Συνέχισε το πετυχημένο σερί του

Με… σβηστές τις μηχανές ο ΠΑΟΚ συνέχισε το αήττητο του σερί επικρατώντας με 3-0 σετ της Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague "ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ".

Δημήτρης Τσορμπατζόγλου

Επιμέλεια: Ραφαήλ Γκαιδατζής

Μόνο για ένα σετ η ουραγός Λαμία κατάφερε να δυσκολέψει τον ΠΑΟΚ ο οποίος χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα επικράτησε στο Χαλκιοπούλειο με 3-0 σετ της τοπικής ομάδας και πέτυχε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Volleyleague.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος άφησαν γρήγορα πίσω τους την ήττα από την Τρεντίνο για το Τσάμπιονς Λιγκ και συνέχισαν το πετυχημένο τους σερί στις εγχώριες διοργανώσεις. Η ομάδα του Ν. Ζελιάσκοφ με “όπλο” της το σερβίς έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-20 σε 24 λεπτά.

Η Λαμία κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα της στο δεύτερο σετ και να “χτυπήσει” τον ΠΑΟΚ, όμως οι παίκτες του Δικεφάλου δείχνοντας χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν σε 21-21 και στη συνέχεια με σερί πόντων να φτάσουν στο 25-21 και το 2-0 στα σετ σε 27 λεπτά.

Το τρίτο σετ ήταν τυπικής διαδικασίας με τον ΠΑΟΚ να παίρνει από νωρίς τα ηνία και να “χτίζει” μια διαφορά μην αφήνοντας στη Λαμία πολλά περιθώρια για να αντιδράσει. Με επιθετικό… κρεσέντο των Σεπέδα, Γκεοργκίεφ και Ντίνα οι νταμπλούχοι Ελλάδος έκαναν το 25-19 σε 25 λεπτά κατακτώντας το τρίτο σετ και τη τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα σετ: 20-25, 21-25, 19-25.

ΠΑΟΚ: Χιμένες 8 (1 άσος), Ντίνας 10 (1 άσος), Τερζής 3 (1 άσος), Σαμπανάϊ 2 (1 άσος), Σεπέδα 15 (2 άσοι), Γκεοργκίεφ 11, Εφραιμίδης 1, Πέτρογλου 7 (1 άσος), Γκαράς (λίμπερο 58% υποδοχή/46% άριστες)

Λαμία: Λέσκε 5, Χέντσι 10, Αγγελόπουλος 4, Αραούχο 14, Παπαθωμόπουλος 4, Χάκγοουρθ 11, Τσιράκης (λίμπερο 49% υποδοχή/22% άριστες).

Το φιλμ του αγώνα:

19-25 ο ΠΑΟΚ κατακτά και το τρίτο σετ σε 25 λεπτά και επικρατεί με 3-0 της Λαμίας στο “Χαλκιοπούλειο”

Πέντε πόντοι του ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ προήλθαν από τα μπλοκ της ομάδας

21-25 ο ΠΑΟΚ κατακτά και το δεύτερο σετ σε 27 λεπτά και προηγείται πλέον με 2-0 σετ

2ο σετ: 1-0 για την Λαμία

20-25 o ΠΑΟΚ κατακτά το πρώτο σετ σε 24 λεπτά και προηγείται με 1-0 της Λαμίας.

1ο σετ: 1-0

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε πλήρης στη Λαμία με τον Νικολάι Ζελιάσκοφ να μην αντιμετωπίζει προβλήματα.

Στην προϊστορία των δύο ομάδων ο ΠΑΟΚ προηγείται με 13-9 στις νίκες.

Το παιχνίδι ξεκινάει στις 18:00 στο “Χαλκιοπούλειο” με διαιτητές τους κυρίους Παπαδογούλα και Θέμελη.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος στο πρωτάθλημα προέρχονται από την εντός έδρας νίκη με 3-2 σετ επί του Παμβοχαϊκού. Στον αντίποδα η Λαμία αναζητά την πρώτη της νίκη, ενώ ντεμπούτο θα κάνει και ο νέος της προπονητής Βασίλης Αναγνωστόπουλος.

Ο ΠΑΟΚ θέλει να αφήσει πίσω την ήττα για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στην Τρεντίνο με 3-1 σετ και να συνεχίσει την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα κόντρα στην ουραγό Λαμία.

«Όλοι μαζί για μία σπουδαία πρόκριση!»

Το ανοιχτό κάλεσμα του ΑΣ ΠΑΟΚ στον κόσμο του Δικεφάλου!

Ανοιχτό κάλεσμα στον κόσμο του ΠΑΟΚ να βρεθεί μαζικά αύριο το βράδυ (20:30) στο Ποσειδώνιο, προκειμένου να στηρίξει την ανδρική ομάδα πόλο στον δεύτερο προημιτελικό κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, απεύθυνε ο ΑΣ ΠΑΟΚ.

"Το τμήμα Πόλο ανδρών του ΠΑΟΚ Domus Ergo, κάνει ανοιχτό κάλεσμα στον Κόσμο του Δικεφάλου, να στηρίξει την ομάδα, την Τετάρτη 24 Απριλίου και ώρα 20:30, στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο, στον δεύτερο προημιτελικό κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης.

Οι παίκτες του Δικεφάλου, μετά το «μπρέικ» στο πρώτο παιχνίδι, απέχουν μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους ημιτελικούς της Α1 Πόλο ανδρών.

Όλοι μαζί για μία σπουδαία πρόκριση" έγραψε χαρακτηριστικά ο ΑΣ ΠΑΟΚ στην επίσημη ιστοσελίδα του!

Μελετιάδης: «Ο ΠΑΟΚ είναι εδώ για να είναι πρώτος»

Ο προπονητής του Δικεφάλου μιλάει για τη μεγάλη επιτυχία των κορασίδων μπάσκετ

Πρωταθλήτριες στην ΕΚΑΣΘ οι κορασίδες μπάσκετ του ΠΑΟΚ που έκαναν το 3 στα 3 στο Final-4.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, Ευρυπίδης Μελετιάδης, στις δηλώσεις του ανέφερε:

«Ήταν μία πάρα πολύ δύσκολη χρονιά, διότι 10 από τα 14 κορίτσια είναι μικρότερες, έχουμε με διαφορά το νεανικότερο ρόστερ.

Ήθελε πάρα πολύ προσπάθεια, υπομονή και επιμονή, ώστε να μπουν στις αρχές του πρωταθλητισμού και του μπάσκετ που πρέπει να παίξουμε, αλλά τα καταφέραμε.

Όπως είπαμε, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε, γιατί ο ΠΑΟΚ είναι εδώ για να είναι πρώτος, και όχι για να συμπληρώνει. Υπομονή, επιμονή, ταπεινότητα, κάτω το κεφάλι, και συνεχίζουμε. Ευχαριστώ τα κορίτσια μου!».

ΑΣ: Σε ρυθμούς “τελικού” ο ΠΑΟΚ

Καλούν τον κόσμο να δώσει δυναμικό “παρών” τα κορίτσια του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ Morris μετράει αντίστροφα για τον -σπουδαίο- νοκ άουτ προημιτελικό κόντρα στον Παναθηναϊκό, με φόντο την πρόκριση.

Τα "ασπρόμαυρα" κορίτσια κινούνται σε ρυθμούς ντέρμπι, συνεχίζοντας τη δουλειά για να πάρουν την πολυπόθητη πρόκριση.

Ο Θαλής Θεοδωρίδης και οι συνεργάτες του, δουλεύουν σε όλους τους τομείς, με την τακτική να είναι σε πρώτο πλάνο, ενώ όλοι περιμένουν και από τον κόσμο να δώσει δυναμικό "παρών" στους Νέους Επιβάτες, για να πανηγυρίσουν μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Το μεγάλο παιχνίδι θα γίνει αύριο στο γήπεδο των Νέων Επιβατών και θα ξεκινήσει στις 16:00, με την είσοδο να είναι ελεύθερη.