ΑΣ

Πόλο Γυναικών: Κάλεσμα στον κόσμο για το Σάββατο

Για την εντός έδρας αναμέτρηση με τη ΝΕ Πατρών

PAOK24

Όπως σημειώνει σχετικά ο Α.Σ. ΠΑΟΚ στην ιστοσελίδα του… «Σε υψηλούς ρυθμούς βρίσκεται η προετοιμασία του τμήματος Πόλο γυναικών του ΠΑΟΚ, ενόψει του σημαντικού, εντός έδρας, αγώνα κόντρα στο ΝΕ Πατρών (04/03, 15:00).

Τα κορίτσια του Παναγιώτη Βέργου μετά τη σημαντική νίκη στη Λάρισα με 2-6, συνεχίζουν ακάθεκτες τις υποχρεώσεις τους στην Α1, έχοντας ως στόχο να φτάσουν όσο το δυνατόν ψηλότερα γίνεται.

Ο Έλληνας τεχνικός είναι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, θέλοντας ωστόσο ακόμα περισσότερη βελτίωση.

Άπαντες στο τμήμα Πόλο γυναικών του ΠΑΟΚ, κάνουν ανοικτό κάλεσμα στον Κόσμο της ομάδας, να παραβρεθεί το Σάββατο (04/03, 15:00) στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο, στην μοναδική εντός έδρας αναμέτρηση της μεγάλης ασπρόμαυρης Οικογένειας την ημέρα εκείνη, με σκοπό να «σπρώξουν» τον Δικέφαλο σε μία ακόμα σημαντική νίκη».

ΑΣ

«Ασημένια» η Κ18 του ΠΑΟΚ

Η ήττα στο τάι μπρέικ στο τελευταίο ματς στέρησε την πρωτιά

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Κ18 Βόλεϊ αγοριών του ΠΑΟΚ, στο Final-4 της ΕΠΕΣΘ.

Οι νεαροί αθλητές του Δικεφάλου, στο παιχνίδι της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στον Ιωνικό Ιωνίας, γνώρισαν ήττα στις λεπτομέρειες με 2-3, μένοντας στους έξι βαθμούς.

Αυτή η συγκομιδή τους κράτησε στην δεύτερη θέση, ύστερα και από την ολοκλήρωση του επόμενου αγώνα, μεταξύ του ΠΟ Μουδανίων και του Νέου Ηρακλή.

Τα «αετόπουλα» του Δικεφάλου έκαναν μία εκπληκτική προσπάθεια, συνέλλεξαν πολύτιμες εμπειρίες, τις οποίες θα χρησιμοποιήσουν στη μετέπειτα πορεία τους στο βόλεϊ.

ΑΣ

Σεϊρεκίδης: «Ένα βήμα παραπάνω»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ μίλησε για την πρόκριση στο Final-4

Η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Ιωνικού Ν.Φ και θα δώσει το παρών στο Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, Στέλιος Σεϊρεκίδης, δήλωσε:

«Είναι πολύ σημαντικό που προκριθήκαμε στο Final-4, είναι ένα βήμα παραπάνω. Το θέλαμε να είμαστε εκεί, και να δώσουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε όταν θα διεξαχθεί. Σήμερα στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί, είχαμε καλές επιλογές και στην επίθεση αλλά και στην άμυνα, κάτι το οποίο φαίνεται από το σκορ. Ήμασταν πολύ σταθεροί, πήραμε μπάλες και βγάλαμε εύκολα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο ίσως ρίξαμε τον ρυθμό μας, ίσως τα παιδιά στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου δεν έδωσαν ό,τι καλύτερο μπορούσαν, είχαμε χαλαρώσει, και κοντέψαμε να παλεύουμε με το κακό πρόσωπο του εαυτού μας. Τέλος καλό, όλα καλά, συνεχίζουμε, βήμα-βήμα, προς τα πάνω».

Από την πλευρά του, ο Λευτέρης Παπάζογλου, σχολίασε:

«Σήμερα στο παιχνίδι μόνος στόχος ήταν η νίκη. Μπήκαμε πολύ σοβαροί από το πρώτο λεπτό και καταφέραμε να προηγούμαστε σχετικά εύκολα με εννέα γκολ στο ημίχρονο, παίζοντας καλή άμυνα και βάζοντας εύκολα γκολ στην επίθεση. Στο δεύτερο ημίχρονο θα πω ότι χαλαρώσαμε λίγο, δεν μας βγήκαν κάποια πράγματα, ο αντίπαλος μείωσε, αλλά αυτό δεν μας πτόησε και πήραμε την πρόκριση στο Final-4.

Ξεκάθαρα πάμε στο Final-4 για να δούμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, αφού αν δεν προκριθείς από τον ημιτελικό, δεν παίζεις στον τελικό. Στόχος είναι να πάμε να χτυπήσουμε όσο μπορούμε, και να κατακτήσουμε το τρόπαιο. Βήμα-βήμα, θα δούμε ποιος θα είναι ο αντίπαλος μας στον ημιτελικό, και μετά θα τα δώσουμε όλα για να κατακτήσουμε το κύπελλο».

ΑΣ

«Πέταξε» στο Final-4 ο ΠΑΟΚ!

Παρών στο μεγάλο ραντεβού για το κύπελλο ο Δικέφαλος

Στο Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και επικράτησε του Ιωνικού Ν.Φ στη Μίκρα με 32-26 σε νοκ άουτ αναμέτρηση για τα προημιτελικά του θεσμού.

Στον ημιτελικό του Final-4 ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΓΑΣ Κιλκίς - ΑΣΕ Δούκας.

Το 20ο Final Four του θεσμού θα πραγματοποιηθεί στις 6-7 Απριλίου 2024. Αυτή είναι η 9η φορά που ο ΠΑΟΚ θα δώσει το παρών σε Final-4 έχοντας κατακτήσει 3 φορές το τρόπαιο.

Το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη από τα πρώτα λεπτά κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησε έως την ανάπαυλα πηγαίνοντας μπροστά στα αποδυτήρια με 18-9.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι και μείωσαν σε 22-19. Οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν άμεσα τις λύσεις για να ανοίξουν ξανά τη ψαλίδα και να διαχειριστούν και πάλι το προβάδισμα τους φτάνοντας στη νίκη με 32-26 που τους χάρισε την πρόκριση στο Final-4.

«Στροφή» για τον ΠΑΟΚ στο ματς πρωταθλήματος το Σάββατο στις 18:00 στη Μίκρα με αντίπαλο τον Ζαφειράκη Νάουσας.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-3, 10-5, 13-7, 15-7, 18-9 (ημχ), 19-11, 20-14, 21-18, 24-20, 28-23, 32-26

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 7, Παπαγεωργίου 1, Νικολαϊδης 4, Παπάζογλου Θ. 5, Κουκμίσης Κ. 1, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης Ν., Μπάτζιος 3, Καλόμοιρος, Χατζίδης, Δάιος, Ρανσάνς 1, Τζωρτζίνης 2, Ταμπαγκέ 5.

IΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κουκούλας 5, Τοκατζόγλου, Ταουσάνης 3, Αιβαλιώτης, Μελετάκος 5, Μπραουδάκης, Συγγαρης, Τρούλος 3, Χαντέλης, Βασιλείου Ι. 1, Βασιλειου Α., Μπούτος, Δεληχρήστος 5, Ελοζιεουα 5, Λιόλιος, Μπαλάσκας 1.

Διαιτητές: Θεοδοσίου- Παπούλιας, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 1/1-1/1