ΑΣ

Επαγγελματική νίκη (vid)

Άλλο ένα τρίποντο στο σακούλι του ΠΑΟΚ

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Σε ένα πρωτάθλημα που κάθε κερδισμένος και χαμένος βαθμός μετράει ο ΠΑΟΚ συνέχισε το νικηφόρο σερί του επικρατώντας με 3-0 της Κηφισιάς στο «Παλατάκι».

Λίγες ημέρες πριν από την ρεβάνς με την Μπαστάρδο στην Πορτογαλία για τους 16 του Challenge Cup, ο Δικέφαλος πέτυχε τον σκοπό του κόντρα στην αθηναϊκή ομάδα.

Με αυτή του τη νίκη ο ΠΑΟΚ ανέβηκε προσωρινά πρώτος με 22 βαθμούς, με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό να αγωνίζονται το Σάββατο.

ΑΣ

Επιπόλαιος

Το ευρωπαϊκό όνειρο έσβησε στις Αζόρες για τον ΠΑΟΚ

Η αποστολή του ΠΑΟΚ κόντρα στην Μπαστάρδο ήταν ούτως ή άλλως δύσκολη μετά το 1-3 της Θεσσαλονίκης, ωστόσο η εμφάνιση του Δικεφάλου στο πρώτο σετ της ρεβάνς στις Αζόρες άφησε ελπίδες για την ανατροπή, που όμως σβήστηκαν με την τελείως διαφορετική εικόνα των «ασπρόμαυρων» στη συνέχεια του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα το σύνολο του Καλμαζίδη να αποχαιρετήσει την Ευρώπη στη φάση των 16 του Challenge Cup μετά και τη νέα ήττα με 3-1.

Μπράουν και Κουκλίνσκι με την πίεση στο σερβίς απάντησαν στο προβάδισμα της Μπαστάρδο με 8-4 στο πρώτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να αρχίζει να μαζεύει τη διαφορά (11-11) και στη συνέχεια να περνάει και μπροστά (12-13). Ο Λευκορώσος ακραίος σε συνδυασμό με τα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν… αέρα στον Δικέφαλο (13-17). Οι Πορτογάλοι επιχείρησαν να επιστρέψουν μειώνοντας στους δύο, αλλά Πετρέας με μπλοκ και Κουκλίνσκι με επίθεση χάρισαν ξανά… μαξιλαράκι ασφαλείας (20-23) στο σύνολο του Καλμαζίδη που έφτασε στο 22-25 και στο 0-1.

Ένα επιθετικό μπλακ άουτ του ΠΑΟΚ έδωσε τη δυνατότητα στην Μπαστάρδο να περάσει μπροστά (12-7) και έκτοτε να μη χάσει το προβάδισμα στο δεύτερο σετ. Η είσοδος του Τζιουμάκα αντί του Κουμεντάκη δεν άλλαξε την εικόνα του Δικεφάλου, με τους γηπεδούχους να είναι πιο αποτελεσματικοί και να ανεβάζουν διαρκώς τη διαφορά (19-12, 22-13) μέχρι το 25-15 και το 1-1.

Στο… κυνήγι των Πορτογάλων και στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους από νωρίς να παίρνουν κεφάλι (11-6, 15-9, 21-14), τους «ασπρόμαυρους» να μην μπορούν να αντιδρούν σε κανένα σημείο και την Μπαστάρδο με το 25-18 να κάνει το 2-1 και να σφραγίζει την πρόκριση στην οχτάδα του Challenge Cup.

