ΑΣ

Η συζήτηση στα αποδυτήρια που έφερε την ανατροπή

Κανάτας, Ακίντα, Μήτκου για το διπλό του ΠΑΟΚ στη Λάρισα

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Με μέταλλο πρωταθλητή ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Λάρισα με ανατροπή επικρατώντας με 1-2 στα τελευταία λεπτά της κυριακάτικης αναμέτρησης για το πρωτάθλημα.

Λευτέρης Κανάτας, Έσε Ακίντα, Μαρία Μήτκου μίλησαν για τον τρόπο με τον οποίο ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει το τρίποντο και να συνεχίσει την ξέφρενη πορεία του και τη φετινή σεζόν.

Λευτέρης Κανάτας:

«Έτσι όπως διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο, κάτι το οποίο δεν έχουμε ξαναζήσει, μπήκαμε μέσα στα αποδυτήρια και είπαμε πως υπάρχει πίστη στην ομάδα, και έχουμε δουλέψει σκληρά όλο αυτόν τον καιρό για να είμαστε πρωταθλητές. Μπήκαμε στο γήπεδο στο δεύτερο μέρος, προσπαθώντας μέχρι και το τελευταίο λεπτό για τη νίκη, το πιστεύαμε. Θέλω να σταθώ στο γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν αποτελεσματικοί στις φάσεις, με αποτέλεσμα με μία φάση η Λάρισα να βάλει γκολ, οπότε δώσαμε το δικαίωμα στον αντίπαλο να πιστέψει πως μπορεί να διεκδικήσει κάτι. Αυτό πρέπει να το δουλέψουμε, να είμαστε πιο αποτελεσματικοί μπροστά. Είχαμε ένα χαμένο πέναλτι που κάνει ακόμα πιο δύσκολη την διαχείριση των παικτριών. Η νίκη είναι τεραστίων διαστάσεων για το πνεύμα νικητή που έβγαλαν σήμερα τα κορίτσια, πολλά συγχαρητήρια!».

Έσε Ακίντα:

«Συνέβη ένα θαύμα σήμερα! Δεχθήκαμε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο μας έκανε δύσκολο το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε σαν ΠΑΟΚ, κάναμε την ανατροπή, και πήραμε τη νίκη. Δείξαμε χαρακτήρα!».

Μαρία Μήτκου:

«Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μία δύσκολη έδρα. Δεν μετουσιώσαμε τις ευκαιρίες σε γκολ, και δεχτήκαμε γκολ στη μοναδική φάση που έκανε η Λάρισα σε όλο το παιχνίδι. Μιλήσαμε στα αποδυτήρια, πιστεύουμε στην ομάδα, και είπαμε ότι θα μπούμε στο γήπεδο για να γυρίσουμε το παιχνίδι. Πιέσαμε σε όλο το γήπεδο, δεν παρατήσαμε καμία μπάλα, και ευτυχώς το αποτέλεσμα ήρθε και είμαστε πολύ χαρούμενοι για την ανατροπή αλλά και για το γεγονός πως η ομάδα έδειξε για ακόμα μία φορά χαρακτήρα πρωταθλητή!».

ΑΣ

ΠΑΟΚ – ΑΟ Καλαμάτα 80 (Live Stream)

Δείτε ζωντανά τον αγώνα της ανδρικής ομάδας βόλεϊ

Δύο «στροφές» πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας της Volley League ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον ΑΟ Καλαμάτα 80 σήμερα στις 20:00 στο PAOK Sports Arena.

Το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 27 βαθμούς σε 14 αγώνες.

Ο ΑΟ Καλαμάτας, την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε με 0-3 από τον Μίλωνα, και παρέμεινε ουραγός στην βαθμολογία, έχοντας 9 βαθμούς σε 14 αγώνες.

Δείτε ζωντανά τον αγώνα

1ο σετ:

12-5 με σερί πόντους Τρούχτσεφ και δεύτερο τάιμ άουτ η Καλαμάτα

9-4 και τάιμ άουτ Καλαμάτα

6-3 μπροστά ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα

Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ, Τακουρίδης, Σαμοιλένκο, Ντεν Ντρις, Γαλιώτος και λίμπερο Κοκκινάκης για ΠΑΟΚ

ΑΣ

Έκανε το καθήκον του και εκμεταλλεύτηκε το «δώρο»

Ο ΠΑΟΚ έκαμψε την αντίσταση του Ζαφειράκη Νάουσας

Ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού και ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ζαφειράκη Νάουσας στη Μίκρα με 31-25 για την 16η αγωνιστική της Handball Premier των ανδρών.

Ο Δικέφαλος παραμένει στην 4η θέση, ανεβαίνει στους 21 βαθμούς και βρίσκεται πλέον σε απόσταση αναπνοής από τον Δούκα που είναι 3ος με 22 μετά την εντός έδρας ήττα που γνώρισε από τον ΓΑΣ Κιλκίς.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-4 στο 12', όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί πλησιάζοντας στο 8-7. Ο Δικέφαλος πήρε ξανά «μαξιλαράκι» τριών γκολ διατηρώντας το προβάδισμα, αλλά ο Ζαφειράκης μείωσε ξανά σε 12-11 στο 25'. Οι «ασπρόμαυροι» κρατούσαν πάντως τα ηνία και με 15-13 πήγαν μπροστά στα αποδυτήρια.

Από το 37' και μετά οι παίκτες του Σεϊρεκίδη... πάτησαν γκάζι και άρχισαν σταδιακά να χτίζουν σημαντική διαφορά ασφαλείας. Αυτή τη φορά η ομάδα της Νάουσας δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη με 31-25.

«Στροφή» για τον ΠΑΟΚ στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ιωνικό Ν.Φ το ερχόμενο Σάββατο στις 2/3 και ώρα 18:00 για την 17η αγωνιστική.

ΑΣ

ΠΑΟΚ – Ζαφειράκης Νάουσας (Live Stream)

Ζωντανά ο αγώνας της ανδρικής ομάδας χάντμπολ

16η «στροφή» στη Handball Premier με την ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ να υποδέχεται στις 18:00 στη Μίκρα τον Ζαφειράκη Νάουσας.

Ο Δικέφαλος μετά την πρόκριση του στο Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας αναζητά μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα που θα τον διατηρήσει στην πρώτη τετράδα.

Το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη, βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 19 βαθμούς σε 15 αγώνες.

Απέναντί του, ο Ζαφειράκης Νάουσας, ο οποίος την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε από τον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή με 25-40, και έμεινε στην έβδομη θέση με 13 βαθμούς σε 15 παιχνίδια.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-3, 8-6, 10-8, 12-11, 15-13 (Ημίχρονο), 18-15, 21-18, 24-19, 29-20, 31-22, 31-25 (Τελικό)