Αυτός είναι ο ΠΑΟΚ!

Κατάθεση ψυχής και «χρυσή» πρόκριση σε ματς – θρίλερ

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Τέσσερα κερδισμένα σετ (3-1 συν το 20-18 στο χρυσό σετ) χρειάστηκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ για να κάμψει την αντίσταση της ΑΕΚ, να ανατρέψει το εις βάρος της 3-1 από το πρώτο ματς και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι-οφ της Volleyleague εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας.

Η σειρά κόντρα στις «πράσινες» θα ξεκινήσει τη Μ. Τετάρτη και η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις δύο νίκες.

Με πίεση από το σερβίς, λύσεις από το μπλοκ και ασταμάτητη Κογιάρ ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά ασφαλείας στο πρώτο σετ (16-11). Με τα λάθη των «ασπρόμαυρων» και μια απόφαση του Γεωργιάδη που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις στον Δικέφαλο του Βορρά, η ΑΕΚ πλησίασε (19-17). Τα λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν γρήγορα ξανά «αέρα» στον ΠΑΟΚ (22-17), με τις Μερτέκη, Φιντόν να «καθαρίζουν» με το 25-19 και το 1-0.

«Μάχη» Κογιάρ – Λίντσεϊ στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το σημείο που ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14-12 με την Ισπανίδα διαγώνιο και στη συνέχεια 17-13 με την Μερτέκη. Απάντηση της ΑΕΚ με μπλοκ (17-16), με τη διαφορά να ανεβαίνει άμεσα (20-17), αλλά να μειώνεται εκ νέου (21-20). Οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν στο σετ μπολ (24-21), όμως πέταξαν τις ευκαιρίες με διαδοχικά λάθη, με την Ένωση να φτάνει στην ανατροπή (24-25). Η Κογιάρ ισοφάρισε (25-25), αλλά οι «κιτρινόμαυρες» με πόντο της Λίντσεϊ και λάθος πάσα της Λι Ντα Γιονγκ στην Μερτέκη έφτασαν στο 25-27 και στο 1-1.

Παρά την απώλεια του σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο τρίτο και προηγήθηκε με 8-1 στο ξεκίνημα, διαφορά την οποία όμως δεν κράτησε, καθώς η ΑΕΚ με Λίντσεϊ, Τερέλ ισοφάρισε (13-13) και εν συνεχεία πέρασε μπροστά (14-15). Με πρωταγωνίστρια την Κογιάρ οι «ασπρόμαυρες» ανέκτησαν το προβάδισμα (20-17). Νέα ισοφάριση της Ένωσης (22-22). Στην κόψη του ξυραφιού το σετ, με την ΑΕΚ να πάει στο σετ μπολ (23-24) μετά από λάθος της Κογιάρ σε φάση διαρκείας και την Κοσμά να την… μιμείται (24-24). Θρίλερ η… παράταση, με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, την ΑΕΚ να φλερτάρει με την πρόκριση, αλλά την Κογιάρ με τα μπλοκ της να κρατάει ζωντανό τον ΠΑΟΚ που με 29-27 έκανε το 2-1.

Εναλλαγές στο προβάδισμα και στο τέταρτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 13-11, αλλά την ΑΕΚ να απαντάει με σερί για το 13-15. «Ασπρόμαυρη» ανατροπή με Καλαντάτζε, Κογιάρ, λάθη και κόκκινη της Ένωσης για το 17-15, με τις φιλοξενούμενες όμως να επιστρέφουν ξανά (18-19). Συνέχεια στις ανατροπές με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 20-19 με Μερτέκη, Πολυνοπούλου, την ΑΕΚ στη συνέχεια να παίρνει προβάδισμα 20-21, αλλά τις «ασπρόμαυρες» να προσπερνούν εκ νέου με σόου της Κογιάρ και την Πολυνοπούλου για το 25-21 και το 3-1.

Ιδανικό ξεκίνημα στο χρυσό σετ για τον ΠΑΟΚ (4-0) με Πολυνοπούλου, Μερτέκη, Κογιάρ και στη συνέχεια με 7-2. Η ΑΕΚ με τα μπλοκ της μείωσε στον πόντο (7-6), αλλά με την Κογιάρ ο ΠΑΟΚ πήγε μπροστά με 8-6 στην εναλλαγή των τερέν. Η Ένωση με πρωταγωνίστριες τις Τερέλ, Λίντσεϊ έκανε νέα αντεπίθεση και προσπέρασε κάνοντας το 9-11 (από 9-7). Η Μερτέκη σε κρίσιμο σημείο ισοφάρισε για τις «ασπρόμαυρες» (12-12). Με μπλοκ της Φιντόν ο ΠΑΟΚ πήγε στο ματς μπολ (14-13) με την Μπράουν όμως να ισοφαρίζει (14-14) και το θρίλερ να παρατείνεται. Μπλοκ στην Φιντόν για το 14-15, αλλά η Πολυνοπούλου κράτησε ζωντανό τον ΠΑΟΚ (15-15), όπως και οι Κογιάρ, Φιντόν στη συνέχεια (18-18) που «έσβηναν» τα ματς μπολ της ΑΕΚ. Με μπλοκ Μερτέκη και παράβαση φιλέ ο ΠΑΟΚ με 20-18 πήρε τη σπουδαία πρόκριση.

Τα σετ: 25-19, 25-27, 29-27, 25-21. Χρυσό σετ: 20-18

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 86 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 8 άσσους, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 7 (7/13 επ.), Καλαντάτζε 5 (5/8 επ.), Μερτέκη 21 (18/41 επ., 3 μπλοκ, 35% υπ. – 26% άριστες), Κογιάρ 44 (39/79 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φιντ΄πον 18 (15/37 επ., 3 μπλοκ), Λι Ντα 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ. – 45% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 1 (1/1 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Τσιόγκα.

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 5 (3/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 27% άριστες), Βάντερ 27 (20/55 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 51% υπ. – 43% άριστες), Τερέλ 21 (21/59 επ.), Βεργίδου 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Καββαδία 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Μπράουν 18 (13/24 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 72% υπ. – 65% άριστες), Μπελιά (λ), Διώτη, Τσοχατζή, Γκουντιμένκο 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ).

Δυναμικό ξεκίνημα του Νανιτζανιάν στο ευρωπαϊκό

Πέταξε εκτός τον Γεωργιανό αντίπαλό του με εξαιρετική εμφάνιση

Την πρώτη του νίκη στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα πυγμαχίας που διεξάγεται στο Βελιγράδι πήρε ο Έλληνας πρωταθλητής του ΠΑΟΚ, Βαγγέλης Νανιτζανιάν.

Ο αθλητής του Δικεφάλου, που αγωνίζεται στη Σερβία με τα ελληνικά χρώματα, πέταξε εκτός συνέχειας τον Γεωργιανό πρωταθλητή GIorgi Tchigladze.

Έτσι, ο Νανιτζανιάν συνεχίζει την πορεία του στην κατηγορία των 92 κιλών.

Δυναμικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο Final-4

Επιβλητική νίκη των κορασίδων του Δικεφάλου

Με το... δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Final-4 της ΕΚΑΣΘ οι κορασίδες μπάσκετ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 95-12 της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου.

Οι παίκτριες του Δικεφάλου έκαναν το πρώτο βήμα προς τον τίτλο, σ' ένα παιχνίδι στο οποίο ήταν ανώτερες αγωνιστικά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ πήραν σημαντικό προβάδισμα από το ημίχρονο, 63-12, για να οδηγηθούν στην άνετη επικράτηση με 95-12.

Το Σάββατο 20 Απριλίου και ώρα 18:30 στο Μίκρας 1, οι «ασπρόμαυρες» θα αντιμετωπίσουν τον ηττημένο από τον αγώνα Παναθλητικός Συκεών-Άρης.

Δεκάλεπτα: 24-9, 63-12, 83-12, 95-12

Χατζέλλη: «Ήταν μια νίκη χαρακτήρα»

Η προπονήτρια του ΠΑΟΚ για τη σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ

Το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην πρώτη οχτάδα της βαθμολογίας έκανε η γυναικεία ομάδα πόλο του ΠΑΟΚ μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ την Τετάρτη στο Ποσειδώνιο.

Η προπονήτρια του ΠΑΟΚ, Χρύσα Χατζέλλη, σχολίασε:

«Ήμασταν έτοιμες γι' αυτό το παιχνίδι εδώ και καιρό. Ξέραμε ότι αυτό το παιχνίδι θα μας κρατήσει μέσα στην πρώτη οκτάδα, οπότε ήμασταν συγκεντρωμένες 100%. Ξεκινήσαμε μπροστά από την αρχή, μας ισοφάρισαν σε κάποιο σημείο, αλλά σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι είχαμε το προβάδισμα. Κρατάω τους τρεις βαθμούς που μας βάζουν στην πρώτη οκτάδα, έχοντας ακόμα δύο παιχνίδια. Θα πάμε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και θέση. Ήταν μία νίκη-χαρακτήρα. Ο ΠΑΟΚ θα πρέπει πάντα να είναι εκεί που είναι, ούτε θέλω να σκεφτώ ότι θα βρισκόμασταν κάπου αλλού, οπότε σίγουρα δείξαμε χαρακτήρα».

Η παίκτρια του ΠΑΟΚ, Μαρία Ντάσιου, είπε:

«Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, κόντρα σ' έναν αντίπαλο ο οποίος ήταν δυνατός και ανταγωνιστικός, και συγχαρητήρια γι' αυτό. Καταφέραμε να πετύχουμε τον στόχο μας, υπάρχουν ακόμα δύο παιχνίδια για το τέλος της κανονικής διάρκειας, ένα εκ των οποίων είναι πολύ σημαντικό, αυτό κόντρα στο Περιστέρι, θέλοντας να κλείσουμε με τη καλύτερη δυνατή πορεία. Ξέρουμε ότι όταν έχουμε παιχνίδι μέσα στο σπίτι μας θέλουμε να δίνουμε το καλύτερο δυνατό πρόσωπο».