ΑΣ

Γούσιος: «Πάμε για ένα καλό σκορ»

Για τις δυσκολίες της αποστολής του ΠΑΟΚ μίλησε ο Έλληνας τεχνικός

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Η ευρωπαϊκή πρόκληση για την ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ συνεχίζεται με τον Δικέφαλο να φιλοξενείται το Σάββατο στις 18:00 στην Ρουμανία από την Μπάια Μάρε στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των 16 του EHF European Cup.

Ο προπονητής των «ασπρόμαυρων» Πάνος Γούσιος αναφέρθηκε στις δυσκολίες της αναμέτρησης, σημειώνοντας στις δηλώσεις του:

«Γνωρίζουμε πως δεν είμαστε το φαβορί του ζευγαριού, καθώς παίζουμε απέναντι σε μία ομάδα με πολλαπλάσιο μπάτζετ.

Η ομάδα μας δεν έχει κάποια απώλεια παίκτη, πέρα από τις μακροχρόνιες απουσίες, και θέλουμε να εμφανιστούμε έτοιμοι ώστε να έχουμε ένα καλό σκορ ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού στην Θεσσαλονίκη».

ΑΣ

Κανάτας: «Τα κορίτσια ακολούθησαν πιστά το πλάνο»

Το σχόλιο του τεχνικού του ΠΑΟΚ για την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ απέκλεισε τη Σουόνσι επικρατώντας με 2-0 στην Κατερίνη, με τον Δικέφαλο να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό του προκριματικού ομίλου της πρώτης φάσης του UEFA Women's Champions League.

Ο τεχνικός των πρωταθλητριών Ελλάδας, Λευτέρης Κανάτας, σχολίασε μετά τη λήξη του αγώνα:

«Τα κορίτσια ανταπεξήλθαν στις συνθήκες του αγώνα. Ήταν νωρίς, υπήρχε και η ζέστη. Ωστόσο, ήταν πειθαρχημένες και ακολούθησαν πιστά το πλάνο.

Σήμερα χαιρόμαστε, αλλά από αύριο ξεκινάμε δουλειά για το ματς της Κυριακής.

Είχαμε ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι πρώτος μας στόχος ήταν το ματς με τη Σουόνσι, επομένως πλέον περιμένουμε τον αντίπαλο μας το βράδυ για να αρχίσουμε την ανάλυσή του».

ΑΣ

Κυρίαρχος ΠΑΟΚ πέρασε στον τελικό

Με «υπογραφή» Βλασσόπουλος ο Δικέφαλος πήρε άνετη πρόκριση επί της Σουόνσι

Την πρόκριση της στη δεύτερη προκριματική φάση του UEFA Women's Champions League θα διεκδικήσει την Κυριακή η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ μετά τη νίκη - πρόκριση επί της Σουόνσι στην Κατερίνη με 2-0.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τον Δικέφαλο η Βλασσόπουλος που πέτυχε δύο γκολ στο ντεμπούτο της με τα ασπρόμαυρα.

Πλέον, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας περιμένουν να μάθουν το βράδυ της Πέμπτης τον αντίπαλο της στον τελικό της Κυριακής, που θα προκύψει από το νικητή του ζευγαριού Φερεντσβάρος - Ρέιντζερς (21:00).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 14' έχασε μπαράζ ευκαιριών αρχικά με τις Δοϊρανλή, Καλέση και Βαρδαλή. Δύο λεπτά αργότερα η Βλασσόπουλος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ της Καλέση και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0 για τον Δικέφαλο. Οι «ασπρόμαυρες» είχαν την υπεροχή και στη συνέχεια και έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αρχικά με λόμπα της Βαρδαλή που απομακρύνθηκε σε κόρνερ και αμέσως μετά με σουτ της Καλέση που είχε την ίδια κατάληξη.

Οι παίκτριες του Κανάτα είχαν το πάνω χέρι και στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς ωστόσο να απειλούν ιδιαίτερα τις Ουαλές που παρέμεναν σε παθητικό ρόλο. Όλα αυτά μέχρι το 70', όταν η Βαρδαλή με εντυπωσιακή κάθετη μπαλιά βρήκε την Μήτκου η οποία με σέντρα στόχευσε την Βλασσόπουλος που με κεφαλιά έκανε το 2-0. Τρομερή ευκαιρία στο 87' για τον ΠΑΟΚ με την Γιαννακά να κάνει ωραία προσπάθεια να βρίσκει την Βλασσόπουλος η οποία όμως έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι. Νέα χαμένη ευκαιρία στο φινάλε με την Χαλατσογιάννη να σουτάρει, αλλά την Σκίννερ να διώχνει σε κόρνερ.

ΠΑΟΚ (Λ. Κανάτας) : Χατζηχαριστού, Γκούνη (Πέντερσεν 88'), Δοϊρανλή, Γιαννακά, Μήτκου, Γκορνέλα, Βαρδαλή (78' Μπασούρη), Χαλατσογιάννη, Καλέση, Ακίντα, Βλασσόπουλος.

