ΕΥΡΩΠΗ

Πέλκας: «Ξεχωριστό ματς για μένα»

Οι ατάκες του μέσου της Φενέρ ενόψει Ολυμπιακού

Ρεπορτάζ PAOK24

Ο Δημήτρης Πέλκας εκπροσώπησε τους ποδοσφαιριστές της Φενέρμπαχτσε στη συνέντευξη Τύπου ενόψει του αγώνα με τον Ολυμπιακό (25/11, 22:00) στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League κι αναφέρθηκες τις ιδιαιτερότητες που έχει για τον ίδιο ο συγκεκριμένος αγώνας.

«Θα είναι σημαντικό παιχνίδι, σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Η Φενέρμπαχτσε παίζει πάντα για τους τρεις πόντους. Είναι καλή ευκαιρία για να προχωρήσουμε στην επόμενη φάση. Είναι χαρά μου να γυρίζω στη χώρα μου. Αν παίξω, αύριο θα τα δώσω όλα και ελπίζω να πάρουμε τη νίκη.

Μετά τον τραυματισμό μου δεν ήμουν σε καλή κατάσταση. Περίμενα τις ευκαιρίες μου. Είναι ένα ξεχωριστό παιχνίδι για μένα, Είχα δώσει και στην Ελλάδα μεγάλες μάχες με αντίπαλο τον Ολυμπιακό με την παλιά ομάδα μου. Εάν παίξω αύριο θα δώσω τα πάντα για τη νίκη».

Όσο για την ανεβασμένη ψυχολογία που έχει πλέον η «Φενέρ», μετά την προ ημερών νίκη της στο ντέρμπι με τη Γαλατασαράι; «Ήταν μία καλή, μια μεγάλη νίκη. Πρέπει να το αφήσουμε πίσω μας όμως αυτό το ματς με τη Γαλατά και να επικεντρωθούμε με τον Ολυμπιακό. Ένα πολύ σημαντικό ματς. Η Φενέρ θέλει να είναι πρώτη παντού. Αυτό θέλουμε».

ΕΥΡΩΠΗ

Διπλό στην έδρα της Γιουβέντους από την τρομερή Αταλάντα (vid)

Με σκόρερ τον Ζαπάτα βλέπει ακόμα και πρωτάθλημα η Αταλάντα

Η νέα μεγάλη ομάδα της Ιταλίας και της Ευρώπης, η Αταλάντα του Γκασπερίνι, δείχνει ότι φέτος θα παλέψει για κάτι παραπάνω από την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ και σήμερα το έδειξε και μέσα στην έδρα της Γιουβέντους, καθώς πέρασε καθαρά και δίκαια με 0-1 και σκόρερ τον Ντουβάν Ζαπάτα.

Μετά το 0-1 η Γιουβέντους θέλησε να πιέσει την ομάδα του Μπέργκαμο, αλλά δεν είχε κάποια μεγάλη φάση πέραν του δοκαριού του Ντιμπάλα από εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Δείτε το γκολ του Ζαπάτα που έδωσε τη νίκη στην Αταλάντα:

ΕΥΡΩΠΗ

Ο Χάαλαντ έδειξε στο γκολ γυναίκα οπαδό της Βόλφσμπουργκ! Του απάντησε με κ*λοδάχτυλο! (vid)

ΕΠΙΚΟ σκηνικό…

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ σκόραρε μετά από ένα μήνα διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 υπέρ της Μπορούσια Ντόρτμουντ στην έδρα της Βόλφσμπουργκ.

Ο Νορβηγός στράικερ έφυγε προς το κόρνερ για να πανηγυρίσει και αποφάσισε να γονατίσει και να δείξει προς την εξέδρα.

Αυτό που δεν περίμενε ήταν η αντίδραση μιας γυναίκας οπαδού της Βόλφσμπουργκ, η οποία μετά την κίνηση αυτή του Χάαλαντ, απάντησε σε… άπταιστα «Γαλλικά» στη νοηματική.

Δείτε το βίντεο

ΕΥΡΩΠΗ

Μπήκε σαν αλλαγή ο Τζόλης, έμεινε στο μηδέν η Νόριτς (vid)

Και πάλι ως αλλαγή ο Τζόλης και πάλι στον πάγκο ο Γιαννούλης

Η Νόριτς μετά την αλλαγή προπονητή παραμένει αήττητη και ο Χρήστος Τζόλης πήρε και πάλι μερικά λεπτά συμμετοχής στο καλύτερο πρωτάθλημα της Ευρώπης, την ώρα που η ομάδα του έχει ξεφύγει από την τελευταία θέση και βλέπει με πιο καλό μάτι την υπόθεση παραμονής στην κατηγορία.

Στον αγώνα με την Γουλβς του Ζοζέ Σα, οι Γιαννούλης και Τζόλης δεν ξεκίνησαν βασικοί, αλλά ο Έλληνας επιθετικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 68ο λεπτό, προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία, αλλά ούτε αυτός το κατάφερε, αλλά ούτε και κάποιος άλλος παίκτης των δύο ομάδων με το τελικό αποτέλεσμα να μένει στο 0-0.