ΑΣ

Η αποστολή του ΠΑΟΚ για την κούπα!

Η μεγάλη μάχη της «ασπρόμαυρης» πάλης

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Αναχώρησε για την Χαλκίδα, η αποστολή του ΠΑΟΚ, προκειμένου να αγωνιστεί το διήμερο 19-20 Νοεμβρίου, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πάλης.

Ο κάτοχος του περσινού Πρωταθλήματος, παρά τις δυσκολίες και τα… εμπόδια τα οποία του παρουσιάζονται, ταξίδεψε στην Χαλκίδα με στόχο να παραμείνει στον… θρόνο του.

Ο Γενικός Αρχηγός Βαρέων Αθλημάτων, Χάρης Μάλλιος, έδωσε στους αθλητές του το «Κύπελλο Αξιών», επιβραβεύοντας τους αθλητές οι οποίοι θα συμμετάσχουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, για την συμπεριφορά τους όλο αυτόν τον καιρό.

Σημαντική νίκη επί του Περσέα

Αποφασιστικό βήμα για το βάθρο έκανε η Κ21 βόλεϊ αγοριών του ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Περσέα με 3-2, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Final-4 της ΕΠΕΣΘ.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του παιχνιδιού στα δύο πρώτα σετ, με τις δύο ομάδες να κατακτούν από ένα. Ο Περσέας με 19-25 έκανε το 0-1, και ο ΠΑΟΚ απάντησε με 25-21 σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι «ασπρόμαυροι» έκαναν την ανατροπή στα σετ, κάνοντας με 25-19 το 2-1. Σ' ένα γεμάτο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να τελειώσει το παιχνίδι, με τον Περσέα να ισοφαρίζει σ' ένα σετ... λεπτομερειών, 23-25, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ, οι παίκτες του Λάμπη Μπαμπαλιούτα ήταν πιο ψύχραιμοι από τους αντιπάλους τους, και με 15-11 πήραν τη πρώτη τους νίκη στο Final-4, η οποία τους έχει μία... ανάσα από το μετάλλιο.

ΠΑΟΚ (Μπαμπαλιούτας): Αδάμου, Ευαγγελίδης, Καρράς, Μαλετζίδης Φ., Μαλετζίδης Ι., Σταμάτης, λ Αντωνιάδης, Τσουτάνης, Μπεχλιβάνης.

ΑΣ

Δεύτερη σερί νίκη για τους νέους του ΠΑΟΚ

Είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα

Το δύο στα δύο στο Πρωτάθλημα Νέων της ΕΣΧΘ έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Φοίβου Συκεών με 37-31.

Οι παίκτες του Δικεφάλου μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, κάτι το οποίο τους έδωσε ένα καλό προβάδισμα στα πρώτα 15 λεπτά, 14-8. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, μειώνοντας στο σκορ, με το πρώτο μέρος να βρίσκει τον Δικέφαλο μπροστά με 20-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αθλητές του Παναγιώτη Γούσιου δεν έχασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού το προβάδισμα, κρατώντας τους παίκτες του Φοίβου σε διαφορά ασφαλείας. Έτσι με 37-31 πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στις πρώτες δύο αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 6-2, 12-4, 14-8, 15-11, 18-16, 20-17 (ημχ), 23-20, 27-24, 28-25, 30-27, 35-29, 37-31

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Χατζηλίας Ν. 6, Τσαρδάκης 2, Μαρίνος 2, Σιώμος 3, Χατζίδης, Δοντάς 4, Γκιαούρης, Σιαράβας, Παπαδόπουλος Χ., Πατσές, Παπαδόπουλος Π. 1, Πακτίτης, Σεμλίκος, Τζωρτζίνης 10, Παπάζογλου 9, Βελισσαρίου.

ΑΣ

«Με τη νίκη ΠΑΟΚΑΡΑ!»

Το μήνυμα του ΑΣ με φόντο το σημερινό παιχνίδι στην Τούμπα.

Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται σήμερα στις 18:00 τον Λεβαδειακό με στόχο τη νίκη που θα τον διατηρήσει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

Ο ΑΣ έστειλε το δικό του μήνυμα με αφορμή το σημερινό παιχνίδι, ευχόμενος καλή επιτυχία στο ποδοσφαιρικό τμήμα του συλλόγου.

Αναλυτικά όσα αναφέρει:

«Για την 20η αγωνιστική της Super League, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την Δευτέρα 30 Ιανουαρίου και ώρα 18:00, στο Γήπεδο Τούμπας, τον Λεβαδειακό.

Ο Δικέφαλος ολοκλήρωσε με πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου, την επιτυχημένη «τριλογία» του απέναντι στον Παναθηναϊκό, και επιστρέφει στις υποχρεώσεις του πρωταθλήματος με την ψυχολογία στα ύψη.

Οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου γνωρίζουν πως δεν θα πρέπει να υποτιμήσουν κανένα παιχνίδι, και με σύμμαχο τον Κόσμο τους να συνεχίσουν στον δρόμο των νικών.

Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί μέσω του Novasports Prime.