ΑΣ

Ανατροπή και πεντάρα για ΠΑΟΚ!

Με καρέ τερμάτων της Βαρδαλή

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Φιλική νίκη με 5-1 για τη γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ επί της Καστοριάς στο γήπεδο της Νέας Μεσημβρίας.

Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Μπορτούνη, Σαββίδου, Γκούνη, Δοϊρανλή, Γιαννακά, Καλέση, Βαρδαλή, Σιδηροπούλου, Ακίντα, Μπασούρη και Κατσάνου.

Ο Λευτέρης Κανάτας δοκίμασε διαφορετικό σχήμα, αφού δεν είχε στην διάθεση του τις: Στράντζαλη, Μήτκου, Γιοβάνη, Βλασσόπουλος, Χατζηχαριστού, Γκορνέλα, Ζώτου, Χαλατσογιάννη, Κατεργιαννάκη, Μαυρίδου και Μιλγιόγια, η οποία παρακολούθησε το φιλικό αλλά δεν αγωνίστηκε.

Στο παιχνίδι, η Καστοριά ήταν εκείνη που εκμεταλλεύτηκε μία αμυντική ολιγωρία του Δικεφάλου σε κόρνερ, βρίσκοντας στο τρίτο λεπτό γκολ από την Μπιγκχούντου.

Στην συνέχεια ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος του ΠΑΟΚ, με συντριπτική κατοχή, ποσοστού άνω του 80% και σωρεία χαμένων ευκαιριών.

Στο 27ο λεπτό, ο Δικέφαλος έφτασε κοντά στην ισοφάριση, ωστόσο μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ της Βαρδαλή, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Με την πίεση ψηλά, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, ωστόσο οι Καλέση (31′), Μπασούρη (33′), Δοϊρανλή (46′) δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ, με το 0-1 να είναι και τελικό σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να έχει την μπάλα στα πόδια του και την Καστοριά να αμύνεται στο δικό της μισό.

Ο Δικέφαλος απείλησε σε πέντε λεπτά τρεις φορές με τις Μπασούρη (50′), Κατσάνου (53′) και Καλιεντζίδου (55′), «κρούοντας» το καμπανάκι του κινδύνου.

Το γκολ ισοφάρισης ήρθε τελικά στο 57′ από τα πόδια της Βαρδαλή, με την αρχηγό του ΠΑΟΚ να πετυχαίνει εξαιρετικό τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Τρία λεπτά αργότερα, η Γιαννακά με πολύ ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή, ωστόσο το σουτ της εξουδετερώθηκε από την αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η ανατροπή ήρθε στο 62ο λεπτό με ακριβώς ίδιο τρόπο. Η Βαρδαλή εκτέλεσε απευθείας φάουλ λίγο έξω από την περιοχή της Καστοριάς, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 70ο λεπτό η Βαρδαλή, η οποία είχε «κέφια», πέτυχε το χατ-τρικ, μετά από στρώσιμο της Ακίντα μέσα στην περιοχή, η αρχηγός του Δικεφάλου με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ είχε και δεύτερο δοκάρι στο παιχνίδι, με την «οβίδα» της Δοϊρανλή έξω από την περιοχή να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 80 λεπτό την λύση επιθετικά έδωσε και πάλι η Βαρδαλή, η οποία εκμεταλλεύτηκε πλήρως την υπέροχη σέντρα της Γιαννακά, πετυχαίνοντας το δικό της «καρέ», 4-1.

Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού επιφύλασσαν ακόμα ένα γκολ για τον ΠΑΟΚ, το οποίο ήρθε από την Κιουρεξίδου, η οποία τοποθετήθηκε σωστά σε κόρνερ, εκτελώντας από κοντά για το τελικό 5-1.

ΠΑΟΚ Morris (Κανάτας): Μπορτούνη, Σαββίδου (77′ Ρουμελιώτη), Γκούνη (77′ Μάκρα), Δοϊρανλή, Γιαννακά, Καλέση, Βαρδαλή, Σιδηροπούλου, Akida, Μπασούρη (77′ Τζούρτζεβιτς), Κατσάνου (77′ Κιουρεξίδου).

ΑΣ

Άνευρος ΠΑΟΚ έμεινε εκτός Final-4

Οδυνηρός εντός έδρας αποκλεισμός από τον Δούκα

Οδυνηρός αποκλεισμός από το κύπελλο Ελλάδας για την ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ που ηττήθηκε στη Μίκρα από τον Δούκα με 22-24 σε νοκ άουτ ματς για τα προημιτελικά του θεσμού.

Εναλλαγές στο προβάδισμα και αρκετές ισοπαλίες στη διακύμανση του σκορ στο πρώτο μέρος. Ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά με 2-0, αλλά ο Δούκας στη συνέχεια ισορρόπησε και προσπέρασε εκείνος με 5-7 στο 12'. Απάντηση από Τσαμουρίδη, Τριανταφυλλίδη για το 7-7, με τις δύο ομάδες να είναι στα ίσια 8-8 στο 15'. Ξανά μπροστά ο Δούκας με 9-11 στο 23' και νέα ισοφάριση από Κουκμίση, Παπάζογλου για το 11-11 στο 25'. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν μπροστά στα αποδυτήρια με 13-15.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε ακόμα και με τέσσερα γκολ πίσω στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (14-18). Βρήκε επιθετικά λύσεις, αλλά όχι ικανές για να πλησιάσει πέρα από τα δύο γκολ (16-18). Και όσο οι ασπρόμαυροι δεν εκμεταλλεύονταν τις ευκαιρίες που του παρουσιάζονταν, ο Δούκας βρήκε ξανά την ευκαιρία να ξεφύγει με 17-21 πριν το 50'. Ο Δικέφαλος μείωσε ξανά (19-21) στο 55'. Γκικόφ, Μοισίλοφ σταματούσαν τις προσπάθειες των αντιπάλων, αλλά επιθετικά οι παίκτες του Γούσιου δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Ο Νικολαΐδης έκανε το 21-22 στο 59' και το φινάλε μετατράπηκε σε θρίλερ, με τον Γερουλάνο άμεσα με γκολ «μαχαιριά» να διαμορφώνει το 21-23. Ο Τσαναξίδης σκόραρε για το 22-23, είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Τζηράς στο φινάλε έκανε το τελικό 22-24 και «σφράγισε» την πρόκριση του Δούκα.

Στο Final-4 του κυπέλλου προκρίθηκαν εκτός από τον Δούκα, οι ΑΕΚ και Ολυμπιακός, ενώ μένει ένα ακόμα εισιτήριο το οποίο θα κριθεί ανάμεσα σε Άρη Νίκαιας - Διομήδη Άργους.

«Στροφή» ξανά στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ που φιλοξενεί το Σάββατο στις 18:00 τον Ζαφειράκη Νάουσας για την 16η αγωνιστική της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 8-8, 9-9, 11-11, 13-15(ημχ.), 14-16, 16-18, 17-19, 18-20, 19-21, 22-24.

ΠΑΟΚ (Πάνος Γούσιος): Γκιγκοφ, Ελευθεριάδης 5, Τσαμουρίδης 1, Νικολαϊδης 4, Παπαζογλου 2, Βελισσαρίου, Τζωρτζίνης 1, Αποστόλου, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης 4, Κουκμίσης 3, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης Δ. 1, Λαδάκης, Τριανταφυλλίδης Αν.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 10, Παγιάτης 3, Μπατής, Τσακουρίδης 4, Παναγιώτου 1, Γερουλάνος 1, Αναστασίου, Γιάντσα 1, Χαριτωνίδης, Ζαφειράκης, Γκάσεβιτς 2, Κολλυρης, Στεφανίτσης 2.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπετμαν. Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 0/2 – 6/7

ΑΣ

ΠΑΟΚ – Δούκας (Live Stream)

Νοκ άουτ παιχνίδι για την πρόκριση στο Final-4 του κυπέλλου

Σε νοκ άουτ αναμέτρηση για τα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ φιλοξενεί στις 18:00 τον Δούκα με στόχο την πρόκριση στο Final-4 του θεσμού.

Η ομάδα που θα πάρει την πρόκριση θα αγωνιστεί με το νικητή του ζευγαριού Άρης Νίκαιας - Διομήδης Άργους.

Η γκολάρα που χάρισε τη νίκη κόντρα στη Λάρισα

Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ, δείχνοντας απίστευτα ψυχικά αποθέματα κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Λάρισας.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για την ομάδα του Δικέφαλου ήταν η Μαρία Μήτκου, που στο 6 λεπτό των καθυστερήσεων με μία πανέμορφη εκτέλεση φάουλ ήταν αυτή που χάρισε το τρίποντο στην ομάδα της.

Το χτύπημα που επιχείρησε η αθλήτρια του ΠΑΟΚ είναι πραγματικά εντυπωσιακό.