PAOK24

Μετά από 2 χρόνια ως δανεικός στην Στουτγκάρδη, ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος ετοιμάζεται να γίνει μόνιμος κάτοικος της πόλης, με τον γερμανικό σύλλογο να είναι πρόθυμος να καταβάλλει στην Άρσεναλ την οψιόν αγοράς.

Περίπου 4,5 εκατομμύρια λίρες (5,28 εκατομμύρια ευρώ) θα χρειαστεί να δώσει η Στουτγκάρδη στην Άρσεναλ, όπως αναφέρουν σήμερα ΜΜΕ σε Αγγλία και Γερμανία.

Όπως αναφέρει επίσης η ιστοσελίδα “The Athletic“,το ποσό της αγορά χωρίζεται σε 3 εκατομμύρια λίρες συν 1,5 εκατομμύρια σε μπόνους αυτό το καλοκαίρι, ενώ για τον δανεισμό είχε δώσει στην ομάδα του Λονδίνου 500.000 λίρες.

Ο Μαυροπάνος εντάχθηκε στην Άρσεναλ τον Ιανουάριο του 2018 από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Με 55 συμμετοχές και 5 γκολ στην Στουτγκάρδη, με εξασφάλιση της παραμονής στην πρώτη κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος στο 92′ της τελευταίας αγωνιστικής, μάλλον σε τιμή ευκαιρίας μπορεί να χαρακτηριστεί η αγορά. Ειδικά αν συνυπολογιστεί το γεγονός πως η εκτιμώμενη αξία του ανέρχεται στα 17 εκατομμύρια ευρώ, σύμφωνα με την εξειδικευμένη ιστοσελίδα transfermarkt.

ΕΥΡΩΠΗ

Ισοφάρισε ιστορική επίδοση ο Τζόλης

Ξεχωριστό επίτευγμα, αλλά και εντυπωσιακοί αριθμοί από τον Έλληνα διεθνή

Πρωταγωνιστής ο Χρήστος Τζόλης στη νίκη - πρόκριση της Τβέντε με 4-1 επί της Τσουκαρίτσκι για το Europa Conference League.

Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής πέτυχε δύο πανέμορφα γκολ, ενώ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 72ο λεπτό.

Ο Τζόλης με αυτά του τα γκολ κατάφερε να γίνει ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της ολλανδικής ομάδας που σκοράρει δύο φορές σε ευρωπαϊκό παιχνίδι ερχόμενος από τον πάγκο.

Παράλληλα, εντυπωσιακά είναι και τα όσα κατάφερε να κάνει στο χορτάρι, πέρα από τα δύο γκολ, στα λεπτά που αγωνίστηκε.

ΕΥΡΩΠΗ

«Έσβησε» μετά το γκολ

Εκτός Ευρώπης ο Παναθηναϊκός

Τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Europa Conference League γνώρισε ο Παναθηναϊκό στην επιστροφή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι «πράσινοι» καλούνταν στην ρεβάνς του «Απ. Νικολαΐδης» να ανατρέψουν το εις βάρος τους 2-0 από το πρώτο παιχνίδι στην Τσεχία.

Ο Σπόραρ στο 58' έδωσε ελπίδες στον Παναθηναϊκό, όμως η ομάδα του Γιοβάνοβιτς από εκεί και πέρα δεν απείλησε ουσιαστικά τη Σλάβια Πράγας η οποία μάλιστα ισοφάρισε (1-1) στο 90'+4' με γκολ του Γιουρέτσκα μετά από λάθος του Καμπετσή.

ΕΥΡΩΠΗ

Πάρτι πρόκρισης για Τβέντε με δύο γκολάρες από Τζόλη (vids)

Πρωταγωνιστής στη νίκη της ολλανδικής ομάδας

Εύκολο έργο είχε η Τβέντε απέναντι στην Τσουκαρίτσκι την οποία κέρδισε στην Ολλανδία με 4-1 στον αγώνα ρεβάνς του 1-3 στη Σερβία πριν από μια εβδομάδα.

Πρωταγωνιστής για την Τβέντε ο Χρήστος Τζόλης ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 72ο λεπτό και κατάφερε να σκοράρει δύο φορές!

Αρχικά στο στο 84' κάνοντας το 3-1 με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «γράφοντας» το τελικό 4-1 και πάλι με εντυπωσιακό τρόπο.