ΑΣ

Απουσίες και κόπωση τον «λύγισαν»

Ήττα του ΠΑΟΚ από τη Βουλιαγμένη

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Την ήττα με 8-19 από τη Βουλιαγμένη γνώρισε στο Ποσειδώνιο η ανδρική ομάδα πόλο του ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 πόλο των ανδρών.

Ο Δικέφαλος παραμένει στους 12 βαθμούς, ενώ η αθηναϊκή ομάδα συνεχίζει την αήττητη πορεία της με 18 βαθμούς και δύο ματς λιγότερα.

Το πρώτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά στον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Μιλάρντοβιτς να κάνει το 1-0, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 και μπήκαν μπροστά στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ενώ ο Κεχαλάρης κάνοντας το 2-2, έφερε και πάλι το σκορ στα ίσα. Οι παίκτες του ΝΟ Βουλιαγμένης μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ, με τον Κεχαλάρη να ισοφαρίζει και πάλι και να πηγαίνει το σκορ στο 4-4, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Δικέφαλος είχε μία νευρικότητα στο παιχνίδι του και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν σκοράροντας τρία συνεχόμενα τέρματα. Στη συνέχεια ο Καλαργυρός μείωσε σε 4-6, ενώ αργότερα οι αντίπαλοι βρήκαν και πάλι δίχτυα. Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τον να διαμορφώνει το σκορ σε 5-7.

Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τον Αϊβαλιώτη να «λέει όχι» σε δυνατό στου των αντιπάλων, ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι σκόραραν τρία τέρματα. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ προσπαθούσαν να μειώσουν όμως έπεφταν πάνω στο αμυντικό «τοίχος» Από πλευράς ΠΑΟΚ, ο Μιλάρντοβιτς έκανε το 6-10, οι παίκτες της Βουλιαγμένης σκόραραν εκ νέου, με τον Μιλάρντοβιτς και να μειώνει και πάλι σε 7-11. Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σκορ στο 7-13.

Το τέταρτο οκτάλεπτο κυμάνθηκε στον ίδιο ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να έχει νευρικότητα στο παιχνίδι του. Ο Καπράγκος μείωσε σε 8-15 μετά από δύο τέρματα των φιλοξενούμενων. Ο ίδιος ρυθμός συνεχίστηκε μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, η οποία ολοκληρώθηκε με 8-19

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου, την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου και ώρα 15:00, στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο, απέναντι στον Απόλλων Σμύρνης, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 Πόλο ανδρών.

Οκτάλεπτα: 3-3, 2-4, 2-6, 1-6.

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Καπράγκος 1, Παπαμανωλιουδάκης, Προσινικλής Ν., Καλαργυρός 1, Κεχαλάρης 2, Μιλάρντοβιτς 3, Τσολακούδης, Καραντζάς, Προσινικλής Π. 1, Τσιούμας, Κουγιούνης, Βκρής, Λασκαρίδης, Σάλεχ.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 3, Τρούλος 1, Νικολαΐδης Δ. 1, Παπασηφάκης 3, Γούντχεντ 2, Αλαφραγκής, Καπότσης 4, Κουρούβανης Ν., Φάρμερ 1, Ανδρεάδης, Αλμύρας 3, Γιαννάτος 1.

ΑΣ

Παρέδωσε τα σκήπτρα

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου «πλήγωσε» τον ΠΑΟΚ που ηττήθηκε στον τελικό κυπέλλου

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες κατακτήσεις, η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ παρέδωσε τα σκήπτρα, καθώς ηττήθηκε στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας στην Ηγουμενίτσα από τη Νέα Ιωνία με 23-29.

Ο ΠΑΟΚ έψαχνε τρόπο για να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της Νέας Ιωνίας, αλλά και να κερδίσει την Κεπεσίδου και το κατάφερε με Μεντεσίδου, Γκόμες που έκαναν το 2-4, 4-4 στο 15'. Λίγο αργότερα ο Δικέφαλος κατάφερε να περάσει μπροστά με τη Ζυγούρα (6-5), όμως η αθηναϊκή ομάδα πήρε ξανά τα ηνία με διαφορά +2 στο 21' για το 7-9. Στο 26' η Μποριζόφσκα με δύο δικά της γκολ έφερε ξανά την ισορροπία (10-10). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους με δύο πέναλτι της Ν. Κεπεσίδου η Νέα Ιωνία ήταν αυτή που πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με 11-13.

Και πάλι ο ΠΑΟΚ έπεσε στο «τείχος» της Κεπεσίδου, την ώρα που η Νέα Ιωνία έβρισκε τις λύσεις για να ανεβάσει τη διαφορά (12-18) στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Οι επεμβάσεις της Καπρινιώτη, σε συνδυασμό με τα γκολ της Σαμολαδά έδωσαν «σφυγμό» στον Δικέφαλο που μείωσε 20-23 στο 50'. Η αθηναϊκή ομάδα ξέφυγε ξανά (20-25) σε ένα σημείο που οι «ασπρόμαυρες» δεν μπόρεσαν να απαντήσουν. Η κλεψύδρα πλέον άδειαζε για τον ΠΑΟΚ και η Νέα Ιωνία ήταν αυτή που έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση του κυπέλλου με 23-29.

ΑΣ

Επιβλητικός!

Δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΟΦΗ ο ΠΑΟΚ

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΟΦΗ με 3-0 σετ στο PAOK Sports Arena για την 13η αγωνιστική της Volley League.

Ο Δικέφαλος ανέβηκε στη 2η θέση και στους 30 βαθμούς, εκμεταλλευόμενος την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Φοίνικα στη Σύρο και συνεχίζει στο... κυνήγι του πρωτοπόρου Ολυμπιακού που έχει 35.

Επιβλητικός ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ δε δυσκολεύτηκε με τον Ντεν Ντρις να αρχίζει να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας η οποία έφτασε γρήγορα σε διψήφια τιμή (8-3, 13-4, 16-6). Ανάλογη και η συνέχεια με τον Βέλγο διαγώνιο και τους Ράπτη, Γιόρνα να διατηρούν τον Δικέφαλο μπροστά (20-10). Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με Ράπτη και άσο του Γιόρνα για το 25-13 και το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο και του δεύτερου σετ και ήταν σταθερά μπροστά (10-6, 13-7). Κομβικής σημασίας για την εξέλιξη του σετ αποδείχτηκε ένα σερί που έτρεξε ο Δικέφαλος με τους Σκρέντου, Ντεν Ντρις να βάζουν τους «ασπρόμαυρους» μπροστά με 20-10. Χωρίς πρόβλημα το σύνολο του Μιλενκόσκι έφτασε στο 25-12 και στο 2-0.

Από νωρίς στο τρίτο σετ έδειξε τις διαθέσεις του ο ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 11-2. Ο Μιλενκόσκι έδωσε χρόνο και σε Τακουρίδη, Γάτση, με τους «ασπρόμαυρους» να μένουν σταθερά μπροστά (17-6). Και με Μούχλια, Μιχελάκη, Ηλία στη σύνθεση του ο Δικέφαλος δε δυσκολεύτηκε να φτάσει 25-11 και στη νίκη με 3-0 σετ.

Την ερχόμενη Κυριακή ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Αριστοτέλη Σκύδρας.

Τα σετ: 25-13, 25-12, 25-11

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 23 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 10 (8/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 88% υπ. - 62% άριστες), Γουόλς 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 5 (5/8 επ.), Ράπτης 15 (13/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 30% άριστες), Σκρεντάου 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Βαν Ντε Ντρις 16 (11/22 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 93% υπ. - 57% άριστες), Μιχελάκης (λ), Μούχλιας, Ηλίας, Γάτσης 1 (1/3 επ.), Τακουρίδης 1 (1 άσσος), Μπούτος.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Αντάμι, Βαϊόπουλος 3 (3/7 επ.), Ντεμίρτσι 7 (7/21 επ., 57% υπ. - 38% άριστες), Μπλούμπεργκς 5 (2/10 επ., 3 μπλοκ), Γκόνας 7 (7/27 επ.), Αμπράο 4 (4/17 επ., 43% υπ. - 29% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 67% υπ. - 38% άριστες), Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν, Καφαντάρης.

ΑΣ

ΠΑΟΚ – Νέα Ιωνία (Live Stream)

Δείτε ζωντανά τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας

Το έβδομο κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία της και πέμπτο συνεχόμενο διεκδικεί στην Ηγουμενίτσα η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ απέναντι στη Νέα Ιωνία.

Ο Δικέφαλος απέκλεισε στον ημιτελικό την Αναγέννηση Άρτας με 29-28, ενώ η Νέα Ιωνία επικράτησε με 28-19 της ΑΕΚ.

Δείτε ζωντανά τον τελικό

1ο ημίχρονο: 11-13, 2ο ημίχρονο: 23-29

ΦΙΝΑΛΕ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ - Η Νέα Ιωνία κατακτά το κύπελλο

59' 23-29

58' 22-29 Σεβδίλη

57' 21-29 Στουγιαννίδου

56' 21-28 Κρίνιτς

55' 21-27 Στουγιαννίδου

53' 21-26 Κρίνιτς

53' 21-25 Χατζηπαρασίδου

51' 20-25 Κρίνιτς

50' 20-24 Στουγιαννίδου

50' 20-23 με την Σαμολαδά

49' 19-23 μειώνει και άλλο ο ΠΑΟΚ με τη Σεβδίλη

48' 18-23 και πάλι η Σαμολαδά

47' 17-23 Σαμολαδά

46' 16-23 Ν. Κεπεσίδου

44' 16-22 η Σαμολαδά μειώνει, αλλά άμεσα η Νταβίντοβα από τη σέντρα σε κενή εστία του ΠΑΟΚ

44' 15-21 Κμίροβα

43' 15-20 με πέναλτι της Χατζηπαρασίδου

42' 14-20 Κμίροβα

42' 14-19 Σεβδίλη

41' 13-19 Κμίροβα

40' 13-18 με την Χατζηπαρασίδου

37' 12-18 Κμίροβα

36' 12-17 Ν. Κεπεσίδου

35' Αποκρούει πέναλτι της Χατζηπαρασίδου η Κεπεσίδου

34' 12-16 με πέναλτι της Χατζηπαρασίδου

33' 11-16 Στουγιαννίδου

31' 11-15 Ν. Κεπεσίδου

30' 11-14 Κρίνιτς

Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο

Φινάλε στο πρώτο μέρος

29' 11-13 ξανά με πέναλτι η Ν. Κεπεσίδου

Τάιμ άουτ 40'' για το φινάλε του ημιχρόνου - Η κατοχή στη Νέα Ιωνία

28' 11-12 με πέναλτι της Ν. Κεπεσίδου

27' 11-11 ισοφαρίζει η Μπουράτο

26' 10-11 η Μανιά

26' 10-10 ισοφαρίζει η Μποριζόφσκα

26' Τάιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ

24' 9-10 μειώνει η Μποριζόφσκα

22' 8-10 η Κμίροβα

22' 8-9 με πέναλτι της Χατζηπαρασίδου

21' 7-9 με δύο γκολ μπροστά η Νέα Ιωνία

20' Ξανά μπροστά η Νέα Ιωνία με την Μανιά να κάνει το 7-8

19' 7-7 Κρίνιτς

19' Εντυπωσιακή ασίστ Χατζηπαρασίδου και η Γκόμες κάνει το 7-6 για τον ΠΑΟΚ

18' 6-6 ισοφαρίζει η Κρίνιτς

17' Η Ζυγούρα βάζει μπροστά τον ΠΑΟΚ με 6-5

17' 5-5 η Ζυγούρα

16' 4-5 Στουγιαννίδου

15' Το φέρνει στα ίσια ο ΠΑΟΚ με την Γκόμες 4-4

14' Άουτ λόμπα της Μποριζόφσκα σε τετ-α-τετ

13' 3-4 και πάλι Μεντεσίδου

11' 2-4 Κμίροβα και δίλεπτο στον ΠΑΟΚ

11' 2-3 με λόμπα της Μεντεσίδου

10' 1-3 η Νταβίντοβιτς για τη Νέα Ιωνία

9' Δίλεπτο στην Στουγιαννίδου της Νέας Ιωνίας

7' 1-2 η Νέα Ιωνία με την Κμίροβα

6' Δοκάρι της Χατζηπαρασίδου σε κενή εστία της Νέας Ιωνίας

6' Τέσσερις επεμβάσεις της Κεπεσίδου της Νέας Ιωνίας έως τώρα

5' 1-1 με πέναλτι η Χατζηπαρασίδου ισοφαρίζει

4' 0-1 η Νέα Ιωνία με την Νταβίντοβα

3' Παραμένει το 0-0

1' Χαμένο πέναλτι της Χατζηπαρασίδου, το αποκρούει η Κεπεσίδου