Ο #PAOK κέρδισε και τον Ατρόμητο #PAOK24 #PAOKATR

Ρεπορταζ PAOK24
Επιμελεια αρθρου
O ΠΑΟΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Ατρομήτου, επικρατώντας με 2-1 στην Τούμπα.
Ο Δικέφαλος αντιμετώπισε την πιο οργανωμένη ομάδα στο ελληνικό πρωτάθλημα και κατάφερε παρότι το παιχνίδι του στράβωσε να πάρει τη νίκη και να διατηρήσει το απόλυτο των νικών στην έδρα του.

Η ομάδα του Περιστερίου ευτύχισε να προηγηθεί στην πρώτη επικίνδυνη στημένη μπάλα που βρήκε, σε μία φάση που κάνει λάθος ο Μάτος γιατί δίνει εύκολο και αχρείαστο φάουλ.

Ο Στρούγγης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο 22' και το παιχνίδι πήγαινε όπως θα το είχε σχεδιάσει ο Κάναντι, καθώς στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι περίμεναν πίσω ταμπουρωμένοι και χτυπούσαν στην κόντρα.

Στο 35' ο Ελ Καντουρί δεν μπόρεσε εξ' επαφής να πλασάρει, σπαταλώντας σέντρα ακριβείας του Κάμπος, σε μία φοβερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ.

Στο 41' το σουτ του Κάνιας από το ύψος της περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 45' ο Βιεϊρίνια έφτιαξε μια φάση με εξαιρετική κάθετη στον Μακ, ο Σλοβάκος ανατράπηκε με σπρώξιμο και ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι.

Ο Πορτογάλος σκόραρε από τα 11 βήματα και νίκησε τον Γιαννιώτη και το φοβερό ρεκόρ που έτρεχε με τα λεπτά απαραβίαστης εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άνοιξε, με τον ΠΑΟΚ να μην έχει καθαρό μυαλό στην τελική πάσα.

Στο 59' και πάλι ο Ελ Καντουρί απείλησε με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Γιαννιώτης απόκρουσε.

Στο 69' σε εκτέλεση κόρνερ του Βιεϊρίνια ο Μάτος πήρε την κεφαλιά, ο Γιαννιώτης ήταν εξουδετερωμένος, αλλά ο Ρισβάνης έβγαλε την μπάλα από τα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά, όμως, αργότερα, σε πολιορκία του ΠΑΟΚ ο Κάμπος σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος έψαξε την ισοφάριση, αλλά ο Δικέφαλος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Το τελικό 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ του χαρίζει τους τρεις βαθμούς και την επιστροφή του στην κορυφή της βαθμολογίας, η οποία διαμορφώθηκε ως εξής. ΠΑΟΚ 21, ΑΕΚ, 21, Aτρόμητος 20, Ολυμπιακός 20, Ξάνθη 16.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το live του PAOK24...

Λήξη του αγώνα.

93' Κίτρινη στον Ρέι.

93' Κέρδισε φάουλ ο Βιεϊρίνια.

92' Πάλι δε δίνει φάουλ ο Παπαπέτρου!

91' Το παιχνίδι συνεχίζεται.

91' Μικρή διακοπή, ο Βαρέλα πιάνει τον δικέφαλο του

91' Επιτέλους έδωσε φάουλ ο Παπαπέτρου. Το κέρδισε ο Κάμπος για τον ΠΑΟΚ

90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

89' Κίτρινη στον Πρίγιοβιτς για επιθετικό φάουλ.

88' Ο Μπαστακός στη θέση του Μπουσούλαντζιτς

88' Πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Μάτος και μικρή διακοπή.

87' Η μπάλα έφυγε από την άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Ατρόμητος πιέζει.

86' Νέο κόρνερ για τον Ατρόμητο

86' Κερδίζει κόρνερ από τα αριστερά ο Ατρόμητος.

85' Κερδισμένο φάουλ σε καλό σημείο για τον Ατρόμητο.

84' Ο Λουτσέσκου δε βγάζει τον Κουλούρη κι επιμένει με δύο φορ.

84' Ο Σάκχοφ στη θέση του Ελ Καντουρί.

83' Ετοιμάζεται ο Σάκχοφ.

82' Κερδισμένο κόρνερ από τα αριστερά για τον ΠΑΟΚ.

82' Πεσμένος στο έδαφος ο Κάμπος. Μικρή διακοπή

82' Κάτσε και Σάκχοφ οι επιλογές στον πάγκο.

81' Ο Μενσά στη θέση του Βασιλακάκη.

81' Ο ΠΑΟΚ θέλει επειγόντως αλλαγή και παίκτη παραπάνω στα χαφ

79' Ο ΠΑΟΚ πρέπει να ανακτήσει τον έλεγχο της μπάλας και να μη δίνει χώρο στον αντίπαλο του.

78' Φάουλ στον Κουλούρη δεν το δίνει ο Παπαπέτρου που είναι μπροστά.

78' Ο Λημνιός στη θέση του Μακ

77' Ο Ατρόμητος έχει ανέβει και ψάχνει τρόπο να γίνει απειλητικός.

76' Ο ΠΑΟΚ είναι καλύτερος, θέλει καθαρό μυαλό και σωστή διαχείριση.

75' Εκτεθειμένος ως οφσάιντ ο Πρίγιοβιτς, ο οποίος πλάσαρε τον Γιαννιώτη κι έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Δεν ήταν οφσάιτ, λάθος του βοηθού.

74' Ετοιμάζεται ο Λημνιός.

73' Όλη η φάση ξεκινά από φοβερή μπαλιά του Βιεϊρίνια για τον Μάτος, ο Βραζιλιάνος σούταρε αρχικά, ο Κουλούρης επιχείρησε το ίδιο στη συνέχεια, αλλά το τρίτο σουτ για τον Δικέφαλο ήταν και το τυχερό.

73' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ!!!

70' Άτυχος ο ΠΑΟΚ στην προηγούμενη μεγάλη φάση. Θέλει καθαρό μυαλό και στρωτό ποδόσφαιρο. Χρόνος υπάρχει.

69' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Βιεϊρινια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μάτος πήρε την κεφαλιά και ο Ρισβάνης έδιωξε πάνω στη γραμμή.

68' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από τα αριστερά.

68' Αριστερά ο Κάμπος και δεξιά ο Μακ. Αλλαγή πλευρών για τα εξτρέμ.

66' Φάουλ σε καλό σημείο από τα αριστερά για τον Ατρόμητο.

65' Κίτρινη στον Βαρέλα.

65' Οπισθοχωρεί ο Ελ Καντουρί στη θέση του Τσίμιροτ. 4-4-2 για τον ΠΑΟΚ

65' Ο Πρίγιοβιτς στη θέση του Τσίμιροτ.

64' Ο Νάτσος στη θέση του Στρούγγη.

60' Ο Λουτσέσκου σκεπτικός στον πάγκο του, αποφασίζει για τις αλλαγές του μάλλον

60' Σπαταλήθηκε ένα κερδισμένο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ ως επιθετικό φάουλ.

59' Φοβερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ελ Καντουρί σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Γιαννιώτης απομακρύνει.

58' Χέρι του Ούμπιδες, δε δίνει φάουλ ο Παπαπέτρου.

58' Νωρίτερα ο Μάτος δεν έσπασε με τη μία για τον Μακ, σε μία χαμένη καλή στιγμή.

57' Κερδισμένο φάου για τον Ντιγκινί στη μεσαία γραμμή

57' Ο ΠΑΟΚ πρέπει να βρει λύση στην τελική πάσα, εκεί δεν έχει καθαρό μυαλό στην επιλογή.

56' Φάουλ που δε δίνεται στον Μάτος.

55' Επιθετικό φάουλ του Κουλούρη, ο οποίος κατέβασε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής του Ατρομήτου.

54' Βιεϊρίνια και Μακ συνδυάζονται πολλές φορές, ο ΠΑΟΚ από αριστερά προσπαθεί να φτιάξει παιχνίδι.

52' Φοβερό τάκλιν του Μάτος που πρόλαβε τον Ντάουντα. Πεσμένος ο επιθετικός του Ατρομήτου και μικρή διακοπή

51' Επικίνδυνη σέντρα του Μακ από τα αριστερά και προβολή του Κουλούρη, διώχνουν οι αμυντικοί του Ατρομήτου.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

46' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Βιεϊρίνια.

45' Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ!

42' Φάση για τον Ατρόμητο! Κόντρα των φιλοξενούμενων, ο Μάντσον βρήκε τον Ντιγκινί, εκείνος δοκίμασε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

41' Απίστευτη φάση για τον ΠΑΟΚ! Ο Κιβρακίδη απομάκρυνε την ενέργεια του Ελ Καντουρί, ο Κάνιας με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιαννιώτη.

37' Σέντρα-σουτ του Βιείρίνια διώχνει ο Γιαννιώτης

35' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Κάμπος που βρίσκει τον Ελ Καντουρί, αλλά ο Μαροκινός δεν μπορεί να σκοράρει με σουτ εξ' επαφής

33' Οφσάιντ δόθηκε στον Ντιγκινί. Λάθος υπόδειξη του επόπτη.

32' Κερδισμένο κόρνερ και πάλι για τον ΠΑΟΚ από τα δεξιά.

31' Πέρασε ανεκμετάλλευτη κι αυτή η στημένη φάση γιατί υπήρξε επιθετικό φάουλ.

30' Κερδισμένο φάουλ για τον ΠΑΟΚ από τα δεξιά. Ευκαιρία για τον Δικέφαλο..

30' Κίτρινη στον Ντιγκινί

29' Ο ΠΑΟΚ μετά το γκολ που δέχτηκε δεν έχει το καλό πάσινγκ γκέιμ και τον έλεγχο του αγώνα.

27' Ανεκμετάλλευτη περνάει και αυτή η στημένη μπάλα για τον ΠΑΟΚ.

26' Κερδισμένο κόρνερ από τα δεξιά για τον ΠΑΟΚ

25' Κερδισμένο φάουλ για τον ΠΑΟΚ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ατρομήτου.

24' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από τα αριστερά.

22' ΓΚΟΛ! Ο Στρούγγης εκμεταλλεύτηκε την καλή εκτέλεση του Ούμπιδες και με κεφαλιά στην τροχιά με πλάτη στην εστιά, στην τροχιά της μπάλας, άνοιξε το σκορ.

21' Κερδισμένο φάουλ για τον Ατρόμητο στα αριστερά, κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ.

21' Απίστευτο στιγμιότυπο. Ποδιά με πάτημα μπάλας από τον Μάτος

20' Λάθος του Βιεϊρίνια σε αλλαγή παιχνιδιού, πλάγιο για τον Ατρόμητο δίπλα στο κόρνερ

18' Φάουλ του Στρούγγης στον Μακ, το οποίο ήταν για κάρτα. Δεν την δίνει ο Παπαπέτρου.

16' Κερδισμένο φάουλ για τον ΠΑΟΚ αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ατρομήτου.

15' Ο Ατρόμητος επιχειρεί να κερδίσει μέτρα και να βγει στην επίθεση.

13' Φοβερή ατομική ενέργεια του Κάμπος και ποδιά στον αντίπαλο από τον Αγκολέζο.

13' Κερδισμένο κόρνερ από τα δεξιά για τον ΠΑΟΚ

12' Φοβερό πάσιγνκ γκέιμ από την άμυνα μέχρι την επίθεση, κακή τελική πάσα από τον Κάμπος.

10' Πολύ δραστήριος ο Κουλούρης μέχρι στιγμής, αποτελεί σημείο αναφοράς για την ομάδα του στην επίθεση.

09' Ένα κόρνερ από τα αριστερά για τον Ατρόμητο, εξουδετερώθηκε εύκολα από την άμυνα του ΠΑΟΚ κόντρα στο αρχικό μπέρδεμα στη μεγάλη περιοχή του Ρέι

07' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Κάμπος από τα αριστερά, κεφαλιά του Κρέσπο μόλις άουτ.

07' Σουτ του Κουλούρη έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ατρομήτου, κόντρα και νέο κερδισμένο κόρνερ από τα αριστερά για τον ΠΑΟΚ.

06' Κερδισμένο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ από τα δεξιά.

01' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Κάμπος από τα δεξιά, ο Μάτος πήρε στην καρδιά της άμυνας του Ατρομήτου την κεφαλιά, με τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει.