ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Κέρδισε τον Αερωπό και πάει με… φόρα στον Εύοσμο!

Την εκτός έδρας νίκη στην Έδεσσα κατάφερε να πάρει ο Κυπελλούχος ΠΑΟΚ, ο οποίος κέρδισε με 24-28 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής στην Handball Premier.

Άκης Σακισλόγλου

Του Γιάννη Παρασκευαΐδη

Με το δεξί κατάφερε να αρχίσει την χρονιά ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε μέσα στην έδρα του Αερωπού Έδεσσας.

Ο Δικέφαλος αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε να φύγει με τη νίκη και να πάρει ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής κόντρα στον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν μαζί, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 8-10 και 11-13, κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ του 12-14. Στην επανάληψη ο Αερωπός Έδεσσας προσπάθησε να βάλει δύσκολα στους «ασπρόμαυρους», ωστόσο ο ΠΑΟΚ κρατούσε την διαφορά (17-20, 19-21) και τελικά κατάφερε να κερδίσει στο πρώτο ματς της χρονιάς με 28-24.

Πλέον ακολουθεί για την ομάδα το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ΞΥΝΗ στον Εύοσμο, όπου αναμένεται η ομάδα να έχει συγκλονιστική στήριξη από τον κόσμο!

Αργότερα θα ακολουθήσει το στατιστικό του αγώνα.

Πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 6-7, 8-10, 9-11, 12-14 (ημ), 13-16, 17-17, 17-20, 20-22, 22-25, 24-28

Θυμηθείτε παρακάτω όλα όσα έγιναν στον αγώνα μέσα από το LIVE του PAOK24.

Τέλος του αγώνα!

24-28 “καθαρίζει” τη νίκη ο ΠΑΟΚ με αυτό το γκολ-πέναλτι του Παλάσκα.

Λιγότερο από δυο λεπτά πλέον στην αναμέτρηση!

17-17

16-16 σερί 3-0 από τον Αερωπό και τάιμ άουτ από τον Σεϊρεκίδη.

15-16 μάζεψε την διαφορά ο Αερωπός.

14-16

13-16 ξανά στο +3 ο ΠΑΟΚ.

13-15 μειώνει ο Αερωπός.

12-15 φεύγει στο +3 ο Δικέφαλος.

Συμπληρώθηκαν δυο λεπτά στο 2ο ημίχρονο, παραμένει το 12-14 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Άρχισε το 2ο ημίχρονο.

Τέλος του 1ου ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ στο +2 (12-14).

12-14 και ένα λεπτό για την λήξη του ημιχρόνου.

11-13 ο Δικέφαλος ξανά στο +2.

11-12 μπροστά ο ΠΑΟΚ.

10-11

Τάιμ άουτ από τον ΠΑΟΚ.

9-11

Δίλεπτο ο Κυπραίος στο 21:29

9-10 ακόμα εννέα λεπτά για το πρώτο ημίχρονο.

8-10 για πρώτη φορά ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι στο +2.

8-9

8-8 ακόμα 12 λεπτά για το πρώτο ημίχρονο.

7-8 μπροστά ο ΠΑΟΚ.

7-7 οι δυο ομάδες χέρι – χέρι στα τελευταία λεπτά.

Κίτρινη στον Πέγιοβιτς.

3-3 για τον ΠΑΟΚ με πέναλτι του Παλάσκα.

07,20 του πρώτου ημιχρόνου, 3-2 ο Αερωπός.

2-2 ισοφαρίζει ο ΠΑΟΚ

Χαμένο πέναλτι για τον Αερωπό στο 05:44 του πρώτου ημιχρόνου.

Κίτρινη για τον Παλάσκα.

2-1 μειώνει ο Δικέφαλος στα 04:12 του πρώτου μέρους.

2-0 για τους γηπεδούχους που έχουν μπει καλύτερα στο παιχνίδι.

1-0 για τον Αερωπό.

Ξεκίνησε το ματς!

Όλα έτοιμα για να αρχίσει ο αγώνας.

17:52 Ολοκλήρωσαν το ζέσταμα οι δυο ομάδες.

*Μοναδική απουσία για τον Δικέφαλο ο Καλόμοιρος που έχει ενοχλήσεις στον ώμο.

*Αρκετός κόσμος πλέον στο γήπεδο.

*Στο γήπεδο αρκετός κόσμος και του ΠΑΟΚ.

*Νωρίτερα η ΑΕΚ έκανε γκέλα, καθώς έχασε στην έδρα του Διομήδη Άργους, παρότι ήταν με έξι γκολ μπροστά.

17:25 Ξεκίνησαν ζέσταμα οι δυο ομάδες.

17:10 Στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ.

*Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε τη σημερινή πρώτη αναμέτρηση του ΠΑΟΚ.

