ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Χάτσερ έδιωξε την κατάρα

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από το Ρέθυμνο, πήγε να "αυτοκτονήσει" στο τέλος εμφανίζοντας τον κακό του εαυτό, αλλά ο Χάτσερ με 21 πόντους (12 στην 4η περίοδο) αλλά και 5 κλεψίματα, τον οδήγησε στο τελικό 63-74. Θετικός ο "Σόφο" στο ντεμπούτο του με 12 πόντους.

Νίκος Μοσχοβίτης

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Χάτσερ, Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη και Μάρκοβιτς στην πεντάδα, κάνοντας ένα γρήγορο 0-5 με τον Αμερικανό, αλλά το Ρέθυμνο αντέδρασε άμεσα για το 9-9. Στα μέσα της 1ης περιόδου, πέρασε ο Σχορτσιανίτης που έκανε πολύ γρήγορα δύο φάουλ αλλά έκανε το 16-17 και η είσοδος του στο παρκέ, άλλαξε την ισορροπία στην άμυνα του Ρεθύμνου. Σε εκείνο το σημείο έδωσε λύσεις και ο Ντούβνιακ, με τον ΠΑΟΚ να σφίγγει την άμυνά του στο τελευταίο τρίλεπτο και να πηγαίνει στο 20-25 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, ήταν ξεκάθαρο ότι το Ρέθυμνο έψαχνε λύσεις στην επίθεση μόνο από το Σάφτενααρ (αφού ο ΠΑΟΚ είχε βγάλει επιθετικής εξίσωσης τον Κλουφ) ενώ και η έλευση του Γιαννόπουλου από τον πάγκο έδωσε κάποιες επιλογές στην επίθεση για τους γηπεδούχους, με τον ΠΑΟΚ να έχει και πάλι πρόβλημα στην άμυνα. Το Ρέθυμνο, έφτασε μέχρι το 31-30, αλλά σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Μαρκόπουλου έχτισαν το δικό τους μομέντουμ αρχικά με δύο τυχερά τρίποντα του Μάρκοβιτς (31-38), με καλάθι-φάουλ του «Σόφο» (8π.) και ένα ακόμα τρίποντο του Βασιλειάδη με το σερί να φτάνει στο 0-14 (31-44) και τη διαφορά στους 13 πόντους. Το Ρέθυμνο απάντησε για το 37-44 και το ημίχρονο έκλεισε με καλάθι του Τσόχλα και τον ΠΑΟΚ στο +9 (37-46) και με 66% στα δίποντα (10/15) 50% στα τρίποντα (7/14) και πέντε περισσότερα ριμπάουντ (12-17).

To Ρέθυμνο, αναμενόταν να αντιδράσει στην 3η περίοδο, έφτασε μέχρι το 45-51, αλλά εκεί ο Ρέλφορντ και ο Σάφτενααρ έχασαν δύο εύκολα καλάθια και αντί να μειωθεί η διαφορά, αυξήθηκε με Σχορτσιανίτη και Βασιλειάδη (45-55). Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ ξαναέφερε το παιχνίδι στα μέτρα του πήγε και πάλι στο +13 (46-59) και έκλεισε την 3η περίοδο με 49-60, ελέγχοντας το ρυθμό.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με δύο βολές του Χάτσερ για το 49-62 και από εκεί και έπειτα, το απόλυτο… black out. Ο Σχορτσιανίτης έκανε νωρίς το τέταρτο φάουλ του (8 λεπτά πριν το τέλος) και ο ΠΑΟΚ έχασε κάθε συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση. Η γνωστή εικόνα με τον αντίπαλο να παίζει «βόλεϊ» στη ρακέτα του, απόντος του «Σόφο» αλλά και του Μαργαρίτη που άργησε να επιστρέψει στο παρκέ, εμφανίστηκε και πάλι με το Ρέθυμνο παρότι άστοχο, να ανανεώνει δεύτερες και τρίτες επιθέσεις και με ένα σερί 9-0 να φτάνει στο 58-62 με σχεδόν 4 λεπτά για το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο, ο Γουίλιαμ Χάτσερ ανέλαβε να «τελειώσει» το παιχνίδι και το κατάφερε. Μια εξαιρετική δημιουργία του Βασιλειάδη, έφερε το τρίποντο του Αμερικανού για το 58-65, σχεδόν δυόμιση λεπτά πριν το τέλος, με το Ρέθυμνο να απαντάει, έστω και με τυχερό τρίποντο του Ματαλόν για το 61-65. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο -2 με τον Σάφτενααρ (63-65) αλλά και πάλι ο Χάτσερ κέρδισε δύο βολές για το 63-67, ο ΠΑΟΚ έβγαλε την άμυνα με κλέψιμο από Σχορτσιανίτη και Χάτσερ, αλλά η επίθεση δεν ήταν καλή και το Ρέθυμνο είχε και πάλι την ευκαιρία να μειώσει. Ο Χάτσερ όμως πήρε και το… «πορτοφόλι» του Ματαλόν κέρδισε το φάουλ και με δύο βολές, ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη για το 63-69 και μάλιστα με δικό του τρίποντο, έγραψε το τελικό 63-74.

Ο Αμερικανός είχε 21 πόντους, πετυχαίνοντας τους 12 στην τέταρτη περίοδο, όντας ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ και του αγώνα, ο Μάρκοβιτς είχε 15, όλους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Σχορτσιανίτης ήταν θετικός στο ντεμπούτο του, έχοντας 12 πόντους και καλές αλλά και κακές στιγμές. Σημαντική και η συνεισφορά του Ντούβνιακ με τους 13 πόντους του, αλλά και με την πολύ καλή προσπάθεια στην άμυνα. Ο Σάφτενααρ είχε 17 για το Ρέθυμνο, ενώ «κλειδί» για τον ΠΑΟΚ ήταν ότι κράτησε τον Κλουφ ουσιαστικά εκτός αγώνα (μόλις 2 πόντοι) καθώς και τον Γιαννόπουλο, ο οποίος μπορεί να είχε 10 πόντους αλλά και 2/10 τρίποντα.

Ο ΠΑΟΚ, που αγχώθηκε πολύ κυρίως στην 4η περίοδο, είχε και πάλι λιγότερα ριμπάουντ από τον αντίπαλο του (36-33), αφού χάλασε ότι καλό είχε χτίσει στην 4η περίοδο, 60% στα δίποντα (14/23) και 35% στα τρίποντα (10/28), ενώ η αναλογία ασίστ – λαθών ήταν 13-13 και η αντίστοιχη του Ρεθύμνου 14-15.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 37-46, 49-60, 63-74

Ρέθυμνο (Θ. Σκουρτόπουλος): Κλουφ 2, Ρέλφορντ 9, Σάφτενααρ 17, Χάροου 4(1), Στόουν 7(1), Σχίζας 2, Γιαννόπουλος 10(2), Τσακαλέρης 4, Κορόλεφ, Ματαλόν 8(2)

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Τέπιτς 3(1), Βασιλειάδης 8(2), Μαργαρίτης, Μάρκοβιτς 15(2), Χάτσερ 21(3), Κακαρούδης, Τσόχλας 2, Δέδας, Σχορτσανίτης 12, Ντούβνιακ 13(2)

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το live του PAOK24…

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: 63-74

63-74 τρίποντο του Χάτσερ

63-71 με 2/2 βολες του Ντούβνιακ

Νέο άστοχο τρίποντο του Γιαννόπουλου, ριμπάουντ του Ντούβνιακ, φάουλ στο Σέρβο, 19 δευτερόλεπτα ακόμα

Αστοχεί ο Γιαννόπουλος στο τρίποντο, δε μαζεύει το ριμπάουντ ο Τέπιτς, επίθεση ξανά για το Ρέθυμνο, με 24 να απομένουν

Τάιμ άουτ, με 28 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο

63-69 με 2/2 και πάλι από τον Χάτσερ που οδηγεί τον ΠΑΟΚ μόνος του στην 4η περίοδο

Κλέβει ο Χάτσερ από τον Ματαλόν, κερδίζει και το φάουλ! 28 δευτερόλεπτα απομένουν

58-65 μεγάλο τρίποντο του Χάτσερ! 2.36 για το τέλος

Χάτσερ, Ντούβνιακ, Βασιλειάδης, Μαργαρίτης, Σχορτσιανίτης στο παρκέ τώρα για τον ΠΑΟΚ

Τάιμ άουτ. 3.55 για το τέλος

58-62 Σχίζας με λέι απ

Χωρίς εντός παιδιάς καλάθι ο ΠΑΟΚ στην 4η περίοδο. 3.55 ακόμα

Τάιμ άουτ. 6.12 ακόμα

56-62 πετάει τη μπάλα ο Ματαλόν έξω από τα 6,75 και ευστοχεί… Πάλι μετά από τρίτη συνεχόμενη επίθεση του Ρεθύμνου, αφού ο ΠΑΟΚ εμφανίζει τα γνωστά του συμπτώματα στο ριμπάουντ…

45-55 Βασιλειάδης στον αιφνιδιασμό

45-53 επιτέλους καλάθι για τον ΠΑΟΚ, με τον Σχορτσιανίτη (10π.)

Τάιμ άουτ. 4.57 για το τέλος της 3ης περιόδου, χωρίς σκορ ο ΠΑΟΚ για περίπου 4 αγωνιστικά λεπτά

37-49 τρίποντο από τον Βασιλειάδη

Με Χάτσερ, Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Μάρκοβιτς ξεκινάει ο ΠΑΟΚ στο 2ο μέρος

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 37-46

37-46 Τσόχλας με πολύ δύσκολο καλάθι

Τάιμ άουτ από τον Μαρκόπουλο για την τελευταία επίθεση του ημιχρόνου

37-44 Γιαννόπουλος με δίποντο από κοντά

Τάιμ άουτ για το Ρέθυμνο. 18 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο

35-44 Σάφτενααρ από κοντά, ενώ όταν πήρε τη μπάλα είχε πατήσει τη γραμμή (11π.)

33-44 Στόουν καλάθι μετά από ώρα για το Ρέθυμνο

31-44 να και ο Βασιλειάδης, με το πρώτο του τρίποντο

31-41 καλάθι και φάουλ από τον Σχορτσιανίτη (8π.). 0-11 το σερί του ΠΑΟΚ

Τάιμ άουτ. 2.55 για το ημίχρονο

31-38 και αλλο τρίποντο από το Μάρκοβιτς με τη βοήθεια της τύχης (15π.)

31-35 τρίποντο με ταμπλό του Μάρκοβιτς

31-32 Μάρκοβιτς που σπρώχνει τη μπάλα στο καλάθι (9π.)

31-30 Σάφτενααρ και πάλι, δε λέει να παίξει άμυνα ο ΠΑΟΚ…

20-25 με δύο βολές του Ντούβνιακ

20-23 με μία βολή του Σάφτενααρ. Δεύτερο φάουλ για τον Μάρκοβιτς, 8 βολές το Ρέθυμνο, 0 ο ΠΑΟΚ ως τώρα

19-23 Ντούβνιακ για τρεις

19-20 με τρίποντο του Τέπιτς

19-17 με 1/2 βολές του Σάφτενααρ

18-17 Ρέλφορντ με σουτ

Επιθετικό φάουλ του Σχορτσιανίτη, τρία φάουλ απο πάρα πολύ νωρίς, ενώ το φάουλ φαίνεται να είναι αμυντικό του Τσακαλέρη…

16-17 καλάθι-φάουλ του Σχορτσιανίτη, που πήρε τρεις παίκτες του Ρεθύμνου μαζί του

16-14 με 1/2 βολές του Χάροου. Πολύ γρήγορα δύο φάουλ ο Σόφο…

9-9 νέο τρίποντο από το Χάροου υπό την πίεση του Μαργαρίτη

6-9 ασίστ του Τέπιτς, καλάθι του Μάρκοβιτς (5π.)

Οι 12αδες των δύο ομάδων:

Ρέθυμνο (Θ. Σκουρτόπουλος): Κλουφ, Σχίζας, Ρέλφορντ, Σάφτενααρ, Γιαννόπουλος, Χάροου, Στόουν, Τσακαλέρης, Κορόλεφ, Ματαλόν, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Τέπιτς, Λιάπης, Τσόχλας, Ντούβνιακ, Βασιλειάδης, Δέδας, Χάτσερ, Καμάρας, Κακαρούδης, Μαργαρίτης, Μάρκοβιτς, Σχορτσιανίτης

Διαιτητές: Σχινάς, Καρακατσούνης, Τσώνος

ΜΠΑΣΚΕΤ

Το… σοκ του Πόρτερ Τζούνιορ

«Σκωτσέζικο ντους» για τον Αμερικανό του ΠΑΟΚ

Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ έχει συναντήσει έναν ολόκληρο… καινούργιο κόσμο από τότε που ήρθε στη Θεσσαλονίκη και στον ΠΑΟΚ και τώρα, θα βιώσει ξανά κάτι πρωτόγνωρο γι’αυτόν.

Αφού βρέθηκε χθες στην Τούμπα και παρακολούθησε μαζί με τον Έλβαρ Φρίντρικσον από κοντά την ποδοσφαιρική αναμέτρηση με την Κλαμπ Μπριζ, ζώντας από μέσα την ατμόσφαιρα του γηπέδου, την Κυριακή θα ζήσει ξανά κάτι μοναδικό.

Ποιο θα είναι αυτό; Ένα παιχνίδι με άδειες κερκίδες, αφού η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ στην έδρα της ΑΕΚ για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών, λόγω της τιμωρίας που έχει επιβληθεί από τη Δ.Ε.Α.Β. στην Ένωση.

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Αμερικανός, έζησε έντονα τη χθεσινή ποδοσφαιρική αναμέτρηση, μεγαλώνοντας κι άλλο το… δεσμό που έχει αποκτήσει με τον ΠΑΟΚ, από τότε που ήρθε στη Θεσσαλονίκη.

ΜΠΑΣΚΕΤ

Μεταγραφές-εκπλήξεις για δύο πρώην του ΠΑΟΚ

Σε Ζαλγκίρις και Νεπτούνας!

Ημέρα ανακοινώσεων ήταν η Πέμπτη, με δύο μεταγραφές που αποτέλεσαν έκπληξη, για δύο πρώην παίκτες του ΠΑΟΚ.

Ο Ντιμίτρι Ρίβερς, ο οποίος φόρεσε τα ασπρόμαυρα στα μέσα της σεζόν 2021-2022, έκανε πολύ καλή χρονιά στην Ιταλία με τη Σκαφάτι φέτος, (10.3π., 4.1 ριμπ.) και ήρθε η μεγάλη μετακίνηση στο τέλος της, με τη Ζαλγκίρις να ανακοινώνει την απόκτηση του και να μπαίνει στην τελική ευθεία για τη μάχη της κατάκτησης του πρωταθλήματος της Λιθουανίας.

Στην ίδια χώρα θα συνεχίσει την καριέρα του και ο Γιώργος Καμπερίδης! Ο 24χρονος γκαρντ, μετά από μία τριετία στον ΠΑΟΚ, αφέθηκε ελεύθερος… ελαφρά τη καρδία από την προηγούμενη τεχνική ηγεσία και βρήκε τον επόμενο σταθμό της καριέρας του στην Καρδίτσα, στην οποία φέτος, είχε 5.8 πόντους και 39.8% στο τρίποντο σε 15.4 λεπτά συμμετοχής.

Ο Καμπερίδης θα συνεχίσει την καριέρα του ως το τέλος της σεζόν, στη Νεπτούνας, την οποία ανέλαβε πριν μερικές εβδομάδες ο Γιώργος Βόβορας, με τη λιθουανική ομάδα να ανακοινώνει και επίσημα την απόκτησή του.