώτο τέταρτο, στη για περίπου ένα δεκάλεπτο οι Κροάτες ισορρόπησαν, αλλά και πάλι μια αστεία αμυντική συμπεριφορά τους, έδωσε την ευκαιρία στον Κίτσιου να σκοράρει με όμορφο σουτ με το αριστερό στο 34’.

Αναμενόμενα, ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε, ωστόσο και πάλι κυρίως οι Πέλκας και Μακ είχαν πολλούς χώρους για να φτάσουν και σε άλλα γκολ. Το 5-0, ήρθε από ένα αυτογκόλ-καραμπόλα στην άμυνα της Λοκομοτίβα, ενώ στο 84’, ο Κίτσιου έδωσε την ασίστ στον Μακ και ο Σλοβάκος σκόραρε για έκτη φορά για τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά επανέφερε την τάξη σήμερα, μετά το 2-1 του Ζάγκρεμπ, που όπως αποδείχθηκε ήταν ένα συγκυριακό αποτέλεσμα, «κέρδισε» τον Λούκας, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε από την Τούμπα, ο Μακ σκόραρε δύο φορές, ο Πέλκας έκανε ξανά μια καλή εμφάνιση, πλέον η ομάδα κοιτάει την επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ και σε μια πρώτη δύσκολη κατάσταση μέσα στη σεζόν, ο Ιγκόρ Τούντορ, βγαίνει κερδισμένος.

ΠΑΟΚ: Ολσεν, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Κάτσε, Τζιόλης (Μαντούρο 46′), Μακ, Κίτσιου, Πέλκας, Λούκας (Μυστακίδης 82′), Κουλούρης (Ρατς 60′)

Λοκ. Ζάγκρεμπ: Ζελένικα, Μπάρτολετς, Μρσέλα, Πρένγκα (Μίσιτς 25′), Σόβτσιτς, Μπεγκόνια, Μπρούτσιτς, Αντριάσεβιτς, Λέκο (Ντόλεζαλ 46′), Μάριτς (Καπάν 56′), Κόλαρ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζίστρα (Πορτογάλος)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζιόλης (29′), Λέκο (40′), Μπεγκόνια (45′), Λούκας (73′)
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΓΚΟΛ: 1-0 Λούκας (3′), 2-0 Μακ (7′), 3-0 Πέλκας (14′), 4-0 Κίτσιου (34′), 5-0 Αντριάσεβιτς (59′ αυτ.), 6-0 Μακ (84′)

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το PAOK24

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

89′ Δυνατό σουτ του Κίτσιου από δεξιά, ο Ζελένικα πέφτει στη γωνία του και διώχνει σε κόρνερ

84′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! ΞΑΝΑ Ο ΜΑΚ! Ο Πέλκας βρίσκει εκπληκτικά τον Κίτσιου, αυτός ζυγίζει τις επιλογές του από δεξιά, πασάρει στον Μακ, ο Σλοβάκος σουτάρει και σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το έκτο του ΠΑΟΚ

82′ Βγαίνει ο Λούκας μέσα σε πολλά χειροκροτήματα, ο Μυστακίδης περνάει στη θέση του

81′ Ο Μίσιτς επικίνδυνα μέσα στην περιοχή, καίριο τάκλιν στη μπάλα του Βίτορ, κόρνερ για τους Κροάτες

75′ Ξανά “τάιμ άουτ” από το διαιτητή, για να δροσιστούν οι παίκτες

73′ Κίτρινη κάρτα στον Λούκας για διαμαρτυρία

72′ Ο Μπάρτολετς κάνει το γύρισμα από δεξιά, ο Κόλαρ σουτάρει δυνατά, ο Ολσεν σε ετοιμότητα αποκρούει

65′ Κόρνερ του Λούκας από αριστερά, ο Κόστα κάνει την κεφαλιά υπό πίεση, άουτ η μπάλα

60′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ρατς μπαίνει, ο Κουλούρης βγαίνει.

59′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! 5-0! Ο Μακ κάνει το παράλληλο γύρισμα από αριστερά, ο Μρσέλα διώχνει πάνω στον Αντριάσεβιτς και από την καραμπόλα η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα για πέμπτη φορά

57′ Στην κόντρα ο ΠΑΟΚ, ο Πέλκας ανοίγει δεξιά στον Κουλούρη, αυτός γυρνάει στον Μακ που είναι ολομόναχος μέσα στην περιοχή, αλλά στέλνει τη μπάλα στην… 4

56′ Κλείνει τις αλλαγές της η Λοκομοτίβα, με τον Καπάν στη θέση του Μάριτς

55′ Ο Σόβτσιτς ψάχνει τον Μάριτς μέσα στην περιοχή, ο Κόστα δεν προλαβαίνει με το κεφάλι, το κοντρόλ του Μάριτς δεν είναι καλό όμως και ο Ολσεν μαζεύει

50′ Ωραία ενέργεια του Μακ από αριστερά, σουτάρει δυνατά με το δεξί έξω από την περιοχή, ο Ζελένικα αποκρούει σε κόρνερ

47′ Ο Βίτορ βρέθηκε σε θέση δεξιού χαφ, έκανε τη σέντρα αλλά ο Μρσέλα σωστά τοποθετημένος διώχνει με κεφαλιά

46′ Ο Τούντορ περνάει στον πάγκο τον Τζιόλη και βάζει τον Μαντούρο. Δεύτερη αλλαγή για τους Κροάτες, με τον Ντόλεζαλ στη θέση του Λέκο

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Ο Μπεγκόνια τραβάει από τη φανέλα τον Μακ για να σταματήσει την κόντρα του ΠΑΟΚ και παίρνει την κίτρινηα κάρτα

41′ Ο Λούκας συγκλίνει από δεξιά, κάνει το σουτ με το αριστερό, κάπου βρίσκει η μπάλα και καταλήγει κόρνερ

40′ Ο Λέκο πηγαίνει άγαρμπα πάνω στον Κουλούρη και δέχεται την κίτρινη κάρτα

38′ Κάθετη του Πέλκα στον Λούκας, ο Ισπανός απέναντι από τον Ζελένικα, αλλά σε θέση οφ σάιντ ο Ισπανός

35′ “Τάιμ άουτ” από το διαιτητή λόγω ζέστης, προκειμένου να δροσιστούν οι παίκτες

34′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Πέλκας καθυστερεί, ο Κίτσιου μαζεύει ψηλά, κλείνει προς την περιοχή, σουτάρει δυνατά με το αριστερό από το ημικύκλιο και κάνει το 4-0 για τον ΠΑΟΚ

32′ Επικίνδυνη σέντρα από δεξιά, ο Τζιόλης με κεφαλιά διώχνει σε κόρνερ, διακινδυνεύοντας το αυτογκόλ…

31′ Ο Κουλούρης κερδίζει τη μπάλα, ο Λούκας κινείται στον κενό χώρο, ο Ζελένικα βγαίνει προ του Ισπανού και μπλοκάρει στα όρια της περιοχής

30′ Ο Λέκο εκτελεί δυνατά, η μπάλα βρίσκει στο τείχος του ΠΑΟΚ, αλλάζει πορεία και καταλήγει κόρνερ

29′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, με τον Τζιόλη να βρίσκει στο πρόσωπο τον Κόλαρ. Το φάουλ είναι σε καλό σημείο για τους Κροάτες

25′ Aπό πολύ νωρίς η πρώτη αλλαγή για τους Κροάτες. Ο Μίσιτς μπαίνει στη θέση του Πρένγκα.

22′ Κόρνερ του Κάτσε από δεξιά, ο Βίτορ πιάνει τη γυριστή κεφάλια αδύναμα όμως, με τον αμυντικό της Λοκομοτίβα να διώχνει δίπλα από το δοκάρι

21′ Ο Κάτσε ανοίγει αριστερά στον Πέλκα, αυτός κάνει ένα ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ζελένικα

20′ Σέντρα από δεξιά του Αντριάσεβιτς, ο Ολσεν μαζεύει ψηλά

19′ O Μακ “χορεύει” τον αντίπαλο του από αριστερά, κάνει το γύρισμα, ο Ζελένικα αποκρούει, δεν είναι κάποιος εκεί για πάρει το “ριμπάουντ” και οι Κροάτες διώχνουν

14′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!!! Πάρτι γίνεται στην Τούμπα… Ο Κουλούρης έξω από την περιοχή, κάνει μια σέντρα-σουτ, ο Πέλκας πετάγεται στην πορεία της μπάλα, πλασάρει ιδανικά και σκοράρει για τρίτη φορά για τον ΠΑΟΚ

13′ Ο Κάτσε έξω από την περιοχή, επιχειρεί ένα τεχνικό σουτ, η μπάλα πάνω από την εστία του Ζελένικα

12′ Εξαιρετική κάθετη πάσα του Σόβτσιτς, ο Μάριτς δεν προλαβαίνει το κοντρόλ και ο Όλσεν μαζεύει

10′ O Σόβτσιτς προσπαθεί να βρει από δεξιά τον Αντριάσεβιτς, ο Μακ όμως έχει προλάβει να γυρίσει, προλαβαίνει και κερδίζει και το επιθετικό φαουλ

7′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ο Λούκας αυτή τη φορά δημιουργεί, βρίσκει με υπέροχη κάθετη πάσα τον Μακ, αυτός περνάει τον Ζελένικα και πλασάρει σε κενή εστία για το 2-0

3′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! ΜΕ ΤΟΝ ΛΟΥΚΑΣ! Ο Μακ συγκλίνει από αριστερά, σουτάρει, η μπάλα κοντράρει, ο Λούκας τη μαζεύει μέσα στην περιοχή και με αριστερό διαγώνιο σουτ ανοίγει το σκορ

1′ Πρώτη επίθεση του ΠΑΟΚ… Ο Λούκας κάνει το γύρισμα μέσα από την περιοχή, διώχνουν σε κόρνερ οι Κροάτες. Από την εκτέλεση του Κάτσε, ο Κόστα προσπαθεί να πιάσει τη γυριστή κεφαλιά, αλλά δεν ανησυχεί τον Ζελένικα

TO ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στον πάγκο: Μελίσσας, Σκόνδρας, Γκολάσα, Σαλπιγγίδης

Στον πάγκο: Ράντελιτς-Ζάρκοφ, Μάμιτς, Πούλιτς, Φιόλιτς

ΚΟΚΚΙΝΗ:

Και οι Νιγηριανοί… περιμένουν τον Εκόνγκ!

Μετά τις πρόσφατες τοποθετήσεις του

Για το πως έχει η κατάσταση, όσον αφορά την αποζημίωση του ΠΑΟΚ, μετά το σοβαρό τραυματισμό του Γουΐλιαμ Τροστ-Εκόνγκ στο πρόσφατο Κύπελλο Εθνων Αφρικής με την εθνική ομάδα της Νιγηρίας, ενημερωθήκατε μέσα από το PAOK24.

Οι πρόσφατες δηλώσεις του, έκαναν τους συμπατριώτες του, να τον… περιμένουν να επιστρέψει στις αρχές Ιουνίου και στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Στη Νιγηρία υπάρχει δημοσίευμα που χρησιμοποιεί τις πρόσφατες δηλώσεις του, στις οποίες ανέφερε ότι ο ίδιος πιστεύει πως θα έχει ξεπεράσει το σοβαρό τραυματισμό του ως το τέλος της σεζόν, ενώ την επόμενη, θα είναι στο 100%.

Ο συντάκτης σημειώνει ότι στις 5 Ιουνίου, η Νιγηρία αντιμετωπίζει τη Νότια Αφρική και στις 8 το Μπενίν και υπάρχει ελπίδα ότι ο Εκόνγκ θα είναι ξανά διαθέσιμος τότε, για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του…

ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι ευχές του μπάσκετ στο Γ. Σαββίδη (pic)

Ιδιαίτερη μέρα για έναν ιδιαίτερο άνθρωπο για όλο το σύλλογο

Ο Γιώργος Σαββίδης έχει την τιμητική του σήμερα, λόγω γενεθλίων, μία ημέρα μετά τον πατέρα του Ιβάν και φυσικά η «ασπρόμαυρη» οικογένεια, είναι διπλά του.

Η ΚΑΕ με μήνυμα της στα social media αναφέρει:

Άλλη μια υπέροχη πρωτοβουλία του PAOK Action

Βοηθάει ανθρώπους που το έχουν ανάγκη να ζήσουν την εμπειρία της Τούμπας

Όπως αναφέρει σχετικά η ΠΑΕ… «Με ιδιαίτερη τιμή η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανακοινώνει την οργανωμένη, μόνιμη και συστηματική εφαρμογή του Σχολιασμού Ισότιμης Ακουστικής Περιγραφής, ΑDeC)))livex στο γήπεδο της Τούμπας για ανθρώπους με οπτικές αναπηρίες και εμποδιζόμενα άτομα.

Στόχος μας είναι να μπορούν ο άνθρωποι με οπτική αναπηρία να ζήσουν βιωματικά τους αγώνες όπως τους βιώνουν οι βλέποντες.

Στο γήπεδο της Τούμπας θα υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις για άτομα με προβλήματα όρασης και τους συνοδούς τους σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλλουν το αίτημά τους έως 3 ημέρες πριν τον αγώνα στον υπεύθυνο προσβασιμότητας (ACCESo Responsible) με τους εξής τρόπους: