Βαριά ήττα στο φινάλε

Το μυαλό στα ματς κατάταξης πλέον για τον ΠΑΟΚ

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Την ήττα με 58-86 γνώρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ από τον Παναθηναϊκό στο “Παλατάκι” στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Α1.

Πλέον ο Δικέφαλος στρέφει την προσοχή του στα παιχνίδια κατάταξης για τις θέσεις 5-8.

Οι «ασπρόμαυρες» παρατάχθηκαν χωρίς την Κολλάτου, η οποία λόγω τραυματισμού δεν μπορούσε να αγωνιστεί στην αναμέτρηση.

Μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος, αντέδρασε όταν έπρεπε και δεν άφησε τον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ. Η Κιλαζίδου με δύο συνεχόμενα δίποντα έκανε το 4-0, ωστόσο οι αντίπαλες μετά απάντησαν παίρνοντας το προβάδισμα. Ωστόσο η Καρλάφτη με ένα τρίποντο σουτ μείωσε σε 7-10 και η Ουίλιαμς λίγο αργότερα σε 9-12. Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυρες» πέρασαν μπροστά στο σκορ, η Τζετ-Ουίλσον με ένα καλάθι-φάουλ και κάνοντας αμέσως μετά το δυο στα δύο στις βολές έκανε το 14-12. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το πρώτο δεκάλεπτο με την Ουίλιαμς να ισοφαρίζει σε 18-18, ενώ η Κιλαζίδου με ένα δίποντο διαμόρφωσε το σκορ της πρώτη περιόδου σε 21-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν με υψηλό τέμπο ανοίγοντας έτσι την ψαλίδα του σκορ. Η Ουίλιαμς με ένα καλάθι-φάουλ μείωσε σε 24-34, ενώ η Καρλάφτη κάνοντας το δύο στα δύο και με ένα τρίποντο έκανε το 26-38 και το 29-40 αντίστοιχα. Αμέσως μετά η Στεφανάκι επίσης με ένα τρίποντο έκανε το 32-40 και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 32-42.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μειώσει στο σκορ, ρισκάροντας στην άμυνα, ωστόσο η κούραση αλλά και η συντήρηση δυνάμεων έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην διακύμανση του σκορ.. Η Ουίλιαμς με τρία δίποντα έκανε το 34-45, το 36-51 και το 39-60 αντίστοιχα, ενώ η Πέρι με ένα καλάθι-φάουλ έκανε το 42-64, με το οποίο ολοκληρώθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο. Στο ίδιο πλαίσιο συνεχίστηκε η τελευταία περίοδος, η Κιλαζίδου με ένα καλάθι-φάουλ μείωσε σε 45-67 και λίγο αργότερα με ένα δίποντο σουτ έκανε το 49-73. Στη συνέχεια η Κιολεόγλου ευστοχώντας και στις δύο βολές έκανε το 52-80, τέλος η Πέρι με δύο δίποντα έκανε το 56-85 και το τελικό 58-86.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, την Τετάρτη 15 Μαρτίου και ώρα 15:00, εντός έδρας, κόντρα στον ΑΟ Χανιά, για τα πλέι-οφ της Α1 Μπάσκετ γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 32-42, 42-65, 58-86

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 11, Κιολέογλου 2, Στεφανάκη 3(1), Κατσαμούρη, Μινοβγίδου, Γουίλιαμς 14, Γουίλσον 7, Καρλάφτη 11(2), Πέρι 10.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ζιάκα, Κωτούλα 6(1), Παυλοπούλου, Πότερ 13, Σωτηρίου 13, Αλεξανδρή 10(2), Παλάσκα 1, Χριστινάκη 13(1), Φελούρη, Κάρτερ 17(3), Θεοδωρομανωλάκη 9(1), Χαιριστανίδου 4

Δυναμικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο Final-4

Επιβλητική νίκη των κορασίδων του Δικεφάλου

Με το... δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Final-4 της ΕΚΑΣΘ οι κορασίδες μπάσκετ του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 95-12 της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου.

Οι παίκτριες του Δικεφάλου έκαναν το πρώτο βήμα προς τον τίτλο, σ' ένα παιχνίδι στο οποίο ήταν ανώτερες αγωνιστικά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ πήραν σημαντικό προβάδισμα από το ημίχρονο, 63-12, για να οδηγηθούν στην άνετη επικράτηση με 95-12.

Το Σάββατο 20 Απριλίου και ώρα 18:30 στο Μίκρας 1, οι «ασπρόμαυρες» θα αντιμετωπίσουν τον ηττημένο από τον αγώνα Παναθλητικός Συκεών-Άρης.

Δεκάλεπτα: 24-9, 63-12, 83-12, 95-12

Χατζέλλη: «Ήταν μια νίκη χαρακτήρα»

Η προπονήτρια του ΠΑΟΚ για τη σπουδαία νίκη επί της ΑΕΚ

Το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην πρώτη οχτάδα της βαθμολογίας έκανε η γυναικεία ομάδα πόλο του ΠΑΟΚ μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ την Τετάρτη στο Ποσειδώνιο.

Η προπονήτρια του ΠΑΟΚ, Χρύσα Χατζέλλη, σχολίασε:

«Ήμασταν έτοιμες γι' αυτό το παιχνίδι εδώ και καιρό. Ξέραμε ότι αυτό το παιχνίδι θα μας κρατήσει μέσα στην πρώτη οκτάδα, οπότε ήμασταν συγκεντρωμένες 100%. Ξεκινήσαμε μπροστά από την αρχή, μας ισοφάρισαν σε κάποιο σημείο, αλλά σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι είχαμε το προβάδισμα. Κρατάω τους τρεις βαθμούς που μας βάζουν στην πρώτη οκτάδα, έχοντας ακόμα δύο παιχνίδια. Θα πάμε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και θέση. Ήταν μία νίκη-χαρακτήρα. Ο ΠΑΟΚ θα πρέπει πάντα να είναι εκεί που είναι, ούτε θέλω να σκεφτώ ότι θα βρισκόμασταν κάπου αλλού, οπότε σίγουρα δείξαμε χαρακτήρα».

Η παίκτρια του ΠΑΟΚ, Μαρία Ντάσιου, είπε:

«Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, κόντρα σ' έναν αντίπαλο ο οποίος ήταν δυνατός και ανταγωνιστικός, και συγχαρητήρια γι' αυτό. Καταφέραμε να πετύχουμε τον στόχο μας, υπάρχουν ακόμα δύο παιχνίδια για το τέλος της κανονικής διάρκειας, ένα εκ των οποίων είναι πολύ σημαντικό, αυτό κόντρα στο Περιστέρι, θέλοντας να κλείσουμε με τη καλύτερη δυνατή πορεία. Ξέρουμε ότι όταν έχουμε παιχνίδι μέσα στο σπίτι μας θέλουμε να δίνουμε το καλύτερο δυνατό πρόσωπο».

Οι ημερομηνίες για τον τίτλο

Πότε θα γίνουν ημιτελικοί και τελικοί στην Α1 χάντμπολ γυναικών

Το σαββατοκύριακο ολοκληρώνεται η κανονική διάρκεια στην Α1 χάντμπολ γυναικών με τον ΠΑΟΚ να είναι σίγουρα στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Αυτό σημαίνει ότι ο Δικέφαλος θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά των playoffs με πλεονέκτημα έδρας την ομάδα που θα τερματίσει στην 3η θέση (κατά πάσα πιθανότητα τον ΑΕΣΧ Πυλαίας) σε μια σειρά η πρόκριση θα κριθεί στις δύο νίκες.

Γνωστές έγιναν οι ημερομηνίες που θα διεξαχθούν οι ημιτελικοί και οι τελικοί των playoffs του φετινού πρωταθλήματος.

Β’ Φάση (Ημιτελικά)

1η αγωνιστική: Τετάρτη 24/4
2η αγωνιστική: ΣΚ 27-28/4
3η αγωνιστική: Τετάρτη 8/5 (εάν χρειαστεί)

Γ’ Φάση (Τελικοί)

1η αγωνιστική: ΣΚ 11-12/5
2η αγωνιστική: Τετάρτη 15/5
3η αγωνιστική: ΣΚ 18-19/5
4η αγωνιστική: Τετάρτη 22/5 (εάν χρειαστεί)
5η αγωνιστική: ΣΚ 25-26/5 (εάν χρειαστεί)

Σε περίπτωση που στη Β’ Φάση και στα 2 ζευγάρια η σειρά ολοκληρωθεί 2-0, το πρόγραμμα των τελικών θα διαμορφωθεί ως ακολούθως:

1η αγωνιστική: Τετάρτη 8/5
2η αγωνιστική: ΣΚ 11-12/5