ΑΣ

Μία νίκη και μία πρόκριση!

PAOK24

Μία νίκη και μία πρόκριση πέτυχαν οι Κ20 και Κ18 βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ, στις υποχρεώσεις τους στα πρωταθλήματα της ΕΠΕΣΘ.

Συγκεκριμένα, η Κ20 επικράτησε με 0-3 των Πρωταθλητών Πεύκων στο Ρετζίκι, και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, παραμένοντας αήττητη.

Από την πλευρά της, η Κ18 μπορεί να μην τα κατάφερε κόντρα στον ΒΑΟ, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ, ωστόσο πήρε την πρόκριση στην Β’ Φάση του θεσμού, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τους Πρωταθλητές Πεύκων για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΑΣ

Δεύτερη σερί νίκη για τους νέους του ΠΑΟΚ

Είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα

Το δύο στα δύο στο Πρωτάθλημα Νέων της ΕΣΧΘ έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Φοίβου Συκεών με 37-31.

Οι παίκτες του Δικεφάλου μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, κάτι το οποίο τους έδωσε ένα καλό προβάδισμα στα πρώτα 15 λεπτά, 14-8. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, μειώνοντας στο σκορ, με το πρώτο μέρος να βρίσκει τον Δικέφαλο μπροστά με 20-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αθλητές του Παναγιώτη Γούσιου δεν έχασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού το προβάδισμα, κρατώντας τους παίκτες του Φοίβου σε διαφορά ασφαλείας. Έτσι με 37-31 πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στις πρώτες δύο αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 6-2, 12-4, 14-8, 15-11, 18-16, 20-17 (ημχ), 23-20, 27-24, 28-25, 30-27, 35-29, 37-31

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Χατζηλίας Ν. 6, Τσαρδάκης 2, Μαρίνος 2, Σιώμος 3, Χατζίδης, Δοντάς 4, Γκιαούρης, Σιαράβας, Παπαδόπουλος Χ., Πατσές, Παπαδόπουλος Π. 1, Πακτίτης, Σεμλίκος, Τζωρτζίνης 10, Παπάζογλου 9, Βελισσαρίου.

ΑΣ

«Με τη νίκη ΠΑΟΚΑΡΑ!»

Το μήνυμα του ΑΣ με φόντο το σημερινό παιχνίδι στην Τούμπα.

Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται σήμερα στις 18:00 τον Λεβαδειακό με στόχο τη νίκη που θα τον διατηρήσει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

Ο ΑΣ έστειλε το δικό του μήνυμα με αφορμή το σημερινό παιχνίδι, ευχόμενος καλή επιτυχία στο ποδοσφαιρικό τμήμα του συλλόγου.

Αναλυτικά όσα αναφέρει:

«Για την 20η αγωνιστική της Super League, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την Δευτέρα 30 Ιανουαρίου και ώρα 18:00, στο Γήπεδο Τούμπας, τον Λεβαδειακό.

Ο Δικέφαλος ολοκλήρωσε με πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου, την επιτυχημένη «τριλογία» του απέναντι στον Παναθηναϊκό, και επιστρέφει στις υποχρεώσεις του πρωταθλήματος με την ψυχολογία στα ύψη.

Οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου γνωρίζουν πως δεν θα πρέπει να υποτιμήσουν κανένα παιχνίδι, και με σύμμαχο τον Κόσμο τους να συνεχίσουν στον δρόμο των νικών.

Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί μέσω του Novasports Prime.

Με τη νίκη ΠΑΟΚΑΡΑ»

ΑΣ

Με το μυαλό στην κούπα

Πελεκίδης, Ζυγούρα, Αμβροσιάδου για τη νίκη του ΠΑΟΚ και την πρόκληση που ακολουθεί

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα του Καματερού με 31-11 και πλέον στρέφει την προσοχή της στο Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας το ερχόμενο σαββατοκύριακο στην Ηγουμενίτσα με στόχο φυσικά την κατάκτηση του κυπέλλου.

Δημήτρης Πελεκίδης, Αγνή Ζυγούρα και Βάγια Αμβροσιάδου μίλησαν για το παιχνίδι απέναντι στην αθηναϊκή ομάδα, αλλά και την πρόκληση που ακολουθεί.

Δημήτρης Πελεκίδης:

«Είχαμε ένα νωθρό ξεκίνημα όσον αφορά την αποτελεσματικότητα στην επίθεση, γιατί φτάναμε στα έξι μέτρα αλλά είχαμε στο τελείωμα 50%, κάτι το οποίο διορθώσαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πιο σοβαρά, βάλαμε την μπάλα μέσα, στην άμυνα ήμασταν άψογοι. Προετοιμαζόμαστε για το Final-4 του Κυπέλλου, έχοντας ως στόχο την κατάκτηση του κυπέλλου. Η ομάδα ενισχύθηκε με δύο αθλήτριες οι οποίες θα βοηθήσουν την ομάδα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, τόσο στο αμυντικό, όσο και στο επιθετικό κομμάτι. Την Ζυγούρα την γνωρίζουμε όλοι μας από την πρώτη θητεία, έχει ενταχθεί σε μεγάλο ποσοστό, όπως και η Νταμπέφσκα, διότι και εκείνη έπαιζε κανονικά με την Λοκομοτίβα, είναι έτοιμες στο κομμάτι της φυσικής κατάστασης.

Αγνή Ζυγούρα:

«Όλα ήταν όπως ακριβώς τα άφησα. Πάντα ο ΠΑΟΚ προπονείται και παίζει σε υψηλούς ρυθμούς, στοχεύει στο νταμπλ. Μου αρέσουν τα δύσκολα παιχνίδια, τα μεγάλα τα οποία έρχονται, θέλω να ζήσουμε στιγμές όπως τα προηγούμενη χρόνια και ανυπομονώ να έρθει το επόμενο Σαββατοκύριακο».

Βάγια Αμβροσιάδου:

«Είχαμε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, όσον αφορά την επίθεση μας, δεν είχαμε καθόλου αποτελεσματικότητα. Στο δεύτερο ημίχρονο το βελτιώσαμε, έχοντας πολύ καλή άμυνα σε όλο το παιχνίδι. Κρατάμε αυτό και την βελτίωση της επίθεσης στο δεύτερο ημίχρονο. Συνεχίζουμε την επόμενη εβδομάδα για το Κύπελλο».