ΑΣ

Κέρδισε και τη Βοϊβοντίνα ο ΠΑΟΚ

Με το απόλυτο επιστρέφει από τη Σερβία ο Δικέφαλος

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Πραγματοποιώντας καλές εμφανίσεις, πετυχαίνοντας τρεις νίκες και κατακτώντας την πρώτη θέση, σφραγίστηκε η παρουσία της ανδρικής ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ στο διεθνές τουρνουά «Memorial Velikana» στη Σερβία.

Ο Δικέφαλος μετά τις νίκες του επί της ACH Volley (3-2) και Λέφσκι Σόφιας (3-1) επικράτησε το μεσημέρι της Κυριακής και της διοργανώτριας Βοϊβοντίνα με 0-3 σετ (ως τυπικά φιλοξενούμενος).

Τα σετ: 21-25, 23-25, 18-25

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος με «όπλο» του την υποδοχή (71%) και την καλή επιθετική λειτουργία (61%) πήρε από νωρίς το προβάδισμα, 7-8, το οποίο συνέχισε να διατηρεί μέχρι και τα μέσα, 13-16. Στους τελευταίους πόντους, οι γηπεδούχοι μπορεί να μείωσαν, 19-21, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έδειξε τον χαρακτήρα του, κερδίζοντας το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ, παρότι ο ΠΑΟΚ είχε τρομερά ποσοστά στην υποδοχή του, κινήθηκε χαμηλά στην επίθεση. Αυτός ήταν και ο λόγος ο οποίος οι γηπεδούχοι είχαν μία μικρή διαφορά από την αρχή, 8-6, την οποία συνέχισαν να διατηρούν, 21-20. Στο κρίσιμο σημείο, ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και με 23-25 κατέκτησε και το δεύτερο σετ, 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» έχοντας την ψυχολογία μετά το 0-2 στα σετ, μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Με 86% στην υποδοχή και 84% στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε την OK Vojvodina να πάρει κάτι από το σετ, κερδίζοντας το με 18-25, 0-3.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 13-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-20, 23-25

3ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 18-25

ΠΑΟΚ (Milenkoski): Γιόρνα 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ, 93% υπ.-43% άριστη), Κόστα 8 (8/10 επ.), Ουόλς 1 (1 άσσος), Κοκκινάκης (λ, 81% υπ.-38% άριστη), Βουλκίδης 10 (5/8 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σωτηρίου, Γάτσης 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης, Ράπτης 9 (9/17 επ., 76% υπ.-29% άριστη), Ντεν Ντρις 14 (13/24 επ., 1 μπλοκ).

ΑΣ

Βριλήσσια – ΠΑΟΚ (Live Stream)

Ζωντανά ο εκτός έδρας αγώνας της ανδρικής ομάδας χάντμπολ

11η αγωνιστική στη Handball Premier των ανδρών με τον ΠΑΟΚ να δοκιμάζεται στις 15:00 στην έδρα των Βριλησσίων.

Ο Δικέφαλος είναι στην 3η θέση με 15 βαθμούς, ενώ η αθηναϊκή ομάδα είναι 10η με 6 βαθμούς.

Δείτε ζωντανά την αναμέτρηση:

ΑΣ

Χαλατσογιάννη: «Μόνος στόχος η νίκη» (vid)

Ενόψει της τρίτης αγωνιστικής απέναντι στον Βόλο

Για την 3η αγωνιστική της Women's Football League, o ΠΑΟΚ Morris ταξιδεύει στον Βόλο, προκειμένου να αντιμετωπίσει την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου και ώρα 15:00, τον τοπικό Βόλο 2004.

Ο Δικέφαλος έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας μάλιστα και την πρώτη εκτός έδρας νίκη του, επικρατώντας του ΓΠΟ Καστοριάς με 0-3, και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Απέναντι του. ο Βόλος 2004, ο οποίος ξεκίνησε και εκείνος με δύο νίκες, επικρατώντας στην «πρεμιέρα» της Καστοριάς με 3-1, και κερδίζοντας τους Άβαντες Χαλκίδας με 0-5.

Για το παιχνίδι κόντρα στον Βόλο 2004, η Γεωργία Χαλατσογιάννη, δήλωσε στην κάμερα του AC PAOK TV:

ΑΣ

Με ψυχολογία για το διπλό σε κρίσιμο παιχνίδι

Κόντρα στον ΑΝΟ Γλυφάδας ο ΠΑΟΚ

1οη αγωνιστική στην Α1 πόλο των ανδρών με τον ΠΑΟΚ να δοκιμάζεται σήμερα στις 16:00 στο Κολυμβητήριο «Αντώνης Δημητρόπουλος» απέναντι στον ΑΝΟ Γλυφάδας.

Ο Δικέφαλος προέρχεται από μια σπουδαία νίκη με 11-10 επί του Απόλλωνα Σμύρνης που τον εδραίωσε στην 4η θέση του Β' ομίλου με 15 βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά ο ΑΝΟ Γλυφάδας βρίσκεται στην 5η θέση και σε απόσταση βολής από τους «ασπρόμαυρους» καθώς έχει 12 βαθμούς.

Η αθηναϊκή ομάδα μετά από νικηφόρο σερί τριών αγώνων, μετράει δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα κόντρα σε Περιστέρι και Βουλιαγμένη.

Ο πολίστας του ΠΑΟΚ, Ν. Μιλάρντοβιτς, τόνισε:

«Προερχόμαστε από μία μεγάλη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα, η οποία μας έδωσε τόσο βαθμολογική, όσο και ψυχολογική άνοδο, ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Έχουμε ένα κρίσιμο παιχνίδι κόντρα σε μία καλή ομάδα, όπως είναι η Γλυφάδα. Θα παλέψουμε σκληρά ώστε να φύγουμε με τη νίκη, η οποία θα μας δώσει πλεονέκτημα στην βαθμολογία!».

Ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω του ΕΡΤ Sports 2.