Ικανοποίησε αλλά έχει δρόμο ακόμα

Στο τελευταίο του τεστ πριν τα παιχνίδια με την Ολιμπίκ Ντόνετσκ, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 την Ανόρθωση, κάνοντας ένα καλό πρώτο ημίχρονο και με το ρυθμό να χαμηλώνει στο δεύτερο μέρος. Γκολάρα από τον Κάμπος, αυτογκόλ το δεύτερο τέρμα.

Νίκος Μοσχοβίτης

Ο Στανόγεβιτς ξεκίνησε με τον Ρέι κάτω από τα δοκάρια, τον Μάτος δεξιά και τον Λεβέκ αριστερά και τον Βαρέλα με τον Κρέσπο στα στόπερ. Ο Κάνιας ήταν μπροστά από την άμυνα, ο Σάκχοφ με τον Πέλκα δίπλα του και λίγο πιο μπροστά, ο Κάμπος δεξιά, ο Μακ αριστερά και ο Πρίγιοβιτς στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Κάμπος ήταν πολύ ορεξάτος από το ξεκίνημα και η πρώτη ευκαιρία έγινε μόλις στο δεύτερο λεπτό, μετά από συνεργασία Μακ-Λεβέκ και σουτ του Πέλκα που έφυγε άουτ. Στο 10’, όμως, ήρθε το γκολ για τον ΠΑΟΚ, με ένα εξαιρετικό σουτ του Κάμπος έξω από την περιοχή.

Οι παίκτες του Στανόγεβιτς, συνέχισαν να έχουν ουσία στο παιχνίδι τους και να μεταφέρουν πολύ καλά τη μπάλα από την άμυνα στην επίθεση. Στο 16’, ήρθε το δεύτερο γκολ, μετά από εξαιρετική συνεργασία και γρήγορη κόντρα επίθεση, η οποία κατέληξε στον Πρίγιοβιτς, που προσπάθησε να γυρίσει και από την κόντρα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ο Μπανταλόφσκι και ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0.

Από το 20’ μέχρι το 30’, η Ανόρθωση πήρε αυτή τη μπάλα στα πόδια της και από ένα λάθος του Βαρέλα πήγε να μειώσει, αλλά ο Κρέσπο έδιωξε τον κίνδυνο, ενώ στο 34’, ο Πέλκας σημάδεψε το δοκάρι, μετά από εξαιρετικό πλασέ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μακ προσπάθησε να σκοράρει με τη μία, μετά από σέντρα του Κάμπος, αλλά ο Αρούς απέκρουσε, για να μείνει 2-0 μέχρι την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το ίδιο σχήμα και τα ίδια πρόσωπα για τον ΠΑΟΚ, αλλά η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα, προσπάθησε να μειώσει και στο 50’, είχε δοκάρι έπειτα από προσπάθεια του Καμαρά και κόντρα του Λεβέκ. Ο ρυθμός έπεσε αρκετά στο δεύτερο μέρος, ο Πέλκας όμως δημιούργησε για τον Μακ σο 59, ο οποίος δε σκόραρε στο τετ α τετ. Στο 69, ο Πρίγιοβιτς δεν τα κατάφερε από κοντά, ενώ μετά την είσοδο του Μπίσεσβαρ, το σύστημα γύρισε σε 4-2-3-1.

Από πάσα του Ολλανδού στο 84, ο Πρίγιοβιτς έχασε και πάλι την ευκαιρία για να μείνει το 2-0 ως το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, είχε πολύ ορεξάτους τον Πέλκα και τον Κάμπος, ενώ ο Λεβέκ από τα αριστερά, έδειξε καλό πρόσωπο και μάλιστα, συνεργάστηκε καλά σε αρκετές περιπτώσεις με τον Μακ. Με τις αλλαγές και των δύο, ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο μέρος, ωστόσο και εκεί ο ΠΑΟΚ, χάρη στην ατομική ποιότητα κάποιων παικτών του, είχε κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρει ξανά.

Λίγο πριν τα παιχνίδια με την Ολιμπίκ Ντόνετσκ, ο ΠΑΟΚ δεν έκανε κάποια σπουδαία εμφάνιση σήμερα, αλλά ήταν αρκετά πειστικός, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, πήρε αυτοπεποίθηση και τώρα, μπαίνει στην τελική ευθεία για τα πρώτα επίσημα παιχνίδια της σεζόν.

ΠΑΟΚ:
Ρέι, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λεβέκ, Κάνιας, Σάκχοφ (Μπίσεσβαρ 73′), Πέλκας (Τσίμιροτ 61′), Κάμπος (Ενρίκε 73′), Μακ (Ουάρντα 73′), Πρίγιοβιτς

Ανόρθωση: Αριέλ Αρούς, Αρτυματάς (Ντουγκλάο 70′), Σίλντενφελντ, Μπανταλόφσκι, Πράνιτς (Κβέσιτς 57′), Βίκτορ, Σειχού, Ράγιος, Παλάνγκα (Ματθαίου 57′), Καρλίτος (Αλβες 70′), Καμαρά (Οικονομίδης 83)

ΓΚΟΛ: 1-0 Κάμπος (10′), 2-0 Μπανταλόφσκι (16′ αυτ.)

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το live του PAOK24

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΠΑΟΚ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 2-0

90′ Κίτρινη κάρτα στον Αλβες για δυνατό μαρκάρισμα, δύο λεπτά καθυστερήσεις

84′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπίσεσβαρ βρίσκει κάθετα τον Πρίγιοβιτς, αυτός πλασάρει με τη μία, αποκρούει σε κόρνερ ο Αρούς

83′ Οικονομίδης αντι Καμαρά

78′ Φάουλ του Μπίσεσβαρ από πολύ μακριά, στο τείχος των παικτών της Ανόρθωσης

73′ Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ, με τον Ουάρντα να μπαίνει στη θέση του Μακ και τον Ενρίκε στη θέση του Κάμπος, ο Μπίσεσβαρ αντί του Σάκχοφ

70′ Αλβες και Ντουγκλάο μέσα για την Ανόρθωση, εκτός Αρτυματάς και Καρλιτος για την Ανόρθωση

69′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Μακ από αριστερά, προβολή του Πρίγιοβιτς, δεν καταφέρνει να σκοράρει

68′ Ελευθερώνεται ο Τσίμιροτ, κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα

65′ Προσπάθεια του Καρλίτος, παίρνει ο Καμαρά που σουτάρει, αλλά δεν απειλεί την εστία του Ρέι

61′ Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, με τον Τσίμιροτ να μπαίνει στη θέση του Πέλκα

59′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Πέλκας πάλι δημιουργεί, ο Μακ απέναντι από τον Αρούς, αποκρούει ο γκολκίπερ της Ανόρθωσης

57′ Ο Ματθαίου (δανεικός από τον ΠΑΟΚ) στη θέση του Παλάνγκα. Κβέσιτς αντί Πράνιτς, δύο αλλαγές για την Ανόρθωση

55′ Εναλλαγή της μπάλας από την Ανόρθωση, ο Καρλίτος μπαίνει στην περιοχή, ο Βαρέλα καλύπτει καλά και μάλιστα κερδίζει και το επιθετικό φάουλ

54′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Λεβέκ βρίσκει ωραία τον Πέλκα, αυτός ξαναδίνει στο Γάλλο, που δεν έχει καλή ισορροπία από καλή θέση και στέλνει τη μπάλα άουτ

53′ Ανεβαίνει ο Μάτος από δεξιά, δεν περνάει όμως η σέντρα του

50′ Δοκάρι για την Ανόρθωση! Λάθος από τον Μακ, η μπάλα πηγαίνει στον Καμαρά, βάζει μια κόντρα ο Λεβέκ, η μπάλα καταλήγει στο δοκάρι του Ρέι, ο οποίος τη μπλοκάρει παράλληλα με τη γραμμή

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΠΑΟΚ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 2-0

45’+1′ Ο Ράγιος εκτελεί το φάουλ, ο Ρέι βγαίνει σταθερά στο δεύτερο δοκάρι και μαζεύει

44′ Ο Καρλίτος κερδίζει τον Κάμπος, σουτάρει, ο Ρέι μπλοκάρει

43′ Προσπάθεια του Πέλκα που κερδίζει την κόντρα, κάνει το σουτ, άουτ η μπάλα

36′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Σέντρα του Κάμπος από δεξιά, η μπάλα πηγαίνει στον Μακ που σουτάρει με τη μία, αποκρούει ο Αρούς

34′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Ωραία προσπάθεια του Πέλκα, κάνει ένα πολύ καλό πλασέ, αλλά η μπάλα καταλήγει στο δοκάρι της Ανόρθωσης

33′ Ο Ράγιος παίρνει την κόντρα από τον Λεβέκ, μπαίνει στην περιοχή, σουτάρει, αλλά βάζει την κόντρα ο Κρέσπο

30′ Ακόμα ένα εύκολο λάθος του Βαρέλα, παίρνει ο Καμαρά που προσπαθεί να βγει στο τετ α τετ με τον Ρέι, ο Κρέσπο τον πιέζει, βάζει καλά το σώμα του και απομακρύνει τον κίνδυνο

29′ Ανταποδίδει την… κλωτσιά ο Καρλίτος στον Μάτος, παίρνει την κίτρινη κάρτα ο παίκτης της Ανόρθωσης

28′ Φάουλ για την Ανόρθωση, επικίνδυνη εκτέλεση, προσπαθεί για την κεφαλιά ο Σεχού, δεν τα καταφέρνει να απειλήσει την εστία του ΠΑΟΚ

27′ Παραλίγο να ανάψουν τα αίματα, μετά από μια δυνατή κλωτσιά του Μάτος στον Καρλίτος. Ο Πέλκας ηρεμεί τα πνεύματα και το παιχνίδι συνεχίζεται

26′ Έπεσε κάπως ο ρυθμός μετά και το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ, ο οποίος ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο 20λεπτο

19′ Πάλι καλή συνεργασία του ΠΑΟΚ, τελευταία στιγμή διώχνουν οι Κύπριοι την πάσα του Σάκχοφ προς τον Πρίγιοβιτς

16′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Εξαιρετική συνεργασία τεσσάρων παικτών του ΠΑΟΚ, η τελική πάσα είναι του Μάτος στον Πρίγιοβιτς, ο Σέρβος γυρνάει μέσα στην περιοχή, προσπαθεί να σουτάρει, η μπάλα κοντράρει στον Μπανταλόφσκι και καταλήγει στα δίχτυα για δεύτερη φορά

13′ Ωραία πάσα του Μακ προς τον Πρίγιοβιτς, χάνει το καθοριστικό κοντρόλ ο Σέρβος μέσα στην περιοχή

10′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! Φάουλ του Πέλκα, απομακρύνουν οι Κύπριοι, ο Σάκχοφ παίρνει τη μπάλα, δίνει στον Κάμπος, ο οποίος πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή και ανοίγει το σκορ

7′ Κόρνερ για την Ανόρθωση από δεξιά, εκτελεί ο Ράγιος, περνάει από όλους η μπάλα

2′ Πρώτη φάση για τον ΠΑΟΚ. Μακ και Λεβέκ συνεργάζονται από αριστερά, ο Γάλλος δίνει στον Πέλκα, που σουτάρει άουτ

1′ Σέντρα στο παιχνίδι, με τη μπάλα στην Ανόρθωση

Τάισον σε κόσμο του ΠΑΟΚ: «Εσείς κάνετε την ομάδα τόσο σπουδαία!»

Το ξεχωριστό μήνυμα του Βραζιλιάνου

Ο Τάισον ήταν ένας από τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ που «λύγισε» μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό του Δικεφάλου από την Κλαμπ Μπριζ.

Ο Βραζιλιάνος έστειλε ένα ξεχωριστό μήνυμα προς τον κόσμο της ομάδας με αφορμή το φινάλε του ευρωπαϊκού ταξιδιού.

Συγκεκριμένα αναφέρει σε ανάρτησή του:

«Ευχαριστώ τον Θεό για την ευκαιρία να ζήσω ξανά την εμπειρία αυτή! Είναι κάτι που μας πληγώνει, αλλά η ζωή συνεχίζεται.

Ευχαριστώ όλο τον κόσμο του ΠΑΟΚ για αυτό το όμορφο ταξίδι που κάναμε στην Conference League. Συνεχίζουμε μαζί!

Εσείς είστε αυτοί που κάνετε την ομάδα τόσο σπουδαία και αξιοσέβαστη.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!»

Άμεση ανασύνταξη

Έπιασε δουλειά ο ΠΑΟΚ για το ματς με τον Ολυμπιακό

Η αυλαία του ευρωπαϊκού ταξιδιού του ΠΑΟΚ έπεσε το βράδυ της Πέμπτης στην Τούμπα μετά τη δεύτερη ήττα με την Κλαμπ Μπριζ.

Μπορεί η πορεία του Δικεφάλου να συνοδεύτηκε από μεγάλες συγκινήσεις, αλλά δεν είναι ώρα για ανασκόπηση, όπως τονίζουν στο στρατόπεδο του ΠΑΟΚ.

Άλλωστε, στο προσκήνιο για τους «ασπρόμαυρους» έρχεται ξανά το πρωτάθλημα και ο στόχος της επιστροφής στην κορυφή.

Μια μέρα μετά την σκληρή αναμέτρηση κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ στο γήπεδο της Τούμπας, το αγωνιστικό τμήμα του Δικεφάλου βρέθηκε στη Νέα Μεσημβρία και ξεκίνησε την προετοιμασία του για τον αγώνα στο Φάληρο κόντρα στον Ολυμπιακό την Κυριακή στις 20:30.

Οι παίκτες που ήταν στο αρχικό σχήμα κόντρα στους Βέλγους ακολούθησαν πρόγραμμα αποθεραπείας κι αποκατάστασης, στο γυμναστήριο και την πισίνα.

Οι υπόλοιποι βγήκαν στο γήπεδο για ένα πρόγραμμα υψηλής έντασης, με παιχνίδια κι ασκήσεις, πάνω στην ανάπτυξη και την κυκλοφορία της μπάλας.

Ο Ίβαν Νάσμπεργκ ακολούθησε ατομικό πρόγραμμα στο γήπεδο, ενώ ο Γουίλιαμ Τρόοστ-Εκόνγκ έκανε θεραπεία και τρέξιμο.

Το Σάββατο (20.04) ο ΠΑΟΚ θα προπονηθεί στις 11:00 στη Νέα Μεσημβρία.

Η επικρατέστερη ημερομηνία για το ΠΑΟΚ – ΟΣΦΠ

Αλλάζει ο προγραμματισμός σε πρωτάθλημα και κύπελλο

Αλλαγές στο πρόγραμμα των playoffs της Stoiximan Super League φέρνει η πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του Europa Conference League.

Η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ απέναντι στους «ερυθρόλευκους» που είχε ήδη αναβληθεί για την Πρωτομαγιά, θα μετατεθεί ξανά χρονικά, αφού οι Πειραιώτες στις 2/5 δίνουν τον πρώτο τους αγώνα απέναντι στην Άστον Βίλα.

Με τα χρονικά περιθώρια να πιέζουν, όλα δείχνουν ότι το πρωτάθλημα θα πάει... πίσω.

Έτσι, το παιχνίδι μεταξύ ΠΑΟΚ - Ολυμπιακού αναμένεται να γίνει την Κυριακή στις 12/5,

Αυτό σημαίνει ότι οι δύο τελευταίες αγωνιστικές των playoffs μετατίθενται για τις 15 και 19 Μαΐου, ενώ υπενθυμίζεται ότι η ΑΕΚ μέχρι τις 21/5 πρέπει να παραδώσει το γήπεδό της για τις ετοιμασίες ενόψει του τελικού του Conference League.

Όλα τα παραπάνω επηρεάζουν και τον τελικό κυπέλλου μεταξύ Παναθηναϊκού και Άρη, που φαίνεται και αυτός να πηγαίνει για μία εβδομάδα αργότερα.