ΑΣ

Ξεχώρισαν Κογιάρ, Φιντόν

Στην κορυφαία επτάδα της 19ης και 20ης αγωνιστικής

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Θέση στις καλύτερες ομάδες της 19ης και 20ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών κέρδισαν η Μάγια Κογιάρ και Ζουλιέν Φιντόν.

Η Ισπανίδα διαγώνιος ήταν καταλυτική στη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ηλυσιακού στην Αθήνα με 3-0.

Από την άλλη πλευρά, η Γαλλίδα ακραία συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη επί του Πανναξιακού με 3-0 στη Μίκρα, τόσο με τους 8 πόντους στην επίθεση, όσο και με τα υψηλά ποσοστά στην υποδοχή.

ΑΣ

Μοίρασε συγχαρητήρια ο Κανάτας

Μετά το διπλό του ΠΑΟΚ στην Καστοριά

Ικανοποιημένος από τη νίκη του ΠΑΟΚ, αλλά και την εμφάνιση των παικτριών του, ο προπονητής της γυναικείας ομάδας ποδοσφαίρου, Λευτέρης Κανάτας, μετά το διπλό του Δικεφάλου στην Καστοριά με 0-3.

«Καταρχάς να δώσουμε συγχαρητήρια στην ομάδα της Καστοριάς, είναι ένα νεανικό σύνολό, όπως κι εμείς. Στο αγωνιστικό κομμάτι, είχαμε τον έλεγχο από την αρχή και στις τρεις γραμμές του γηπέδου δημιουργώντας από νωρίς τις προϋποθέσεις για γκολ. Όπως κι έγινε, όταν στο 14ο λεπτό μετουσιώσαμε μια ωραία συνεργασία σε γκολ.

Μιλούσαμε όλη την εβδομάδα για την υπομονή που πρέπει να έχουμε στο παιχνίδι μας, την σιγουριά και την ασφάλεια των μεταβιβάσεων, όλα αυτά βγήκαν σήμερα στον αγωνιστικό χώρο σε μεγάλο βαθμό.

Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την αγωνιστική πειθαρχία και την τήρηση του τακτικού μας στόχου. Συγχαρητήρια στα κορίτσια».

ΑΣ

Από θέση ισχύος στο ντέρμπι!

Έπιασε… 21 ο ΠΑΟΚ και περιμένει Ολυμπιακό

Με το απόλυτο των 7 νικών σε 7 ματς και χωρίς βαθμολογική απώλεια συνεχίζει στη Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ που απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Το σύνολο του Μάρκο Φενόλιο μετά και την άνετη νίκη επί του ΖΑΟΝ ανέβηκε στους 21 βαθμούς και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό το Σάββατο στις 17:00 στο «Παλατάκι».

Ο Έλληνας τεχνικός για τα στοιχεία που στοίχισαν στον ΠΑΟΚ

Η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τον Διομήδη Άργους στη Μίκρα, με τον Πάνο Γούσιο να αναφέρεται στις δηλώσεις του στα στοιχεία εκείνα που έφεραν το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, αλλά και στην αντίδραση που καλείται να βγάλει άμεσα ο Δικέφαλος.

Ο τεχνικός των «ασπρόμαυρων» είπε:

«Θεωρώ ότι είναι ένα παιχνίδι στο οποίο δεν μπήκαμε με την γνώριμη εικόνα μας. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε πάρα πολύ ενέργεια και συγκέντρωση, δώσαμε το δικαίωμα στον αντίπαλο να είναι μπροστά στο σκορ και να μην έχει πίεση στις επιθέσεις του, ισοφαρίσαμε αλλά μετά πέρασαν πάλι μπροστά.

Στο δεύτερο ημίχρονο πιστεύω πως ήμασταν καλύτεροι, απλά πάρα πολύ άστοχοι. Φτάσαμε πολλές φορές στο σουτ από τα έξι μέτρα, ωστόσο δεν καταφέραμε να σκοράρουμε και αυτό είναι σημαντικό όταν έχεις να καλύψεις μία διαφορά. Στο πρώτο μέρος δεν είχαμε την εικόνα που έπρεπε και στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μία νευρικότητα στα τελειώματα μας, ακόμα και από θέσεις που έχουμε υψηλά ποσοστά.

Ήμασταν άστοχοι και χάσαμε δίκαια. Κάθε αγώνας είναι σημαντικός, το ίδιο ισχύει και για την επόμενη αναμέτρηση απέναντι στα Βριλήσσια.

Είναι σημαντικό για εμάς να κάνουμε μία καλή εμφάνιση ώστε αφήσουμε πίσω μας το σημερινό αποτέλεσμα και να κλείσουμε με το πρώτο μισό του Πρωταθλήματος με 17 βαθμούς αλλά πηγαίνουμε βήμα-βήμα».