Τα «χτυπήματα» των Ρουμάνων από Ελλάδα

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Μια ιστορική χρονιά πλησιάζει για την Ραπίντ Βουκουρεστίου, με την ρουμανική ομάδα το 2023 να γιορτάζει τα 100 χρόνια ζωής της.

Στο πλαίσιο αυτό όλα τα τμήματα του συλλόγου είναι διατεθειμένα να ανεβάζουν τον πήχη και να συνδυάσουν την επόμενη χρονιά με όσο το δυνατόν περισσότερες επιτυχίες και τίτλους.

Μετά την ομάδα χάντμπολ που βρίσκεται κοντά στο να κατακτήσει το πρωτάθλημα, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ρουμανικού συλλόγου είναι έτοιμη να χτίσει γερές βάσεις για τη νέα σεζόν.

Στο πλαίσιο αυτό, οι άνθρωποι της Ραπίντ Βουκουρεστίου φιλοδοξούν να πάρουν στην Ρουμανία την πασαδόρο του ΠΑΟΚ, Λι Ντα Γιονγκ.

Εκτός όμως από την Κορεάτισσα πασαδόρο, οι Ρουμάνοι βάζουν στο «κάδρο» και την κεντρική του Παναθηναϊκού, Τζένιφερ Κρος.

Αν μάλιστα τελεσφορήσουν οι δύο παραπάνω μετακινήσεις, τότε οι παίκτριες θα αγωνίζονται με τη φανέλα της Ραπίντ υπό τις οδηγίες του Κάρλο Παρίσι, νυν τεχνικού της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού.

ΑΣ

Αποθέωση για τον θρίαμβο! (vids)

«Τρέλα» στο Παλατάκι για την τεράστια νίκη επί του Ολυμπιακού

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ πέτυχαν μία καθαρή και πανάξια νίκη στο ντέρμπι επί του Ολυμπιακού για την 8η αγωνιστική της Volley League.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης οι παίκτριες του Δικεφάλου γνώρισαν την αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο PAOK Sports Arena και δημιούργησε μία τρομερά ζεστή ατμόσφαιρα καθ[ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ ζητούσαν από τις μεγάλες νικήτριες της βραδιάς το πρωτάθλημα και το κύπελλο στη Θεσσαλονίκη.

ΑΣ

Τον ισοπέδωσε!

Σαρωτικός ΠΑΟΚ υπέταξε τον Ολυμπιακό και έκανε το 8 στα 8 στο πρωτάθλημα

Θρίαμβος της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι κορυφής της 8ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών, στο PAOK Sports Arena, απέναντι στον Ολυμπιακό, με τον Δικέφαλο να επικρατεί με 3-0 σετ.

Το σύνολο του Μάρκο Φενόλιο συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα καθώς παραμένει αήττητο και στην κορυφή της βαθμολογίας με 24 βαθμούς, αφήνοντας τις «ερυθρόλευκες» στο -6 και στους 18 βαθμούς.

Με την Κούμπουρα οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να προηγηθούν με 9-13 στο πρώτο σετ με την Κλέπκου να περνάει αντί της Στράντζαλη. Με άσους και επιθέσεις από Κάφρει, Κρολ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 16-17 από 12-16. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν ξανά διαφορά (16-19), όμως η συνέχεια του σετ άνηκε αποκλειστικά στον Δικέφαλο. Με τα λάθη των αντιπάλων, την ασταμάτητη Κάφρει και τις Κρολ, Βεργίδου οι «ασπρόμαυρες» πέρασαν μπροστά με 22-20. Η Στράντζαλη επέστρεψε σε εκείνο το σημείο και έκανε το 23-20 και λίγο μετά με δικό της πόντο διαμόρφωσε το 25-21 με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε αρχικά με 10-6 με Κάφρει, Κρολ και 14-10 με Μπλάνκο. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε (15-15). Η Κάφρει έδωσε ξανά «αέρα» στον Δικέφαλο (17-15), πριν τη νέα ισοπαλία (17-17). Οι «ασπρόμαυρες» πήραν ξανά τα ηνία του σετ και αυτή τη φορά δεν τα άφησαν. Με μπλοκ Πολυνοπούλου και επίθεση της Κρολ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 21-18, ενώ στη συνέχεια η Κάφρει έκανε το 23-19. Με πρωταγωνίστρια την Κρολ ο Δικέφαλος με 25-19 έκανε το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά με 3-1 στο τρίτο σετ, όμως ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση (5-7). Ο Φενόλιο πέρασε ξανά την Κλέπκου αντί της Στράντζαλη και η νεαρή ακραία με δύο άσους έκανε το 8-7. Νέο προβάδισμα των φιλοξενούμενων (13-14) με την Στράντζαλη να επιστρέφει. Ξανά σε ρόλο οδηγού ο Δικέφαλος με την Κάφρει, Κρολ, Πολυνοπούλου (20-17), αλλά οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν (20-20). Στην κόψη του ξυραφιού η συνέχεια του σετ, με συνεχείς ισοπαλίες. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο ματς μπολ (24-23), όμως η Σάλας με μπλοκ ισοφάρισε (24-24). Με τρομερά δύσκολο πόντο της Κάφρει και άσο της Μπλάνκο ο Δικέφαλος έφτασε στο 26-24 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Για την 9η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στη Λαμία για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα το ερχόμενο Σάββατο στις 18:00.

Τα σετ: 25-21, 25-19, 26-24