ΒΟΛΕΙ

Κέρδισε αλλά χρειάζεται ακόμα δουλειά

Τη νίκη κόντρα στην Βοϊβοντίνα με 3-1 στα σετ κατάφερε να πάρει ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ και σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Παλατάκι.

Άκης Σακισλόγλου

Επιμέλεια: Γιάννης Παρασκευαΐδης

Το 2ο φιλικό παιχνίδι κόντρα στην Βοϊβοντίνα έδωσε σήμερα το απόγευμα ο ΠΑΟΚ (χθες έχασε με 3-1). Ο τεχνικός του Δικεφάλου του Βορρά Χόρχε Ελγκέτα, είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και φάνηκε στο παιχνίδι ότι η ομάδα είναι ακόμα «σφιγμένη» από την προετοιμασία. Στο παιχνίδι συμμετείχαν όλοι οι παίκτες, πλην του λίμπερο Παπαδημητρίου, ο οποίος έχει ένα πρόβλημα στο δάκτυλο του ποδιού, ωστόσο θα πάρει μέρος κανονικά στο διεθνές τουρνουά στη Σύρο.

Πολυτιμότερος του αγώνα ξεκάθαρα, ήταν ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς ο οποίος ήταν λες και ήρθε με… φόρα από την λήξη του πρωταθλήματος.

Στο σημερινό παιχνίδι έπαιξε περισσότερο ο Τερζής ο οποίος είχε καλά διαστήματα, ενώ ο Βαλκίερς έδειξε ότι έχει την ποιότητα που χρειάζεται να προσθέσει στην ομάδα και είχε καλή συνεργασία με τους κεντρικούς. Μιας και αναφέραμε τους κεντρικούς, ο ΠΑΟΚ έδειξε πάρα πολύ καλά στοιχεία σήμερα στο μπλοκ.

Όσον αφορά τον ακραίο Γκιόν, ήταν αρκετά θετικός στα πρώτα δυο σετ, ωστόσο έπεσε η απόδοση του στη συνέχεια. Στο 4ο σετ, ο Ελγκέτα χρησιμοποίησε περισσότερο στον αγώνα τον Σωτηρίου ο οποίος ήταν εξαιρετικός βγάζοντας μεγάλη μαχητικότητα.

Σε όλα τα σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν πίσω στο σκορ κόντρα στη νεανική αλλά μαχητική Βοϊβοντίνα και κυνηγούσε την ανατροπή, κάτι που κατάφερνε προς το φινάλε των σετ, όπου εκεί έδειχνε την εμπειρία του και την κλάση του.

Σίγουρα όμως, το σημερινό φιλικό δεν αποτελεί ενδεικτικό της δυναμικότητας του ΠΑΟΚ, ο οποίος έδειξε πως έχει πάθος στο παιχνίδι του, ακόμα και σε μια φιλική αναμέτρηση, την οποία παρακολούθησαν περίπου 120-140 άτομα.

Τελευταίο αφήσαμε τον Χάρι Γκόμεζ. Πρόκειται για μια ιδιαίτερη περίπτωση για όλους στην οικογένεια του ΠΑΟΚ. Σήμερα ο Γκόμεζ έπαιξε αρκετά παραπάνω σε σχέση με τα πρόσφατα φιλικά που έγιναν κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Μάλιστα είχε 2-3 καλές στιγμές με μπλοκ πάνω στο φιλέ, ωστόσο ούτε στο σημερινό αγώνα επέλεξε να καρφώσει.

Το τελευταίο, αν είναι εντολή από το ιατρικό τιμ του ΠΑΟΚ ή αν σημαίνει ότι χρειάζεται χρόνο, είναι κάτι που θα φανεί μετά το διεθνές τουρνουά που θα γίνει στη Σύρο.

11-14 πήρε το μπλοκ άουτ ο Σακόγλου.

10-13 παράβαση από τους παίκτες της Βοϊβοντίνα.

3-9

3-8 δεν ξεκίνησε καθόλου καλά ο ΠΑΟΚ, πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο 4ο σετ.

Αρχίζει το 4ο σετ.

25-23 με Σακόγλου ο ΠΑΟΚ κερδίζει το 2ο σετ.

24-23 με Τακουρίδη στο +1 και σετ μπολ

23-23 μπλοκ Σακόγλου!

22-23 άουτ επίθεση.

21-23

21-22

21-21

19-20 παράβαση από τους παίκτες του ΠΑΟΚ.

25-26

25-25 με τον καταπληκτικό και σήμερα Σαφράνοβιτς.

2ο σετ:

Ο ΠΑΟΚ αρχίζει με τους Σακόγλου, Παπαγγελόπουλο, Σωτηρίου, Κωνσταντινίδη, Βαλκίερς, Σαφράνοβιτς.

Επέστρεψαν οι δυο ομάδες για το 2ο σετ.

27-25 νέο STOP από τον Παπαγγελόπουλο και 1-0 στα σετ ο ΠΑΟΚ!

Άρχισε ο αγώνας!

Ο ΠΑΟΚ ξεκινά τον αγώνα με Πελεκούδα, Βαλκίερς, Σακόγλου, Κωνσταντινίδη, Σαφράνοβιτς, Παπαγγελόπουλο και Γκιόν.

Τώρα γίνεται η παρουσίαση των δυο ομάδων.

Περίπου 80-100 άτομα στο γήπεδο.

*Στο χθεσινό φιλικό κόντρα στην Βοϊβοντίνα, αυτός που ξεχώρησε ήταν ο Θάνος Τερζής.

*Πέντε λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα και ελάχιστος κόσμος στο γήπεδο. Κυρίως λίγες οικογένειες με μικρά παιδιά.

*Σε εξέλιξη το ζέσταμα των δυο ομάδων.

*Στο παιχνίδι δεν θα αγωνιστεί ο λίμπερο Παπαδημητρίου, καθώς έχει πρόβλημα στο δάκτυλο του ποδιού.

*Αυτό θα είναι το 2ο φιλικό που θα δώσει η ομάδα κόντρα στην Βοϊβοντίνα, ενώ στο χθεσινό ηττήθηκε με 3-1 στα σετ.

*Βγήκε στο παρκέ ο ΠΑΟΚ για ζέσταμα.

*Η αποστολή της Σερβικής ομάδας έφτασε στο γήπεδο στις 17:00.

Καλησπέρα σας από το Παλατάκι.

ΑΣ

Τα εισιτήρια και το κάλεσμα με φόντο την… ισοφάριση

Θέλει τον κόσμο δίπλα της ομάδα βόλεϊ – Τι ισχύει

Μετά το... break που έκανε στην έδρα του Παναθηναϊκού, η ομάδα βόλεϊ ετοιμάζεται τώρα για έναν ακόμη "τελικό", αυτή τη φορά την Πέμπτη στο PAOK Sports Arena.

Οι "ασπρόμαυροι" θα υποδεχθούν τους "πράσινους" στη Θεσσαλονίκη, με φόντο το 2-2 στη σειρά των ημιτελικών, με τον ΑΣ να αναφέρει με φόντο τα εισιτήρια:

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα μεγάλο «μπρέικ» στο Μετς, μειώνοντας την σειρά των ημιτελικών σε 1-2 και πλέον αυτή επιστρέφει στην Θεσσαλονίκη, την Πέμπτη 21 Μαρτίου και ώρα 17:00, στο PAOK Sports Arena.

Με σύμμαχο τον κόσμο του, τον οποίο σύσσωμο το τμήμα βόλεϊ ανδρών του ΠΑΟΚ καλεί στο γήπεδο, οι παίκτες του Δικεφάλου θέλουν να κάνουν το 2-2 στην σειρά, ώστε η πρόκριση να κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι.

Οι τιμές είναι οι εξής:

Γενική είσοδος: 5€
VIP: 10€
VIP Lounge: 50€ (Εισιτήριο κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με το 2310988000)

Σημεία διάθεσης:

Γραφεία Α.Σ. ΠΑΟΚ (2310988000): Τρίτη 12:00-20:00, Τετάρτη 10:00-20:00, Πέμπτη 10:00-15:00

Εκδοτήρια PAOK Sports Arena: Ημέρα αγώνα μετά τις 15:00 και μέχρι την έναρξη του αγώνα.

ΑΣ

Έχει σφυγμό ο ΠΑΟΚ! (vid)

Έτσι πήρε το διπλό ο Δικέφαλος στο Μετς εις βάρος του Παναθηναϊκού!

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση επικρατώντας με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο Μετς στο τρίτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των playoffs της Volley League.

Η σειρά πλέον είναι στο 2-1 υπέρ των πράσινων, όμως μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη την Πέμπτη στις 17:00 με τον Δικέφαλο να διεκδικεί στο PAOK Sports Arena την ισοφάριση.

Δείτε πώς ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη...

ΑΣ

Μιλενκόσκι: «Τώρα είμαστε εδώ!»

Πώς σχολίασε τη νίκη στο Μετς

Ζωντανός στην ημιτελική σειρά των playoffs της Volley League ο ΠΑΟΚ που κέρδισε στο Μετς τον Παναθηναϊκό με 3-1 και μείωσε σε 2-1.

Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

«Παίξαμε απέναντι στην καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος, και είμαι σίγουρος γι' αυτό σε αυτή τη φάση. Παίζουν πραγματικά δυνατό βόλεϊ, πιέζουν με το σερβίς, έχουν πολύ καλούς παίκτες, οι οποίοι ατομικά μπορούν να κάνουν την διαφορά. Παρόλα αυτά, στα πρώτα δύο σετ παίξαμε εκπληκτικό βόλεϊ, χωρίς λάθη, και αυτό ήταν το κλειδί του παιχνιδιού. Στο τρίτο σετ είχαμε πρόβλημα την υποδοχή, διότι αφού πήραν 2-3 πόντους διαφορά, έπαιξαν πιο ελεύθερα από την γραμμή του σερβίς και μας δημιούργησαν πρόβλημα. Στο τέταρτο σετ η ιδέα ήταν να ξεκινήσουμε καλά, να μην δώσουμε δυνατότητα στον αντίπαλο να πιέσει με το σερβίς.

Η υποδοχή μας ήταν πολύ καλή, όλες οι φάσεις του παιχνιδιού μας ήταν πολύ καλές, ιδιαίτερα το μπλοκ μας, καθώς μετά το 20 κάναμε τρία εκπληκτικά μπλοκ στον Ερνάντεζ, κάτι το οποίο είναι σημαντικό απέναντι σ' έναν τέτοιο παίκτη.

Αξίζαμε μία νίκη στην σειρά, παίξαμε καλά στο πρώτο παιχνίδι, είχαμε τις ευκαιρίες μας, στο δεύτερο παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη παίξαμε καλά σε δύο σετ, σε δύο σετ όχι, αλλά τώρα είμαστε εδώ. Ο Παναθηναϊκός είναι φυσικά το φαβορί, αλλά δείξαμε την ποιότητα μας, και τώρα ας παίξουμε βόλεϊ!».