ΑΣ

Εμφατική νίκη στην πρεμιέρα

Με το δεξί στο Final-4 οι κορασίδες του ΠΑΟΚ

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Εμφατική νίκη πέτυχαν οι κορασίδες του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του Final-4 επικρατώντας με 84-46 του Άτλαντα ΑΟΚ στο κλειστό της Νεάπολης.

Απόλυτες πρωταγωνίστριες σε επίθεση και άμυνα οι παίκτριες του Α. Αγγελίδη επέβαλαν εξ αρχής τον ρυθμό που ήθελαν.

Πλέον, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ στρέφουν την προσοχή τους στην επόμενη αναμέτρηση, η οποία είναι προγραμματισμένη για τη Δευτέρα 5 Ιουλίου 2021, όπου και θα αντιμετωπίσουν τον ηττημένο του ζευγαριού Παναθλητικός-Άρης.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 23-5, 45-14, 73-30, 84-46

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Γρηγορίου 6, Μηνοβγίδου 15(2), Στεφανάκη 17(3), Τόλη 12(2), Παντώτη 17(1), Κεσίδου 6, Γιαννακάκη 2, Καπόνη 2, Νιγδέλη 5(1), Σούμπαση 2

ΑΣ

Παλικαρίσια εμφάνιση και 3η θέση για ΠΑΟΚ

Θετικό το δείγμα του Δικεφάλου στο τουρνουά ΣΕΔΥ

Πραγματοποιώντας πολύ καλές εμφανίσεις στα παιχνίδια προετοιμασίας που έδωσε, η ανδρική ομάδα πόλο του ΠΑΟΚ κατέκτησε την 3η θέση στο τουρνουά ΣΕΔΥ, λίγες ημέρες πριν από την έναρξη της νέας σεζόν.

Ο Δικέφαλος επικράτησε με 8-6 του Εθνικού Πειραιώς, με τους «ασπρόμαυρους» να... καθαρίζουν στα τελευταία λεπτά με τους Μιλάρντοβιτς, Τσολακούδη.

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν νευρικό επιθετικά και για τις δύο ομάδες. Με τον ΠΑΟΚ να κρατάει το μηδέν στην άμυνα του και να βρίσκει γκολ από τον Μιλάρντοβιτς, το πρώτο οκτάλεπτο έκλεισε στο 0-1.

Μεγαλύτερη κινητικότητα επιθετικά υπήρξε στο δεύτερο οκτάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή, 2-1, με τον Δικέφαλο να απαντάει με δικό του σερί 0-2, χάρη σε γκολ των Μιλάρντοβιτς και Καλάργυρου. Το 2-3 ήταν και τελικό σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος συνέχισε την πολύ καλή εικόνα του στο αμυντικό κομμάτι, κρατώντας για 7,5 λεπτά τον Εθνικό μακριά από τα δίχτυα του. Στο μεσοδιάστημα αυτό, ο ΠΑΟΚ βρήκε δύο τέρματα από τους Μιλάρντοβιτς και Παπαμανωλιουδάκη, 2-5. Ο Εθνικός σκόραρε 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ του τρίτου οκταλέπτου, 3-5.

Στο πιο παραγωγικό οκτάλεπτο του παιχνιδιού, το τέταρτο, οι δύο ομάδες προσέφεραν όμορφο θέαμα. Ο Εθνικός με σερί 2-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσια, 5-5. Ο Δικέφαλος με τον Καλάργυρο πήρε ξανά το προβάδισμα, 5-6, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν, 6-6. Το τελευταίο δίλεπτο του αγώνα άνηκε ξεκάθαρα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος με δύο τέρματα από τους Μιλάρντοβιτς και Τσολακούδη, σε συνδυασμό με πολύ καλή άμυνα, πήρε τη νίκη και την τρίτη θέση με 6-8.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-2, 1-2, 3-3

ΠΑΟΚ Domus Ergo (Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Καπράγκος, Παπαμανωλιουδάκης 1, Προσινικλής Ν., Καλάργυρος 2, Κεχαλάρης, Milardovic 4, Τσολακούδης 1, Χαραλαμπόπουλος, Προσινικλής Π., Koopman, Κουγιούνης, Αλειφτήρας, Λασκαρίδης, Καρατζάς.

ΑΣ

Ανατροπή και πεντάρα για ΠΑΟΚ!

Με καρέ τερμάτων της Βαρδαλή

Φιλική νίκη με 5-1 για τη γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ επί της Καστοριάς στο γήπεδο της Νέας Μεσημβρίας.

Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Μπορτούνη, Σαββίδου, Γκούνη, Δοϊρανλή, Γιαννακά, Καλέση, Βαρδαλή, Σιδηροπούλου, Ακίντα, Μπασούρη και Κατσάνου.

Ο Λευτέρης Κανάτας δοκίμασε διαφορετικό σχήμα, αφού δεν είχε στην διάθεση του τις: Στράντζαλη, Μήτκου, Γιοβάνη, Βλασσόπουλος, Χατζηχαριστού, Γκορνέλα, Ζώτου, Χαλατσογιάννη, Κατεργιαννάκη, Μαυρίδου και Μιλγιόγια, η οποία παρακολούθησε το φιλικό αλλά δεν αγωνίστηκε.

Στο παιχνίδι, η Καστοριά ήταν εκείνη που εκμεταλλεύτηκε μία αμυντική ολιγωρία του Δικεφάλου σε κόρνερ, βρίσκοντας στο τρίτο λεπτό γκολ από την Μπιγκχούντου.

Στην συνέχεια ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος του ΠΑΟΚ, με συντριπτική κατοχή, ποσοστού άνω του 80% και σωρεία χαμένων ευκαιριών.

Στο 27ο λεπτό, ο Δικέφαλος έφτασε κοντά στην ισοφάριση, ωστόσο μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ της Βαρδαλή, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Με την πίεση ψηλά, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, ωστόσο οι Καλέση (31'), Μπασούρη (33'), Δοϊρανλή (46') δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ, με το 0-1 να είναι και τελικό σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να έχει την μπάλα στα πόδια του και την Καστοριά να αμύνεται στο δικό της μισό.

Ο Δικέφαλος απείλησε σε πέντε λεπτά τρεις φορές με τις Μπασούρη (50'), Κατσάνου (53') και Καλιεντζίδου (55'), «κρούοντας» το καμπανάκι του κινδύνου.

Το γκολ ισοφάρισης ήρθε τελικά στο 57' από τα πόδια της Βαρδαλή, με την αρχηγό του ΠΑΟΚ να πετυχαίνει εξαιρετικό τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Τρία λεπτά αργότερα, η Γιαννακά με πολύ ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή, ωστόσο το σουτ της εξουδετερώθηκε από την αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η ανατροπή ήρθε στο 62ο λεπτό με ακριβώς ίδιο τρόπο. Η Βαρδαλή εκτέλεσε απευθείας φάουλ λίγο έξω από την περιοχή της Καστοριάς, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 70ο λεπτό η Βαρδαλή, η οποία είχε «κέφια», πέτυχε το χατ-τρικ, μετά από στρώσιμο της Ακίντα μέσα στην περιοχή, η αρχηγός του Δικεφάλου με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ είχε και δεύτερο δοκάρι στο παιχνίδι, με την «οβίδα» της Δοϊρανλή έξω από την περιοχή να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 80 λεπτό την λύση επιθετικά έδωσε και πάλι η Βαρδαλή, η οποία εκμεταλλεύτηκε πλήρως την υπέροχη σέντρα της Γιαννακά, πετυχαίνοντας το δικό της «καρέ», 4-1.

Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού επιφύλασσαν ακόμα ένα γκολ για τον ΠΑΟΚ, το οποίο ήρθε από την Κιουρεξίδου, η οποία τοποθετήθηκε σωστά σε κόρνερ, εκτελώντας από κοντά για το τελικό 5-1.

ΠΑΟΚ Morris (Κανάτας): Μπορτούνη, Σαββίδου (77' Ρουμελιώτη), Γκούνη (77' Μάκρα), Δοϊρανλή, Γιαννακά, Καλέση, Βαρδαλή, Σιδηροπούλου, Akida, Μπασούρη (77' Τζούρτζεβιτς), Κατσάνου (77' Κιουρεξίδου).

ΑΣ

«Ασπρόμαυρη» παρουσία στο Ευρωπαϊκό Πυγμαχίας

Ο Θωμάς Μποδιτσόπουλος αναχώρησε για τη Μόντσα της Ιταλίας

Όπως αναφέρει σχετικά, ο Α.Σ. ΠΑΟΚ στην ιστοσελίδα του... «Αναχώρησε σήμερα (25/09) για την Ιταλία μαζί με την υπόλοιπη αποστολή της Εθνικής Ελλάδος ο αθλητής Πυγμαχίας του ΠΑΟΚ, Θωμάς Μποδιτσόπουλος.

Ο νεαρός πυγμάχος του Δικεφάλου θα συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πυγμαχίας Παίδων, το οποίο θα διεξαχθεί στην Μόντσα της Ιταλίας.

Καλή επιτυχία Θωμά, καλή επιτυχία Ελλάδα!»