«Σάρωσε» τα μετάλλια στο στίβο ο ΠΑΟΚ!

Πολλές επιτυχίες από του αθλητές του συλλόγου στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα που έγινε στο Καυτανζόγλειο

PAOK24

Όπως αναφέρει σχετικά ο Α.Σ. στην ιστοσελίδα του… «Το Τμήμα Στίβου συμμετείχε στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών στο Καυταντζόγλειο στάδιο το διήμερο 29-30 Απριλίου.

Οι αθλητές στον πρώτο αγώνα της χρονιάς «έλαμψαν» δια της παρουσίας τους και για άλλη μια φορά υπήρξε «βροχή» μεταλλίων.

Χρυσό μετάλλιο στα 400μ. με εμπόδια για τον Ευθύμη Καραγιώργο (55.16). Ο αθλητής συμμετείχε επίσης και στα 110μ. με εμπόδια όπου φέτος έχει επικεντρωθεί, σημειώνοντας μάλιστα πολύ καλή επίδοση και βελτιώνοντας φυσικά το ατομικό του ρεκόρ (14.76). Επιπλέον, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ100.

Σταθερή στα χρυσά μετάλλια και η Βασιλική Χαϊτίδου που για άλλη μια φορά με πτήση πάνω από τα 6μ. στο άλμα εις μήκος (6.13) , έδειξε σταθερότητα στα μεγάλα άλματα και ετοιμότητα για τη συνέχεια.

Ο Αντώνης Μέρλος. αν και ταλαιπωρήθηκε από μια ίωση τις τελευταίες ημέρες, κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο ύψος , σε έναν αγώνα προπονητικού για τον ίδιο χαρακτήρα.

Πολύ δυνατή επιστροφή από την Εύα Κοτσαχείλη στο άλμα Επί Κοντώ. Η αθλήτρια μετά από απουσία κάποιων μηνών, επέστρεψε πριν λίγο καιρό στις προπονήσεις και έδειξε ότι είναι πανέτοιμη για μεγαλύτερα άλματα. Με επίδοση 3.80, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Η σκυταλοδρομία 4Χ100 Γυναικών αποτελούμενη από τις Τσορμπατζίδου-Γιλτίδου-Αναστασιάδου-Χαϊτίδου , χάρισε στο Σύλλογο το χρυσό μετάλλιο με καθαρή επικράτηση (49.82).

Ο Θοδωρής Βροντινός, με τον άνεμο να τον «κοντράρει» στην κούρσα των 100μ., κατέκτησε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη με επίδοση 10.78. Τη 2η θέση επίσης πήρε και στα 200μ. (22.02) αλλά και στη σκυταλοδρομία 4Χ100.

Η Φωτεινή Μίζιου, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο τόσο στο άλμα σε μήκος όσο και στο άλμα τριπλούν όπου βελτίωσε και το ατομικό της ρεκόρ (5.90-12.43).

Ο Γιάννης Μανταρτζίδης, πήρε το αργυρό μετάλλιο στο τριπλούν (14.64) , ενώ συμμετείχε και στο άλμα σε μήκος .

Η σκυταλοδρομία 4Χ100 Ανδρών (Γαϊτανίδης-Βροντινός-Καραγιώργος-Μαβιλίδης) τερμάτισε στη 2η θέση.

Ο Λευτέρης Λαμπίδης, στη σφαιροβολία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο (16.06) και συμμετείχε επίσης και στη δισκοβολία προκειμένου να βοηθήσει βαθμολογικά το σύλλογο με την παρουσία του (41.38)

Η Μαρία Ίτσκου, στα 400εμπ τερμάτησε 3η, όπως και η σκυταλοδρομία 4Χ400 Ανδρών (Λαμνής-Γαϊτανίδης-Μπαρμπεράκης-Μαβιλίδης).

Γιαννουπλάκη Μαριάννα (100μ)
Αναστασιαδου Ελισαβετ (200μ-4Χ100-4Χ400)
Μαυρίκα Αθηνά (Τριπλούν)

Άξιο αναφοράς το γεγονός πως οι αθλητές οι οποίοι αγωνίστηκαν στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα, δεν ανήκουν στην πλειοψηφία τους στην κατηγορία Ανδρών-Γυναικών, κάτι που σημαίνει πως ο ΠΑΟΚ «χτίζει» το… αύριο του ελληνικού Στίβου με προσοχή και μεθοδικότητα, ώστε οι συγκεκριμένοι αθλητές να είναι απολύτως έτοιμοι στο μέλλον.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες, καθώς και στους προπονητές τους!»

Οι ημερομηνίες για τον τίτλο

Πότε θα γίνουν ημιτελικοί και τελικοί στην Α1 χάντμπολ γυναικών

Το σαββατοκύριακο ολοκληρώνεται η κανονική διάρκεια στην Α1 χάντμπολ γυναικών με τον ΠΑΟΚ να είναι σίγουρα στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Αυτό σημαίνει ότι ο Δικέφαλος θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά των playoffs με πλεονέκτημα έδρας την ομάδα που θα τερματίσει στην 3η θέση (κατά πάσα πιθανότητα τον ΑΕΣΧ Πυλαίας) σε μια σειρά η πρόκριση θα κριθεί στις δύο νίκες.

Γνωστές έγιναν οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι ημιτελικοί και οι τελικοί των playoffs του φετινού πρωταθλήματος.

Β’ Φάση (Ημιτελικά)

1η αγωνιστική: Τετάρτη 24/4
2η αγωνιστική: ΣΚ 27-28/4
3η αγωνιστική: Τετάρτη 8/5 (εάν χρειαστεί)

Γ’ Φάση (Τελικοί)

1η αγωνιστική: ΣΚ 11-12/5
2η αγωνιστική: Τετάρτη 15/5
3η αγωνιστική: ΣΚ 18-19/5
4η αγωνιστική: Τετάρτη 22/5 (εάν χρειαστεί)
5η αγωνιστική: ΣΚ 25-26/5 (εάν χρειαστεί)

Σε περίπτωση που στη Β’ Φάση και στα 2 ζευγάρια η σειρά ολοκληρωθεί 2-0, το πρόγραμμα των τελικών θα διαμορφωθεί ως ακολούθως:

1η αγωνιστική: Τετάρτη 8/5
2η αγωνιστική: ΣΚ 11-12/5

Ο αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα playoffs

Ξεκινάνε το Σάββατο οι μονομαχίες

Την 6η θέση πήρε ο ΠΑΟΚ στο G1 της Β' φάσης της Α1 πόλο ανδρών μετά και την ήττα από τον Παναθηναϊκό την τελευταία αγωνιστική.

Έτσι, ο Δικέφαλος θα βρει στο δρόμο του τον Απόλλωνα Σμύρνης σε μια σειρά που η πρόκριση στην επόμενη φάση των playoffs θα κριθεί στις δύο νίκες.

Η ομάδα του Απόλλωνα έχει το πλεονέκτημα έδρας καθώς τερμάτισε στην 3η θέση.

Έτσι, ο πρώτος αγώνας θα γίνει το Σάββατο 20/4 στις 19:00, ενώ ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί την Τετάρτη 24/4 και ώρα 20:00 στο Ποσειδώνιο.

Εάν χρειαστεί τρίτο ματς αυτό θα γίνει και πάλι στην Αθήνα στις 27/4.

Τζωρτζίνης: «Η ομάδα έχει την καλύτερη ψυχολογία»

Ο παίκτης του ΠΑΟΚ για τις μάχες με την ΑΕΚ

Το Σάββατο στις 16:00 η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των playoffs της Handball Premier.

Οι «ασπρόμαυροι» πηγαίνουν στις μάχες κόντρα σην Ένωση με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, μετά την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας, αλλά και τη νίκη επί του ΟΣΦΠ.

Αυτό αποτυπώνεται άλλωστε και στις δηλώσεις του Νίκου Τζωρτζίνη:

«Θεωρώ ότι θα γίνει μία μεγάλη μάχη. Προετοιμαζόμαστε από την αρχή της εβδομάδας γι' αυτό το παιχνίδι. Από εδώ και πέρα δεν υπάρχουν φαβορί, έχουμε ίσες πιθανότητες απέναντι στην ΑΕΚ να περάσουμε στους τελικούς του πρωταθλήματος. Πιστεύω ότι ο πρώτος αγώνας θα κρίνει πολλά για τη συνέχεια, ωστόσο ακόμα και αν δεν έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα, η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες, γι' αυτό θα πρέπει να δείξουμε περισσότερη ποιότητα στον χρόνο, για να καταφέρουμε να πάρουμε την πρόκριση στους τελικούς.

Η ομάδα έχει την καλύτερη ψυχολογία γι' αυτή την χρονιά, έχουμε φτάσει σ' ένα πολύ καλό σημείο. Όλοι είμαστε πολύ καλά, τόσο ψυχολογικά, όσο και σωματικά, για να αντιμετωπίσουμε την ΑΕΚ, και ελπίζουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα».