ΒΟΛΕΙ

Ήττα με μεγάλα λάθη!

Την ήττα με 2-3 στα σετ από τον Ολυμπιακό γνώρισε ο ΠΑΟΚ, πληρώνοντας τα απίστευτα διαιτητικά λάθη που έγιναν στην αναμέτρηση.

Άκης Σακισλόγλου

Επιμέλεια: Ραφαήλ Γκαϊδατζής, Γιάννης Παρασκευαΐδης

Συγκεκριμένα σε ένα παιχνίδι που ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να κερδίσει με 3-1 στα σετ, τελικά ηττήθηκε με 2-3 από τον Ολυμπιακό.

Μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξε το τεράστιο λάθος που έκαναν οι διαιτητές κατά την έκβαση του 4ου σετ.  Συγκεκριμένα, στο τέταρτο σετ και ενώ το σκορ ήταν 14-16 υπέρ του Ολυμπιακού ο Κώστας Στιβαχτής κάνει πέρασμα με τον διαιτητή Γεωργιάδη, να δείχνει πόντο στους «ερυθρόλευκους»!

Όπως φάνηκε όμως και από το ριπλέι ο πασαδόρος του Ολυμπιακού έχει κάνει ξεκάθαρη υπέρβαση. Η απόφαση δεν άλλαξε και όχι μόνο αυτό αλλά και ο Πέτκοβιτς είδε και κόκκινη κάρτα με αποτέλεσμα το 14-16, αντί να γίνει 15-16, έγινε 14-18 υπέρ του Ολυμπιακού!

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, με τους Ντάντε και Στάροβιτς να ξεκινάνε “ζεστά” και τον Σμαραγδή να δίνει σημαντικές λύσεις σε πρώτο χρόνο και μπλοκ ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 16-10 εκμεταλλευόμενος και το κακό ξεκίνημα του Τσούπκοβιτς, που αντικαταστάθηκε μάλιστα από τον Φράγκο στο πρώτο σετ.

Ένας άσος του Ντάντε και ένα μπλοκ του Ανδρεάδη ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (22-15). Οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν σε 23-19 σε ένα “νεκρό” διάστημα των πρωταθλητών που “καθάρισαν” όμως το σετ με 25-20 κάνοντας το 1-0.

Ο “ανεβασμένος” Τσούπκοβιτς σε συνδυασμό με τα λάθη στο σερβίς του Δικεφάλου, αλλά και τις εύστοχες επιθέσεις του Ζουπάνη έκριναν το δεύτερο σετ που κατέληξε στον Ολυμπιακό με 19-25 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 1-1.

Το ποσοστό των επιθέσεων στο 3ο σετ ήταν καταλυτικό προκειμένου ο Δικέφαλος να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ έχοντας 67% έναντι 50% του Ολυμπιακού κατάφερε με το 25-19 να κάνει το 2-1.

Ο Στάροβιτς έδωσε και πάλι σημαντικές επιθετικές λύσεις με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 11-7. Ο Ολυμπιακός με σερί του μείωσε σε 11-10 από εκείνο το σημείο και μετά όμως οι πρωταθλητές επέβαλαν τον ρυθμό τους και με τον Σέρβο διαγώνιο να συνεχίζει να “πυροβολεί” από την επίθεση μαζί με τον Ντάντε “καθάρισαν” το τρίτο σετ για τον Δικέφαλο.

Όπως ακριβώς και στο δεύτερο σετ, έτσι και σε αυτό ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει και να είναι αυτός που πήρε το προβάδισμα από νωρίς στο σετ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 14-16 και είχε μάλιστα την ευκαιρία να φέρει τη διαφορά στον πόντο όμως οι διαιτητές δεν είδαν παράβαση σε πέρασμα του Στιβαχτή με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα με 14-18 εξαιτίας και μιας κόκκινης κάρτας που δόθηκε στον Πέτκοβιτς. Το λάθος των διαιτητών έβγαλε εκτός ρυθμού τους παίκτες του Γ. Καλμαζίδη και επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ με 15-22 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 2-2 σετ με 17-25.

Το ται-μπρεικ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι χέρι-χέρι στο σκορ. Ο Ολυμπιακός και πάλι χάρη σε μια λάθος απόφαση των διαιτητών που δεν είδαν καθαρό μπλοκ-αουτ σε επίθεση του Σαφράνοβιτς πήρε προβάδισμα με 6-8 και αργότερα με 10-13. Ο Δικέφαλος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ισοφάρισε με σερί πόντων από Πέτκοβιτς, Ανδρεάδη και Στάροβιτς. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο ματς μπολ (13-14) όμως ο Σαφράνοβιτς απάντησε και ισοφάρισε σε 14-14. Τελικά, το σετ και το ματς κατέληξε στον Ολυμπιακό με 14-16 με πλασέ του Στιβαχτή και άουτ επίθεση του Στάροβιτς.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (1/2 επ), Στάροβιτς 23 (20/37 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 14 (9/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (7/11 επ, 6 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (8/19 επ, 64% υπ – 44% άριστες), Ντάντε 15 (13/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ – 38% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ -44% άριστες), Κωνσταντινίδης, Παντακίδης, Σωτηρίου 1 (1/5 επ, 86% υπ – 57% άριστες), Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Ζουπάνι 19 (18/33 επ, 1 άσσος), Σουλτανόπουλος 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Κοκκινάκης 9 (6/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 77% υπ – 30% άριστες), Άθος Κόστα 16 (11/16 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 17 (15/37 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ – 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 78% υπ – 50% άριστες), Φράγκος (50% υπ – 50% άριστες), Αγκάμεζ.

