Φιλικό μάθημα

H πρώτη δοκιμή του Στανόγεβιτς με 3-4-3 δε βγήκε στον ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε με 0-2 από τη Γάνδη στο δεύτερο φιλικό του, επί ολλανδικού εδάφους. Ανεπίσημο ντεμπούτο για Μακ και Λεβέκ.

Αγάπη Γαβριηλίδου

Ο Στανόγεβιτς επέλεξε να ξεκινήσει με 3-4-3, τον Μελίσσα κάτω από δοκάρια, τον Πούγγουρα, τον Βαρέλα και τον Κρέσπο στην άμυνα, τον Κάνιας με τον Σάκχοφ στον άξονα, και τους Μάτος, Λέοβατς σε όλη την πλευρά. Ζάιρο και Κάμπος ήταν πλάγια στην επίθεση και ο Πρίγιοβιτς στην κορυφή.

Ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν αρκετά στο ξεκίνημα, τόσο να κρατήσει μπάλα, όσο και να πλησιάσει στην περιοχή της Γάνδης. Οι Βέλγοι είχαν μια ευκαιρία στο 18’ και στο 31’, άνοιξαν το σκορ με την κεφαλιά του Ματτόν, με σέντρα που έγινε από δεξιά και την άμυνα του ΠΑΟΚ να έχει λάθος τοποθέτηση. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μελίσσας κράτησε το 0-1, στην κοντινή προβολή του Καμπουνγκού. Κάπου εκεί, ο ΠΑΟΚ σαν να «ξύπνησε» λίγο, αλλά είχε πολλές ημιτελείς προσπάθειες και μόλις ένα ακίνδυνο σουτ του Κάμπος, στο τέλος του ημιχρόνου.

Το 3-4-3 έμεινε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Στανόγεβιτς, να αλλάζει και τους τρεις της επίθεσης, για να βάλει τον Πέλκα και τον Ενρίκε στα πλάγια και τον Μακ στην κορυφή, ενώ μπήκε και ο Λεβέκ στη θέση του Λέοβατς.

Η ταχύτητα στην επίθεση ανέβηκε, ο Μακ ήταν ορεξάτος από την πρώτη στιγμή, όπως και ο Ενρίκε, αλλά οι ημιτελείς προσπάθειες συνεχίστηκαν, στις περισσότερες απειλητικές επιθέσεις. Στα μέσα του δεύτερου μέρους, ο Στανόγεβιτς, έβαλε Δημητρίου, Δεληγιαννίδη, Κάτσε και Κουλούρη, αντί Βαρέλα, Μάτος, Κάνιας και Σάκχοφ, με τον Κουλούρη να πηγαίνει στην κορυφή της επίθεσης και τον Μακ, αριστερά.

Η πιο καλή ευκαιρία ήταν στην ευκαιρία του Κρέσπο στο 76’ μετά από κάθετη του Μακ, ενώ ο Σλοβάκος είχε και αυτός μια φάση (υπό πίεση) στο 84’. Μία κακή τοποθέτηση της άμυνας στο 86’, ουσιαστικά τελείωσε και το παιχνίδι, με τον Καλού να βρίσκει κάθετα τον Σιλά και αυτός να πλασάρει εύκολα.

Ο Στανόγεβιτς επέλεξε την τριάδα στην άμυνα σήμερα, προβλήματα υπήρχαν και αυτό αποτυπώθηκε στα δύο γκολ των Βέλγων. Όρεξη μεσοεπιθετικά, υπήρχε, αλλά δεν ήταν αρκετή, καθώς σχεδόν όλες οι προσπάθειες έμειναν ημιτελείς και η πρώτη δοκιμή του 3-4-3, δεν εξελίχθηκε όπως θα περίμενε ο Σέρβος τεχνικός.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το live του PAOK24…

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΠΑΟΚ – ΓΑΝΔΗ 0-2

86′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΑΝΔΗ. Ο Σίλα μόνος του στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, μετά την κάθετη του Καλού, ψύχραιμο πλασέ και δεύτερο γκολ για τους Βέλγους…

85′ Ο Ενρίκε σε πλεονεκτική θέση, σουτάρει υπό πιεση, αλλά και πάλι δε μπορεί να βρει εστία

84′ Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, κάθετη του Κουλούρη στον Μακ, ο Σλοβάκος σουτάρει υπό πίεση, στην αγκαλιά του Ρίινε

76′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Μακ βρίσκει τον Κρέσπο που έχει μείνει στην επίθεση, σουτάρει με τη μία ο Ισπανός, εξουδετερωμένος ο Ρίινε, λίγο άουτ η μπάλα

76′ Σέντρα του Μακ από αριστερά, ο Δεληγιαννίδης προσπαθεί να προλάβει, αλλά η μπάλα με την επέμβαση Βέλγου, φεύγει κόρνερ

73′ Ωραία ντρίμπλα του Ενρίκε, βιαστικό σουτ όμως με τη μπάλα να πηγαίνει πολύ ψηλά άουτ

Παραμένει το 3-4-3, με τον Μελίσσα στην εστία, Πούγγουρα, Κρέσπο, Δημητρίου στην άμυνα, Λεβέκ, Δεληγιαννίδη στα άκρα, Κάτσε Πέλκα στον άξονα, Ενρίκε, Μακ στα πλάγια και στην επίθεση ο Κουλούρης

68′ Δυνατό σουτ του Ενρίκε στην αγκαλιά του Ρίινε

68′ Πολλές αλλαγές από τον Στανόγεβιτς, που κρατάει μέσα μόνο τον Μελίσσα, τον Πούγγουρα και τον Κρέσπο. Κουλούρης, Κάτσε, Δημητρίου, Δεληγιαννίδης, αντί Κάνιας, Σάκχοφ, Βαρέλα και Μάτος, αντίστοιχα

66′ Ο ΠΑΟΚ πιέζει ψηλά, ο Λεβέκ παίρνει, σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή, λίγο έξω από εστία των Βέλγων

64′ Ωραία κίνηση του Μακ, κάθετη πάσα προς τον Ενρίκε, ο Ρίινε βγαίνει και μαζεύει προ του Βραζιλιάνου

57′ Στημένη μπάλα από τον Πέλκα, ο Ενρίκε κινείται μόνος του προς τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν προλαβαίνει να τη βρει

51′ Σουτ του Πέλκα έξω από τη μεγάλη περιοχή, ψηλά η μπάλα, καταλήγει άουτ

50′ Άλλη μία ημιτελής προσπάθεια για τον ΠΑΟΚ, με τον Ενρίκε να βγάζει την κόντρα, να ψάχνει κάθετα τον Πέλκα που κινείται προς την περιοχή, αλλά δεν κάνει καλό κοντρόλ και χάνει

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ενρίκε, Πέλκας, Μακ στην επίθεση, αντί Κάμπος, Ζάιρο, Πρίγιοβιτς. Μέσα και ο Λεβέκ αντί του Λέοβατς

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΠΑΟΚ – ΓΑΝΔΗ 0-1

45+1
Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Κάμπος δε μπορεί με το πρώτο κοντρόλ να μπει στην περιοχή, γυρνάει γύρω από τον εαυτό του, σουτάρει, μπλοκάρει ο Ρίινε

44′
Κλέβει ο Κάνιας, ο Κάμπος ψάχνει κάθετα τον Πρίγιοβιτς, αυτός μπαίνοντας στην περιοχή, προσπαθεί να πασάρει στον Ζάιρο, τελευταία στιγμή, διώχνουν οι Βέλγοι

43′
Στημένη μπάλα από δεξιά, ο Βαρέλα κάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Ρίινε αποκρούει εντυπωσιακά, αλλά ο αμυντικός του ΠΑΟΚ υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ

38′ Πάλι ο Κάμπος στην εκτέλεση, πάλι η μπάλα πάνω στο τείχος

37′
Κλέβει ψηλά ο Κάμπος, προσπαθεί να βρει τον Πρίγιοβιτς σε τετ α τετ και ανατρέπεται, ο Σέρβος δεν προλαβαίνει και ο διαιτητής δίνει το φάουλ στο πλεονέκτημα του Κάμπος

36′ Φάουλ σε καλό σημείο για απευθείας εκτέλεση, ο Κάμπος στέλνει τη μπάλα πάνω στο τείχος

34′ Ευκαιρία για τη Γάνδη. Πάλι ο Σίλα από δεξιά, δημιουργεί πρόβλημα, κάνει τη χαμηλή σέντρα, ο Καμπανγκού από κοντά, πάει για το 0-2, ο Μελίσσας κάνει την επέμβαση και κρατάει

31′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΑΝΔΗ. Οι Βέλγοι βρίσκουν χώρο από τα αριστερά της άμυνας του ΠΑΟΚ, γίνεται η σέντρα, ο Ματτόν κάνει ανενόχλητος την κεφαλιά και ανοίγει το σκορ

28′ Το πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι, ήταν απόρροια της κακής συνεργασίας Μελίσσα-Κρέσπο, αλλά την εκτέλεση την απομάκρυναν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ

26′ “Τάιμ άουτ” για… νερό από τους διαιτητές, με τους παίκτες να δροσίζονται σε ένα παιχνίδι που γίνεται με θερμοκρασία 30 βαθμών

20′ Προσπαθεί να βγει στην κόντρα ο ΠΑΟΚ με συνεργασία, τελευταία στιγμή στο ένα-δύο του Ζάιρο με τον Κάμπος, κόβει ο αμυντικός της Γάνδης

18′ Παράλληλη σέντρα του Καμπουγκού, ο Ντεγιάγκερε στο πρώτο δοκάρι, στέλνει τη μπάλα άουτ

17′ Ωραία ανάπτυξη από αριστερά, η σέντρα του Λέοβατς κόβεται αρχικά, μαζεύει ο Ζάιρο, λίγο έξω από την περιοχή και ανατρέπεται, αλλά ο διαιτητής δε δίνει κάτι

12′ Προσπαθεί να βρει ρυθμό ο ΠΑΟΚ, χωρίς κάποια ευκαιρία ακόμα

4′ Φάουλ σε καλό σημείο για τη Γάνδη, διώχνει με γροθιές ο Μελίσσας.

Ξεκινάει το φιλικό:

Με το περιβραχιόνιο του αρχηγού ο Άνχελ Κρέσπο

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Κρέσπο, Πούγγουρας, Βαρέλα, Κάνιας, Σάκχοφ, Μάτος, Λέοβατς (Λεβέκ 46′), Κάμπος (Πέλκας 46′), Ζάιρο (Ενρίκε 46′), Πρίγιοβιτς (Μακ 46′).

Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Κάτσε, Κουλούρης, Δεληγιαννίδης, Δημητρίου, Λημνιός, Πατράλης.

Γάνδη: Ρίινε, Γκιγκότ, Βερστράετε, Ματτόν, Σιλλά, Ρενάτο Καρντόσο, Καλού, Ντεγιάεγκερε, Καμπγκούνγκου, Ντέσμετ, Εσίτι.

ΓΚΟΛ: 0-1 Ματτόν (31′), 0-2 Σίλα (86′)

Παρακολουθείστε ζωντανά μέσα από το PAOK24 την εξέλιξη του φιλικού, ενώ μέσω του PAOKTV μπορείτε να το δείτε με ήχο και εικόνα, πατώντας ΕΔΩ.

«98 χρόνια αξιοπρέπειας, ανεξαρτησίας, τιμής και περηφάνιας»

Το μήνυμα του Θόδωρου Ζαγοράκη…

Το δικό του μήνυμα θέλησε να στείλει ο Θόδωρος Ζαγοράκης, για τα σημερινά 98α γενέθλια του ΠΑΟΚ!

«Ο καθένας μας έγινε ΠΑΟΚ για έναν διαφορετικό λόγο, από ένα διαφορετικό ερέθισμα. Αυτό είναι το μεγαλύτερο προσόν του Συλλόγου. Ο, τι ενώνει διαφορετικά όνειρα κι ελπίδες, αντικρουόμενες αντιλήψεις, κοινωνικές τάξεις… Και το κάνει με τρόπο εμφατικό.

Ο δικός μας ΠΑΟΚ κάποιες στιγμές έχασε χρόνο, πνιγμένος στον κακό του εαυτό. Σώθηκε και ξεπέρασε τον μόνο αντίπαλο που μπορεί να τον κερδίσει: την εσωστρέφεια. 98 χρόνια αξιοπρέπειας, ανεξαρτησίας, τιμής και περηφάνιας! Χρόνια Πολλά, ΠΑΟΚ!» έγραψε χαρακτηριστικά ο πρώην αρχηγός και πρόεδρος του Δικεφάλου, στον προσωπικό του λογαριασμό στο Facebook.

Διπλή «μάχη» για τους «μικρούς» του ΠΑΟΚ!

Αγωνιστικές υποχρεώσεις για την Κ15 και την Κ19 των «ασπρόμαυρων».

Με δύο παιχνίδια συνεχίζεται σήμερα η αγωνιστική δράση για τις ακαδημίες του ΠΑΟΚ, οι οποίες συνεχίζουν την προσπάθειά του στα πρωταθλήματα υποδομών της Super League.

Πρώτη στο γήπεδο ρίχνεται η Κ15, η οποία φιλοξενείται από τον ΠΑΣ Γιάννινα στις 14:00 στις εγκαταστάσεις της ΕΠΣ Ηπείρου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του πέμπτου ομίλου του πρωταθλήματος της Super League. Οι «ασπρόμαυροι» παραμένουν στο... ρετιρέ του ομίλου, χωρίς να έχουν ουσιαστικά αντίπαλο, αφού απέχουν 26 βαθμούς από τον δεύτερο ΠΑΣ Γιάννινα που μετράει 25 βαθμούς.

Αγωνιστική υποχρέωση έχει σήμερα και η Κ19,η οποία παραμένει στο -1  από τον Ολυμπιακό, ο οποίος κατέχει για την ώρα την πρωτιά στον βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα του Πέτρου Τσιαπακίδη υποδέχεται τον ΟΦΗ στις 16:30 στο αθλητικό κέντρο Λώλας για την εξ αναβολής 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Πέντε αγωνιστικές απομένουν μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος της Κ19, με τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό να είναι οι διεκδικητές του τίτλου και να έχουν μάλιστα να δώσουν ένα ακόμη παιχνίδι μεταξύ τους στην Θεσσαλονίκη, το οποίο μπορεί να καθορίσει ποια ομάδα θα σηκώσει την κούπα του πρωταθλητή.

Ο youtuber-οπαδός της Αϊντραχτ ήρθε για τρίτη φορά στην Τούμπα! (vid)

Όσα κατέγραψε από την «καυτή» Τούμπα αλλά και η αρνητική εμπειρία του από το Βέλγιο.

Στο βίντεο που δημιούργησε για την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την Αϊντραχτ στη Φρανκφούρτη στις 30 Νοεμβρίου, Γερμανός youtuber έδωσε την υπόσχεση πως εάν αυτό συγκέντρωνε έναν συγκεκριμένο αριθμό “like”, τότε θα έκανε το ταξίδι Φρανκφούρτη – Θεσσαλονίκη για να παρακολουθήσει από κοντά το ντέρμπι του Δικεφάλου με τον Ολυμπιακό!

Ο στόχος επετεύχθη, ο οπαδός της Αϊντραχτ τήρησε την υπόσχεσή του και βρέθηκε στην Τούμπα, όπου και παρακολούθησε από τη Θύρα 6 το ντέρμπι, καταγράφοντας με την κάμερά του τα γκολ της αναμέτρησης, την “ασπρόμαυρη” κερκίδα και της αντιδράσεις της, αλλά και κάνοντας τα δικά του σχόλια πριν, κατά την εξέλιξη του παιχνιδιού και μετά το τέλος του. Η ιστορία όμως δεν τελειώνει εκεί, καθώς ο Φρέντστερ, όπως είναι το όνομά του, ταξίδεψε εκ νέου στη Θεσσαλονίκη προκειμένου να παρακολουθήσει από κοντά το παιχνίδι απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ.

Μάλιστα, εξομολογήθηκε στην κάμερα πως είχε αγοράσει κανονικά εισιτήριο για το πρώτο παιχνίδι στο Βέλγιο, ταξιδεύοντας οδικώς από τη Γερμανία, ωστόσο δεν κατάφερε να μπει στο γήπεδο καθώς το εισιτήριό του ήταν πλαστό (!)