Άρη πες αλεύρι; Ο… Μίετσελ σε γυρεύει! (video)

27 Φεβρουαρίου 2005. Σαν σήμερα δηλαδή, πριν από 16 χρόνια. Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον Άρη στο Χαριλάου στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και μετατρέπει το παιχνίδι σε… περίπατο!

Στέργιος Αναστασιάδης

Παρουσία 1.000 οπαδών του και υπό τις οδηγίες του Νίκου Καραγεωργίου, ο Δικέφαλος δείχνει από το ξεκίνημα τις διαθέσεις του και στο 5ο μόλις λεπτό ο Μάρτσιν Μίετσελ πετυχαίνει το 0-1 από πολύ πλάγια θέση, με τους 10 χιλιάδες φίλους του Άρη και τον Γιώργο Χατζάρα να μένουν… αποσβολωμένοι και έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Χρήστος Μαλαδένης πετυχαίνει το 0-2 από ασίστ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη.

Στο 27΄, οι γηπεδούχοι μένουν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω κόκκινης στον Σανχούρχο για αντιαθλητικό χτύπημα στον Αμίρ Μέγκαχεντ, με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει και τρίτο γκολ πριν την ανάπαυλα, στο 37΄ με τον Μίετσελ.

Έχοντας το σκορ στο 0-3 και τον αντίπαλο με αριθμητικό μειονέκτημα, ο ΠΑΟΚ… άραξε στο δεύτερο ημίχρονο και το μόνο που άλλαξε ήταν το σκορ, καθώς στο 63΄ ο Εκουέμε διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Στο τέλος της χρονιάς δε, ο Άρης υποβιβάστηκε στη Β΄Εθνική…

Οι συνθέσεις:

Αρης: Λυμπερόπουλος, Παπαδόπουλος, Καλλιμάνης, Νάιντος , Μουράφσκι, Σανχούρχο, Μαρκομιχάλης (57’ Οφομούμποντ),  Ινόνγκ (54’ Εκουέμε), Νεμπεγλέρας, Λαζανάς, Κουεμάχα (39’ Κολτσίδας).

ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Χασιώτης, Ουντέζε, Μέγκαχεντ, Μαλαδένης (61’ Ανδράλας), Καραδήμος, Εγκωμίτης, Ζωγραφάκης, Σαλπιγγίδης (84’ Γιασεμή), Σπάσιτς (70’ Ζησόπουλος), Μίετσελ.

LIVE: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ

Ζωντανή ενημέρωση μέσα από το PAOK24

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στην Τούμπα την ΑΕΚ, σε ένα παιχνίδι που ενδέχεται να καθορίσει την υπόθεση "τίτλος".

Το PAOK24 σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη του ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Stoximan Super League.

Απάντησε ο Πινέδα για το 1-1 (vid)

Με ατομική ενέργεια

Γρήγορη απάντηση της ΑΕΚ στο προβάδισμα του ΠΑΟΚ με τον Κωνσταντέλια.

Ο Πινέδα με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή των «ασπρόμαυρων» που δεν μπόρεσαν να τον σταματήσουν.

Με σουτ που έκανε κέρδισε τον Κοτάρσκι με τη μπάλα πρώτα να πηγαίνει στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα για το 1-1 στο 9ο λεπτό.

Δείτε και τα δύο γκολ που έχουν μπει έως τώρα στην Τούμπα...

Έκρυψε τη μπάλα ο ΠΑΟΚ και 1-0! (vid)

Τους «κάρφωσε» ο Κωνσταντέλιας

Ιδανικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ στην Τούμπα για την 8η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

Οι «ασπρόμαυροι» μετά από εντυπωσιακή ομαδική ενέργεια έφτασαν στο γκολ μόλις στο 3ο λεπτό.

Ο Μπράντον πέρασε στον Μπάμπα ο οποίος έσπασε την μπάλα και ο Γιάννης Κωνσταντέλιας την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0 του ΠΑΟΚ!