Αυτοκτόνησε!

Απώλεια «καμπανάκι» για τον ΠΑΟΚ που έχασε ματς από 2-0

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Σε μια επική μονομαχία περίπου 3 ωρών εξελίχτηκε η αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών στη Μίκρα μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Θέτιδας, με τον Δικέφαλο να προηγείται με 2-0 σετ, την αθηναϊκή ομάδα να αντιδράει ισοφαρίζοντας 2-2 και να ολοκληρώνει μια εντυπωσιακή ανατροπή με 2-3 σετ υποχρεώνοντας τις «ασπρόμαυρες» στην δεύτερη ήττα της σεζόν.

Με την Λι Γιάε Γιονγκ να μένει εκτός αποστολής για ένα ακόμα ματς εξαιτίας προβλήματος που αντιμετωπίζει ο Τ. Φλώρος ξεκίνησε με τις: Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Μερτέκη, Κογιάρ, Φιντόν, Λι Ντα Γιονγκ και λίμπερο Ξανθοπούλου.

Με την Λι Ντα Γιονγκ να μοιράζει μαεστρικά το παιχνίδι και λύσεις από σερβίς και μπλοκ ο ΠΑΟΚ πήρε μια διαφορά από το ξεκίνημα του πρώτου σετ (9-3, 14-7, 20-12). Εκεί οι παίκτριες του Φλώρου χαλάρωσαν αδικαιολόγητα και με λάθη, αλλά και την πίεση που δέχτηκαν στο σερβίς είδαν την Θέτιδα να επιστρέφει (22-22). Η Μερτέκη έβαλε τον Δικέφαλο στο σετ μπολ (24-22), οι φιλοξενούμενες όμως αντέδρασαν ξανά (24-24). Τελικά με επίθεση της αρχηγού και άσο της Λι Ντα Γιονγκ ο ΠΑΟΚ έκανε το 26-24 και το 1-0 στα σετ.

Καλύτερο το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο σετ (9-12, 12-15), με τον ΠΑΟΚ να αντιδράει με μπλοκ Καλαντάτζε και άσο της Κογιάρ (15-15) και στη συνέχεια (17-16). Επική μονομαχία στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι την… παράταση του σετ, εκεί όμως που η Κογιάρ έβαλε την υπογραφή της και με 27-25 έβαλε τον Δικέφαλο μπροστά με 2-0.

Μεγάλες μάχες και στο τρίτο σετ με τον Δικέφαλο να μην μπορεί να ξεφύγει (14-11, 18-15), αφού οι φιλοξενούμενες έβρισκαν τρόπους να ισοφαρίζουν (20-20). Σε κρίσιμο σημείο με άουτ της Μερτέκη και επίθεση της Ανθούλη η Θέτις πήγε στο σετ μπολ (22-24) με την Μερτέκη να μειώνει (23-24), αλλά με άουτ σερβίς της Καλαντάτζε διαμορφώθηκε το 23-25 και το 1-2 στα σετ, με την αθηναϊκή ομάδα να μπαίνει ξανά στο παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ έχασε το προβάδισμα (6-3) που πήρε στο τέταρτο σετ και είδε την Θέτιδα με τις Ανθούλη και Άκτας να ανατρέπει την κατάσταση (9-14). Ο Φλώρος άλλαξε τις Φιντόν, Λι Ντα Γιονγκ με Κυπαρίσση και Ηλιοπούλου και ο Δικέφαλος μείωσε (13-14), ισοφάρισε (17-17) με την Μερτέκη και πέρασε μπροστά (18-17). Με δύο συνεχόμενα μπλοκ στην Κυπαρίσση και την Άκτας οι φιλοξενούμενες πήραν ξανά προβάδισμα (18-20) με τη Φιντόν να επιστρέφει. Ανατροπή στην ανατροπή με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 23-21, αλλά την Θέτιδα να αποδεικνύεται πολύ σκληρή για να πεθάνει και με σερί 0-4 να φτάνει στο 23-25 και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ.

Τρομερή εξέλιξη και στο πέμπτο σετ (5-3, 5-6) με την Θέτιδα να πηγαίνει με 6-8 μπροστά στην αλλαγή των τερέν. Πολυνοπούλου, Μερτέκη «κρατούσαν» τον ΠΑΟΚ (10-11), με την Κογιάρ να ισοφαρίζει (11-11). Θρίλερ και η συνέχεια (13-13), με τις φιλοξενούμενες να πηγαίνουν στο ματς μπολ (13-14), αλλά την Κογιάρ να στέλνει το ματς στην… παράταση (14-14). Ο Φλώρος πέρασε την Ηλιοπούλου για το σερβίς και η Μερτέκη πήρε την επίθεση για το 15-14, αλλά το σερβίς της Ελληνίδας πασαδόρου ήταν άουτ (15-15). Λάθος της Μερτέκη για το 15-16, με την αρχηγό να το διορθώνει (16-16). Χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να τελειώσει το ματς (17-16 Πολυνοπούλου, 17-17 Ανθούλη, μετά από άμυνα της Θέτιδας σε επίθεση της Κογιάρ). Άλλη μια ισοπαλία (18-18), πριν η Θέτις τελειώσει το ματς με 18-20 και 2-3 σετ.

