Με το σκουφάκι της ομάδας πόλο του ΠΑΟΚ θα αγωνίζεται για μια ακόμη σεζόν ο Πολυμέρης Προσινικλής, που ανανέωσε τη συνεργασία του με τον Δικέφαλο.

«Είμαι πολύ χαρούμενος που για ακόμα μία χρονιά θα είμαι μέλος της οικογένειας του ΠΑΟΚ. Θα δώσω για ακόμα μία χρονιά τον καλύτερο μου εαυτό, προκειμένου η ομάδα να πετύχει τους στόχους της και να συνεχίσει την ανοδική της πορεία, όπως κάνει τα τελευταία χρόνια.

Θέλω να ευχαριστήσω τους αδερφούς Νικολαΐδη και τον προπονητή μου, Θοδωρή Χατζηθεοδώρου, για την εμπιστοσύνη που δείχνουν στο πρόσωπο μου. Εύχομαι να είμαστε όλοι υγιείς και τη νέα χρόνια να έχουμε τους φίλους του ΠΑΟΚ δίπλα μας!» δήλωσε ο ταλαντούχος Έλληνας περιφερειακός.

ΑΣ

“Κερδίσαμε μετά από χρόνια στα Χανιά και αυτό έχει σημασία”

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της νίκης στην πρεμιέρα

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από τα Χανιά με 71-73 κόντρα στον τοπικό ΟΑ Χανιών και έτσι άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα μετά την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου.

Για τον αγώνα που έφερε τον ΠΑΟΚ, με το καλύτερο ξεκίνημα που θα μπορούσε, μίλησαν ο προπονητής της ομάδας, Κώστας Κεραμιδάς και η παίκτρια, Αντιγόνη Χεριστανίδου.

Αναλυτικά ο προπονητής της ομάδας τόνισε:

“Απόδειξη της μεγάλης σημασίας που έχει η σημερινή νίκη είναι ότι ο ΠΑΟΚ, σήμερα, πέρασε από τα Χανιά αλώβητος μετά από πολλά χρόνια και χαιρόμαστε για αυτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, επαναπαυτήκαμε σ’ αυτά που κερδίσαμε στο πρώτο, δεν είχαμε συγκέντρωση στην επίθεση, κάτι που δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα. Το αποτέλεσμα ήταν να απειληθούμε, αλλά καταφέραμε να το διαχειριστούμε και να φύγουμε με τη νίκη από την Κρήτη”.

Από την μεριά της η Αντιγόνη Χεριστανίδου συμπλήρωσε:

“Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι σε μία πολύ δύσκολη έδρα, αλλά, παρ’ όλα αυτά καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Το πρωτάθλημα φαίνεται από την αρχή ότι θα είναι πολύ ανταγωνιστικό και εμείς θα προσπαθήσουμε να ανταποκριθούμε στις περιστάσεις”.

ΑΣ

Έμεινε στην πρεμιέρα…

Ήττα στο τάι μπρέικ για τον ΠΑΟΚ στην Αθήνα

Με πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από την ΑΕΚ στην Αθήνα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με καλό ξεκίνημα από σερβίς και μπλοκ η ΑΕΚ μπήκε μπροστά με 10-4 στο πρώτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να αντιδράει με τις Κογιάρ, Πολυνοπούλου μειώνοντας στον πόντο (13-12). Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχες όμως είχαν το πάνω χέρι και μείναν σταθερά μπροστά φτάνοντας με 25-20 στο 1-0.

Τελείως διαφορετική η εικόνα των «ασπρόμαυρων» στο δεύτερο σετ με την Μερτέκη να δίνει τις λύσεις που έλειψαν στο πρώτο. Οι τραυματισμοί των Βεργίδου – Διώτη αποσυντόνισαν την Ένωση, με τον ΠΑΟΚ να περνάει μπροστά με 11-20. Παρά τη μείωση του σκορ σε 18-21, οι κυπελλούχες Ελλάδας με την Φιντόν στο κρίσιμο σημείο κατάφεραν να φτάσουν στο 20-25 και στο 1-1.

Αντιστροφή ρόλων στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την ΑΕΚ που από το ξεκίνημα είχε το προβάδισμα για να περάσει με 25-19 εκ νέου μπροστά, 2-1 στα σετ.

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε την… επιβίωση του στο ματς στο τέταρτο σετ και παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω με 12-8 αντέδρασε και ανέτρεψε την κατάσταση παίρνοντας εκείνος προβάδισμα με 13-17 πιέζοντας την υποδοχή της ΑΕΚ. Αποτελεσματικές και στη συνέχεια οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου έφτασαν στο 19-25 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Αμφίρροπη εξέλιξη στο πέμπτο και καθοριστικό σετ με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και τον ΠΑΟΚ με 7-8 να πηγαίνει μπροστά στην αλλαγή των τερέν και με άσο της Καλαντάτζε να γίνεται το 7-9, αλλά την ΑΕΚ να αντιδράει και να ανατρέπει την κατάσταση (10-9), πριν οι «ασπρόμαυρες» πάρουν και πάλι «κεφάλι» (10-11). Σημαντικός πόντος της Μερτέκη στο 11-13, αλλά η Ένωση ισοφάρισε εκ νέου σε 13-13. Με παράβαση των γηπεδούχων ο ΠΑΟΚ πήγε στο ματς μπολ (13-14), αλλά το… θρίλερ δεν έλεγε να τελειώσει με τον ΠΑΟΚ να χάνει δύο ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το παιχνίδι (14-14, 15-15). Ένα λάθος της Φιντόν και μια επίθεση των γηπεδούχων έκριναν τελικά την αναμέτρηση με την ΑΕΚ να κάνει το 17-15 και να επικρατεί με 3-2 σετ.

Την Τετάρτη στις 18:00 ο ΠΑΟΚ φιλοξενεί στη Μίκρα τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής.

Τα σετ: 25-20, 20-25, 25-19, 19-25, 17-15.

ΑΣ

Ξέσπασμα… πρωτιάς!

Δύο λεπτά και μια σέρβικη… αύρα ήταν αρκετά για τον ΠΑΟΚ

Μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας του Β’ Ομίλου της Handball Premier βρίσκεται πλέον η ανδρική ομάδα του ΠΑΟΚ που επικράτησε του Αερωπού Έδεσσας με 30-23 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής

Ισορροπημένο το ξεκίνημα στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (3-3) στο 10′. Η είσοδος του Στογιάνοβιτς έδωσε κάποιες λύσεις στον ΠΑΟΚ, όμως ο Αερωπός διατηρούνταν μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημα και πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με 12-13.

Στο… κυνήγι της ομάδας της Έδεσσας ο Δικέφαλος και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν «αέρα» δύο γκολ, αλλά τους «ασπρόμαυρους» να αντιδρούν και με τους Στογιάνοβιτς, Σεϊρεκίδη, Νικολαΐδη να περνούν εκείνοι μπροστά με 22-19 στο 47′. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ έλεγχε το παιχνίδι και ανέβασε τη διαφορά (26-21 στο 52′). Στην τελική ευθεία του παιχνιδιού οι παίκτες του Γούσιου διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους και με 30-23 έφτασαν στην τέταρτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Για την 5η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας στις 23/10 τον Φίλιππο Βέροιας σε μια αναμέτρηση που θα καλυφθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ.