ΑΣ

Από Ευρώπη… Νευροκόπι

Ο ΠΑΟΚ έχασε (και) από τον Ηλυσιακό

Ραφαήλ Γκαϊδατζής

Έκτη ήττα στο πρωτάθλημα για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ που δεν τα κατάφερε στην Αθήνα απέναντι από τον Ηλυσιακό (3-2 σετ) για την 8η αγωνιστική της Volley League, λίγες ημέρες μετά τη νίκη που πέτυχε στο Challenge Cup στην Κροατία με 3-0 σετ επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Ο Δικέφαλος παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς.

Οι «ασπρόμαυρες» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο καθώς η αθηναϊκή ομάδα προηγήθηκε με 2-0 σετ. Έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν σε 2-2 σετ, αλλά το τάι μπρέικ στις λεπτομέρειες κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων που πήραν τη νίκη με 3-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ είχε εκτός αποστολής την Τσούμπα, ενώ η Οικονομίδου φαίνεται ακόμη επηρεασμένη από τον τραυματισμό της, με την Κλέπκου να την αντικαθιστά από το τρίτο σετ και έως το φινάλε του παιχνιδιού και την Ουίλιαμς να κουβαλά επιθετικά τον Δικέφαλο με 29 πόντους.

Την Τρίτη (5/12) στις 18:00 στο PAOK Sports Arena ο ΠΑΟΚ παίζει την ευρωπαϊκή ρεβάνς για τους «16» του Challenge Cup κόντρα στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ (πρώτο ματς νίκη του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στην Κροατία).

Το Σάββατο (9/12 στις 18:00) ο Δικέφαλος αντιμετωπίζει τον Άρη στο «Παλατάκι» για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Κάνοντας ένα σερί 5-0 ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με 10-4 στο πρώτο σετ. Από τα λάθη των γηπεδούχων και επιθέσεις των Μιλάνοβα, Ουίλιαμς ο ΠΑΟΚ φάνηκε να επιστρέφει δυναμικά (10-9). Από εκεί και πέρα όμως ο Δικέφαλος έχασε ξανά την επαφή στο σκορ. Ο Ηλυσιακός ήταν αποτελεσματικός από επίθεση, μπλοκ και σερβίς, οι «ασπρόμαυρες» δεν είχαν καμία απάντηση με τη διαφορά πηγαίνει σε διψήφια τιμή για το 25-14 και το 1-0 στα σετ.

Πιο κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στο δεύτερο σετ, με αρκετές ισοπαλίες (6-6, 10-10, 14-14), αλλά τον ΠΑΟΚ να μην καταφέρνει να περνάει μπροστά. Ο Δικέφαλος… κατέβασε διακόπτη στο 18-17, με τον Ηλυσιακό να πετυχαίνει σερί 6-0 για το 24-17 και λίγο μετά να κάνει το 25-19 για το 2-0 στα σετ.

Η Κλέπκου αντί της Οικονομίδου στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο ΠΑΟΚ με την Μιλάνοβα προηγήθηκε με 9-12 και αργότερα με άσο της Τερζόγλου ανέβασε τη διαφορά (13-17). Η Ουίλιαμς πίεσε με τα σερβίς της, οι γηπεδούχες έκαναν σερί λάθη για το 14-20. Οι «ασπρόμαυρες» κράτησαν το… μαξιλαράκι ασφαλείας και με 19-25 μείωσαν σε 2-1 στα σετ.

Με την Ουίλιαμς ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλο διάστημα του τέταρτου σετ το πάνω χέρι (9-11, 13-16, 15-19). Ο Ηλυσιακός μείωσε 19-21. Εκεί η Πολυνοπούλου πίεσε με τα σερβίς της και ο Δικέφαλος ξέφυγε, τελειώνοντας με την Τερζόγλου το σετ με 19-25 για το 2-2.

Στην ελάχιστη τιμή η διαφορά στην αλλαγή των τερέν με τον Ηλυσιακό μπροστά με 8-7. Οι γηπεδούχες έκαναν το 11-9, η Ουίλιαμς ισοφάρισε σε 11-11. Αγκορτάμπι και Μπακοδήμου έφεραν την ομάδα τους στο ματς μπολ με 14-12, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει με μπλοκ της Βίγκαρς σε 14-13. Η Μπακοδήμου τελείωσε το σετ και το ματς με 15-13 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα της με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-14, 25-19, 19-25, 19-25, 15-13

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ Ηλυσιακός (Νίκος Κωστακόπουλος): Καλλή 9 (6/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζιώγα 21 (19/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόγκιτς 3 (0/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αγκμπορτάμπι 12 (10/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ.-19% άριστες), Μπακοδήμου 13 (9/34 επ., 3 μπλοκ, 54% υπ.-23% άριστες), Καντίκου 18 (15/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 50% υπ.-31% άριστες), Κατσικα, Μπρουκς, Μαραθοκαμπίτου.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Πολυνοπούλου 3 (3/9 επ.), Τσιόγκα 2 (2/4 επ.), Οικονομίδου 2 (2/14 επ.), Γουίλιαμς 29 (27/53 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ.-14% άριστες), Μιλάνοβα 11 (10/34 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ.-40% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 68% υπ.-47% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Βίγκαρς 9 (5/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κλέπκου 4 (4/11 επ., 60% υπ.-33% άριστες), Κυπαρίσση, Τερζόγλου 5 (2/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΑΣ

Να ξεμπερδεύει…

Ο ΠΑΟΚ για την πρόκριση στους τελικούς σήμερα κόντρα στον ΑΕΣΧ Πυλαίας

Δεύτερο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των playoffs της Α1 χάντμπολ γυναικών με τον ΠΑΟΚ να φιλοξενείται στις 14:00 από τον ΑΕΣΧ Πυλαίας στο Σπίτι του Χάντμπολ στη Μίκρα.

Έστω και δύσκολα, ο Δικέφαλος έκανε πριν λίγες ημέρες το ένα από τα δύο βήματα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Εκεί βρίσκεται ήδη η Νέα Ιωνία, με τις «ασπρόμαυρες» να θέλουν σήμερα να πάρουν τη νίκη για να μη χρειαστεί να δώσουν και τρίτο ματς απέναντι σε αν μη τι άλλο ένα αξιόμαχο σύνολο.

Η Μαρία Μεντεσίδου δήλωσε:

«Η ομάδα είναι ένα βήμα πριν την πρόκριση στους τελικούς. Η Πυλαία είναι ένας δύσκολος αντίπαλος ο οποίος παίζει με πάθος και θέληση, όπως και το έδειξε στον πρώτο ημιτελικό. Εμείς από πλευράς μας, είδαμε και αναλύσαμε τι πρέπει να διορθώσουμε και θα πάμε στο αυριανό παιχνίδι με συγκέντρωση και πειθαρχία στο πλάνο μας, προκειμένου να πάρουμε τη δεύτερη νίκη».

ΑΣ

Σεϊρεκίδης: «Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι»

Η αποτίμηση του πρώτου αγώνα από τον προπονητή του ΠΑΟΚ

Η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Αθήνα από την ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των plaoyoffs της Handball Premier.

Ο προπονητής των κυπελλούχων Ελλάδας, Στέλιος Σεϊρεκίδης, δήλωσε:

«Δεν ήμασταν όσο καλοί θα έπρεπε, για να πάρουμε ένα τέτοιο μεγάλο παιχνίδι. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι.

Σίγουρα κοιτάμε μπροστά, έχουμε ακόμα μία ευκαιρία στην έδρα μας, την οποία πρέπει να αξιοποιήσουμε με τον καλύτερο τρόπο».

ΑΣ

Θα ψάξει αντίδραση στη Μίκρα

Ήττα του ΠΑΟΚ στον πρώτο ημιτελικό των playoffs

Επηρεασμένη και από την περιπέτεια που πέρασε τις προηγούμενες ημέρες με τα κρούσματα τροφικής δηλητηρίασης σε αρκετούς παίκτες, η ανδρική ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ με 31-23 στο πρώτο παιχνίδι για την ημιτελικά σειρά των playoffs της Handball Premier.

Η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις δύο νίκες, με το επόμενο παιχνίδι να διεξάγεται στην έδρα των «ασπρόμαυρων» το σαββατοκύριακο 18, 19/5.

Το σύνολο του Στ. Σεϊρεκίδη καλείται να απαντήσει και να ισοφαρίσει, ώστε η πρόκριση να κριθεί σε τρίτο ματς και πάλι στην έδρα της ΑΕΚ.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και άρχισαν να χτίζουν μια υπέρ τους διαφορά που τους οδήγησε μπροστά με 16-11 στην ανάπαυλα.

Ανάλογη ήταν και η εικόνα στο δεύτερο μέρος με τον ΠΑΟΚ να κυνηγάει στο σκορ, αλλά να μην μπορεί να επιστρέψει με αξιώσεις, γνωρίζοντας την ήττα με 31-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-6, 10-7, 13-9, 16-11 (ημχ), 19-14 21-17, 22-17, 25-20, 26-21, 31-23

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 1, Τικ 3, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 10, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 5, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος 3, Κεδέρης.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης, Τσαμουρίδης, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ., Κουκμίσης Κ. 3, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης 1, Μαρίνος, Κουκμίσης Ν. 6, Μπάτζιος 2, Καλόμοιρος 5, Δάιος, Ρανσάνς 2, Τζωρτζίνης 4.

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 5/5-3/4