Οι κυπελλούχες στρέφουν την προσοχή τους στο εκτός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι της Τετάρτης κόντρα στην Αστερίξ Μπέβερεν για το CEV Cup. Επόμενη μάχη στο πρωτάθλημα το ερχόμενο Σάββατο στην έδρα της Λαμίας.

Τα σετ: 26-24, 27-25, 23-25, 23-25, 18-20

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 75 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 8 άσσους, 71 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 15 (12/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 24 (22/46 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 55% άριστες), Φιντόν 13 (11/36 επ., 2 άσσοι, 55% υπ.-43% άριστες), Κογιάρ 28 (25/56 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι Ντ. 2 (0/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 71% υπ. – 50% άριστες), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 2 (2/6 επ., 40% υπ.-40% άριστες), Τσιόγκα 1 (1 μπλοκ).

A.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ), Ανθούλη 33 (27/66 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Αποστολάκη 10 (7/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 23% άριστες), Άκτας 26 (24/68 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 32% άριστες), Παπαγεωργίου 12 (7/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 27% υπ. – 18% άριστες), Δραγουμάνου, Παναγοπούλου.

Παπαδόπουλος: «Ο ΠΑΟΚ το έχει στο DNA του να πρωταγωνιστεί»

Όσα είπε ο αρχιτέκτονας της μεγάλης επιτυχίας

Οι πανηγυρισμοί δεν έχουν κοπάσει στις τάξεις του τμήματος ποδοσφαίρου σάλας του ΠΑΟΚ που στην παρθενική του χρονιά κατέκτησε την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, αλλά πανηγύρισε και το πρωτάθλημα στη Futsal League 2.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, Λεωνίδας Παπαδόπουλος, σχολίασε:

«Μία πολύ δύσκολη χρονιά από την αρχή, έφτασε στο τέλος της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μεγαλύτερη χαρά νιώθω που αυτά τα παιδιά πήραν αυτό το πρωτάθλημα, τα οποία από το μηδέν ξεκίνησαν, παράτησαν τα πάντα, έδωσαν το 1000% από την ζωή τους, και τώρα βλέπω την χαρά στα πρόσωπα τους.

Όσο κλισέ και αν ακούγεται, ο ΠΑΟΚ δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, από το να πρωταγωνιστεί όπου παίζει. Είναι το DNA αυτής της ομάδας, το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να διεκδικεί, τα πάντα, σε οποιοδήποτε άθλημα το οποίο παίζει».

Νικητής ο ΠΑΟΚ σε τουρνουά με ιδιαίτερη σημασία

Ηχηρό μήνυμα έστειλαν όλες οι παίκτριες

Στο 2ο τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών κατά της βίας, συμμετείχε ο ΠΑΟΚ Β', φτάνοντας μάλιστα και στην κατάκτησή του.

Το τουρνουά διοργανώθηκε από τον ΠΑΣ Λαμίας, και μαζί με τον ΠΑΟΚ Β' και τους διοργανωτές συμμετείχαν και οι Πιερίδες Μούσες και ΓΠΟ Γιάννινα.

Ο Δικέφαλος πέτυχε τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας του ΓΠΟ Γιάννινα με 2-0, των Μουσών με 2-0, και τον ΠΑΣ Λαμία με 4-0.

Καλύτερη παίκτρια του τουρνουά αναδείχθηκε η αθλήτρια του ΠΑΟΚ Β', Φωτεινή Μπουρονίκου.

Κυριάρχησαν τα «αετόπουλα»

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ με 12 γκολ του Σεμλίκου

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι παίδες χάντμπολ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 17-30, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της ΕΣΧΘ.

Οι παίκτες του Δικεφάλου έδειξαν από νωρίς την αγωνιστική τους υπεροχή, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα, το οποίο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε σε διψήφια επίπεδα, 4-14. Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δευτέρου ημιχρόνου, με τους «ασπρόμαυρους» να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την διαφορά, φτάνοντας στη νίκη με 17-30.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 2-8, 2-9, 4-11, 4-14 (ημχ.), 6-18, 10-22, 11-25, 13-25, 14-26, 17-30

ΠΑΟΚ (Παλάσκας): Κοβάνης 4, Παγιαννίδης 1, Παπαστεφάνου, Συμεωνίδης 2, Στανκίδης 6, Ήτζιος, Τουρλής 5, Σεμλίκος 12, Σαβουλίδης, Τσάμης, Βιλντίρης.