ΑΣ

ΠΑΟΚ – Σουόνσι (Live&Streaming)

Ζωντανά η μεγάλη ευρωπαϊκή μάχη του Δικεφάλου

Live η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Φίλες και φίλοι του PAOK24 καλησπέρα από το Δημοτικό Στάδιο Κατερίνης. Στις 16:30 σέντρα στον πρώτο ημιτελικό του προκριματικού ομίλου του UEFA Women's Champions League, με τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει τη Σουόνσι με φόντο την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής.

Το άλλο ζευγάρι του ομίλου είναι αυτό μεταξύ της Φερεντσβάρος και της Ρέιντζερς που αγωνίζονται στο ίδιο γήπεδο στις 21:00 σήμερα το βράδυ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει με: Χατζηχαριστού, Γκούνη, Δοϊρανλή, Γιαννακά, Μήτκου, Γκορνέλα, Βαρδαλή, Χαλατσογιάννη, Καλέση, Ακίντα, Βλασσόπουλος.

ΦΙΝΑΛΕ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ - Ο ΠΑΟΚ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗ ΝΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΜΕ 2-0

90'+5' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με την Χαλατσογιάννη να σουτάρει αλλά την γκολκίπερ της Σουόνσι να διώχνει σε κόρνερ

90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις

88' Ντεμπούτο για την Πέντερσεν που περνάει στη θέση της Γκούνη

87' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, μετά από ατομική ενέργεια της Γιαννακά που «έσπασε» τη μπάλα στην Βλασσόπουλος που από πλεονεκτική θέση όμως αστόχησε

86' Ανεκμετάλλευτο κόρνερ που κέρδισε ο ΠΑΟΚ

78' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με την Μπασούρη να περνάει στη θέση της Βαρδαλή

73' Cooling break στο γήπεδο του Πιερικού

71' Αλλαγή για τη Σουόνσι. Ντέιβις έξω στη θέση της μπαίνει η Γουίλιαμς

70' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! 2-0! Εντυπωσιακή κάθετη της Βαρδαλή στην Μήτκου που έκανε τη σέντρα με την Βλασσόπουλος να σηκώνεται και με κεφαλιά να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του Δικεφάλου, αλλά και το δεύτερο προσωπικό της.

68' Αδύναμο σουτ της Μήτκου, στα χέρια της Σκίννερ

60' Αλλαγή για τη Σουόνσι - Έξω η Άνταμς, μπαίνει η Ρις

57' Ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΟΚ ως οφσάιντ, έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Δικεφάλου. Κίτρινη κάρτα στην Γιαννάκα

55' Τεράστια ευκαιρία του ΠΑΟΚ με την Βλασσόπουλος να στοπάρει, να σουτάρει και τη Σκίννερ να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ

52' Σουτ της Βλασσόπουλος έξω από την περιοχή η μπάλα κοντράρει και μπλοκάρει εύκολα η Σκίννερ

45' Σέντρα στο δεύτερο μέρος

Φινάλε στο πρώτο μέρος - Μπροστά ο ΠΑΟΚ 1-0 με το γκολ της Βλασσόπουλος στο 16'

45'+2' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με σουτ της Καλέσι να βρίσκει στο σώμα παίκτριας των Ουαλών και να φεύγει κόρνερ

45'+2' Λόμπα της Βαρδαλή έξω από την περιοχή, βγάζει σε κόρνερ η γκολκίπερ της Σουόνσι

45' Τρία λεπτά καθυστερήσεις

42' Κίτρινη κάρτα στην Χαλατσογιάννη

39' Κίτρινη κάρτα στην Χόσφορντ της Σουόνσι για μαρκάρισμα στην Χαλατσογιάννη

35' Κίτρινη κάρτα στην Ντέιβις της Σουόνσι για μαρκάρισμα στην Χαλατσογιάννη

29' Πρώτη απειλή από την Σουόνσι με σουτ της Λέικ όμως να περνάει αρκετά έξω

25' Cooling Break στο γήπεδο του Πιερικού

16' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ! 1-0 η Βλασσόπουλος με πλασέ από τη μικρή περιοχή μετά από ασίστ της Καλέση

14' Αδύναμο πλασέ της Βαρδαλή αποκρούει η Σκίννερ

13' Απίστευτη τετραπλή χαμένη ευκαιρία του ΠΑΟΚ, αρχικά με την Δοϊρανλή να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στις τρεις προσπάθειες που έκανε και στη συνέχεια με την Καλέση.

11' Έχει αρχίσει να ισορροπεί το παιχνίδι η Σουόνσι - Παραμένει το 0-0 χωρίς τη μεγάλη φάση

5' Κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά. Έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή η Βλασσόπουλος η μπάλα πέρασε άουτ.

1' Ξεκίνησε ο αγώνας

Έγινε η παρουσίαση των δύο ομάδων. Όλα έτοιμα για τη σέντρα σε λίγα λεπτά.

Σε δέκα λεπτά η έναρξη του αγώνα - Στους 38 βαθμούς η θερμοκρασία αυτή τη στιγμή στην Κατερίνη.