ΑΣ

Παλικαρίσια εμφάνιση, μεγάλη νίκη!

Ο ΠΑΟΚ «υπέταξε» τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Ποσειδώνιο

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Πολύ σημαντική νίκη για την ανδρική ομάδα πόλο του ΠΑΟΚ που επικράτησε στο Ποσειδώνιο του Απόλλωνα Σμύρνης με 11-10 για την 9η αγωνιστική της Α1.

Ο Δικέφαλος πανηγύρισε την πέμπτη του νίκη στη σεζόν, ανέβηκε στους 15 βαθμούς και παραμένει εντός τετράδας στον όμιλο του.

Παράλληλα, το σύνολο του Θ. Χατζηθεοδώρου υποχρέωσε τον Απόλλωνα Σμύρνης στην πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Στις 3/12 ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται από τον ΑΝΟ Γλυφάδας.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά. Οι φιλοξενούμενοι εκδήλωσαν πρώτοι επίθεση, όμως οι «ασπρόμαυροι» την εξουδετέρωσαν έχοντας πολύ καλή αμυντική λειτουργία. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους παίκτες του Απόλλων να έχουν ένα σερί τριών τερμάτων. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Χαραλαμπόπουλο να κάνει το 1-3, προσπάθησε να πλησιάσει κι άλλο όμως ο τερματοφύλακας τον αντιπάλων δεν του το επέτρεψε και έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με αυτό το σκορ.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Δικέφαλος βρήκε την ψυχραιμία και την συγκέντρωση που χρειαζόταν, έχοντας ένα σερί τεσσάρων τερμάτων πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο Μιλάρντοβιτς μείωσε σε 2-3, αμέσως μετά ο Χαραλαμπόπουλος ισοφάρισε σε 3-3, ο Μιλάρντοβιτς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 4-3 και ο Τσολακούδης έφερε το σκορ στο 5-3. Μετέπειτα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κατά ένα γκολ και η δεύτερη περίοδος του αγώνα τελείωσε με 5-4.

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι ισορροπίες άλλαξαν. Οι παίκτες του Απόλλων έκαναν ένα ακόμη σερί τριών τερμάτων και πήγαν το σκορ στο 5-7. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ είχε την απάντηση του με τον Καλαργυρό να κάνει το 6-7 και στην συνέχεια να βρίσκει και πάλι δίχτυα για το 7-8. Ενώ λίγο αργότερα ο Δικέφαλος ισοφάρισε σε 8-8 με γκολ του Κούπμαν και μπήκε εκ νέου μπροστά στο σκορ με τον Καπράγκο να κάνει το 9-8, με το οποίο ολοκληρώθηκε και η τρίτη περίοδος.

Το τέταρτο και πιο κρίσιμο οκτάλεπτο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε με τον ίδιο υψηλό ρυθμό. Ο Αϊβαλιώτης «είπε όχι» στους φιλοξενούμενους και στην επόμενη φάση ο Κούπμαν έκανε το 10-8. Ενώ ο Μιλάρντοβιτς ανέβασε την διαφορά στα τρία τέρματα κάνοντας το 11-8. Στη συνέχεια, οι αντίπαλοι του Δικεφάλου σκόραραν δυο φορές, κλείνοντας την ψαλίδα του σκορ στο ένα τέρμα. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 11-10.

ΑΣ

Βόλος 2004 – ΠΑΟΚ (Live Stream)

Ζωντανά η εκτός έδρας αναμέτρηση της γυναικείας ομάδας ποδοσφαίρου

Τρίτη αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α' Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών με τον ΠΑΟΚ να φιλοξενείται από τον Βόλο 2004 στις 15:00.

Αμφότερες οι ομάδες βρίσκονται στην κορυφή με 6 βαθμούς καθώς έχουν ξεκινήσει με 2 στα 2.

Εκτός έδρας αποστολή για τις πρωταθλήτριες

Για την 3η αγωνιστική της Α Εθνικής, η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ ταξιδεύει στον Βόλο, προκειμένου να αντιμετωπίσει σήμερα στις 15.00 την τοπική ομάδα.

Ο Δικέφαλος έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας μάλιστα και την πρώτη εκτός έδρας νίκη του, επικρατώντας του ΓΠΟ Καστοριάς με 0-3, και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την ομάδα που θα αντιμετωπίσει σήμερα.

Ο Βόλος 2004 ξεκίνησε και εκείνος με δύο νίκες, επικρατώντας στην πρεμιέρα της Καστοριάς με 3-1, και κερδίζοντας την περασμένη εβδομάδα τους Άβαντες Χαλκίδας με 0-5.

ΑΣ

Πελεκίδης: «Μας μένει γλυκόπικρη γεύση»

Στη ρεβάνς θα κριθεί η πρόκριση για την ομάδα του ΠΑΟΚ

Την ήττα με 26-23 από την Κομπιέρζιτσε γνώρισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ, δείχνοντας όμως ότι στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης είναι ικανή να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF European Women’s Cup.

Ο Δημήτρης Πελεκίδης δήλωσε ικανοποιημένος από την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτριες του. «Καταρχάς θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο και συγχαρητήρια στα κορίτσια μας. Σήμερα η ομάδα έδειξε μεγάλο χαρακτήρα και προσωπικότητα. Ήμασταν πάρα πολύ καλοί στο αμυντικό κομμάτι, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο με πολύ προσήλωση και πειθαρχία. Ίδια εικόνα είχαμε και στο επιθετικό κομμάτι, χτίσαμε πράγματα πάνω σε αυτά που είδαμε τόσο καιρό από το βίντεο. Το παιχνίδι πήγε όπως είχαμε σχεδιάσει και θέλαμε».

Ενώ συμπλήρωσε πως «Παρόλα αυτά στο τέλος, αυτά έχει ο αθλητισμός, μας αφήνει μία γλυκόπικρη γεύση το αποτέλεσμα, διότι θα μπορούσαμε να φύγουμε νικητές. Εξ' αρχής είχαμε πει ότι αυτό είναι το πρώτο ημίχρονο, διότι θέλαμε να έχουμε ένα αποτέλεσμα το οποίο θα μας έδινε την δυνατότητα να διεκδικήσουμε την πρόκριση στην «ρεβάνς», και αυτό έγινε. Θα προετοιμαστούμε την εβδομάδα που έρχεται, και με την βοήθεια των φιλάθλων μας, να μπορέσουμε να πάρουμε την πρόκριση», κατέληξε ο προπονητής του Δικεφάλου.