ΑΣ

«Ασπρόμαυρο» προβάδισμα για κούπα!

Ο ΠΑΟΚ «λύγισε» τον Παναθηναϊκό και πάει στο ΟΑΚΑ για να το σηκώσει

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Ο ΠΑΟΚ σε έναν τελικό «θρίλερ» λύγισε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ και πάει στο ΟΑΚΑ την Παρασκευή στις 19:15 για να διεκδικήσει το πρώτο League Cup στην ιστορία του τμήματος.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά έκανε τη ζωή του δύσκολη όταν ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με την είσοδο του Ράπτη και έφερε το ματς στα ίσια (2-2).

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ με πρωταγωνιστές τους Ούντρις, Πετρέα, Μπράουν, αλλά και το… Παλατάκι που έδινε ρυθμό, οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη που τους δίνει προβάδισμα ενόψει του δεύτερου τελικού.

Εναλλαγές στο προβάδισμα στο ξεκίνημα του πρώτου σετ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 9-7, αλλά τον Παναθηναϊκό να απαντά (9-10). Κρεσέντο από Πετρέα, Μπαρνς, Μπράουν για το 14-11, αλλά νέα μείωση (14-13). Ανάλογη εικόνα και στη συνέχεια με τον Δικέφαλο να παίρνει «αέρα» (17-14), αλλά τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν με Στάλεκαρ, Ρανγκέλ (17-17). Οι «ασπρόμαυροι» έχασαν ξανά το προβάδισμα (19-17, 20-21) με τον Καλμαζίδη να καλεί και το δεύτερο τάιμ άουτ που είχε στη διάθεση του. Στην κόψη του ξυραφιού του σετ με διαδοχικά λάθη που οδήγησαν στην ισοπαλία και στην… παράταση (24-24). Φάση που ξεσήκωσε έντονες «ασπρόμαυρες» διαμαρτυρίες στο 24-24, με τους διαιτητές να δίνουν αρχικά παράβαση φιλέ κατά του Παναθηναϊκού, οι «πράσινοι» όμως ζήτησαν check και αποφασίστηκε επανάληψη της φάσης. Θρίλερ και η συνέχεια, με τα σετ μπολ να αλλάζουν διαρκώς χέρια. Με επίθεση Κουμεντάκη και παράβαση Ανδρεόπουλου μετά από μπλοκ του Ούντρις, ο Δικέφαλος έκανε το 28-26 και το 1-0.

Με Κουμεντάκη, Ούντρις, Μπαρνς και άσο του Πετρέα ο ΠΑΟΚ έχτισε σταδιακά μια υπέρ του διαφορά στο δεύτερο σετ (11-7) και (15-11) με τον Ράπτη να περνάει αντί Ανδρεόπουλου, αλλά τον Πετρέα με μπλοκ να κάνει το 16-11. Η ψαλίδα άνοιξε και άλλο (18-12) με άουτ πέρασμα του Παναθηναϊκού μετά από δυνατό σερβίς Ουόλς. Η… μπαγκέτα στον Ούντρις με δύο συνεχόμενους πόντους για το 20-13 και 22-14 με Μπράουν μετά από νέο καλό σερβίς αυτή τη φορά του Πετρέα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (22-17), με τον Δικέφαλο να φτάνει στο σετ μπολ με Ούντρις (24-18), τους «πράσινους» να ροκανίζουν ξανά τη διαφορά (24-20), αλλά τον Μπαρνς να… βάφει ασπρόμαυρο και το δεύτερο σετ για το 25-20 και το 2-0.

Αποτελεσματικότερος ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του τρίτου σετ (4-8). Προσωρινή αντίδραση ΠΑΟΚ με Κουμεντάκη, Ούντρις (7-9), αφού οι φιλοξενούμενοι με Στάλεκαρ, Ντεν Ντρις έκαναν το 7-11. Ο Πετρέας χάλασε την «πράσινη» υποδοχή, ο Μπαρνς ήταν ασταμάτητος και ο Δικέφαλος έφερε το σετ στα ίσια (11-11). Με Πρωτοψάλτη και μπλοκ Στάλεκαρ ο Παναθηναϊκός πήρε νέο προβάδισμα (14-16) και (16-19) με Ράπτη. Με Ούντρις οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στον πόντο (19-20), αλλά και πάλι η διαφορά ανέβηκε (19-22) με τον Καλμαζίδη να παίρνει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μείνει ζωντανός με Κουμεντάκη, Μπαρνς (22-24), αλλά πέταξε την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο και ο Ντεν Ντρις τελείωσε το σετ με το 22-25 να διαμορφώνει το 2-1.

Ο ΠΑΟΚ με Μπαρνς, Ούντρις αντέδρασε άμεσα στο 1-4 του Παναθηναϊκού στο τέταρτο σετ και μείωσε σε 3-4, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά με τα λάθη του Δικεφάλου (5-8) και μετά με Ράπτη, Ντεν Ντρις (9-13). «Ασπρόμαυρη» απάντηση με Μπαρνς, Ούντρις και μπλοκ Κουμεντάκη για το 12-13 για να έρθει το σετ στα ίσια με άουτ επίθεση Στάλεκαρ (14-14). Νέο προβάδισμα των «πράσινων» με «ασπρόμαυρα» λάθη (17-19) και (19-22) με μπλοκ Γιάκομπσεν στον Κουμεντάκη. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να καλύψει το χάντικαπ και ο Παναθηναϊκός με 22-25 έφτασε στην ισοφάριση σε 2-2 σετ.

Δυναμικό ξεκίνημα ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ με Ούντρις από επίθεση και Πετρέα για το 6-1 και επιστροφή Ανδρεόπουλου αντί του Ράπτη για τον Παναθηναϊκό που αντέδρασε με δικό του σερί από τα λάθη του Δικεφάλου για το 7-6. Άουτ σερβίς Ρανγκέλ και με 8-6 μπροστά οι «ασπρόμαυροι» στην αλλαγή τερέν. Ούντρις με δύο επιθέσεις, Πετρέας με άσο και μπλοκ Μπράουν έδωσαν ξανά «αέρα» στον ΠΑΟΚ (12-7) με τον Ράπτη να επιστρέφει. Με Μπαρνς και μπλοκ Μπράουν ο Δικέφαλος πήγε στο ματς μπολ (14-8) και με παράβαση των «πρασίνων» έφτασε στο 15-9 και στη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 28-26, 25-20, 22-25, 22-25, 15-9

Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 8 (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γουόλς 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 29% άριστες), Μπαρνς 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 52% άριστες), Ούντρις 33 (31/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 65% υπ. – 40% άριστες), Γάτσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 54% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (4/9 επ., 57% υπ. – 14% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 16 (15/35 επ., 1 άσσος), Στάλεκαρ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 66% υπ. – 29% άριστες), Ρουσόπουλος 1 (1 άσσος), Μπάσης, Ράπτης 12 (12/23 επ., 40% υπ. – 30% άριστες).

ΑΣ

Από το AC PAOK TV οι ευρωπαϊκές μάχες

Ζωντανά το ραντεβού του ΠΑΟΚ στα… αστέρια

Θέση στον τελικό του προκριματικού ομίλου του UEFA Women's Champions League που θα πραγματοποιηθεί στην Κατερίνη διεκδικεί την Πέμπτη η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας αντιμετωπίζουν την Σουόνσι από την Ουαλία στις 16:30, ενώ αργότερα στις 21:00 η Φερεντσβάρος θα αντιμετωπίσει την Ρέιντζερς.

Την Κυριακή στις 16:30 είναι προγραμματισμένος ο τελικός του ομίλου και στις 21:00 ο μικρός τελικός.

Όλοι οι αγώνες, όπως και η συνέντευξη τύπου της Τετάρτης θα καλυφθούν διαδικτυακά μέσα από το κανάλι του AC PAOK TV στο YouTube.

ΑΣ

Κλείνει εικοσαετία και ψάχνει την υπέρβαση

Έτοιμες για μια ακόμα συμμετοχή στο Champions League οι γυναίκες του ΠΑΟΚ

20 χρόνια μετά την παρθενική συμμετοχή στο UEFA Women's Champions League η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ μετράει αντίστροφα για μια ακόμα παρουσία στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση με στόχο να κάνει το κάτι παραπάνω.

Ο Δικέφαλος την Πέμπτη στις 16:30 φιλοξενεί στο γήπεδο του Πιερικού τη Σουόνσι σε νοκ άουτ ημιτελικό του προκριματικού ομίλου με φόντο μια θέση στον τελικό της Κυριακής.

Εφόσον ο ΠΑΟΚ ξεπεράσει το εμπόδιο τότε θα αντιμετωπίσει μία εκ των Φερεντσβάρος ή Ρέιντζερς με στόχο την πρόκριση στη νοκ άουτ φάση, μια ανάσα πριν από τους «χρυσοφόρους» ομίλους που εκτός από πρεστίζ, φέρνουν και πολλά χρήματα στα ταμεία των συλλόγων.

Η πρώτη παρουσία των «ασπρόμαυρων» στο Champions League ήταν τη σεζόν 2002-2003 με τη συμμετοχή στα προκριματικά, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ γνώρισε τρεις ήττες και τερμάτισε τέταρτος.

Τέσσερα χρόνια μετά ο Δικέφαλος επιστρέφει με τον απολογισμό αυτή τη φορά να είναι μια νίκη, μια ισοπαλία, μια ήττα και την τρίτη θέση στον προκριματικό όμιλο.

Ανάλογη συγκομιδή και τη σεζόν 2007-2008, ενώ τη σεζόν 2008-2009 μετράει μία νίκη και δύο ήττες.

Τη σεζόν 2009-2010 γνωρίζει δύο βαριές ήττες από την Άρσεναλ στη φάση των 32 και την επόμενη σεζόν ενώ κερδίζει την αυστριακή Νέουλεμπανχ στο πρώτο ματς με 1-0, γνωρίζει την ήττα με 1-3 στο δεύτερο ματς.

Επιστροφή τη σεζόν 2011-2012 στη φάση των προκριματικών ομίλων με μια νίκη, μια ισοπαλία και μια ήττα.

Το 2012-2013 ο ΠΑΟΚ τερμάτισε δεύτερος στον προκριματικό όμιλο καθώς κέρδισε τη Νάσε Τάκσι και την Σκόντο Σέριμπα, αλλά ηττήθηκε από την ΜΤΚ Ουγγαρίας.

Δύο ήττες και μια νίκη τη σεζόν 2013-2014, πριν από την υπέρβαση της σεζόν 2015-2016.

Ο ΠΑΟΚ κερδίζει με μεγάλα σκορ τις Γκλέντοραν Μπέλφαστ Γιουνάιτεντ, ZFK Ντράγκον και NSA Σόφια περνώντας στη φάση των 32 εκεί όπου γνωρίζει τον αποκλεισμό από την Έρεμπρο με δύο ήττες.

Τρεις ισοπαλίες και δεύτερη θέση στον προκριματικό όμιλο του 2016-2017 για να ακολουθήσει νέα πρόκριση την επόμενη χρονιά.

Ο Δικέφαλος επικρατεί των Μπέτεμπουργκ, Βλάζνια και SFK 2000, αλλά στη φάση των 32 δεν μπορεί να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σπάρτα Πράγας, με το ένα ματς μάλιστα να γίνεται στο γήπεδο της Τούμπας.

Τρίτη θέση τη σεζόν 2019-2020 στον προκριματικό όμιλο που διεξήχθη στο Βέλγιο με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει τις ήττες από Άντερλεχτ, Κβίνερ και Λίνφιλντ.

Νοκ άουτ ματς στα προκριματικά τη σεζόν 2020-2021 με τον Δικέφαλο να φιλοξενεί την Μπενφίκα στη Θεσσαλονίκη αλλά να γνωρίζει την ήττα με 1-3.

Τελευταία παρουσία, αυτή στο περσινό προκριματικό γύρο του Champions League, με τις «ασπρόμαυρες» να κερδίζουν την Αγκαρίστα με 6-0, αλλά να αποκλείονται από τη Βαλερένγκα μετά την ήττα με 0-2 στο γήπεδο του Μακεδονικού.

ΑΣ

Ενσωματώθηκε η Πέντερσεν στην τελική ευθεία για τα…αστέρια!

Μετράνε αντίστροφα οι «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» για το Champions League

Το τμήμα γυναικείου ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ, προετοιμάζεται πυρετωδώς για τον αγώνα με την Σουόνσι, στα πλαίσια του Champions League. Στις προπονήσεις της ομάδας του Λευτέρη Κανάτα συμμετέχει πλέον και το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Δικεφάλου, Τζέσικα Πέντερσεν.

Η ενημέρωση του ΑΣ ΠΑΟΚ:

Την προετοιμασία του ενόψει του αγώνα του Champions League κόντρα στην Σουόνσι (18/08, 16:30, Δημοτικό Στάδιο Κατερίνης), συνεχίζει ο ΠΑΟΚ Morris.

Στην τελική ευθεία για τον πρώτο επίσημο αγώνα της σεζόν, οι «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» και ο Λευτέρης Κανάτας με το προπονητικό του τιμ, δουλεύουν σκληρά προκειμένου να εμφανιστεί ο Δικέφαλος όσο το δυνατόν πιο έτοιμος.

Στις δύο τελευταίες προπονήσεις, τα «φώτα» έχουν πέσει και στην Jessika Pedersen, καθώς η Σουηδή νεοαποκτηθείσα αμυντικός διανύει τις πρώτες της μέρες στη Νέα Μεσημβρία ως παίκτρια του ΠΑΟΚ Morris.

Το πρόγραμμα των προπονήσεων περιέχει άφθονη τακτική, με τον Λευτέρη Κανάτα να καταλήγει στα τελευταία πολύ χρήσιμα συμπεράσματα του.