ΒΟΛΕΙ

Ανατροπή με ψυχή πρωταθλητή!

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας είναι εδώ! Μπορεί να βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, όμως με μια τρομερή ανατροπή επικράτησαν με 3-2 σετ της Κηφισιάς μέσα στο Ζηρίνειο και πλησιάσαν στους 3 βαθμούς από τη δεύτερη θέση.

Δημήτρης Τσορμπατζόγλου

Αυτές τις ανατροπές μόνο ο ΠΑΟΚ μπορεί να τις κάνει! Με έναν εξωπραγματικό Σεπέδα που τελείωσε το παιχνίδι με 30 πόντους και τους Τακουρίδη, Λι, Χιμένες και Γιαμπλόνσκι να κάνουν εξαιρετική εμφάνιση από το 3ο σετ και μετά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 2-0 και να πάρει μια μεγάλη νίκη με 3-2 σετ μέσα στην έδρα της Κηφισιάς.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε νευρικά για τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος πλήρωσε τα πολλά λάθη του από το σερβίς έδωσε εύκολους πόντους στην Κηφισιά η οποία δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα (17-12) βρίσκοντας λύσεις από τους Χριστοφιδέλη και Ρουμελιώτακη την ώρα που ο ΠΑΟΚ έπαιρνε πόντους κυρίως από τον Σεπέδα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-21 και έκαναν το 1-0 στα σετ.

Ο Δικέφαλος στο δεύτερο σετ βελτίωσε την εικόνα του. Δεν άφησε την Κηφισιά να ξεφύγει και κατάφερε εκείνος να έχει το πάνω χέρι στο σκορ (14-16). Στο 18-19 οι διαιτητές έδειξαν άουτ σε επίθεση του Χιμένες που ήταν καθαρά μέσα και κράτησαν την Κηφισιά στο παιχνίδι. Ο Σεπέδα έδωσε “αέρα” δύο πόντων στον ΠΑΟΚ (21-23), όμως η Κηφισιά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στο 27-25 και στα 2-0 στα σετ.

Από εκείνο το σημείο και μετά το μάτι των νταμπλούχων Ελλάδας άρχισε να γυαλίζει! Με τρομερή εμφάνιση του Σεπέδα και πολλά λάθη από την Κηφισιά ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την ανατροπή κερδίζοντας το σετ με 25-19.

Οι γηπεδούχοι δεν υπήρχαν στο γήπεδο ούτε στο τέταρτο σετ. Ο Κουβανός ήταν ασταμάτητος ενώ πλέον είχε λύσεις και από Λι, Γιαμπλόνσκι, Τακουρίδη και Χιμένες. Με ένα σερί 7-0 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 22-14 και έφτασε έυκολα στο 25-17 και στην ισοφάριση 2-2 στα σετ.

Η μεγάλη ανατροπή του ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε στο πέμπτο σετ. Η ομάδα του Γ. Καλμαζίδη εμφανίστηκε με απίστευτο πάθος και ψυχικά αποθέματα και παίρνοντας κρίσιμους πόντους από όλους τους παίκτες έφτασε στο 15-11 και στη μεγάλη νίκη με 3-2 σετ.

Πλέον Κηφισιά και Φοίνικας Σύρου έχουν 39 βαθμούς και ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με τον ΠΑΟΚ να ανεβαίνει στους 36 και να μειώνει τη διαφορά από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός είναι πρώτος με 45.

Ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει πλέον στη Σύρο για το Final 4 του League Cup. Την Παρασκευή στις 19:30 θα αντιμετωπίσει τον διοργανωτή Φοίνικα Σύρου με στόχο την πρόκριση στον τελικό. Το άλλο ζευγάρι Ολυμπιακός – Ηρακλής στις 17:00

1ο σετ: 25-21, 2ο σετ: 27-25, 3ο σετ: 19-25, 4ο σετ: 17-25, 5ο σετ: 11-15

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 6 (4/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 15 (15/25 επ, 74% υπ – 52% άριστες), Μπίσετ 11 (8/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (6/13 επ, 3 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 13 (11/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 21 (18/29 επ, 3 άσσοι, 36% υπ – 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ – 35% άριστες), Κάπελλας, Κόντος.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 12 (12/23 επ, 32% υπ – 20% άριστες), Κουρνέτας 1 (μπλοκ), Σεπέδα 30 (26/41 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 13 (8/10 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λι 16 (9/12 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μλοκ, 38% υπ – 13% άριστες) / Γκαράς (λ, 74% υπ – 52% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.

Επιμέλεια: Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Το φιλμ του αγώνα:

11-15 ΤΕΛΟΣ!!!!Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ! Μεγάλη ανατροπή από τους νταμπλούχους Ελλάδας!!! Νίκη με 3-2 σετ μέσα στο “Ζηρίνειο”

11-14 Χιμένες! Σετ μπολ ματς μπολ για τον ΠΑΟΚ!

9-11 μπλοκ στον Σεπέδα

Νέο ταιμ-αουτ. Απίστευτο παιχνίδι στο “Ζηρίνειο”. Εκπληκτική εμφάνιση ΠΑΟΚ που γύρισε από το 2-0 και πλέον διεκδικεί τη νίκη.

5ο σετ: 1-0 Μπισετ

Λι, Τακουρίδης και Γιαμπλόνσκι βοηθάνε τον Σεπέδα και οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στην ισοφάριση

Τρομερή εμφάνιση του ΠΑΟΚ στο 3ο και 4ο σετ – Επιστρέφει δυναμικά για τη νίκη

17-25 μπλοκ Ντίνα και ο ΠΑΟΚ είναι εδώ! Κάνει το 2-2 στα σετ και θα διεκδικήσει τη νίκη στο ται-μπρεικ

17-24 μπλοκ αουτ στον Γιαμπλονσκι και σετ μπολ για τον ΠΑΟΚ

17-23 διπλή μπαλιά

16-23 παράβαση της Κηφισιάς – Δε χάνεται αυτό το σετ για τον ΠΑΟΚ!

19/26 επιθέσεις ο Σεπέδα – 10/15 ο Χριστοφιδέλης

5-8 αντέννα στην επίθεση του Ρουμελιωτάκη και πρώτο τεχνικό ταιμ αουτ στο 3ο σετ

3ο σετ: 0-1 πρώτος χρόνος με πλασέ Τακουρίδη

Ο ΠΑΟΚ έτσι όπως έχουν τα πράγματα έχει πάλι απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα. Τώρα καλείται να κάνει μια μεγάλη ανατροπή για να φύγει με βαθμό ή βαθμούς από το “Ζηρίνειο”.

18 πόντους ο Σεπέδα

23-23 ισοφαρίζει η Κηφισιά με άσο του Ρουμελιωτάκη έπειτα από λάθος υποδοχή του Γιαμπλόνσκι

20-20 Σεπέδα

Ταιμ-αουτ. Λάθος των διαιτητών που ενώ η μπάλα ήταν καθαρά μέσα στο σερβίς του Χιμένες έδειξαν άουτ

1-0

Αρκετά λάθη ο Δικέφαλος (8) σε αντίθεση με την Κηφισιά (3)

1ο σετ: 1-0 πρώτος πόντος για τους γηπεδούχους

Το παιχνίδι ξεκινάει στις 18:00 και καλύπτεται τηλεοπτικά από το Novasports3. Διαιτητές της αναμέτρησης: Γεωργουλέας, Βουδούρης.

Pregame

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της σημαντικής αναμέτρησης ανάμεσα στην Κηφισιά και τον ΠΑΟΚ για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς, ενώ η Κηφισιά στην 3η θέση με 38 βαθμούς. Ο Φοίνικας Σύρου είναι δεύτερος με 39 και πρώτος ο Ολυμπιακός με 45.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο “Παλατάκι” ο ΠΑΟΚ είχε γνωρίσει την ήττα με 3-1 σετ. Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί 17 φορές με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 10-7 στις νίκες. Με γηπεδούχο την Κηφισιά έχουν γίνει 8 αναμετρήσεις με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τις νίκες.

Η σπουδαία Βαν ντε Βίρερ για τον ΠΑΟΚ!

Η 31χρονη διεθνής παίρνει τη… μπαγκέτα του Δικεφάλου

Μετά τη συμφωνία με την 34χρονη Σέρβα διαγώνιο Μάρτα Ντρπα, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ πλησιάζει και σε μία ακόμη σπουδαία μεταγραφική κίνηση.

Αυτή, αφορά τη θέση της πασαδόρου με την Βελγίδα Ίλκα Βαν ντε Βίρερ να προορίζεται για να πάρει τη... μπαγκέτα του νέου Δικεφάλου.

Η 31χρονη διεθνής έχει μια σπουδαία καριέρα σε Αστερίξ, Κάννες, Φλωρεντία, Κάμνικ. Ράντεν. Ταγκοβίστε, Στουτγάρδη, Σιγκόρτα και φέτος στην Βολουντάρι.

Χαρακτηριστικό της ποιότητας που διαθέτει είναι ότι έχει αναδειχτεί καλύτερη πασαδόρος σε Βέλγιο και Γερμανία.

Έχει κατακτήσει τίτλους σε Γαλλία, Γερμανία, Σλοβενία, Ρουμανία.

«Βόμβα» με Ντρπα ετοιμάζει ο ΠΑΟΚ! (vids)

Μια σπουδαία μεταγραφική κίνηση θέλει να ολοκληρώσει ο Δικέφαλος

Μια σπουδαία μεταγραφική κίνηση θέλει να ολοκληρώσει η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ που έχει στο στόχαστρο της την Σέρβα διαγώνια, Μάρτα Ντρπα.

Η 34χρονη αθλήτρια (1,92 ύψος) την περασμένη σεζόν αγωνιζόταν με τη φανέλα της ουκρανικής Προμετέι και τα... σάρωσε όλα, καθώς κέρδισε με την ομάδα της το πρωτάθλημα, το κύπελλο, αλλά και το Σούπερ Καπ!

Η Ντρπα είναι μια πολύπειρη αθλήτρια με σπουδαίες παρουσίες και διακρίσεις σε Σερβία, Ρουμανία, Ελβετία, Ουγγαρία.

Ξεκίνησε την καριέρα της από τον Ερυθρό Αστέρα και μετά πήγε στη Βολερό στην Ελβετία εκεί όπου πανηγύρισε το νταμπλ.

Επέστρεψε ξανά στην πατρίδα της παίζοντας για τις Ζελέσνιτσαρ και ΖΟΚ Σπάρτακ,

Πήγε στη συνέχεια στην Ταργκοβίστε εκεί όπου κατέκτησε το κύπελλο Ρουμανίας, ενώ στη συνέχεια μεταπήδησε στην Ιταλία για να φορέσει τη φανέλα της Βιτσέντζα και έπειτα στη Γερμανία για να παίξει στην Πότσδαμ.

Η Ντρπα έβαλε στον βολεϊκό της «χάρτη» και τις Φιλιππίνες όταν έπαιξε στην Γιουνάιτεντ Κλαμπ, πριν πάει στην Ρωσία για να παίξει με την Κράσνογιαρσκ.

Επί μία τριετία βρήκε «λιμάνι» στην Μπεκεσκάμπαι στην Ουγγαρία με συμπαίκτριες μάλιστα δύο Ελληνίδες τις Μαρία Οικονομίδου και Μανωλίνα Κωνσταντινίδου.

Μετέπειτα, πήγε στο Ισραήλ για να παίξει με την Μακάμπι Χάιφα, πριν πάει την περασμένη σεζόν στην Ουκρανία για λογαριασμό της Προμετέι.

Σημαντικές διακρίσεις και παρουσίες έχει και με την εθνική Σερβίας, φτάνοντας δύο φορές σε τελικό παγκοσμίου πρωταθλήματος και παίρνοντας την 3η θέση στο ευρωπαϊκό του 2015.

Χάλκινο μετάλλιο για την Κ18 του ΠΑΟΚ

Έπεσε η αυλαία του Final-4

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Κ18 βόλεϊ κοριτσιών του ΠΑΟΚ, στο Final-4 της ΕΠΕΣΘ, το οποίο διεξήχθη στο Ε.Γ. Μίκρας.

Τα κορίτσια του Δικεφάλου συνέλλεξαν πολύτιμες εμπειρίες από αυτές τις τρεις αγωνιστικές, οι οποίες θα τις φανούν απολύτως χρήσιμες στο άμεσο μέλλον.

Ύστερα και από το παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής κόντρα στον Άρη, και την ήττα με 3-0 σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου κατέλαβαν την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο