ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μακριά από τον καλό του εαυτό…

Την ήττα με 26-23 από την ΑΕΚ γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Άκης Σακισλόγλου

Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στην Ένωση ο Δικέφαλος, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να μπει καλά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ που ήταν καλύτερη στην άμυνα στις αρχές, να πάρει αρχικά ένα προβάδισμα τριών γκολ (4-1), ενώ με την συμπλήρωσε δεκαπέντε λεπτών, το σκορ ήταν στο 7-2.  Παρά τις προρσπάθειες των παικτών του ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ κρατούσε την διαφορά (10-4, 13-7), με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 14-10.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ σημείωσε δυο γρήγορα γκολ (16-10), ενώ στη συνέχεια οι «ασπρόμαυροι» με σερί έφεραν το παιχνίδι στο 16-14. Μάλιστα με γκολ του Τσίλη ο ΠΑΟΚ έριξε την διαφορά στο ένα τέρμα (17-16), ωστόσο η ΑΕΚ βρήκε και πάλι εύκολα γκολ στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάει την διαφορά ξανά στο +3 (20-17). Εν τέλει, οι παίκτες του ΠΑΟΚ που δεν ήταν στη καλύτερη μέρα σήμερα, γνώρισαν την ήττα στο ΟΑΚΑ με 26-23.

Στην αναμέτρηση για τον Δικέφαλο του Βορρά ξεχώρισαν οι Βεσελίνοβιτς και Τσίλης.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 4-2, 5-2, 8-4, 11-7, 14-10 (ημχ.), 16-13, 17-16, 21-18, 23-19, 25-20, 26-23

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 2, Χόγκας 7, Ζαμπούνης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Λόκεν 7, Δομπρής, Βαμβακάς, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 5, Αλικάκος

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 2, Παλάσκας 1, Γουργούμης, Τσίλης 6, Ν. Νικολαΐδης, Κοκώνης 2, Αποστόλου, Πετρίδης 2, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς 1, Κυπραίος, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 8, Κοτανίδης

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας Δίλεπτα: 11-5 Πέναλτι: 1/2-5/6 Κόκκινες: 55:27 Χατσίκας (3 δίλεπτα), 59:48 Χόγκας (3 δίλεπτα)

Κερδίζει πέναλτι ο Τσίλης.

Τρία λεπτά για το τέλος του αγώνα, η διαφορά παραμένει στα πέντε γκολ.

Τρίτη δίλεπτη για τον Χατζίκα, ο οποίος μένει εκτός αγώνα.

21-19 γκολ από τον Τσίλη.

21-18 το σκορ, ακόμα δεκατρία λεπτά στην αναμέτρηση.

Δίλεπτο στον Πέγιοβιτς.

21-18 γκολ από τον Λόκεν.

20-18 γκολ από τον Αραμπατζή.

20-17 γκολ ο Λόκεν.

Ο Βεσελίνοβιτς κερδίζει τον τερματοφύλακα της Ένωσης, 19-17 το σκορ.

Δίλεπτο στον Χόγκας και πέναλτι στον ΠΑΟΚ.

19-16 γκολ από τον Λόκεν.

18-16 γκολ από τον Χόγκας.

Τάιμ άουτ ζήτησε ο τεχνικός της ΑΕΚ.

Πάτησε γραμμή ο Τσίλης δεν μέτρησε το γκολ του στην επόμενη φάση.

17-16 γκολ από τον Τσίλη.

17-15 γκολ ο Βεσελίνοβιτς.

17-14 γκολ από τον Χόγκας.

Άστοχος ο Τσίλης.

16-14 νέο τέρμα από τον Βεσελίνοβιτς, ακόμα 25 λεπτά στο παιχνίδι.

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ.

14-10 η ΑΕΚ σκοράρει ακριβώς πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

13-10 γκολ από τον Πέγιοβιτς.

13-9 γκολ από τον Παλάσκα.

13-8 μειώνει ο Αραμπατζής για τον ΠΑΟΚ.

Δίλεπτο στον Βαμβακά.

13-7 γκολ από τον Βραζάλιτσα.

12-7 γκολ από τον Μυλωνά, δίλεπτο στον Κυπραίο.

11-7 γκολ από τον Πετρίδη.

Απομένουν πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ πρέπει να μαζέψει την διαφορά.

11-6 γκολ από τον Μυλωνά.

10-6 γκολ από τον Τσίλη.

10-5 σκοράρει από το πέναλτι ο Βεσελίνοβιτς.

Πέναλτι στον Τσίλη και δίλεπτο στον Βαμβακά

10-4 σκοράρει ο Γεωργιάδης.

Ο Γουργούμης σταματάει τον Χόγκας.

9-4 σκοράρει ο Χόγκας.

8-4 ο Χόγκας κερδίζει τον Κοτανίδη στο πέναλτι.

7-4 μειώνει ο Τσίλης.

7-3 μειώνει τώρα ο Βεσελίνοβιτς.

Χτύπησε ο Νικολαΐδης και έκατσε στο πάγκο.

7-2 γκολ από τον Λόκεν

6-2 γκολ από τον Γεωργιάδη.

Πέντε αποκρούσεις έχει μέχρι τώρα ο Γουργούμης.

Τάιμ άουτ από τον Στέλιο Σεϊρεκίδη

5-2 γκολ από τον Βραζάλιτσα.

Σταματάει τον Χόγκας ο Γουργούμης.

Ο Ραντούλοβιτς σταματάει τώρα το σουτ του Βεσελίνοβιτς.

4-2 γκολ από τον Βεσελίνοβιτς.

Δίλεπτο στον Τσικογιαννόπουλο

4-1 με γκολ από τον Χόγκας.

3-1 η ΑΕΚ με τον Μυλωνά

2-1 σκοράρει ο Βραζάλιτσα, μπροστά η ΑΕΚ.

1-1

*Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ σταματάει τον Παλάσκα.

Κερδίζει το πέναλτι ο Κοκκώνης.

0-1 γκολ από τον Βεσελίνοβιτς.

Ο Γουργούμης σταματάει τον Χόγκας

*Άρχισε το παιχνίδι.

*Τώρα γίνεται η παρουσίαση των δυο ομάδων.

*Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Παρατηρητές: Μίγκας – Κορρές

* Σε 17 παιχνίδια στην Αθήνα, η ΑΕΚ έχει 9 νίκες, ο ΠΑΟΚ 7, ενώ ένα ματς (το πρώτο στην ιστορία τους στην Ηλιούπολη) έληξε ισόπαλο. Στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων, που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 22 Απριλίου 2017 για την 22η αγωνιστική, η ΑΕΚ απέσπασε ισοπαλία 22-22, η οποία της έδωσε το «εισιτήριο» για τα πλέι οφ με τον ΠΑΟΚ να μένει εκτός.

*Συνολικά σε όλες τις έδρες και σε ουδέτερα γήπεδα, αυτό θα είναι το 36ο παιχνίδι ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Στα 35 που έχουν διεξαχθεί ο ΠΑΟΚ υπερτερεί με 18 νίκες, η ΑΕΚ έχει 12, ενώ 5 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

*Πρόσωπα του αγώνα θα είναι τα αδέρφια Χρήστος και Νίκος Νικολαΐδης οι οποίοι θα τεθούν αντιμέτωποι. Ο Χρήστος αγωνίζεται ως δεξί και αριστερό εξτρέμ στην ΑΕΚ, ενώ ο Νίκος παίζει αριστερός εξτρέμ στον ΠΑΟΚ.

*Οι γηπεδούχοι θα έχουν μία πολύ σοβαρή απουσία, αφού ο Παναγιώτης Νικολαΐδης υπέστη κάταγμα σε δύο δάχτυλα του χεριού του στην προπόνηση της Παρασκευής και θα χρειαστεί να μείνει εκτός υποχρεώσεων για τις επόμενες εβδομάδες.

*Ξεκίνησαν ζέσταμα οι δυο ομάδες.

*Αρκετός κόσμος στο γήπεδο.

*Στο γήπεδο οι αποστολές των δυο ομάδων.

Καλησπέρα σας.

Πελεκίδης: «Η ομάδα άδειασε μετά το Final-4»

Η εξήγηση για την ήττα και το μήνυμα ενόψει playoffs

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στην Άρτα με 27-26 και βλέπει την πρωτιά της κανονικής διάρκειας να απομακρύνεται.

Ο προπονητής της γυναικείας ομάδας χάντμπολ του Δικεφάλου, Δημήτρης Πελεκίδης, σχολίασε:

«Υπάρχει εξήγηση για την ήττα. Η ομάδα ήταν άδεια μετά το Final Four και πνευματικά, αλλά και από ενέργεια.

Προσπαθήσαμε να το διαχωριστούμε, αλλά δεν μας βγήκε. Κάναμε ένα κακό παιχνίδι.

Έτσι αλλιώς ο στόχος ήταν το πρωτάθλημα ανεξαρτήτου πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια. Στο γυναικείο χάντμπολ οι έδρες παίζουν μικρό ρόλο»

Ανώμαλη προσγείωση…

Ήττα στην Άρτα για τον ΠΑΟΚ που… πετάει την ευκαιρία για την διεκδίκηση της πρωτιάς

Εκτός έδρας ήττα από την Αναγέννηση Άρτας για τον ΠΑΟΚ με 27-26 για την 14η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ γυναικών.

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό που θα τον διατηρούσε με αξιώσεις στο «κυνήγι» της πρώτης θέσης της κανονικής διάρκειας και του πλεονεκτήματος έδρας ενόψει playoffs.

Οι «ασπρόμαυρες» παραμένουν στη 2η θέση με 24 βαθμούς και την Τετάρτη στις 18:00 υποδέχονται τη Νέα Ιωνία στη Μίκρα.

Για τον Δικέφαλο απουσίαζε από το παιχνίδι η Χατζηπαρασίδου.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να προηγηθεί με 8-13 στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχες μείωσαν, αλλά όχι σε σημείο να απειλήσουν το προβάδισμα του Δικεφάλου που πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με 13-16.

Οι «ασπρόμαυρες» πήραν προβάδισμα με 16-21 στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η Αναγέννηση πήρε το μομέντουμ και με σερί ισοφάρισε 21-21.

Μετά από αρκετά λεπτά ο ΠΑΟΚ πήρε «ανάσα» με Σεβδίλη, Ζενέλι για το 21-23. Οι γηπεδούχες όμως απάντησαν με νέο σερί και ήταν η σειρά τους να προηγηθούν με 25-23. Η Κερλίδη μείωσε σε 25-24, αλλά η Προκοπίδου έδωσε ξανά «αέρα» στην ομάδα της για το 26-24.

Δραματικά τα τελευταία λεπτά με την Μπουράτο να κάνει το 26-25. Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο ΠΑΟΚ έχασε την κατοχή, με τις γηπεδούχες να το εκμεταλλεύονται και να κάνουν το 27-25 με την Τσαουσίδου. Στην αμέσως επόμενη φάση οι «ασπρόμαυρες» έχασαν και πέναλτι. Η Ζενέλι μείωσε σε 27-26, αλλά η κλεψύδρα άδειασε με τον Δικέφαλο να γνωρίζει την ήττα.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 6-6, 7-9, 8-11, 10-13, 13-16 (ημχ), 14-19, 17-21, 20-21, 23-23, 25-24, 27-26

ΑΡΤΑ (Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου 4, Αμβροσιάδου 3, Ρίζου, Μόσχου, Σκάρα, Νούλα 3, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 4, Σαϊντοβα, Ανδρίτσου 5, Προκοπίδου 6, Μπουκουβάλα, Μάστακα 2.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Κερλίδη 4, Μεντεσίδου 2, Βράντσιτς 2, Γιοβίσεβιτς 1, Καπρινιώτη, Σαμολάδα, Σεβδίλη 3, Σίλβα 2, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 1, Τομάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μιλόγεβιτς 4, Μπουράτο 3, Γκρμπάσεβιτς.

Διαιτητές: Πατιός- Πήτας, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/5-0/1

Αναγέννηση Άρτας – ΠΑΟΚ (Live Stream)

Δείτε ζωντανά τον αγώνα της γυναικείας ομάδας χάντμπολ

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ επιστρέφει στις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.

Ο Δικέφαλος αντιμετωπίζει σήμερα στις 16:00 την Αναγέννηση Άρτας εκτός έδρας για την 14η αγωνιστική της Α1.

Το σύνολο του Πελεκίδη (2η θέση – 24 βαθμοί) θέλει τη νίκη έχοντας ως στόχο να παραμείνει σε απόσταση δύο βαθμών από τη Νέα Ιωνία, την οποία θα υποδεχθεί την Τετάρτη σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Άρτας (4η θέση – 18 βαθμοί) από την άλλη πλευρά θέλει να διατηρηθεί στην τετράδα των πλέι οφ και αν τα καταφέρει να κατακτήσει την 3η θέση, την οποία και διεκδικεί με την Πυλαία.