Πελεκίδης: «Η ομάδα άδειασε μετά το Final-4»

Η εξήγηση για την ήττα και το μήνυμα ενόψει playoffs

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στην Άρτα με 27-26 και βλέπει την πρωτιά της κανονικής διάρκειας να απομακρύνεται.

Ο προπονητής της γυναικείας ομάδας χάντμπολ του Δικεφάλου, Δημήτρης Πελεκίδης, σχολίασε:

«Υπάρχει εξήγηση για την ήττα. Η ομάδα ήταν άδεια μετά το Final Four και πνευματικά, αλλά και από ενέργεια.

Προσπαθήσαμε να το διαχωριστούμε, αλλά δεν μας βγήκε. Κάναμε ένα κακό παιχνίδι.

Έτσι αλλιώς ο στόχος ήταν το πρωτάθλημα ανεξαρτήτου πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια. Στο γυναικείο χάντμπολ οι έδρες παίζουν μικρό ρόλο»

Ανώμαλη προσγείωση…

Ήττα στην Άρτα για τον ΠΑΟΚ που… πετάει την ευκαιρία για την διεκδίκηση της πρωτιάς

Εκτός έδρας ήττα από την Αναγέννηση Άρτας για τον ΠΑΟΚ με 27-26 για την 14η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ γυναικών.

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό που θα τον διατηρούσε με αξιώσεις στο «κυνήγι» της πρώτης θέσης της κανονικής διάρκειας και του πλεονεκτήματος έδρας ενόψει playoffs.

Οι «ασπρόμαυρες» παραμένουν στη 2η θέση με 24 βαθμούς και την Τετάρτη στις 18:00 υποδέχονται τη Νέα Ιωνία στη Μίκρα.

Για τον Δικέφαλο απουσίαζε από το παιχνίδι η Χατζηπαρασίδου.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να προηγηθεί με 8-13 στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχες μείωσαν, αλλά όχι σε σημείο να απειλήσουν το προβάδισμα του Δικεφάλου που πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με 13-16.

Οι «ασπρόμαυρες» πήραν προβάδισμα με 16-21 στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η Αναγέννηση πήρε το μομέντουμ και με σερί ισοφάρισε 21-21.

Μετά από αρκετά λεπτά ο ΠΑΟΚ πήρε «ανάσα» με Σεβδίλη, Ζενέλι για το 21-23. Οι γηπεδούχες όμως απάντησαν με νέο σερί και ήταν η σειρά τους να προηγηθούν με 25-23. Η Κερλίδη μείωσε σε 25-24, αλλά η Προκοπίδου έδωσε ξανά «αέρα» στην ομάδα της για το 26-24.

Δραματικά τα τελευταία λεπτά με την Μπουράτο να κάνει το 26-25. Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο ΠΑΟΚ έχασε την κατοχή, με τις γηπεδούχες να το εκμεταλλεύονται και να κάνουν το 27-25 με την Τσαουσίδου. Στην αμέσως επόμενη φάση οι «ασπρόμαυρες» έχασαν και πέναλτι. Η Ζενέλι μείωσε σε 27-26, αλλά η κλεψύδρα άδειασε με τον Δικέφαλο να γνωρίζει την ήττα.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 6-6, 7-9, 8-11, 10-13, 13-16 (ημχ), 14-19, 17-21, 20-21, 23-23, 25-24, 27-26

ΑΡΤΑ (Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου 4, Αμβροσιάδου 3, Ρίζου, Μόσχου, Σκάρα, Νούλα 3, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 4, Σαϊντοβα, Ανδρίτσου 5, Προκοπίδου 6, Μπουκουβάλα, Μάστακα 2.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Κερλίδη 4, Μεντεσίδου 2, Βράντσιτς 2, Γιοβίσεβιτς 1, Καπρινιώτη, Σαμολάδα, Σεβδίλη 3, Σίλβα 2, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 1, Τομάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μιλόγεβιτς 4, Μπουράτο 3, Γκρμπάσεβιτς.

Διαιτητές: Πατιός- Πήτας, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/5-0/1

Αναγέννηση Άρτας – ΠΑΟΚ (Live Stream)

Δείτε ζωντανά τον αγώνα της γυναικείας ομάδας χάντμπολ

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ επιστρέφει στις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.

Ο Δικέφαλος αντιμετωπίζει σήμερα στις 16:00 την Αναγέννηση Άρτας εκτός έδρας για την 14η αγωνιστική της Α1.

Το σύνολο του Πελεκίδη (2η θέση – 24 βαθμοί) θέλει τη νίκη έχοντας ως στόχο να παραμείνει σε απόσταση δύο βαθμών από τη Νέα Ιωνία, την οποία θα υποδεχθεί την Τετάρτη σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Άρτας (4η θέση – 18 βαθμοί) από την άλλη πλευρά θέλει να διατηρηθεί στην τετράδα των πλέι οφ και αν τα καταφέρει να κατακτήσει την 3η θέση, την οποία και διεκδικεί με την Πυλαία.