Από την στιγμή που δεν διακυβευόταν πλέον κάτι, ο Καλμαζίδης ανακάτεψε πλήρως την τράπουλα στο τέταρτο σετ με τους Τερζή, Τακουρίδη, Γάτση, Τζιουμάκα, Σωτηρίου, Μπούτο και λίμπερο τον Κοκκινάκη, με τον Μπουράκη να παίρνει και αυτός χρόνο συμμετοχής στη συνέχεια. Οι Πορτογάλοι άρχισαν και πάλι να χτίζουν μια διαφορά ασφαλείας, ο Δικέφαλος πλησίασε στους δύο (18-16), χωρίς ωστόσο να μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω, αφού οι γηπεδούχοι με 25-19 έφτασαν στη νίκη με 3-1 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ αυτή με τον Μίλωνα το Σάββατο στην Αθήνα για την 10η αγωνιστική της Volleyleague.

Από την άλλη πλευρά η Μπαστάρδο που συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία τη φετινή σεζόν, στη φάση των 8 του Challenge Cup θα αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια την ACH Volley Λιουμπλιάνα που πήρε την πρόκριση με δύο νίκες κόντρα στην Στεάουα Βουκουρεστίου.

Τα σετ: 22-25, 25-15, 25-18, 25-19

ΑΣ

Μπαστάρδο – ΠΑΟΚ (Live & Stream)

Ζωντανά η μεγάλη ευρωπαϊκή μάχη του ΠΑΟΚ για πρόκριση στην οχτάδα του Challenge Cup

Στις Αζόρες της Πορτογαλίας, ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται από την Μπαστάρδο στον αγώνα ρεβάνς των δύο ομάδων για τη φάση των 16 του Challenge Cup.

Μετά το 1-3 του πρώτου αγώνα, ο Δικέφαλος αναζητεί νίκη με 0-3 ή 1-3 ώστε να στείλει το ματς σε «χρυσό» σετ το οποίο επίσης πρέπει να κατακτήσει για να πάρει την πρόκριση στην οχτάδα.

Live η εξέλιξη της αναμέτρησης (Δείτε live με εικόνα ΕΔΩ) :

1ο σετ: (22-25), 2ο σετ: (25-15), 3ο σετ: (25-18), 4ο σετ: (25-19)

Τέλος στο παιχνίδι με τους Πορτογάλους να παίρνουν τη νίκη με 3-1 και παράλληλα την πρόκριση στα προημιτελικά

18-12 κόκκινη μόνο στον ΠΑΟΚ για διαμαρτυρία

17-12 σερβίς άουτ ο Μπερμούδες. Παρατηρήσεις από τους διαιτητές, καθώς υπάρχει ένταση μεταξύ των παικτών

6-4 μπλοκ από τον Πετρέα

6-3 χάνει τρεις ευκαιρίες ο ΠΑΟΚ, βρίσκει στον Κουκλίνσκι η μπάλα και σκάει μέσα

Αρχίζει το δεύτερο σετ

Ο ΠΑΟΚ δεν έχει πλέον το περιθώριο να χάσει άλλο σετ και θέλει νίκη με 1-3 για να στείλει το παιχνίδι στο χρυσό σετ

25-15 τέλος στο σετ με άσο και 1-1 ισοφάριση για τη Μπαστάρδο

24-15 σετ πόιντ από τον Μπερμούδες

23-15 με καρφί του Ούντρις

23-14 με νέο μπλοκ

22-14 σερβίς άουτ

22-13 με άσο των γηπεδούχων

21-13 κακό σετ για τον ΠΑΟΚ, που μετά το αρχικό 5-7 δεν μπορεί να τελειώσει εύκολα επίθεση

20-13 με τον Μπερμούδες να κάνει πολύ καλό σετ

19-13 καρφί του Κουκλίνσκι

Δεύτερο τάιμ άουτ για τους ασπρόμαυρους

19-12 παράβαση ο ΠΑΟΚ

18-12 μπλοκ ο Κουκλίνσκι

17-12 μπλοκ άουτ

16-12 δυνατά στην πίσω διαγώνιο από τον Κουκλίνσκι. Πήδηξε πάνω από το μπλοκ ο Λευκορώσος

16-11

15-11 άσος από τον Πετρέα. Πρώτος σήμερα για τον ΠΑΟΚ.

11-7 βγαίνει η άμυνα, αλλά η μπάλα βρίσκει οροφή

10-7 δεν τελειώνει ξανά ο Κουμεντάκης. Πέμπτη σερί επίθεση.

9-7 δέχεται το μπλοκ ο Κουμεντάκης μετά από κακή πάσα. Στο 4-0 το σερί της Μπαστάρδο

4-5 με πρώτο χρόνο

3-5 και πάλι άουτ. Διαρκώς διαμαρτύρονται στον διαιτητή οι γηπεδούχοι, που δείχνει ανοχή

1-0 πολύ καλό σερβίς από Ούντρις, βγαίνει η άμυνα, παίρνουν το μπλοκ άουτ

22-25 σερβίς άουτ και 0-1 για τον ΠΑΟΚ, που κάνει το πρώτο βήμα για την ανατροπή.

22-24 μειώνουν στους 2

21-24 σερβίς στο φιλέ. Σετ πόιντ για τον ΠΑΟΚ

Τάιμ άουτ για τους γηπεδούχους.

21-23 παρά το καλό σερβίς του Πετρέα

20-23 με μπλοκ άουτ του Κουκλίνσκι. Μεγάλος πόντος

20-22 με πρώτο χρόνο

19-22 διπλό μπλοκ από Πετρέα και Μπράουν. Νωρίτερα στο σερβίς των γηπεδούχων, ο παίκτης τους έχει πατήσει γραμμή

19-21 παίρνουν το μπλοκ άουτ οι Πορτογάλοι

18-21 πολύ έξυπνη πάσα του Κοκκινάκη, καρφί ο Ούντρις

18-20 φιλέ σερβίς ο Μπράουν

17-20 υπέρβαση από τους γηπεδούχους

17-19 απίστευτο καρφί του Κουμεντάκη. Άουτ οι διαιτητές, μέσα δείχνει το replay. Και πάλι δικαιολογημένα τα παράπονα των ασπρόμαυρων

16-19 σερβίς άουτ

16-18 παίρνουν το μπλοκ άουτ

Άναψαν τα αίματα μεταξύ των παικτών. Λήξη συναγερμού με κίτρινες κάρτες. Πάει στο σερβίς ο Ούντρις

7-4 και πάλι με άσο

6-4 με άσο του Μπερμούδας. Από το replay φαίνεται πως η μπάλα ήταν έξω. Δίκαιες διαμαρτυρίες των παικτών του ΠΑΟΚ

Στο γήπεδο βρίσκονται και φίλοι του ΠΑΟΚ από την Επτάλοφο, που στηρίζουν την προσπάθεια του ΠΑΟΚ στην άλλη άκρη της Ευρώπης

0-1 καρφί του Κουκλίνσκι

Ο ΠΑΟΚ ξεκινά με τους Γουόλς, Πετρέα, Μπράουν, Κοκκινάκη, Κουκλίνσκι, Ούντρις και Κουμεντάκη

Όλα έτοιμα για την έναρξη

Στις 23:30 (20:30 τοπική ώρα) το πρώτο σερβίς του αγώνα.

ΑΣ

Από την Επτάλοφο στις Αζόρες!

Τρέλα για ΠΑΟΚ σε κάθε γωνιά της γης

Τι και αν ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται στο δυτικότερο σημείο της Ευρώπης; Οι φίλοι του Δικεφάλου δίνουν και εκεί δυναμικό παρών!

Οι Αζόρες έχουν… ασπρόμαυρο χρώμα και παλμό με τους φίλους της ομάδας να παίρνουν από νωρίς θέση στο γήπεδο που φιλοξενεί τον αγώνα ρεβάνς για τους 16 του Challenge Cup μεταξύ της Μπαστάρδο και του ΠΑΟΚ, κάνοντας αισθητή την παρουσία τους με τα συνθήματα τους!