ΕΥΡΩΠΗ

Εκτός και με Μονπελιέ ο Μέσι

Και πάλι εκτός μετά το συμβάν με τον Ποκετίνο

Θωμάς Παπάς

Ούτε στον αυριανό (25/9) αγώνα με τη Μονπελιέ θα δώσει το «παρών» ο Λιονέλ Μέσι, όπως γνωστοποίησε η Παρί Σεν Ζερμέν. Ο Αργεντινός άσος συνεχίζει να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο αριστερό γόνατο και δεν υπολογίζεται για το ματς της 8ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Αμφίβολη παραμένει η συμμετοχή του και στο μεγάλο παιχνίδι της Τρίτης (28/9) με τη Μάντσεστερ Σίτι για το Champions League, καθώς η κατάστασή του θα επανεξεταστεί την Κυριακή.

Ο “Αργεντίνος” έχει παίξει μόλις δύο ματς ως βασικός, αφότου η Παρί τον απέκτησε ελεύθερο από την Μπαρτσελόνα, τον περασμένο μήνα. Στο ντέρμπι της περασμένης Κυριακής (19/9) με τη Λιόν, ο Μέσι αντικαταστάθηκε κατά τη διάρκεια του β΄ ημιχρόνου και δεν έκρυψε τη δυσφορία του προς τον -συμπατριώτη του- προπονητή της Παρί, Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, ενώ ήταν εκτός αποστολής την Τετάρτη (22/9), στη δύσκολη νίκη της ομάδας του επί της Μετς (2-1).

Εκτός πλάνων για το παιχνίδι με τη Μονπελιέ παραμένουν επίσης ο Σέρχιο Ράμος (που ακόμη δεν έχει κάνει ντεμπούτο με τη γαλλική ομάδα) και ο Μάρκο Βεράτι. Ο Ιταλός μέσος, πάντως, αναμένεται να επιστρέψει στις προπονήσεις την Κυριακή και είναι πολύ πιθανό να είναι διαθέσιμος για το ντέρμπι με τη Σίτι.

ΕΥΡΩΠΗ

4άρα για τη Γιουνάιτεντ στο Λέστερ, βαθμό για Γιαννούλη

Νίκη με ανατροπή για την Γουλβς και επαγγελματική νίκη για τη Σίτι

Ακόμα μία συναρπαστική αγωνιστική στην Premier League με αποτελέσματα που θα φέρουν εξελίξεις και με παιχνίδια που κρίθηκαν ακόμα και στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Εξ αρχής μετά την μεσημεριανή νίκη της Λίβερπουλ με 0-5 στην έδρα της Γουότφορντ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γνώρισε μία βαριά ήττα στο Λέστερ με 4-2, παρότι είχε προηγηθεί με τον Γκρίνγουντ. Ο Τίλεμανς ισοφάρισε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Σουγιουντσού έκανε το 2-1. Στα επόμενα λεπτά ο Ράσφορντ ισοφάρισε στο 82ο λεπτό για τους “κόκκινους διαβόλους”, αλλά με γκολ του Βάρντι στο 83′ και του Ντάκα στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Σόλσκιερ και του Ρονάλντο, έμεινε για 3ο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος χωρίς νίκη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστική, η Νόριτς των Γιαννούλη και Τζόλη, πήρε το δεύτερο βαθμό στο πρωτάθλημα, αλλά και πάλι δεν νίκησε παρά τις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες του Σάρτζεντ. Ο Δημήτρης Γιαννούλης έπαιξε σε όλο το 90λεπτο, ενώ ο Χρήστος Τζόλης, έμεινε στον πάγκο.
Τέλος η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε χωρίς να εντυπωσιάσει με 2-0 την Μπέρνλι, η Σαουθάμπτον με 1-0 την Λιντς, ενώ το μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Βίλα Παρκ. Στο ντέρμπι των Δυτικών Μιντλαντς, η Άστον Βίλα προηγήθηκε με 2-0 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά από το 80ο λεπτό και μετά η Γουλβς γύρισε το παιχνίδι. Ο Σάις έκανε το 2-1 στο 80′, ο Κόαντι το 2-2 στο 85′ και ο Ρούμπεν Νέβες έδωσε τη νίκη στο 95ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΕΥΡΩΠΗ

Ο Ρουμάνος Ρονάλντο έβαλε γκολάρα αλα Βιεϊρίνια στο Αγρίνιο! (vid)

Το 10άρι της Γκαζ Μετάν… έριξε δυο «κεραυνούς»!

Ο Ρονάλντο Ντέκονου τρέλανε κόσμο στην αναμέτρηση της Γκαζ Μετάν με την Ντιναμό Βουκουρεστίου, πετυχαίνοντας δυο γκολάρες από μακρινή απόσταση,σε διάστημα λίγων λεπτών!

Αρχικά έπιασε ένα μακρινό σουτ που θύμισε το γκολ του Βιεϊρίνια στο Αγρίνιο και στην επόμενη φάση, είχε άλλη μια εκπληκτική έμπνευση!

Δείτε τα γκολ

ΕΥΡΩΠΗ

Τους χόρεψε, τους τρέλανε, τους διέλυσε! ΜΑΓΙΚΟ γκολ από τον Σαλάχ (vid)

Απολαυστικός ο Αιγύπτιος

Η Λίβερπουλ μετέτρεψε την αναμέτρηση με τη Γουότφορντ σε παράσταση για ένα ρόλο, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να πετυχαίνει ένα μα-γι-κο γκολ. Ο Αιγύπτιος «χόρεψε» τρεις αντιπάλους πριν πλασάρει, σε μια μαγική ποδοσφαιρική στιγμή!