ΑΣ

Να αποφύγει τις παγίδες

Με συγκέντρωση και σοβαρότητα για το τρίποντο ο ΠΑΟΚ σήμερα απέναντι στον Μίλωνα

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Μια σειρά απαιτητικών αγώνων μέχρι το τέλος του 2022 ξεκινάει σήμερα για την ανδρική ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ που υποδέχεται στις 21:30 στο PAOK Sports Arena τον Μίλωνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Δικέφαλος έχει 12 βαθμούς σε 5 αγώνες και είναι στο -2 από τον Ολυμπιακό και στο +2 από τον Μίλωνα, τον Παναθηναϊκό και την Κηφισιά.

Οι «ασπρόμαυροι» με μία ήττα σε πέντε αγώνες ελπίζει σε απώλειες των δύο αιωνίων, στο μεταξύ τους ντέρμπι, για να επωφεληθεί στη βαθμολογία.

Για να το πετύχει όμως αυτό θα πρέπει να βρει τρόπο να ξεπεράσει χωρίς απώλειες τον μαχητικό Μίλωνα που έχει δεμένη υποδοχή και πολλές λύσεις στο σκοράρισμα.

Ο Μίλων έχει κάνει εντυπωσιακό μπάσιμο στο πρωτάθλημα με σημαντικές νίκες εκ των οποίων και το 3-0 επί του Παναθηναϊκού.

Σε 8 αγώνες πρωταθλήματος μεταξύ των δύο ομάδων, ο ΠΑΟΚ έχει ισάριθμες νίκες.

Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί μέσω της ΕΡΤ3 HD, ενώ ζωντανή ενημέρωση θα υπάρχει και μέσω του PAOK24.

Οι τιμές των εισιτηρίων έχουν ως εξής:

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟΣ: 5€
VIP: 10€

Volley League – 6η αγωνιστική

Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2022

Γυμναστήριο Ζηρινείου, 17.00: Α.Ο.Π. Κηφισιάς – Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας
Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βαρατάσης, Αρβανίτης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, 21.30: Π.Α.Ο.Κ. – Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ισκάς, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.

Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, 21.30: Παναθηναϊκός Α.Ο. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Διαιτητής challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2022

Γυμναστήριο Βαρδινογιάννειο, 17.30: Ο.Φ.Η. – Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ
Διαιτητές: Αγγελίδης, Τραχαλάκη, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Ξυδάκης, Μανωλάκης, Γραμματεία: Παπαδάκη.

Γυμναστήριο Δ.Α.Κ. Καλυβιών, 19.00: Φ.Ε.Σ. Αριστοτέλης – Πήγασος Πολίχνης
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βένος, Χανός, Γραμματεία: Συρομάχου.

ΑΣ

Σούπερ ΠΑΟΚ «βούλιαξε» τον Άρη με 25-3!

16-0 μπροστά ο Δικέφαλος στο πρώτο ημίχρονο

Δυναμικά ξεκίνησαν οι έφηβοι πόλο του ΠΑΟΚ τις υποχρεώσεις τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, επικρατώντας του Άρη με 25-3.

Με αυτή την επικράτηση τα «αετόπουλα» έβαλαν... πλώρη για πρόκριση στην Β' Φάση, παίζοντας όμορφο πόλο το οποίο δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους.

Το πρώτο μέρος τελείωσε με τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 16-0, ενώ στο δεύτερο μέρος ο κόουτς Παπαγιαννάκης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους αθλητές του, με το τελικό 25-3 να δίνει τη νίκη στον Δικέφαλο.

Τα οκτάλεπτα: 9-0, 7-0, 4-2, 5-1

ΠΑΟΚ (Παπαγιαννάκης): Βέκρης, Κεχαλάρης, Μανθογιάννης 1, Καρατζάς 7, Καπράγκος 2, Λασκαρίδης 5, Πασματζής 2, Βασιλούδης 1, Πλατής, Ράπτης 1, Λεωνιδάκης 2, Μπίμπλιας 1, Σταθόπουλος, Ραψομανίκης 1, Μαυραγάνης 2.

ΑΣ

Πάλεψε, αλλά δεν άντεξε

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε το κάκιστο πρώτο μέρος και παρά την προσπάθεια για επική ανατροπή γνώρισε την ήττα στην Αθήνα

Την ήττα με 68-59 από τις Εσπερίδες Καλλιθέας γνώρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «ασπρόμαυρες», που έχασαν και τη διαφορά από το ματς του πρώτου γύρου, πλέον είναι στους 30 βαθμούς και στην 3η θέση με ρεκόρ 11-8, ενώ η αθηναϊκή ομάδα ανέβηκε στους 29 με ρεκόρ 10-9.

Κακή εκκίνηση (9-1) και κακό φινάλε στην πρώτη περίοδο για τον ΠΑΟΚ που βρήκε λύσεις μόνο από Ουίλιαμς και Πέρι και έμεινε πίσω με 22-9.

Η εικόνα του Δικεφάλου δεν άλλαξε επιθετικά και αμυντικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στις γηπεδούχες να αυξήσουν και άλλο τη διαφορά τους (31-12 στο 13') για να πάνε τελικά μπροστά στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-21.

Εντυπωσιακή αντίδραση από τον ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο που με τις Καρλάφτη, Ουίλσον, Κολλάτου έτρεξε ένα σερί 0-19 με αποτέλεσμα από το 41-21 να μειώσει στον πόντο 41-40 στο 26'. Οι γηπεδούχες απάντησαν και ανέβασαν ξανά τη διαφορά (48-40) στο 28', ενώ οι «ασπρόμαυρες» είχαν πλέον να αντιμετωπίσουν και το πρόβλημα με τα φάουλ της Κολλάτου που έφτασε στα 4. Η Πέρι έδωσε λύσεις και αυτές με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 50-45.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε ξανά πίσω με διψήφια διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο (59-48), αλλά προσπάθησε να μείνει ζωντανός μειώνοντας σε 60-54 στο 37' και 63-58 με Ουίλσον, Πέρι στο 38'. Λίγο πριν το φινάλε ο Δικέφαλος έχασε την Ουίλιαμς με 5 φάουλ. Το καλάθι της Γούλφολκ 30'' πριν τη λήξη ήταν «μαχαιριά» για τις «ασπρόμαυρες» με τις Εσπερίδες να κάνουν το 65-58 και τον ΠΑΟΚ πλέον να παίζει για τη διαφορά. Η Πέρι ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και μείωσε σε 65-59. Οι παίκτριες του Αγγελίδη προσπάθησαν να κλέψουν στην επαναφορά χωρίς όμως να τα καταφέρουν, με την Ουίλσον να κάνει φάουλ και τον ΠΑΟΚ να χρεώνεται με τεχνική ποινή. Οι γηπεδούχες πήραν τελικά τη νίκη με 68-59.

Επανεκκίνηση στο πρωτάθλημα στις 19/2 με τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο «Παλατάκι».

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 39-21, 50-45, 68-59

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης) : Κιλαζίδου 1, Κιολέογλου, Κατσαμούρη, Ουίλιαμς 8 (13 ριμπάουντ), Ουίλσον 16 (1), Καρλάφτη 11 (3), Πέρι 15, Κολλάτου 8.

ΑΣ

Αναγέννηση Άρτας – ΠΑΟΚ (Live Stream)

Ζωντανά η προσπάθεια των νταμπλούχων Ελλάδας για πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας

Ανοίγει στην Ηγουμενίτσα η αυλαία του Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας με τη γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ να διεκδικεί θέση στον τελικό απέναντι στην Αναγέννηση Άρτας.

Στον άλλο ημιτελικό θα κοντραριστούν η Νέα Ιωνία με την ΑΕΚ.

Ο τελικός θα γίνει στις 17:00 την Κυριακή.

Δείτε live τη μάχη του ΠΑΟΚ

1ο ημίχρονο:

12-13 στο 25' διατηρείται μπροστά ο ΠΑΟΚ

Αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα η Προκοπίδου της Άρτας στο 20:45 για χτύπημα στην Χατζηπαρασίδου

9-10 στο 20' στα 5 γκολ η Μπουράτο για τον ΠΑΟΚ