ΑΣ

Κομβικός αγώνας για ΠΑΟΚ

Επιτακτική ανάγκη το τρίποντο για τις γυναίκες

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Έναν ακόμη «τελικό» στη μάχη που δίνει για παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία καλείται να δώσει το βράδυ της Παρασκευής η γυναικεία ομάδα πόλο του ΠΑΟΚ που υποδέχεται στο Εθνικό Κολυμβητήριο στις 19:30 τον Ηλυσιακό.

Ο Δικέφαλος πήρε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα μετά την εντός έδρας ισοπαλία με το Νηρέα Χαλανδρίου και πλέον αναζητεί και την πρώτη του νίκη στη σεζόν.

Η αθηναϊκή ομάδα από την άλλη πλευρά δεν έχει ακόμα βαθμό, ενώ στο δικό της ντέρμπι με το Νηρέα Χαλανδρίου ηττήθηκε με 13-6.

Για την αναμέτρηση κόντρα στον Ηλυσιακό, η αρχηγός της ομάδας, Βασιλική Λασκαρίδου, δήλωσε στην επίσημη ιστοσελίδα του Συλλόγου, acpaok.gr:

«Με τον προπονητή μας έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα για το παιχνίδι κόντρα στον Ηλυσιακό, και η ομάδα μας είναι έτοιμη να διεκδικήσει τη νίκη. Ο Ηλυσιακός από την πλευρά του θα προσπαθήσει να πετύχει τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, άρα θα είναι ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι, καθώς και εμείς έχουμε φυσικά τον ίδιο στόχο. Μετά την ισοπαλία κόντρα στον Νηρέα Χαλανδρίου, θα δώσουμε το 100% των δυνατοτήτων μας ώστε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την επίτευξη του στόχου μας για φέτος. Εύχομαι να διεξαχθεί ένας ωραίος αγώνας και ο καλύτερος να κερδίσει».

Είσοδος φιλάθλων

Δεδομένου των συνθηκών και της απόφασης για 10% της χωρητικότητας στους αγωνιστικούς χώρους, προτεραιότητα εισόδου στο Κολυμβητήριο θα έχουν οι αθλητές της Ακαδημίας Υδατοσφαίρισης, καθώς και οι κάτοχοι καρτών διαρκείας.

ΑΣ

Η φάση της «κλοπής» του ΠΑΟΚ! (vid)

Έτσι έκαναν «δώρο» το ματς στη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε στο Ισραήλ η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στον πρώτο αγώνα για τη φάση των 16 του Challenge Cup.

Μπορεί ο Δικέφαλος να βρέθηκε σε μέτρια μέρα όμως αυτό δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την αδιανόητη απόφαση των διαιτητών στο 31-30 του 4ου σετ.

Ο Ντεν Ντρις κερδίζει «καθαρά» το μπλοκ άουτ, όμως το δίδυμο των διαιτητών δείχνει άουτ και χαρίζει τον πόντο και το ματς στη Μακάμπι που με 32-30 παίρνει τη νίκη με 3-1 σετ.

Μια απόφαση που προκάλεσε τη δικαιολογημένη και οργισμένη αντίδραση των παικτών και του τεχνικού τιμ του ΠΑΟΚ.

ΑΣ

ΑΣ ΠΑΟΚ: «Ληστεία» στο Τελ Αβίβ

Η θέση του Ερασιτέχνη για την ήττα του ΠΑΟΚ με το… έτσι θέλω από τη Μακάμπι στο Ισραήλ

Οι διαιτητές, Μποτεζάτου από Ρουμανία και Γιλμαζγκίλ από Τουρκία έκαναν... δώρο τη νίκη στη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 3-1 σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των 16 του Challenge Cup στο βόλεϊ ανδρών.

Στο 31-30 του τέταρτου σετ και ενώ η μπάλα έχει βρει καθαρά μετά από επίθεση του Ντεν Ντρις στο μπλοκ των γηπεδούχων πριν καταλήξει άουτ, εκείνοι αντί να υποδείξουν μπλοκ άουτ, δίνουν τον πόντο (και κατ'επέκταση και τη νίκη) στους γηπεδούχους με το 32-30 να διαμορφώνει το 3-1 στα σετ!

Μια απόφαση που προκάλεσε την οργισμένη αντίδραση των παικτών και του τεχνικού τιμ του ΠΑΟΚ, αλλά και του «ασπρόμαυρου» Ερασιτέχνη που στην επίσημη σελίδα του κάνει λόγο για «Ληστεία στο Τελ-Αβίβ!».

«Οι διαμαρτυρίες στο «στρατόπεδο» του ΠΑΟΚ ήταν έντονες, ωστόσο οι διαιτητική δυάδα... σαστισμένοι από την απόφαση, διατήρησαν την αρχική λανθασμένη απόφαση τους» αναφέρει για την επίμαχη φάση η επίσημη ιστοσελίδα του ΑΣ ΠΑΟΚ.

ΑΣ

«Κλοπή» του ΠΑΟΚ στο Ισραήλ!

Ο ΠΑΟΚ για την «χρυσή» ανατροπή κόντρα στη Μακάμπι μετά την ήττα με απίστευτη απόφαση στο φινάλε του 4ου σετ

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ στο Ισραήλ απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην πρώτη αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Challenge Cup.

Πλέον ο Δικέφαλος θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 στην ρεβάνς της Θεσσαλονίκης στις 15 Δεκεμβρίου, προκειμένου να στείλει το ματς σε «χρυσό» σετ των 15 πόντων το οποίο επίσης πρέπει να κατακτήσει για να πάρει εκείνος την πρόκριση στην 8άδα.

Οι «ασπρόμαυροι» βρέθηκαν σε μέτρια μέρα, προηγήθηκαν στο παιχνίδι, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς δέχτηκαν μεγάλη πίεση από το σερβίς της Μακάμπι και τον Σαφόνοφ που τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και άσους.

Ωστόσο, αυτό που συνέβη με την απόφαση των διαιτητών να κλείσουν τα μάτια σε καθαρό μπλοκ άουτ στον Ντεν Ντρις στο φινάλε του τέταρτου σετ και επί της ουσίας να χαρίσουν τη νίκη στους Ισραηλινούς αποτελεί τουλάχιστον «έγκλημα» και ξεκάθαρη αλλοίωση του αποτελέσματος του πρώτου αγώνα!

Με αρκετά χαμένα σερβίς εκατέρωθεν και τις ομάδες χέρι - χέρι οι πρώτες στιγμές του πρώτου σετ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα ελαφρύ προβάδισμα (14-12) αλλά τον ΠΑΟΚ να ανατρέπει την κατάσταση με Ντεν Ντρις, Βουλκίδη (16-17). Εκ νέου ανατροπή για τους Ισραηλινούς που ξέφυγαν με (22-19) από τις χαμένες επιθέσεις του Δικεφάλου. Στον πόντο (22-21) με Κόστα, Γιόρνα που δέχτηκε όμως μπλοκ στη συνέχεια (23-21). Με Ντεν Ντρις και άσο του Ολλανδού ακραίου ο ΠΑΟΚ επέστρεψε (23-23) και πήγε στο σετ μπολ με Ράπτη (23-24), αλλά με παράβαση φιλέ το σετ πήγε στην... παράταση. Εκεί χρειάστηκαν δύο λάθη της Μακάμπι για να διαμορφώσουν το 25-27 και το 0-1 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος δεν εκμεταλλεύτηκε το καλό του ξεκίνημα στο δεύτερο σετ (0-3) και βρέθηκε πίσω στο σκορ (10-7). Ο ΠΑΟΚ «ροκάνιζε» τη διαφορά, αλλά δεν μπορούσε να «πιάσει» τη Μακάμπι που άρχισε να ξεφεύγει (19-14). Ο Σωτηρίου πέρασε αντί του Ράπτη και οι «ασπρόμαυροι» με μπλοκ Ουόλς και πόντο Γιόρνα επέστρεψε (20-19), ενώ οι διαιτητές στέρησαν την ισοφάριση στον ΠΑΟΚ καθώς έδειξαν άουτ σε άσο του Ντεν Ντρις και αντί για 20-20, το σκορ έγινε 21-19. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά «αέρα» (23-20), αυτή τη φορά όμως οι παίκτες του Μιλενκόσκι δεν είχαν απάντηση και με 25-22 η Μακάμπι ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Ο Σαφόνοφ με τα σερβίς του έκανε μεγάλη ζημιά στον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του τρίτου σετ και η Μακάμπι προηγήθηκε με 8-1. Με «χαλασμένη» υποδοχή ο Ουόλς έπαιζε μονίμως με Ντεν Ντρις, με τη διαφορά όμως αντί να μειώνεται, να αυξάνεται (18-9). Η εικόνα δεν άλλαξε και οι Ισραηλινοί με 25-17 πήραν προβάδισμα με 2-1 στα σετ.

Και στο τέταρτο σετ ο Σαφόνοφ με τα σερβίς του έβαλε μπροστά τους Ισραηλινούς (13-9). Αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα με Ντεν Ντρις (13-12). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά με Μπατσκάλα (17-14) με τον Μιλενκόσκι να καλεί τάιμ άουτ και τον Σωτηρίου να μπαίνει αντί του Ράπτη, αλλά τη ψαλίδα να ανοίγει (19-15). Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και πλησίασε ξανά στον πόντο με Κόστα, Γιόρνα (20-19), όμως ο Γκράσο έδωσε γρήγορα λύση στους γηπεδούχους (22-19). Οι «ασπρόμαυροι» έμειναν ζωντανοί με την πίεση του Γιόρνα από τα σερβίς (22-22) και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να περάσουν και μπροστά. Στην κόψη του ξυραφιού το σετ και... παράταση (24-24) από τον Ράπτη. Εξέλιξη - θρίλερ με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι με άσο του Γκράσο έκαναν το 31-30 και στην επόμενη φάση οι διαιτητές κλείνουν τα μάτια σε ξεκάθαρο μπλοκ άουτ στον Ντεν Ντρις, υποδεικνύουν άουτ και χαρίζουν τη νίκη στη Μακάμπι με 32-30 και 3-1 στα σετ.

Μια απόφαση που προκάλεσε την οργή των παικτών, αλλά και του πάγκου του ΠΑΟΚ που έξαλλοι διαμαρτυρήθηκαν στους δύο διαιτητές (Μποτεζάτου από Ρουμανία και Γιλμαζγκίλ από Τουρκία), οι οποίοι όμως δεν άλλαξαν την απόφαση τους και έβαλαν την... υπογραφή τους στο φινάλε του αγώνα.

Νέο εκτός έδρας παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ, καθώς τη Δευτέρα ο Δικέφαλος φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγ. Θωμά στις 16:30 στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Τα σετ: 25-27, 25-22, 25-17, 32-30

*Οι πόντοι της Μακάμπι προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκαλίλι): Ιγκλέσιας 1 (1 μπλοκ), Μπατσκάλα 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Άιζενμπεργκ (λ., 48% υπ., 32% αρ.), Γκράσο 16 (16/31 επ., 41% υπ., 27% αρ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφόνοφ 26 (18/41 επ., 2 μπλοκ, 6 άσσους), Φόγερ 9 (6/10 επ., 60% υπ., 32% αρ., 3 μπλοκ), Σοκόλοφ 10 (9/14 επ., 1 άσσος)

ΠΑΟΚ (Μιλενκόσκι): Γιόρνα 10 (8/20 επ., 83% υπ., 61% αρ., 2 άσσοι), Κόστα 10 (8/13 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ουόλς 3 (1/2 επ., 1 άσσος), Κοκκινάκης (λ., 54% υπ., 46% αρ.) Βουλκίδης 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου (50% υπ., 33% αρ.), Γάτσης, Τακουρίδης 1 (1/1 επ.), Ράπτης 12 (10/23 επ., 2 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 23 (20/48 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος).