Με τη ψυχή στο στόμα

Κόντρα σε αναποδιές και μέτρια μέρα ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη, αλλά πέταξε βαθμό, κόντρα στη Θέτιδα

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Χωρίς να έχει στη διάθεση του την Τσούμπα, την Τερζόγλου, με την Μιλάνοβα να παίζει με πρόβλημα τραυματισμού και με τον Ζάκοτς να προσπαθεί να βρει τη «συνταγή» που θα του έφερνε τη νίκη, ο ΠΑΟΚ δεινοπάθησε απέναντι στη Θέτιδα Βούλας, την οποία όμως κατάφερε να κερδίσει με 3-2 σετ για τη 2η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Ο Δικέφαλος ανεβαίνει στους 2 βαθμούς, παίρνοντας την πρώτη του νίκη στη σεζόν μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον Ολυμπιακό.

Βίγκαρς, Πολυνοπούλου, Οικονομίδου, Κυπαρίσση, Τσιόγκα, Ουίλιαμς και λίμπερο Ξανθοπούλου για τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του αγώνα.

Καλύτερη εκκίνηση του Δικεφάλου στο πρώτο σετ με λύσεις από επίθεση και μπλοκ για το 14-7, αλλά οι «ασπρόμαυρες» έχασαν τη διαφορά, (15-14) με την Μιλάνοβα να περνά αντί της Ουίλιαμς που επέστρεψε αργότερα, ενώ στο παιχνίδι μπήκε και η Κλέπκου αντί της Κυπαρίσση. Ο ΠΑΟΚ έχασε ξανά προβάδισμα τριών πόντων με το 20-17 να γίνεται 20-20 από τα αντίπαλα μπλοκ. Προσπέρασμα της Θέτιδας με άσο της Όλσον (21-22). Διπλό λάθος Βίγκαρς για το 22-24, μπλοκ Τσιόγκα (23-24), με τις φιλοξενούμενες να κερδίζουν μπλοκ άουτ και να παίρνουν το σετ με 23-25 για το 0-1.

Νωρίς στο δεύτερο σετ αλλαγή πασαδόρου για ΠΑΟΚ με Ηλιοπούλου αντί Βίγκαρς και τάιμ άουτ Ζάκοτς στο 4-7. Ο Δικέφαλος είχε απαντήσεις με τα μπλοκ του για να περάσει μπροστά 12-11 και 16-14. Με πρωταγωνίστριες Ουίλιαμς και Οικονομίδου οι «ασπρόμαυρες» ξέφυγαν με 22-16. Εκεί ο ΠΑΟΚ κατέβασε διακόπτη, και με λάθη του και μπλοκ που δέχτηκε είδε την Θέτιδα να ισοφαρίζει σε 23-23, παρά τις διαδοχικές αλλαγές του Ζάκοτς σε ακραίες και πάσα σε μία προσπάθεια να σταματήσει το σερί των φιλοξενούμενων. Τελικά, η Οικονομίδου «ξύπνησε» τον Δικέφαλο και με δύο σερί πόντους έκανε το 25-23 για την ισοφάριση σε 1-1.

Ό,τι έχτιζε ο ΠΑΟΚ από τα σερβίς του, το γκρέμιζε από τα λάθη του με αποτέλεσμα το 9-5 στο τρίτο σετ να γίνει 9-11 και τον Ζάκοτς να αλλάζει πάλι Βίγκαρς, Κλέπκου με Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση. Οι φιλοξενούμενες ανέβασαν τη διαφορά (11-15) με την Βίγκαρς να επιστρέφει. Σταθερά μπροστά η Θέτις (15-19) με τον Ζάκοτς να καλεί τάιμ άουτ. Απ’ τα λάθη των φιλοξενούμενων ο ΠΑΟΚ πλησίασε (19-20), αλλά έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε κόντρα μπάλα της Ουίλιαμς. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι, με τις «ασπρόμαυρες» να «πετούν» και πάλι τις προσπάθειες που είχαν για ισοφάριση και να κάνουν… δώρο το σετ με παράβαση στο φινάλε για το 23-25 και το 1-2.

Παρόμοιο με τα προηγούμενα και το τέταρτο σετ όσον αφορά τις εναλλαγές του σκορ, με την Θέτιδα να μπαίνει σε ρόλο οδηγού με προβάδισμα τριών και τεσσάρων πόντων (2-6, 8-11), αλλά από τα λάθη της να δίνει τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να επιστρέφει και να προσπερνά (17-14), αλλά προσωρινά καθώς οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν (17-17). Ξανά μπροστά ο Δικέφαλος (20-18) με Κυπαρίσση, με τις «ασπρόμαυρες» να κρατούν το προβάδισμα έως το 23 (23-21), αφού η Θέτις με Χέιντεν και άσο της Πετοβάρι ισοφάρισε σε 23-23. Εκεί η Ουίλιαμς με δύο επιθέσεις της διαμόρφωσε το 25-23 για το 2-2 στα σετ.

Με Οικονομίδου, Πολυνοπούλου, Τσιόγκα ο ΠΑΟΚ έκανε 7-5 το 3-5 στο τάι μπρέικ, όμως ισοφαρίστηκε γρήγορα 7-7. Ο Δικέφαλος πήρε ξανά «αέρα» με Κυπαρίσση, Οικονομίδου, Βίγκαρς (δύο άσοι) για το 12-7. Νέο… καρδιοχτύπι (12-10), με την Οικονομίδου να τραυματίζεται και να βγαίνει εκτός. Με κατά συνθήκη διαγώνιο την Μιλάνοβα και με Κυπαρίσση, Τσιόγκα να δίνουν τις λύσεις ο ΠΑΟΚ έφτασε στο ματς μπολ (14-10). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν (14-12), αλλά η Ουίλιαμς χάρισε το σετ και τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 15-12 και 3-2.

Απαιτητική έξοδος ακολουθεί για τον ΠΑΟΚ που ταξιδεύει στη Σαντορίνη για να αντιμετωπίσει τον ΑΟ Θήρας για την 3η αγωνιστική της Volley League, το ερχόμενο Σάββατο (5/11) στις 19:00.

Τα σετ: 23-25, 25-23, 23-25, 25-23, 15-12

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 63 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 8 άσσους, 59 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς 4 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πολυνοπούλου 12 (5/11 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Τσιόγκα 14 (5/13 επ., 1 άσσος, 8 μπλοκ), Οικονομίδου 17 (16/53 επ, 1 μπλοκ), Γουίλιαμς 27 (24/50 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ.-12% άριστες), Κυπαρίσση 9 (9/21 επ., 43% υπ.-29% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 64% υπ.-56% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 3 (3/12 επ., 50% υπ.-14% άριστες), Μιλάνοβα.

Α.Σ.Π. Θέτις (Γιώργος Ρούσης): Όλσον 6 (1/4 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χέιντεν 13 (11/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ.-07% άριστες), Σιρίνινα 8 (4/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μερτέκη 16 (14/50 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.-29% άριστες), Πετοβάρι 26 (23/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαγεωργίου 10 (6/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 64% υπ.-31% άριστες), Παυλοπούλου 1 (1 άσσος), Σπανάκη.

Τίμησε το Νάσο ο ΑΣ ΠΑΟΚ

Ποιοι έδωσαν το παρών στο μνημόσυνο

Στο ετήσιο μνημόσυνο του αδικοχαμένου φιλάθλου του ΠΑΟΚ, Νάσου Κωνσταντίνου, έδωσε το παρών αντιπροσωπεία αθλητών του Α.Σ. ΠΑΟΚ.

Ο Τιμ Μάνατζερ του ανδρικού πόλο του Δικεφάλου, Τάσος Πετρίδης, ο Τιμ Μάνατζερ της γυναικείας ομάδας πόλο του ΠΑΟΚ, Φώτης Μπίκος, οι αθλητές πόλο του ΠΑΟΚ Domus Ergo, Νίκος Προσινικλής και Χάρης Αϊβαλιώτης, οι παλαιστές του ΠΑΟΚ, Απόστολος Τσιόβολος και Δημήτρης Τσομπανούδης, οι πυγμάχοι του Δικεφάλου, Βαγγέλης Νανιτζανιάν και Αναστάσιος Λιανός, οι Αρσιβαρίστες του ΠΑΟΚ, Νίκος Τσακιρίδης και Ελευθέριος Τσάκωνας, και ο προπονητής του «ασπρόμαυρου« Κικ Μποξ, Παύλος Κοχλιαρίδης, έδωσαν το παρών στο ετήσιο μνημόσυνο του Νάσου Κωνσταντίνου.

Μάλιστα, το τμήμα πόλο του ΠΑΟΚ, κατέθεσε στο μνημείο του αδικοχαμένου φίλου του Δικεφάλου, ένα μαύρο σκουφάκι με τον αριθμό «4».

Η Οικογένεια του ΠΑΟΚ δεν ξεχνάει τη μνήμη του Νάσου Κωνσταντίνου.

Δυσκολεύει τον εαυτό του

Η Πυλαία στέλνει σε τρίτο ματς τον ΠΑΟΚ

Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση στους τελικούς της Α1 χάντμπολ γυναικών μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΣΧ Πυλαίας.

Ο Δικέφαλος είχε κερδίσει ως γηπεδούχος στο πρώτο παιχνίδι, όμως ο ΑΕΣΧ Πυλαίας απάντησε στο δεύτερο ματς και με 29-28 ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Το ματς που θα κρίνει την πρόκριση στους τελικούς, εκεί όπου βρίσκεται η Νέα Ιωνία, θα γίνει στις 8/5 στη Μίκρα με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα οι γηπεδούχες άρχισαν να παίρνουν τα ηνία (11-8 στο 20') και στη συνέχεια να ανεβάζουν τη διαφορά στο 15-9 με τον Δικέφαλο να μειώνει σε 15-10 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο δεύτερο μέρος όταν στο 18-13 άρχισε να μαζεύει τη διαφορά φτάνοντας στο γκολ 19-18 στο 40' και ισοφαρίζοντας 22-22 στο 46'.

Η ανατροπή για τον Δικέφαλο ήρθε λίγο πριν το 50' για το 23-24 με την Κερλίδη και λίγο μετά η Μποριζόφσκα έδωσε «αέρα» με 24-26.

Τώρα ήταν η σειρά της Πυλαίας να αντιδράσει, να ισοφαρίσει 27-27 στο 55' και να προσπεράσει με 28-27 στο 56'.

Ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή στο 59' μετά από μια φάση που η μπάλα χτύπησε σε πόδια αθλητριών του Δικεφάλου και της Πυλαίας, αλλά οι διαιτητές άλλαξαν την απόφασή τους και έδωσαν τη μπάλα στις γηπεδούχες που έκαναν το 29-27.

Η Κερλίδου μείωσε σε 29-28 δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χωρίς να μπορεί να αλλάξει κάτι πλέον στο τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΠΑΟΚ ΜΑΤΕCO 29-28

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 9-7, 11-8, 13-9, 15-10 (ημχ), 18-13, 19-17, 24-24, 26-27, 29-28

ΠΥΛΑΙΑ (Γ. Βακάλης): Αρσενόγλου, Σούσκα, Χ. Τροχίδου, Ε. Τροχίδου 2, Κουκμίση 10, Τσαρτσίου, Αθαν. Τσιγαρίδα, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 4, Α. Παναγιωτίδου, Αθ. Τσιγαρίδα, Σελεμίδου 2, Αργυροπούλου 3, Παναγιωτίδου 2, Α. Παπαδοπούλου 6.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 12, Κερλίδη 4, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 1, Σαμολάδα, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 3, Σίλβα, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 5, Γκρμπάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο, Μιλόγεβιτς 1, Τόμασεβιτς

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Πατιός, Δίλεπτα: 8-3, Πέναλτι: 7/7-6/7

ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΠΑΟΚ (Live Stream)

Ζωντανά ο δεύτερος ημιτελικός του πρωταθλήματος

Δεύτερο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των playoffs της Α1 χάντμπολ γυναικών με τον ΠΑΟΚ να φιλοξενείται στις 14:00 από τον ΑΕΣΧ Πυλαίας στο Σπίτι του Χάντμπολ στη Μίκρα.

Η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες με τον Δικέφαλο να έχει κάνει το 1-0 μετά την επικράτησή του με 28-27 στο πρώτο ματς.

Εάν ο ΑΕΣΧ Πυλαίας ισοφαρίσει, τότε θα γίνει τρίτο ματς και πάλι στη Μίκρα, αυτή τη φορά όμως με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ.