Αποτελούν παρελθόν από τον Δικέφαλο

PAOK24

Η ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε σήμερα την Ισπανίδα διαγώνιο Μάιλα Κογιάρ και την Γαλλίδα ακραία Ζουλιέ Φιντόν, ευχαριστώντας και τις δύο για την προσφορά τους στο σύλλογο.

Ο ΑΣ ΠΑΟΚ αναφέρει χαρακτηριστικά:

«Το τμήμα Βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ, ευχαριστεί την Ισπανίδα διαγώνιο, Maila Collar, για τις υπηρεσίες της στην ομάδα για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022.

Ευχόμαστε στην Maila καλή σταδιοδρομία στην ζωή της, τόσο εντός όσο και αγωνιστικών χώρων.

Gracias, Maila!»

Η ανακοίνωση για τη Γαλλίδα ακραία σημειώνει:

«Το τμήμα Βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ, ευχαριστεί την Γαλλίδα ακραία, Juliette Fidon-Lebleu, για τις υπηρεσίες της στην ομάδα την αγωνιστική περίοδο 2021-2022.

Ευχόμαστε στην Juliette καλή συνέχεια τόσο στην επαγγελματική, όσο και στην προσωπική της ζωή.

Merci, Juliette!»

ΑΣ

Πελεκίδης: «Στο δεύτερο ημίχρονο πήραμε αυτό που θέλαμε»

Η μεικτή ζώνη του ΑΕΠ Πανοράματος – ΠΑΟΚ

Οι δηλώσεις του Δημήτρη Πελεκίδη και της Barbara Brocardo, μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ mαteco με 19-35, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

Δημήτρης Πελεκίδης:

«Καταρχάς να δώσω συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, και στην ομάδα του Πανοράματος η οποία απαρτίζεται κατά βάση από νεαρές αθλήτριες και αυτό είναι αξιέπαινο. Στο σημερινό παιχνίδι από την αρχή επιβάλλαμε το ρυθμό μας. Ήμασταν επιθετικοί στην άμυνα μας έχοντας πολλές επαφές. Από ένα σημείο και μετά στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου είχαμε αστοχία, χάνοντας πολλά σουτ από τα έξι μέτρα, αυτό μας δημιούργησε εκνευρισμό. Παρόλα αυτά επειδή η ομάδα ξέρει τις δυνατότητες της, καθάρισε το κεφάλι μας και στο δεύτερο ημίχρονο τρέξαμε το γήπεδο, πήραμε εύκολα γκολ, και έτσι το παιχνίδι πήγε όπως θέλαμε. Το σημαντικό είναι ότι η ομάδα στα τελευταία παιχνίδια κάνει ροτέισον, έτσι ώστε να έχουμε όλες τις παίκτριες μας φρέσκιες και σε καλό ρυθμό. Το μυαλό μας είναι στο παιχνίδι του Σαββάτου κόντρα στην Μέταλουργκ, στο οποίο θέλουμε τη νίκη για να βάλουμε το λιθαράκι για την πρόκριση στην επόμενη φάση».

Barbara Brocardo:

«Είναι μια σημαντική νίκη για την ομάδα, με την οποία γινόμαστε ακόμα δυνατότεροι. Έχουμε ρυθμό στο παιχνίδι μας και πολύ καλή ατμόσφαιρα. Παίζουμε το Σάββατο ένα πολύ δυνατό και κρίσιμο παιχνίδι. Σήμερα παίξαμε στην άμυνα επιθετικά, και έτσι πήραμε εύκολα γκολ στην επίθεση, δώσαμε ρυθμό στο παιχνίδι και πήραμε τη νίκη».

ΑΣ

Ασπρόμαυρος περίπατος πριν την Ευρώπη

Πέρασε από το Πανόραμα ο ΠΑΟΚ

Χωρίς προβλήματα η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Πανοράματος με 19-35 για τη 2η αγωνιστική της Α1

Ο Δικέφαλος έκανε το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς του Σαββάτου στις 16.00 με την Μέταλουργκ για την Ευρώπη.

Οι παίκτριες του Πελεκίδη πήραν από νωρίς κεφάλι (3-11, 8-14) με τις γηπεδούχες στο φινάλε του πρώτου μέρους να κλείνουν τη ψαλίδα (10-14).

Απόλυτος κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο με τη διαφορά να φτάνει γρήγορα σε διψήφια τιμή και να "σκαρφαλώνει" και αλλο στη συνέχεια.

Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον κόουτς Πελεκίδη να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής αλλά και να δοκιμάσει πράγματα ενόψει του ευρωπαϊκού αγώνα που ακολουθεί.

AEΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ- ΠΑΟΚ MATECO 19-35

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-7, 3-11, 6-12, 7-14, 10-14 (ημχ.), 11-16, 13-21, 16-25, 17-29, 19-31, 19-35

ΠΑΝΟΡΑΜΑ(Βακάλης): Λιούκα, Εμμανουηλίδου 1, Γ. Παπαδοπούλου, Τσαρτσίου, Φλώρου, Αμανατίδου, Κουκλοτίδου, Ελ. Βράμπα, Μήγγα 3, Νικολάου, Καραβέλη, Λύτρα, Δ. Βράμπα 2, Κουλούρη 5, Abilda 4, Α. Παπαδοπούλου 4.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 4, Βράντσιτς 6, Ριμπέιρο, Χριστοφόρις 1, Σαμολαδά 1, Καπρινιώτη, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 4, Γκόμες 2, Ζενελι 2, Μποριζόφσκα, Γκρμπάβτσεβιτς 4, Μπουράτο 3.

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης- Θεοδοσίου,

Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 3/4-2/3

ΑΣ

Σήμερα έχει ΠΑΟΚ!

Δυνατές μάχες σε μπάσκετ και χάντμπολ γυναικών

Εδώ και λίγη ώρα το τμήμα χάντμπολ γυναικών του ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει το Πανόραμα, ένα παιχνίδι που μπορείτε να παρακολουθήσετε live μέσα από το PAOK24, ενώ αργότερα το απόγευμα (19:30), η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κάνει πρεμιέρα στην σεζόν, υποδεχόμενη την Ντιζόν για το Basketball Champions League, στο PAOK Sports Arena.