ΑΣ

ΠΑΟΚ με ψυχή πάτησε τον πρωταθλητή!

Ιδανική πρεμιέρα για τον Δικέφαλο με μαγική ανατροπή στο τρίτο σετ

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ που στην πρεμιέρα της Volley League γυναικών επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο PAOK Sports Arena.

Ένα ματς για γερά νεύρα και συνεχείς ανατροπές, με μεγαλύτερη αυτή στο τρίτο σετ, όταν ο Δικέφαλος βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (20-24), αλλά κατάφερε να το κερδίσει με 34-32, παίρνοντας εκτός από το προβάδισμα (2-1 στα σετ) και μεγάλη ψυχολογία για να τελειώσει το παιχνίδι και να ξεκινήσει τη νέα σεζόν με «καθαρό» τρίποντο μπροστά στο κοινό του που δημιούργησε εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο «Παλατάκι».

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με: Πολυνοπούλου, Κρολ, Στράντζαλη, Βεργίδου, Κάφρεϊ, Μπλάνκο και λίμπερο Ξανθοπούλου.

Τα διαδοχικά λάθη των «ασπρόμαυρων» στο πρώτο σετ έδωσαν τη δυνατότητα στις φιλοξενούμενες να προηγηθούν με 8-14 με τον Φενόλιο να «ξοδεύει» γρήγορα τα δύο τάιμ άουτ που είχε στη διάθεσή του. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος. Με μπλοκ άουτ στην Κρολ και μπλοκ από Κάφρεϊ και Μπλάνκο ο Δικέφαλος μείωσε σε 11-14. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στη συνέχεια, καθώς τώρα οι «πράσινες» ήταν αυτές που έκαναν συνεχόμενα λάθη με την Ανθούλη, την ώρα που η Μπλάνκο πίεσε από το σερβίς και η Στράντζαλη κουβάλησε επιθετικά τον ΠΑΟΚ που πέρασε μπροστά με 19-16. Με Κρολ, Κάφρεϊ οι «ασπρόμαυρες» πήραν σημαντικό προβάδισμα (23-17). Οι παίκτριες του Φενόλιο δεν έχασαν το μομέντουμ και με την Κάφρεϊ έφτασαν στο 25-19 και στο 1-0.

Στο… κυνήγι του σκορ και στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 6-10, τον Δικέφαλο να μειώνει (9-10) με Στράντζαλη και τα λάθη των «πράσινων», αλλά τη διαφορά να ανοίγει ξανά με την Γκρόθες (9-13). Οι «ασπρόμαυρες»… μπλόκαραν, η Χατζηευστρατιάδου έκανε ζημιά από το σερβίς και η ψαλίδα άνοιξε (12-20). Η εικόνα δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενες με 16-25 ισοφάρισαν σε 1-1.

Καρμπόν ξεκίνημα και στο τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα (1-4), τον Φενόλιο να παίρνει τάιμ άουτ και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει με Κρολ (6-6), αλλά τις φιλοξενούμενες να ανεβάζουν ξανά τη διαφορά (7-10). Ο Δικέφαλος πλησίασε (11-12), αλλά με λάθος επιθέσεις έγινε το 11-14 με τον Ιταλό τεχνικό να βάζει στο παιχνίδι τις Ηλιοπούλου, Κλέπκου, αλλά τη ψαλίδα να ανοίγει και άλλο (12-17) και τις Βεργίδου, Στράντζαλη να επιστρέφουν. Οι «ασπρόμαυρες» με Στράντζαλη, Κάφρεϊ προσπάθησαν να μείνουν ζωντανές (20-23), με την Ανθούλη να βάζει την ομάδα της στο σετ μπολ (20-24). Εκεί ο ΠΑΟΚ «ξύπνησε» και με Κρολ, την πίεση της Τσιόγκα από το σερβίς, άουτ επίθεση των «πράσινων» και μπλοκ της Μπλάνκο έφερε το σετ στα ίσια (24-24), ενώ είχε και σετ μπολ (25-24). Νέα ανατροπή (25-26) με άσο της Παπαφωτίου και νέα «απάντηση» ΠΑΟΚ με Κρολ και μπλοκ Μπλάνκο (27-26), αλλά το σετ-θρίλερ να συνεχίζεται με συνεχείς ισοπαλίες και εναλλαγή σετ-μπολ. Η πλάστιγγα τελικά έγειρε υπέρ του ΠΑΟΚ με την Στράντζαλη να κάνει το 33-32 μετά από εντυπωσιακή πάσα της Βεργίδου και το 34-32 με άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων να… βάφει το σετ ασπρόμαυρο για το 2-1.

