ΑΣ

Φουλ για πρωτιά!

Ντέρμπι κορυφής για την Κ20 του ΠΑΟΚ κόντρα στη Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Κ20 βόλεϊ κοριτσιών, στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος της ΕΠΕΣΘ, επικρατώντας την αντίστοιχη του Καμπανιακού με 3-0 σετ.

Τα κορίτσια της Ελευθερίας Μηλοβιανού, έδειξαν την ανωτερότητα τους στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο κιόλας σετ, κάνοντας με 25-11 με 1-0 σετ.

Με την προπονήτρια του ΠΑΟΚ να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής και στις νεαρότερες αθλήτριες της, τα κορίτσια του Δικεφάλου έκαναν με 25-11 και το 2-0 στα σετ.

Το τρίτο σετ ήταν πιο κλειστό από τα υπόλοιπα δύο, ωστόσο και αυτό κατέληξε στα κορίτσια του ΠΑΟΚ με 25-18.

Για την 9η και τελευταία αγωνιστική της Α’ Φάσης, ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου, παιχνίδι το οποίο θα κρίνει την 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Φάσης.

ΑΣ

«Καρφιά» Γούσιου για τις αποβολές

Τι είπε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ για την ήττα από την ΑΕΚ

Σε ένα νεκρό διάστημα του δευτέρου μέρους και στην διαφορετική εικόνα στην άμυνα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, στάθηκε ο Πάνος Γούσιος στις δηλώσεις του μετά την ήττα της ανδρικής ομάδας χάντμπολ του ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ.

Ο τεχνικός του Δικεφάλου του Βορρά δεν παρέλειψε πάντως να αναφερθεί και στο κομμάτι των δίλεπτων αποβολών εις βάρος της ομάδας του.

Άλλωστε, τα όσα έγιναν στην αναμέτρηση του Σαββάτου προκάλεσαν την οργισμένη αντίδραση και του Δ. Χασεκίδη.

Αναλυτικά όσα είπε ο Π. Γούσιος:

«Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε ίδια εικόνα στην άμυνα μας, και είχαμε ένα νεκρό διάστημα, στο οποίο χάσαμε το προβάδισμα. Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στο γκολ, παρότι για ακόμα μία φορά είχαμε μεγάλη διαφορά στις δίλεπτες αποβολές από τον αντίπαλο μας εις βάρος μας. Είναι κάτι που μας προβληματίζει ιδιαίτερα».

ΑΣ

Φενόλιο: «Όπως πρέπει στα πλέι οφ»

Οι ατάκες του προπονητή του βόλεϊ Γυναικών του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 0-3 των Αμαζόνων και ο Μάρκο Φενόλιο τόνισε ότι η ομάδα έχει το χρόνο για να δουλέψει και να εμφανιστεί όπως πρέπει στα πλέι οφ.

«Ήταν μία καλή νίκη, μειώσαμε τα λάθη μας, και είχα την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω όλες τις αθλήτριες μου, κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό. Υπάρχει απογοήτευση σχετικά με τον αποκλεισμό στον κύπελλο, καθώς μπορούσαμε να προκριθούμε ,ωστόσο αυτό πέρασε και θα πρέπει να ζήσουμε με αυτό. Σίγουρα, η ομάδα θα εμφανίζεται καλύτερη παιχνίδι με το παιχνίδι, έχουμε χρόνο να δουλέψουμε και να εμφανιστούμε όπως πρέπει στα πλέι-οφ, εκεί όπου ξεκινάει ένα νέο πρωτάθλημα» είπε ο Ιταλός προπονητής στην ιστοσελίδα του Α.Σ.

ΑΣ

Μήπως θέλετε να παίζετε μόνοι σας;

Ο τιμ μάνατζερ της ΑΕΚ δικαιολογεί τα «νταηλίκια» Παπασταμάτη κατά των διαιτητών στο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ

Να βγουν και από πάνω θέλουν οι άνθρωποι της ΑΕΚ με τον τιμ μάνατζερ της Ένωσης Ηλία Χατσίκα να δικαιολογεί τα «νταηλίκια» του κ. Παπασταμάτη κατά των διαιτητών στο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ.

Ο κ. Χατσίκας θεωρεί ότι η ΑΕΚ ήταν μάλιστα αυτή που αδικήθηκε (!!!) στο παιχνίδι κόντρα στον Δικέφαλο του Βορρά, που άνοιξε την πρεμιέρα της δεύτερης φάσης της Handball Premier

Επίσης, θεωρεί εμμέσως πλην σαφώς ότι εφόσον η Ένωση έχει κατακτήσει ευρωπαϊκό κύπελλο, πρέπει να τυγχάνει σεβασμού, έστω και αν αυτό θα γίνει ακόμα και με απειλές κατά διαιτητών, με τον διοικητικό υπεύθυνο των «κιτρίνων» να χτυπάει το χέρι στο τραπέζι της γραμματείας!

Μήπως λοιπόν η ΑΕΚ θέλει να παίζει μόνη της στο πρωτάθλημα; Μήπως θέλει να της κάνουμε από τώρα την απονομή; Άλλωστε είναι συνηθισμένοι να κερδίζουν τίτλους στα χαρτιά. Ας μεγαλώσουν τη συλλογή τους…

Τέλος, ο κ. Χάτσικας μπορεί να χαρακτηρίζει «ανάξιες σχολιασμού» τις καταγγελίες του κ. Χασεκίδη από πλευράς ΠΑΟΚ, αλλά τελικά παίρνει θέση γι’ αυτές… Αλίμονο…

Παρακάτω, ακολουθούν οι δηλώσεις του κ. Χατσίκα:

«Είναι ευτύχημα που το σημερινό παιχνίδι, το έδειξε η δημόσια τηλεόραση. Έτσι, είχε την ευκαιρία όλη η φίλαθλη Ελλάδα να διαπιστώσει ότι οι συγκεκριμένοι διαιτητές έκαναν πολλά και σοβαρά λάθη εις βάρος της ΑΕΚ. Με αποκορύφωμα την αποβολή του Πλάθα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αποβολή που δεν θα έδινε ούτε ο προπονητής του ΠΑΟΚ!

Μια αποβολή ικανή για να αλλάξει τις ισορροπίες και να κρίνει ένα τέτοιο παιχνίδι. Σε ματς που στις περισσότερες επιθέσεις του ΠΑΟΚ έπρεπε να δίνεται παθητικό από τους διαιτητές. Σε ματς που ο πάγκος του ΠΑΟΚ έμεινε ατιμώρητος, την ώρα που για πολύ πιο χλιαρή διαμαρτυρία, τιμωρήθηκε ο προπονητής μας.

Το φοβερό, όσο και απίστευτο γεγονός δε, είναι ότι αναφέρεται στο φύλλο αγώνα, η αυτονόητη απαίτηση της διοικητικής ηγεσίας της ΑΕΚ για να σεβαστούν οι διαιτητές, την ομάδα που έχει κατακτήσει το ευρωπαϊκό Κύπελλο και που έχει ανεβάσει επίπεδο το ελληνικό χάντμπολ στην Ευρώπη.

Όσον αφορά σε δηλώσεις κάποιων παραγόντων που θέλουν να γίνουν αρεστοί στους πιο φανατικούς οπαδούς τους, είναι πραγματικά ανάξιες σχολιασμού».