1ο σετ: 25-20, 2ο σετ: 19-25, 3ο σετ: 25-19, 4ο σετ: 17-25

14-16 άουτ η επίθεση του Στάροβιτς. Ο Ολυμπιακός θα κερδίσει με 2-3 στα σετ.

14-15

14-14 πήρε το μπλοκ άουτ ο Σαφράνοβιτς.

13-14 πήραν το μπλοκ άουτ οι παίκτες του Ολυμπιακού.

13-13 με καρφί του Στάροβιτς!

12-13 μπλοκ από τον Ανδρεάδη!

Τάιμ άουτ από τον τεχνικό του Ολυμπιακού.

7-8

Υπήρχε επαφή από παίκτη του Ολυμπιακού που δεν δόθηκε!

Επιστρέφουν οι δυο ομάδες

Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ τα έχουν βάλει με τους διαιτητές για το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ λάθος που έκαναν στο 2ο σετ

Μικρή διακοπή στο παιχνίδι.

Έξαλλος ο πρόεδρος του ΤΑΠ ΠΑΟΚ Αντώνης Τσαλόπουλος με τους διαιτητές.

17-25 άουτ επίθεση από τον Σωτηρίου. Στο 2-2 στα σετ οι ομάδες.

17-24 πήραν το μπλοκ άουτ οι παίκτες του Ολυμπιακού.

Υπήρχε παράβαση όπως δείχνει το ριπλέι. Έξαλλος ο Καλμαζίδης

13-17 Παράβαση από Στιβαχτή που δεν την δίνει ο διαιτητής!

14-16 πήρε το μπλοκ άουτ ο Στάροβιτς από τον Κοκκινάκη.

13-16 πήρε το μπλοκ άουτ ο Ζουπάνης, δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

9-12 καρφί του Στάροβιτς

8-12 μειώνει για τον ΠΑΟΚ τώρα ο Σωτηρίου.

Αρχίζει το 4ο σετ.

5 μπλοκ έχει ο Σμαραγδής από τον ΠΑΟΚ, με τον Στάροβιτς να οδηγάει την ομάδα έχοντας 14/23 επιθέσεις, 2 άσος και 1 μπλοκ.

25-19 με καρφί του Ντάντε και 2-1 στα σετ ο ΠΑΟΚ.

17-12 ξανά ο Στάροβιτς!

16-12 με καρφί του Στάροβιτς και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

15-12 με καρφί του Σουλτανόπουλου.

15-11 με τον Σμαραγδή.

14-11 πήρε το μπλοκ άουτ ο Σουλτανόπουλος.

14-10 με καρφί του Στάροβιτς.

13-10 μπλοκ από τον Στάροβιτς!

12-10 με τον Σαφράνοβιτς.

Τάιμ άουτ από τον Γιάννη Καλμαζίδη.

11-10 άσος από τον Άθος.

11-9 μπλοκ πάνω στον Σαφράνοβιτς.

11-8 πήραν το μπλοκ άουτ οι παίκτες του Ολυμπιακού.

11-7 με καρφί του Στάροβιτς.

10-7 μπλοκ από Σμαραγδή!

9-7 στο φιλέ το σερβίς του Κοκκινάκη.

8-7 με καρφί του Τσούπκοβιτς.

8-6 με καρφί του Στάροβιτς, πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Αρχίζει το 3ο σετ.

13 χαμένα σερβίς του ΠΑΟΚ στα δυο σετ, 8 για τον Ολυμπιακό.

19-25 στο φιλέ το σερβίς του Στάροβιτς, 1-1 στα σετ οι δυο ομάδες.

16-21

*Ο ΠΑΟΚ έχει 12 χαμένους πόντους από το σερβίς.

13-17 άουτ το καρφί του Στάροβιτς.

13-16 στο φιλέ το σερβίς του Στάροβιτς, δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

10-11 μπλοκ από Σμαραγδή!

9-11 παράβαση από τους παίκτες του ΠΑΟΚ.

9-10 άουτ το σερβίς του Ανδρεάδη.

9-9 με καρφί του Στάροβιτς.

8-9 μπλοκ πάνω στον Σαφράνοβιτς.

8-8 άουτ το σερβίς του Ντάντε.

8-7 με Ντάντε και πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

7-7 παράβαση από Σαφράνοβιτς.

7-6 πρώτος χρόνος από Σουλτανόπουλο.

7-5 άουτ το καρφί του Τσούπκοβιτς.

6-5 άουτ το σερβίς του Σμαραδή.

6-4 με καρφί του Σαφράνοβιτς από την πίσω ζώνη.

Αρχίζει το 2ο σετ.

25-20 με καρφί του Ντάντε, 1-0 στα σετ ο ΠΑΟΚ.

24-20 πήρε το μπλοκ άουτ ο Ζουπάνης.

24-19 με καρφί του Στάροβιτς. Σετ μπολ για τον ΠΑΟΚ.

23-19

23-18 άουτ το σερβίς του Πέτκοβιτς.

23-17

22-17

22-16 πήραν το μπλοκ άουτ από Πέτκοβιτς.

16-11 με καρφί του Ζουπάνη

16-10 παράβαση από τους παίκτες του Ολυμπιακού και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

8-7 στο φιλέ το σερβίς του Ντάντε.

8-6 καρφί του Στάροβιτς και πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

1-0 ο ΠΑΟΚ.

Για τον Ολυμπιακό: Στιβαχτής, Ζουπάνι, Τσούπκοβιτς, Κοκκινάκης, Κόστα, Σουλτανόπουλος και λίμπερο ο Στεφάνου.

Για τον ΠΑΟΚ αρχίζουν οι: Πέτκοβιτς, Ανδρεάδης, Σμαραγδής, Ντάντε, Σαφράνοβιτς, Στάροβιτς και λίμπερο ο Γκαράς.

Όλα έτοιμα για να αρχίσει ο αγώνας!

Σε λίγο ολοκληρώνουν το ζέσταμα οι δυο ομάδες. Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο να αρχίσει στις 19:00

*Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα οι ομάδες.

*Με νίκη σήμερα ο ΠΑΟΚ θα μειώσει την διαφορά στον ένα βαθμό από τον Παναθηναϊκό και στους τέσσερις από τον Ολυμπιακό.

18:30
Περίπου 1000 άτομα τώρα στο Παλατάκι.

18:15 Αυξάνεται ο κόσμος στο γήπεδο.

*Διαιτητές: Γεωργιάδης, Μυλωνάκης. Παρατηρητής: Αντωνούλης, Μιχελινάκης, επόπτες: Πεχλίδης, Δρανίτσας. Γραμματεία: Παναγιωτίδου.

17:50 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι δυο ομάδες.

17:10 Στο Παλατάκι και η αποστολή του Ολυμπιακού.

16:45 Έφτασαν οι αθλητές του ΠΑΟΚ στο γήπεδο.

*Καλησπέρα σας από το Παλατάκι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ κόντρα στον Ολυμπιακό.

ΒΟΛΕΙ

Δεν βάζουν μυαλό: Χτυπήθηκε άνθρωπος του Παναθηναϊκού στο Ρέντη! (vids)

Από αντικείμενο που πετάχτηκε από την κερκίδα των οργανωμένων του Ολυμπιακού, εκκενώθηκε το γήπεδο!

Δεν βάζουν μυαλό οι χούλιγκαν του Ολυμπιακού!

Κατά τη διάρκεια του τέταρτου σετ του τελικού της Volley League μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού, από την εξέδρα των οργανωμένων οπαδών των Πειραιωτών πετάχτηκε μπουκάλι το οποίο χτύπησε τον συνεργάτη του Ανδρεόπουλου, Χρήστο Μπέλλο με συνέπεια την προσωρινή διακοπή και την εκκένωση της συγκεκριμένης εξέδρας.

Μετά από 15 λεπτά διακοπής, ζητήθηκε από τους διαιτητές να εκκενωθεί η κερκίδα όπως κι έγινε για να συνεχιστεί το ματς. Όλα αυτά στο κλειστό του Ρέντη, έξω από το οποίο δολοφονήθηκε ο Γιώργος Λυγγερίδης, την ίδια ημέρα που η Ελληνική Αστυνομία προχώρησε σε μπαράζ συλλήψεων, μεταξύ των οποίων και μέλη του σκληρού πυρήνα της Θύρας 7!

Επέστρεψε στη Νεφτοχίμικ Μπούργκας ο Τρούχτσεφ

Μετά το πέρασμα του από τον ΠΑΟΚ

Επιστροφή σε γνώριμα λημέρια για τον Άξελ Τρούχτσεφ που την περασμένη σεζόν φόρεσε τη φανέλα της ανδρικής ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ.

Ο Γάλλος ακραίος με ρίζες από τη Βουλγαρία, θα αγωνιστεί και πάλι με τη Νεφτοχίμικ Μπούργκας.

Ο Τρούχτεφ μάλιστα υπέγραψε συμβόλαιο διετούς διάρκειας με τη βουλγαρική ομάδα, με την οποία είχε αναδειχτεί πρωταθλητής την προπέρσινη σεζόν.

Στην ανακοίνωσή τους οι Βούλγαροι στέκονται στο πέρασμα του 29χρονου ακραίου από τη Θεσσαλονίκη και τον ΠΑΟΚ κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στην κατάκτηση του Σούπερ Καπ, αλλά και στο γεγονός ότι ο ίδιος αναδείχτηκε MVP.