ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Κρίμα και άδικο!

Ο ΠΑΟΚ αυτοκτόνησε στη Μίκρα και εξαιτίας και των διαιτητικών λαθών στο φινάλε έμεινε στην ισοπαλία (24-24) με την ΑΕΚ, μένοντας εκτός πλέι οφ.

Δημήτρης Τσίτσης

Επιμέλεια: Γιάννης Παρασκευαΐδης- Δημήτρης Τσίτσης

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα δικά του λάθη καθώς βρέθηκε δυο φορές στο +6 στο παιχνίδι και έχασε μέσα από τα χέρια του την είσοδο στα πλέι οφ σε συνδυασμό με τις νίκες των Δούκα και Διομήδη. Φυσικά, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχουν έντονα παράπονα από τον διαιτητή του αγώνα ο οποίος γύρισε δυο φορές λανθασμένα πίσω τη φάση στην τελευταία επίθεση του Δικεφάλου και ουσιαστικά δεν τους άφησε να την εκδηλώσουν.

Κι όμως στο πρώτο ημίχρονο όλα έμοιαζαν ονειρικά.Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται από νωρίς με 3-1 αλλά την ΑΕΚ να ισορροπεί, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ μέχρι το 18ο λεπτό όπου το σκορ ήταν 8-8. Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και με ένα σερί 6-0 έκανε το 14-8, βάζοντας τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 15-9 με τους παίκτες του Νίκου Γεωργιάδη να έχουν πάει το ματς  εκεί που το ήθελαν.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμα των 6 γκολ στο 43′ αλλά κάπου εκεί υπέστη ολικό μπλακ άουτ με λανθασμένες επιλογές σε επίθεση και άμυνα. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 20-20 στο 50′ και από εκεί και πέρα το παιχνίδι κρεμόταν σε μια κλωστή. Ο ΠΑΟΚ ξαναπήρε το προβάδισμα με 23-21 και 24-22 αλλά η ΑΕΚ ισοφάριασε και πάλι σε 24-24. 15 δευτερόλεπταα πριν από τη λήξη οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήγαν να ξεκινήσουν επίθεση αλλά δυο φορές ο διαιτητής τους γύρισε πίσω ροκανίζοντας τον χρόνο και έτσι το σκορ έμεινε στην ισοπαλία που άφησε τον ΠΑΟΚ εκτός πλέι οφ.

Τέλος του ματς. 24-24 στη Μίκρα. Ισοπαλία που αφήνει τον ΠΑΟΚ εκτός πλεί οφ.

21-21. Ξανά ισοπαλία

Επιτέλους γκολ για τον ΠΑΟΚ! 21-20 με τον Αραμπατζή στο 50′. Μπήκαμε στο τελευταίο 10λεπτο.

Ισοφαρίζει η ΑΕΚ! Ο ΠΑΟΚ δέχεται  6 συνεχόμαενα γκολ και χάνει το προβάδισμα που είχε.

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

Ημίχρονο στη Μίκρα με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 15-9 της ΑΕΚ και να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση.

Το παινχνίδι ξεκίνησε

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής , Παλάσκας , Τσίλης , Νικολαΐδης , Κοκώνης , Μπαντής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης , Σανίκης , Οικονόμου, Γρηγοριάδης , Λοΐζος, Μαστορογιάννης , Κυπραίος, Βεσελίνοβιτς.

Τα υπόλοιπα σενάρια είναι συγκεκριμένα όσον αφορά την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ σε συνδυασμό με τον αγώνα Δούκας- Πανελλήνιος στο κλειστό του Δαϊς, αφού η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» υστερεί σε πιθανή ισοβαθμία κόντρα σε ΠΑΟΚ και σε ΑΕΚ.

Αυτά είναι:

1) Ο Δούκας με νίκη είναι σίγουρα στα πλέι οφ και τότε θα μείνει έξω ο χαμένος του ΠΑΟΚ- ΑΕΚ με την «Ένωση» να βολεύεται και με ισοπαλία.

2) Αν ο Δούκας έρθει ισόπαλος με τον Πανελλήνιο, τότε η ΑΕΚ αυτομάτως είναι στα πλέι οφ και ο ΠΑΟΚ για να μπει και αυτός τετράδα θα χρειάζεται έναν βαθμό.

3) Αν ο Δούκας χάσει από τον Πανελλήνιο, τότε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ περνάνε στην τετράδα ότι και να γίνει στο μεταξύ τους παιχνίδι και μένει εκτός ο Δούκας.

Ο ΠΑΟΚ με νίκη ουσιαστικά εξασφαλίζει όχι μόνο την είσοδο στα πλέι οφ αλλά και τη 2η θέση καθώς υπερτερεί σε ισοβαθμία του Δούκα.

Αρκετός κόσμος αυτή τη στιγμή στο γήπεδο καθώς άπαντες έχουν αντιληφθέι τη κρισιμότητα του αγώνα.

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα από το γήπεδο της Μίκρας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να πάρει τη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ που θα του δώσει το εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Κυριάρχησαν τα «αετόπουλα»

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ με 12 γκολ του Σεμλίκου

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι παίδες χάντμπολ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 17-30, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της ΕΣΧΘ.

Οι παίκτες του Δικεφάλου έδειξαν από νωρίς την αγωνιστική τους υπεροχή, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, το οποίο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε σε διψήφια επίπεδα, 4-14. Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δευτέρου ημιχρόνου, με τους «ασπρόμαυρους» να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την διαφορά, φτάνοντας στη νίκη με 17-30.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 2-8, 2-9, 4-11, 4-14 (ημχ.), 6-18, 10-22, 11-25, 13-25, 14-26, 17-30

ΠΑΟΚ (Παλάσκας): Κοβάνης 4, Παγιαννίδης 1, Παπαστεφάνου, Συμεωνίδης 2, Στανκίδης 6, Ήτζιος, Τουρλής 5, Σεμλίκος 12, Σαβουλίδης, Τσάμης, Βιλντίρης.

Πελεκίδης: «Η νίκη μετράει, πάμε για το 2-0»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ για την εικόνα της ομάδας του στο ματς με την Πυλαία

Έστω και δύσκολα η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ κέρδισε με 28-27 τον ΑΕΣΧ Πυλαίας και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs του πρωταθλήματος.

Την Κυριακή στις 14:00 ο Δικέφαλος θέλει να πάρει τη δεύτερη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στους τελικούς.

Ο Δημήτρης Πελεκίδης δήλωσε:

«Συγχαρητήρια στην ομάδα της Πυλαίας. Ήταν πολύ ανταγωνιστική και στις δύο πλευρές του γηπέδου, δεν άφησε το παιχνίδι σε καμία στιγμή του αγώνα.

Μάλιστα στο μεγαλύτερο διάστημα ήταν μπροστά στο σκορ. Επί της ουσίας εμείς την κυνηγούσαμε στο σκορ. Αυτό που μας έδωσε σήμερα την νίκη έχει να κάνει και με το βάθος του πάγκου που έχουμε, με την εμπειρία μας καθώς και το μέταλλο που βγάζει η ομάδα σε αυτά τα παιχνίδια.

Κάποιες φορές επειδή εμείς βιαζόμαστε να τελειώσουμε κάποια πράγματα, κάναμε πολλά λάθη και αν θυμάμαι καλά στο 15λεπτο είχαμε επτά λάθη. Αυτό μας δημιουργεί μία αναστάτωση στο κεφάλι μας.

Το σημαντικό είναι ότι η ομάδα όταν ηρεμεί βρίσκει πάλι το τρόπο να επανέλθει. Από την άμυνα ξεκινάνε όλα. Δεν είμασταν σήμερα καλοί πίσω, το μαρτυράει και το σκορ τα 27 γκολ που φάγαμε. Δεν ήμασταν καλοί στην άμυνα. Δεν ήμασταν καλοί στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Είχαμε διαστήματα που παίξαμε καλά. Για αυτό και το ματς πήγε τόσο κοντά. Όσον αφορά το κομμάτι των επαφών, γιατί η Πυλαία είναι μία ομάδα που έχει πολύ καλή ροή, έχει πολύ καλό πασάρισμα αν δεν τελειώσουν οι φάσεις, είναι λογικό ότι θα βρουν και εύκολες ρίψεις όπως και βρήκανε. Παρόλα αυτά η νίκη μετράει.

Θέλουμε άλλη μία νίκη να περάσουμε στους τελικούς. Αυτός είναι ο στόχος μας. Θα προετοιμαστούμε για το ματς της Κυριακής να κάνουμε το 2-0 και να περάσουμε στους τελικούς που είναι και ο στόχος μας».

Από την πλευρά της η παίκτρια του ΠΑΟΚ, Μπάρμπαρα Μπροκάρντο, σχολίασε:

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, κάτι το οποίο γνωρίζαμε από την αρχή. Η Πυλαία είναι μία ομάδα η οποία μάχεται. Κάναμε την δουλειά μας, την Κυριακή έχουμε την δεύτερη μάχη, η οποία ελπίζω να πάει όπως πρέπει και να προκριθούμε στους τελικούς».

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ… ξανά

Η πρώτη μάχη μετά το απρόοπτο και οι ημερομηνίες της σειράς

Το Σάββατο 27/4 θα ξεκινήσει η ημιτελική σειρά των playoffs της Handball Premier μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν μειονέκτημα έδρας.

Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει στην έδρα της Ένωσης στις 18:00 στο κλειστό του Καματερού.

Υπενθυμίζεται ότι η σειρά ήταν να ξεκινήσει το προηγούμενο Σάββατο, όμως η ομαδική τροφική δηλητηρίαση που «χτύπησε» την αποστολή του ΠΑΟΚ, άλλαξε τα δεδομένα.