Απόλυτη ισορροπία, διαδοχικές ισοπαλίες και εναλλαγές στο προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου σετ μέχρι το σημείο που ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει (18-16) με Στράντζαλη και μπλοκ από Κρολ, Κάφρεϊ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (18-18), αλλά ο Δικέφαλος πήρε ξανά κεφάλι με πρωταγωνίστρια την Κάφρεϊ (22-19). Με λάθος της Κρολ και κόκκινη κάρτα που δέχτηκε η Πολωνή διαγώνιος για διαμαρτυρία οι «πράσινες» μείωσαν (22-21). Με την Στράντζαλη ο ΠΑΟΚ έφτασε στο ματς μπολ (24-22). Μπλοκ στην Κάφρεϊ για το 24-23, αλλά η Στράντζαλη ήταν αυτή που τελείωσε το ματς για το 25-23 και το 3-1.

Για τη 2η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας το ερχόμενο Σάββατο στις 19:30 την Θέτιδα Βούλας.

Τα σετ: 25-19, 16-25, 34-32, 25-23

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 3 (3/5 επ.), Κρολ 20 (16/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 21 (20/43 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ.-09% άριστη), Βεργίδου 1 (1/2 επ.), Κέιφρι 19 (16/36 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ.-45% άριστη), Μπλάνκο 15 (9/13 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 54% υπ.-46% άριστη), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κλέπκου, Τσιόγκα (0/1 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 10 (6/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανάε 24 (21/37 επ., 3 μπλοκ, 54% υπ.-39% άριστες), Γκρόθες 9 (9/33 επ., 64% υπ.-36% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανθούλη 17 (16/42 επ., 1 άσσος), Μέντιτς 10 (5/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 71% υπ.-52% άριστες), Πολίτη (λ), Νικολογιάννη (0/1 επ.), Μεταξά

ΑΣ

Νίκη ανασύνταξης πριν το ντέρμπι

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ζαφειράκη Νάουσας στη Μίκρα

Ο ΠΑΟΚ άφησε πίσω του τον αποκλεισμό από το κύπελλο και επικράτησε του Ζαφειράκη Νάουσας στη Μίκρα με  για την 16η αγωνιστική της Handball Premier.

Ο Δικέφαλος ανέβηκε στους 27 βαθμούς και συνεχίζει στο... κυνήγι των Ολυμπιακού και ΑΕΚ που προπορεύονται.

Την επόμενη αγωνιστική οι «ασπρόμαυροι» ταξιδεύουν στην Αθήνα για να αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ σε ένα ματς που ενδέχεται να κρίνει πολλά για το πλασάρισμα ενόψει των πλέι-οφ.

Από το 10' και μετά του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ άρχισε να ελέγχει το παιχνίδι και έχοντας επιθετικά τις λύσεις να παίρνει μαξιλαράκι ασφαλείας που του έδωσε τη δυνατότητα να πάει μπροστά στην ανάπαυλα με 17-11.

Ο Δικέφαλος κοντρόλαρε το παιχνίδι μέχρι το 45' όταν παρέμενε μπροστά με 22-17. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι καθώς άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Στο 55' ο ΠΑΟΚ προηγούνταν με 26-22, με την ομάδα της Νάουσας να μετατρέπει σε θρίλερ το ματς καθώς πλησίασε επικίνδυνα (26-24). Οι «ασπρόμαυροι» δεν έβρισκαν το γκολ που θα τους έδινε τη δυνατότητα να τελειώνουν νωρίτερα το παιχνίδι. Τελικά, αυτό έγινε από το Νικολαΐδη που με δυο δικά του τέρματα έκανε το 28-24, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 28-25 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΣ

Ξέσπασε μετά την «κρυάδα»

Διά πυρός και σιδήρου ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Αιγάλεω και πήρε ένα ακόμα τρίποντο

Ένα ακόμα τρίποντο για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ που επικράτησε στην Αθήνα του Αιγάλεω με 1-3 σετ για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Δικέφαλος έκαμψε την αντίσταση της αθηναϊκής ομάδας και ανέβηκε στους 38 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες του.

Χωρίς την Ξανθοπούλου για ένα ακόμα ματς ο ΠΑΟΚ και με τη Στράντζαλη να περνάει στο φινάλε του παιχνιδιού με τον Φενόλιο να ξεκινάει με Βεργίδου, Κρολ, Κάφρει, Μερτέκη, Πολυνοπούλου, Μπλάνκο και λίμπερο την Παπαδοπούλου.

Απρόσμενη η εξέλιξη του πρώτου σετ για τον ΠΑΟΚ που πέρασε μπροστά με 3-8, αλλά στη συνέχεια προβλημάτισε πολύ με την υποδοχή του με αποτέλεσμα το Αιγάλεω να καταφέρει να πάρει εκείνο «κεφάλι» και μάλιστα με διαφορά (17-11). Οι «ασπρόμαυρες»... συνήλθαν και με Κάφρει, Κρολ ανέτρεψαν την κατάσταση (20-22), αλλά έχασαν ξανά το προβάδισμα με τις γηπεδούχες να φτάνουν μάλιστα στο σετ μπολ (24-23) με άσο και παράβαση διπλή μπαλιά της Βεργίδου. Η Μερτέκη ισοφάρισε και έστειλε το σετ στην... παράταση. Το Αιγάλεω όμως κατάφερε με την Ντεκανί να κάνει το 26-24 και να πάρει προβάδισμα με 1-0 στα σετ.

Με Κλέπκου αντί Μερτέκη ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ. Με ασταμάτητη Κρολ ο Δικέφαλος μπήκε μπροστά με 5-11 και δε δυσκολεύτηκε να φτάσει σε διψήφια διαφορά (9-19) με Κάφρει, Κλέπκου, Μπλάνκο. Η συνέχεια του σετ απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τις «ασπρόμαυρες» με Κρολ, Μπλάνκο να φτάνουν με άνεση στο 13-25 και στο 1-1.

Με Ηλιοπούλου αντί Βεργίδου ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ. Ισορροπημένο το ξεκίνημα στο 8-8. Από εκεί και πέρα οι «ασπρόμαυρες» ήταν οι απόλυτες πρωταγωνίστριες παίρνοντας με σερί προβάδισμα με 11-18. Το Αιγάλεω προσπάθησε να μείνει «ζωντανό», αλλά δεν ήταν ικανό να απειλήσει τον Δικέφαλο που έμεινε μπροστά και με 17-25 έκανε το 1-2.

Το Αιγάλεω με τα μπλοκ του προηγήθηκε με 8-5 στο τέταρτο σετ. Η Βεργίδου επέστρεψε αντί της Ηλιοπούλου και ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά 8-9. Με ανεβασμένη Κάφρεϊ ο Δικέφαλος, αλλά τις γηπεδούχες να μην αφήνουν τις «ασπρόμαυρες» να ξεφεύγουν (17-17). Η αθηναϊκή ομάδα «προσπέρασε» με 21-18 μετά από παράβαση που χρεώθηκε στην Κάφρεϊ η οποία στη συνέχεια δέχτηκε κόκκινη κάρτα, ενώ ακολούθησε και άσος. Θρίλερ η εξέλιξη με τον ΠΑΟΚ να μειώνει από 23-20 σε 23-22 με Κάφρεϊ, Κρολ. Το Αιγάλεω έφτασε στο σετ μπολ (24-22) με την Κλέπκου να κάνει το 24-23 και μετά με άσο η Πολυνοπούλου να κρατάει ζωντανό τον ΠΑΟΚ (24-24). Με δύο μπλοκ της Μπλάνκο και της Κρολ ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την ανατροπή, έκανε το 24-26 και έφτασε στη νίκη με 1-3 σετ.

Το ερχόμενο Σάββατο ο ΠΑΟΚ φιλοξενεί τον Ηλυσιακό στο PAOK Sports Arena για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 26-24, 13-25, 17-25, 24-26

ΑΣ

ΠΑΟΚ – Ζαφειράκης Νάουσας (Live Stream)

Δείτε ζωντανά τον εντός έδρας αγώνα της ανδρικής ομάδας χάντμπολ

16η αγωνιστική στη Handball Premier με τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται στις 18:00 στη Μίκρα τον Ζαφειράκη Νάουσας.

Ο Δικέφαλος είναι στην 3η θέση με 25 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Νάουσας είναι στην 10η θέση με 9 βαθμούς.